Nejlepší sladký hrášek

Lathyrus odoratus, obecně známý jako hrachor vonný, je jednoletá kvetoucí rostlina pěstovaná pro své voňavé a atraktivní květy. Často je můžete vidět krásně naaranžované v kyticích nebo jako příjemný barevný doplněk v domácích zahradách.

Přečtěte si níže další informace o různých druzích hrachoru sladkého a také užitečné tipy, jak jej pěstovat a jak o něj pečovat.

Voňavé květy sladkého hrášku a rod Lathyrus

Hrách sladký neboli hrachor obecný je atraktivní okrasná rostlina pocházející z jihozápadní Itálie a Sicílie. Dobře roste na široké škále stanovišť, včetně okrajů cest, lesů a narušených ploch. V některých oblastech je považován za invazní nebo možná invazní kvůli rychlému růstu a popínavému habitu .

Voňavá rostlina pochází z rodu Lathyrus z čeledi bobovitých (Fabaceae) . Rod Lathyrus má více než 160 známých druhů rozšířených v mnoha částech zeměkoule, nejvíce však ve východním Středomoří .

rostlina hrachor sladký

Kromě hrachu obecného patří mezi další uznávané druhy rodu Lathyrus např:

 • Hrách setý neboli indický (L. sativus)
 • Hrách červený (L. cicera)
 • Hrachor širokolistý (L. latifolius)
 • Hrách žlutý (L. aphaca)
 • Vičenec španělský (L. clymenum)
 • Hrášek kaleový (L. hirsutus)
 • Hrachor plstnatý (L. sylvestris)
 • Hrachor luční (L. pratensis)
 • Hrách tangerský (L. tingitanus)
 • Hrášek plážový (L. japonicus)

Rodové jméno Lathyrus pochází z řeckého slova Lathyros, což znamená "velmi vášnivý". druhové jméno odoratus naopak pochází z latinského slova, které se překládá jako "voňavý palec" .

Popis rostliny

Hrách obecný je jednoletá popínavá bylina, která dorůstá výšky až 2,4 m. V případě, že se jedná o rostliny, které se vyskytují na území České republiky, je možné, že se jedná o tzv. Má liánovitý stonek, který obvykle měří až 1,8 m na délku. Rostlina využívá úponky na vrcholu listů k tomu, aby se vyšplhala do blízké vegetace .

Květy mají různé barvy, včetně růžové, bílé, červené, fialové a fialové. Jsou velké, měří až 5 cm v průměru, a nesou se jednotlivě nebo v hroznech. Listy jsou složené a uspořádané střídavě. Listy jsou zelené, vejčitě podlouhlé až eliptické.

Využití

Sladký hrášek je oblíbenou okrasnou rostlinou v domácích i užitkových zahradách. Po celém světě se hojně pěstují pro květy a vůni. Jejich éterický olej se používá do parfémových směsí a kosmetických přípravků .

Toxicita

Plody a semena sladkého hrachu nejsou jedlé. Při požití jsou pro člověka jedovaté. Zejména semena obsahují lathyrogeny, které mohou při dlouhodobé konzumaci velkého množství způsobit křeče, ochrnutí, pomalý a slabý puls a dýchací potíže.

lathyrus latifolius

19 nejlepších kultivarů rostlin sladkého hrášku k pěstování

Zde je několik oblíbených druhů Lathyrus odoratus, které můžete pěstovat:

'Albutt Blue'

Hrách sladký 'Albutt Blue' (Lathyrus odoratus 'Albutt Blue') je jedním z nejoblíbenějších druhů sladkého hrachu pěstovaného na zahradách. Tato atraktivní popínavá odrůda sladkého hrášku, uznávaná nejen pro svou působivou vůni, se pyšní jemnými bílo-modrými a fialově lemovanými květy a šedozelenými listy. Obvykle dorůstá výšky až 1,8 m a rozpětí 0,5 m.

