Co jsou to fialky?

Při slovech "fialové květiny" se často vybaví fialové, levandulové nebo fialově zbarvené květy, které zkrášlují domácí zahrady a různá květinová aranžmá. Pro někoho neznámé květiny jménem fialky však skutečně existují.

Ve skutečnosti jsou fialky jedny z nejoblíbenějších květin používaných v zahradách a jako pokojové rostliny. Přečtěte si více níže a dozvíte se vše o fialkách.

Co jsou fialky?

Fialky jsou nízko rostoucí letničky nebo krátkověké trvalky z rodu Viola z čeledi Violaceae (fialovité). Rozmnožují se semeny a krátkými rozvětvenými oddenky .

modrá violka

Rod Viola, největší rod ve své botanické čeledi, zahrnuje nejméně 500 různých druhů a tisíce odrůd a hybridů. Souhrnně se tyto rostliny nazývají violy nebo fialky, v závislosti na druhu se jim také říká sladké fialky, macešky, zahradní macešky nebo džonny-jump-ups a další.

Popis rostliny

listy fialky

Rostliny z rodu Viola mají obvykle vroubkované, srdčité listy, které jsou uspořádány střídavě. Listy některých druhů však mají odlišný tvar. Bez ohledu na to mohou listy violky vyrůstat buď na stejném stonku jako květ, nebo na samostatných stoncích.

Květy fialek obvykle vyrůstají jednotlivě na stonku. Jsou malé, pětičetné a často mají modré nebo fialové odstíny, ale jiné druhy nabízejí žlutou, bílou, krémovou nebo vícebarevnou barvu.

Původ a rozšíření

fialové macešky

Fialky, jedny z nejuznávanějších kvetoucích rostlin, se vyskytují po celém světě jak ve volné přírodě, tak v pěstování. Ačkoli jsou rozšířeny ve většině částí zeměkoule, nejhojněji se vyskytují v oblastech s mírným podnebím na severní polokouli. Některé druhy, jako například fialka vonná (V. odorata), pocházejí z Evropy a Asie.

Použití

Kromě okrasné hodnoty jsou fialky ceněny také jako jedlé květy. Běžně se používají do salátů jako přísada, ozdoba nebo do nápojů. Fialky se používají také v léčitelství, především jako projímadlo.

Fialky pravé (Violas) vs. africké fialky (Saintpaulias)

saintpaulia ionantha

Ačkoli se Saintpaulias běžně nazývají africké fialky, nepatří do stejné botanické čeledi jako pravé fialky.

Na rozdíl od fialek z rodu Viola jsou africké fialky z rodu Streptocarpus. Jsou to běžné pokojové rostliny s mělkými kořeny a dužnatými listy. Jejich květy mají pět okvětních lístků jako květy fialek, ale odlišuje je výrazné oko na každém květu. Africké fialky kvetou po celé léto.

světle modré macešky

Oblíbené odrůdy a typy fialek

Jako oficiální únorová květina existuje mnoho krásných druhů fialek, včetně divokých fialek, které můžete pěstovat. Zde jsou některé běžné:

Sladká fialka

sladká fialka

Vědecký název: Viola odorata

Obecné názvy: Fialka sladká, fialka obecná, fialka devonská, fialka sladká modrá, fialka voňavá zahradní

Sladké fialky jsou nápadně kvetoucí trvalky pocházející z Evropy. Mezi ostatními uznávanými druhy fialek byly tyto vždy považovány pro svou sladkou vůni. Jejich atraktivní, modré, fialové nebo levandulové květy kvetoucí na jaře jsou jedlé a dorůstají jen asi po půl centimetru.

Stejně jako květy jsou jedlé i srdčité listy těchto fialek. Lze je jíst čerstvé, kandované nebo je přidávat do salátů, ledových nápojů či dezertů jako ozdobu .

Známé kultivary sladkých fialek:

 • 'Alba'
 • 'Clive Groves'
 • 'Queen Charlotte'
 • 'Rosina'
 • 'Royal Robe'
 • 'White Car'

Žlutá lesní fialka

žlutá lesní fialka

Vědecký název: Viola biflora

Obecné názvy: žlutá lesní fialka, dvoubarevná fialka, alpská žlutá fialka, arktická žlutá fialka

Žluté lesní fialky, jinak známé jako Viola biflora, jsou vytrvalé byliny s krásnými drobnými žlutými květy. Rostou v některých částech Evropy, Asie a západní části Severní Ameriky. Mezi tři uznávané odrůdy tohoto druhu patří V. biflora var biflora, V. biflora var acuminata a V. biflora var. rockiana.

Fialka chlupatá

Vědecký název: Viola hirta

Obecný název: Název: Fialka chlupatá

Viola hirta neboli častěji nazývaná chlupatá fialka je rozšířený druh fialky podobný sladkým fialkám.

Stejně jako sladké fialky nemá tato rostlina vzpřímené stonky, její listy a květy vyrůstají přímo z kořene. Listy mají srdčitý tvar a květy jsou drobné. Chlupaté fialky však mají jeden výrazný rys, který u většiny druhů viol nenajdeme. Celá rostlina je chlupatá, což má za následek šedozelený vzhled za sucha.

Modrá fialka obecná

Vědecký název: Viola sororia

Obecné názvy: Fialka modrá, Květ lesní, Fialka luční, Fialka nachová, Fialka vlnatá, Fialka lesní, Fialka kapucínská

Modrá fialka obecná je původní vytrvalá kvetoucí rostlina, která se rozmnožuje semeny a oddenky. Má lesklé, zelené, srdčité a bezchlupé listy a pětičetné fialové, modré nebo bílé květy .