'Almost Black'

Sladký hrášek 'Almost Black' patří do odrůdové řady Grandiflora. Po celé léto poskytují nádhernou přehlídku voňavých tmavě kaštanových, téměř černých květů. Běžně se používají v zahradách a květinových vazbách. Rostlina obvykle dorůstá do výšky 2 m a rozprostírá se až do 30 cm. Tato odrůda je také známá pod názvem "Malé černé šaty".

'America'

Lathyrus odoratus 'America' neboli sladký hrách 'America' je oceňovaná odrůda, která dorůstá do výšky až 1,83 m. Odrůda se může pochlubit i vysokým vzrůstem. Jedná se o rychle rostoucí popínavou rostlinu, která se vyznačuje krásnými velkými květy. Každý květ obvykle měří v průměru asi 3,81 cm a na jeho jemných okvětních lístcích se objevují nádechy červené barvy.

'Black Knight'

Další intenzivně vonící odrůdou je 'Black Knight'. Kvete po celé léto a předvádí úchvatné tmavě kaštanové květy ve skupinách po třech až čtyřech na stonku. Poprvé ji představil v roce 1898 šlechtitel sladkého hrachu Eckford a dodnes je oblíbenou řezanou květinou. Rostlina dorůstá do výšky 1,83 m a rozprostírá se až do výšky 0,30 m.

'Bramdean'

Lathyrus odoratus 'Bramdean' je další oblíbenou moderní odrůdou sladkého hrachu Grandiflora. 'Bramdean', známý svými dlouhými stonky a masou slonovinově bílých květů s růžovým nádechem, je stále jedním z nejkrásnějších typů. Dorůstá výšky až 1,83 m. Stejně jako ostatní sladké hrachy vytváří tato odrůda voňavé květy.

'Erewhon'

Sladký hrách 'Erewhon', jinak známý jako L. odoratus x belinensis 'Erewhon', je neobvyklý hybrid, který se vyznačuje dvoubarevnými květy. Tento konkrétní sladký hrášek, který je skutečně jedinečný, se pyšní okouzlující přitažlivostí svých fialově růžových a levandulově modrých květů. Stejně jako většina odrůd je také voňavý. Rostlina dosahuje výšky až 1,83 m a šířky 20,32 cm.

'Oheň a led'

Součástí řady Grandiflora je sladký hrášek 'Fire and Ice', velmi voňavý a úžasný sladký hrášek. Tento konkrétní kultivar vyniká nádherně zbarvenými květy, které jsou křídlaté a rozvolněné. Rostlina je bujně rostoucí popínavá rostlina, která v dospělosti obvykle dosahuje výšky přibližně 1,83 až 2,44 metru.

'Flora Norton'

Kdo hledá modré nebo fialové květy, bude mít radost z hrachoru 'Floro Norton'. Proslulý kultivar L. odoratus je díky svým působivým květům krásným doplňkem zahrad a květinových aranžmá. Tato oblíbená odrůda z řady Grandiflora je držitelem ocenění Royal Horticultural Society's Award of Garden Merit z roku 1995.

'Geranium Pink'

Sladký hrášek 'Geranium Pink' je typ Spencer, který zůstává jedním z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších druhů L. odoratus. Tato odrůda je častým hostem kytic a letních zahradních výstav, protože je uznávaná pro své trsy velkých a nařasených růžových květů a dlouhé stonky. Rostlina dorůstá do výšky asi 1,22 až 1,83 metru a rozprostírá se do výšky 0,61 metru.

'Janet Scott'

Oblíbeným druhem dědičného sladkého hrachu je odrůda 'Janet Scott'. V plném květu vykazuje světle růžové květy, které vyzařují jemnou přitažlivost a dobře se hodí k ostatním květinám, ať už na zahradě nebo v jakémkoli květinovém aranžmá. Tento proslulý sladký hrášek představil W. A. Burpee v roce 1903. Rostlina dorůstá v době zralosti výšky asi 1,22 metru.

'Karen Louise'

Sladký hrášek 'Karen Louise' je známý svými luxusními sprškami světle levandulových květů. Krásné voňavé květy kvetou po celé léto na dlouhých stoncích a dodávají zahradám nebo interiérům ve vázách nádhernou podívanou. Tato rychle rostoucí odrůda dorůstá výšky až 1,8 m a šířky 0,45 m.

'King Edward VII'

Další uznávanou odrůdou je sladký hrášek 'King Edward VII'. Také tento sběratelsky oblíbený typ sladkého hrachu Grandiflora, který je dědičný, zaujme mnohé svými silně plnými karmínovými květy, které kvetou po celé léto. 'King Edward VII' je mohutnější a vyšší než ostatní odrůdy, dorůstá výšky až 1,83 m.

'Lipstick'

Jasně červené květy se zvlněnými okraji odlišují hrachor 'Lipstick' od ostatních oblíbených odrůd. Tato jednobarevná odrůda je typ Spencer, který se pyšní dlouhými květními stonky (až 27 cm) a sladce vonícími květy připomínajícími hrášek. Dospělé rostliny dosahují výšky až 7 stop.

'Matucana'

Sladký hrášek 'Matucana' je oceňovaná odrůda uznávaná pro své pestrobarevné květy a vynikající vůni. Ve skutečnosti je označován za jednu z nejsilněji vonících odrůd sladkého hrášku. Rostlina vytváří až čtyři velké fialové a tmavě karmínové květy na stonku a dorůstá výšky až 2,44 m. Kromě atraktivní fasády a vůně dává mnoho zahrádkářů této odrůdě přednost, protože je odolnější vůči teplu než většina sladkých hrášků.

'Mrs Collier'

Kdo hledá krémové květy, měl by si prohlédnout sladký hrášek 'Mrs Collier'. Tento krásný sladký hrášek je další velmi voňavou odrůdou, která naplní váš domov a zahradu uvolňující vůní. 'Mrs Collier', součást skupiny Eckford Grandiflora, vytváří až tři limetkové až krémové květy na stonku. Statné liány sladkého hrachu dorůstají výšky až 3,05 metru.

'Pandemonium'

Na rozdíl od většiny odrůd v tomto seznamu je 'Pandemonium' typ Spencer, který se vyznačuje růžovými a fialovými květy s nápadnými "šupinatými palcovými detaily. Jednotlivé květy jsou velké se zvlněnými okraji a v létě kvetou na silných květních stoncích. Elegantní rostlina je statná popínavá rostlina, dorůstá výšky až 1,8 m a rozrůstá se do výšky 30 cm.

'Prima Ballerina'

Sladký hrášek 'Prima Ballerina' je oblíbená odrůda, která se vyznačuje lehce vonícími, tříbarevnými květy. Každý květní trs se honosí směsí 3 až 4 lila, fialových a růžovo-krémových květů s výraznými detaily žilkování na okvětních lístcích. Tato konkrétní odrůda vydrží dlouho ve vodě, takže je ideální jako řezané květiny. Rostlina dorůstá do výšky asi 1,8 m a rozprostírá se do výšky 30 cm jako většina odrůd.

'Promiscuity'

L. odoratus 'Promiscuity' se honosí krásnými dvoubarevnými květy s výraznou vůní. Tuto odrůdu uvidíte v létě v plném květu, který se honosí krásnými květy od růžové přes bílou až po fialovou. Stejně jako odrůda 'Prima Ballerina' je i kultivar 'Promiscuity' vynikající řezanou květinou, protože dlouho vydrží ve vodě. Dosahuje výšky až 1,8 m.

'St. George'

Dalším typem Spencerovy odrůdy v tomto seznamu je L. odoratus 'St. George'. Tento proslulý kultivar vykazuje směs červených a bílých květů připomínající barvu anglické vlajky. Je ideální jako řezané květiny nebo na záhony a obruby v zahradách. Dospělé rostliny dosahují výšky až 1,8 m.

růžový květ sladkého hrášku

Jak pečovat o rostliny sladkého hrachu

Přestože někteří považují pěstování sladkého hrášku za náročné, můžete si zahradničení s těmito voňavými okrasnými rostlinami užít, pokud je zasadíte do správných pěstebních podmínek a ve správnou dobu. Zde je stručný průvodce pěstováním a péčí, který vám s pěstováním pomůže.