Květy kvetou na jaře až v létě. Stejně jako jiné druhy fialek se i modrásek obecný volně vysemeňuje a může být potenciálně invazivním plevelem, zejména na úrodných a vlhkých místech. 'Freckles' a 'Rubra' je několik známých kultivarů tohoto atraktivního druhu fialové květiny.

Fialka ptačí noha

Vědecký název: Viola pedata

Obecné názvy: Viola ptačí noha, Maceška horská

V. pedata, známá jako fialka ptačí nebo horská, je druh fialky pocházející ze střední a východní části Severní Ameriky. Má jedinečné, hluboce dělené listy srovnatelné s ptačí nohou.

Rostlina je nízká, trsnatá trvalka, která dorůstá výšky pouze 7,62 cm. Pyšní se drobnými květy v odstínech lila, tmavě modré a fialové, které kvetou od poloviny do konce jara .

Johnny Jump-Up

Vědecký název: Viola tricolor

Obecné názvy: Johnny Jump-Up, Come-and-Cuddle-Me, Heart's Delight, Heart's Ease, Wild Pansy (divoká maceška)

Johnny Jump-Up patří k nejoblíbenějším druhům fialek. Jsou to jednoleté, dvouleté nebo krátkověké trvalky, které dorůstají výšky až 12,70 cm.

Tyto kvetoucí rostliny, nazývané také divoké macešky, vytvářejí fialové, žluté a bílé květy o velikosti 2,54 cm, které kvetou od konce jara do podzimu .

Jak pěstovat a pečovat o rostliny violy

Pokud na zahradě rádi vidíte barevné květy, zejména modré a fialové, pak si musíte vysadit fialky. Zde jsou naše tipy pro výsadbu:

Výsadba violky

Pěstování violky je snadné. Lze ji pěstovat buď výsevem semen do interiéru, nebo přímou výsadbou na zahradě či v nádobách.

Pěstování ze semen: Pěstování violky ze semen je poměrně jednoduché a snadné. Tuto možnost můžete využít, pokud chcete začít pěstovat fialky v interiéru. Vysejte semena do sterilní směsi pro květináče a dbejte na to, aby byla semena zcela zakrytá. Nádobu umístěte na teplé místo s teplotou přibližně 18,33 až 21,11 °C a udržujte ji vlhkou, abyste podpořili klíčení. Semena začnou klíčit po 10 až 14 dnech. Po 8 až 12 týdnech od výsevu přesaďte upravené sazenice ven.

Vzdálenost mezi rostlinami: Při výsadbě nebo přesazování fialek přímo do půdy ponechte mezi rostlinami asi 15,24 až 20,32 cm prostoru. Tažné odrůdy vyžadují větší rozestupy mezi rostlinami a měly by být vysazovány asi 25,40 cm až 30,48 cm od sebe.

Světlo

Fialky snášejí plné slunce s minimálně 6 hodinami přímého slunečního svitu denně. Těmto rostlinám se však lépe daří v polostínu nebo ve stínu, kde na ně dopadá přímé sluneční světlo pouze 2 až 6 hodin denně. Přílišné vystavení rostliny slunečnímu záření může mít za následek hnědé skvrny na listech a květech. Často také způsobí rychlé uvadnutí květů.

Půda

Rostliny rodu Viola rostou nejlépe v úrodné, vlhké a dobře propustné půdě. Přidání organického materiálu do zahradní půdy růstu této rostliny velmi prospěje. Pokud je sázíte do květináče nebo nádoby, je ideální směs na bázi rašeliny.

Zalévejte

Fialky mají rády pravidelnou zálivku, ale nadměrné zalévání může způsobit více škody než užitku. Rostliny zalévejte pravidelně, ideálně když je vrchní vrstva půdy suchá, a mezi jednotlivými zálivkami nechte půdu vyschnout. Vyhněte se také přemokření. Tyto rostliny sice krátkodobě snesou sucho, ale nedostatek vody ovlivňuje schopnost rostliny kvést.

Teplota

Ideální teplota pro pěstování fialových květů je od 4,44 °C do 21,11 °C . Fialky jsou rostliny odolné vůči chladu, ale pokles teploty pod -6,67 °C může poškodit stávající květní pupeny.

Hnojení

Stejně jako mnoha jiným květinám, i fialkám prospívá správné používání hnojiv během vegetačního období. Použití pomalu uvolnitelného hnojiva na jaře a znovu na konci léta zvýší vitalitu rostliny a podpoří krásný rozvoj květů na podzim. Nepřehánějte to s hnojením, protože to může mít za následek nohatý růst.

Řez

Řez není u fialek nutný, s výjimkou odumírání. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy zaštipováním, abyste podpořili kvetení a prodloužili dobu kvetení. Odstřihněte všechny nohaté stonky, abyste podpořili jejich zdravý růst.

Běžní škůdci a choroby fialových květů

Fialky obecně nemají žádné závažné škůdce a choroby. Rostliny však mohou mít určité problémy s padlím, skvrnitostí listů macešek, žloutenkou fialovou, slimáky, plži, roztoči, mšicemi a dalšími drobnými škůdci .

Další častou chorobou fialek je plíseň šedá. Jedná se o chorobu způsobenou houbou Botrytis, která se projevuje vodou nasáklými skvrnami, po nichž následují šedohnědé skvrny s vlnatým, šedým porostem. Správné rozestupy mezi rostlinami pomáhají předcházet plísni šedé, protože dobré proudění vzduchu a dostatek slunečního světla brání rozvoji choroby.

Co mohu pěstovat s fialkami?

Zde jsou některé kvetoucí okrasné rostliny, které se hodí k fialkám v každé zahradě:

 • Snapdragony
 • Měsíček lékařský
 • Dianthus
 • Tulipány
 • Narcisy

avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.