Výsadba

L. odoratus neboli sladký hrášek se může rychle vypěstovat ze semen. Semena jsou velká a většina odrůd snadno klíčí.

Chcete-li pěstovat sladký hrášek, vysejete semena venku nebo v místnosti v zimě nebo brzy na jaře, asi 6 až 8 týdnů před posledními mrazy. Před výsadbou změkčete obal semen namočením do vody přes noc. Hnědý povlak můžete před výsevem také naříznout pomocí kleštiček na nehty.

Do květináče o průměru 10,16 cm zasaďte 2 až 3 semínka sladkého hrášku do hloubky asi 2,54 cm. Pokud sázíte přímo do země, vysévejte na podzim do hloubky 5,08 cm s rozestupy mezi rostlinami 15,24 až 30,48 cm. Semena vyklíčí a vyrostou za 10 až 14 dní. Pro popínavé druhy si připravte mříž pro větší oporu.

Světlo

Rostliny sladkého hrachu dávají přednost plnému slunci, ale snesou i polostín. Pěstování na plném slunci je výhodné, protože tento stav vede k bujnému růstu a dobré tvorbě květů. Tyto letničky na plném slunci sice rostou i ve stínu, ale můžete očekávat menší kvetení a méně zářivé barvy květů.

Půda

Voňavé kvetoucí rostlině se nejlépe daří v úrodné a dobře propustné půdě. Upřednostňuje také mírně zásaditou půdu. Mulčování pomáhá udržovat kořeny vlhké a chladné.

Zalévejte

Pravidelná zálivka je pro sladký hrášek nezbytná, aby dosáhl optimálního růstu, zejména v teplejších měsících. Nedostatek vláhy může vést k vyblednutí květů a vadnutí. Při zalévání zalévejte od základu a pokud možno se vyhněte zalévání nad hlavou.

Mrazuvzdornost

Rostliny hrachoru sladkého jsou mrazuvzdorné v zónách mrazuvzdornosti 2 až 11 podle USDA. Silné mrazy mohou rostliny zahubit, ale ne mráz.

Hnojení

Stejně jako u jiných kvetoucích rostlin prospívá květům sladkého hrášku hnojení. Pro dosažení nejlepších výsledků přihnojujte rostliny každých 15 dní hnojivem s vysokým obsahem potaše nebo tekutým hnojivem.

Řez

Přestože při pěstování sladkého hrachu není nutné provádět řez, pro prodloužení kvetení se doporučuje pravidelné odlamování. Často stříhejte květy sladkého hrášku a odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili delší období kvetení.

Běžní škůdci a choroby květů sladkého hrachu

Stejně jako každá jiná rostlina i sladký hrášek přitahuje hmyzí škůdce a choroby, které ovlivňují jeho růst a vitalitu. Zejména mladší rostliny jsou oblíbené slimáky a plži. Tito škůdci se živí rostlinami včetně sazenic. Lze je však snadno regulovat pomocí pastí nebo chemických či organických metod.

K dalším běžným hmyzím škůdcům sladkého hrachu patří mšice, hrachoví nosatci, pyloví brouci a třásněnky. Mšice jsou běžnými hmyzími škůdci mnoha druhů rostlin, které poškozují tím, že vysávají mízu ze zdravých stonků a listů. Tento drobný hmyz také přenáší virové choroby mezi rostlinami.

Nemoci způsobené houbami, viry a bakteriemi jsou u sladkého hrachu také poměrně časté. Patří mezi ně botrytida, korunová hniloba, listová hniloba, puchýřnatost, moučnatost, kořenová hniloba, plíseň, pruhování, virus mozaiky hrachu, virus skvrnitosti rajčat, fusariové vadnutí, verticiliové vadnutí a další.

Co mohu pěstovat se sladkým hráškem?

 • Sladké alyssum
 • Růže
 • Lobelka
 • Levandule
 • Máta kočičí

avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.