Jak pěstovat cesmíny

Krátkověké, ale krásné a působivé cesmíny jsou jednou z nejjednodušších květin, které můžete pěstovat. Nejenže se rychle šíří, ale nejsou vůbec náročné na údržbu!

Tento druh květin se vyskytuje v široké škále barev: růžové, žluté, bílé, a dokonce i karmínové.

broskvové a červené cesmíny

Pokračujte ve čtení tohoto článku a zjistěte vše, co potřebujete vědět o pěstování cesmíny.

Základní fakta o cesmíně

tmavě růžový cesmínovník
  • Cesmíny pocházejí z asijského kontinentu, nicméně v dnešní době je naprosto běžné, že se pěstují po celém světě!
  • Její vědecký název je Alcea rosea a patří do čeledi rostlin Malvaceae.
  • Ačkoli většina cesmín patří mezi trvalky, i když krátkodobé, některé cesmíny spadají do kategorie dvouletých květin.

Jak pečovat o cesmíny

růžový svatojánský chocholík

Mnoho zahrádkářů i nadšenců si klade otázku, jak pěstovat cesmíny a jak o ně pečovat. Řiďte se těmito radami a cesmíny budete úspěšně pěstovat.

Jak pěstovat rostliny cesmíny

světle růžové cesmíny

Dobrou zprávou je, že cesmíny jsou snadno pěstovatelné květiny. Mají sice určité specifické požadavky, ale pokud jsou splněny správné podmínky pro pěstování, budou se tyto květiny vysazovat opakovaně po mnoho let!

Ostrožky potřebují vlhkou půdu. Můžete je pěstovat přímo venku, týden nebo dva před posledními mrazy v dané oblasti, nebo můžete založit několik sazenic alespoň tři týdny před posledními mrazy.

Pokud však postupujete druhým způsobem, měli byste s výsevem sazenic venku počkat týden po posledních mrazech!

Všechny cesmíny by měly být od sebe vzdáleny alespoň 0,61 metru; tak budou všechny zdravě růst, zejména v zónách 3-8.

žlutý cesmínovník

Rozmnožování cesmíny

Cesmíny jsou samosprašné; to znamená, že těsně před odumřením uvolní do půdy několik oplodněných semen. V závislosti na odrůdě některé cesmíny uvolní semena i během druhého roku života, proto se jim říká dvouleté květiny.

Jiné odrůdy cesmín naopak semena znovu vysévají až po třetím roce života.

Hnojivo a mulčování

poupě cesmíny s hmyzem

Cesmíny nepotřebují hnojiva, ale potřebují mulč! Ve skutečnosti můžete snadno ostříhat všechny již odkvetlé květy a nechat je na půdě a použít je jako mulč.

Teplotní nároky

bílé cesmíny

Ostrožky je třeba umístit na slunné stanoviště. Nejdůležitější je pamatovat na to, že potřebují dobře propustnou a bohatou půdu.

Před výsevem cesmíny by se měla půda upravit. To lze snadno provést přidáním jedné nebo dvou vrstev mulče nebo kompostu. Ideální by bylo umístit ji na začátku jara.

Požadavky na zalévání

cesmína s kapkami rosy

Ostrožky potřebují vodu, ale bylo by lepší se vyvarovat přemokření, protože by mohly uhnít.

Pokud žijete v oblasti, kde jsou dlouhá období sucha, pak je vhodné je zalévat každý druhý den, v závislosti na jejich umístění.

Požadavky na světlo

růžové květy cesmíny

Jak již bylo řečeno, cesmíny milují slunce, plné slunce! Zakrslé odrůdy této rostliny by však měly být umístěny v polostínu.

Mnoho nových zahrádkářů si bude myslet, že jejich cesmíny uhynuly, protože během prvního roku vypadají hnědě a uschle. To je normální chování cesmín, protože během této doby budou mít tendenci se takto chovat.

Doporučuje se tyto plochy ostříhat a nechat je na zemi jako mulč. Během druhého a třetího roku pak tytéž cesmíny znovu vyrostou zdravější než kdykoli předtím!

Druhy květů cesmíny

Existuje několik odrůd cesmíny:

Alcea rosea

alcea růžová

Tento druh cesmíny je nejběžnější. Tato květina kvete od konce jara až do pozdního léta. Dorůstají do výšky až 2,44 m a jsou žluté, bílé, růžové, fialové a červené.

Květy Alcea rosea se každoročně znovu vysévají, což je skvělá zpráva pro opylovače, kteří rok co rok přilétají za jejich nektarem.

Chaterova dvojdomá

chaters double hollyhock

Tyto cesmíny jsou všestranné! Jsou červené, bílé, tmavě fialové a růžové. Jsou také velmi romantické a budou vypadat skvěle, pokud je umístíte dozadu, za jiné barevné a kratší květiny.

Jak už název napovídá, všechny dvojité cesmíny mají dvojité květy, které jsou velmi nařasené. Nejdůležitějším aspektem je, že se během následujících let samy vysemení, a to nejméně po dobu dalších tří let.

Icicle

cesmína ledová

Tato dvoudomá květina má nápadné bílé květy, díky nimž bude každá zahrada vypadat neuvěřitelně! Dorůstají výšky až 1,52 metru a jsou mírně voňavé.

Halo Blush

halo blush hollyhock

Jak už název napovídá, tato odrůda cesmíny má výraznou fuchsiovou svatozář přímo ve středu květu. Tyto květy jsou buď růžové, žluté, nebo bílé.

Broskve a sny

broskve a sny hollyhock

Odrůda broskvoně má někdy dvojité okvětní lístky. Nejsou tak běžné jako jiné druhy cesmín, a to je činí mimořádně výjimečnými!

Blacknight

blacknight hollyhock

Jedná se o nejtmavší druhy cesmíny v přírodě! Budou vypadat elegantně v každé zahradě. Ačkoli název napovídá, že barva této květiny je černá, ve skutečnosti je velmi tmavě fialová.

Směs mažoretek

Jedná se o zakrslou odrůdu cesmíny. Jejich velikost je výhodou, protože to znamená, že obvykle vykvetou během prvního roku po výsevu. Směs Majorette se dodává v oranžové, růžové, žluté, bílé nebo červené barvě. Dorůstají výšky pouze do 0,61 m a někdy mají také dvojité okvětní lístky.

Crème De Cassis

Tento ohromující cesmínovník jistě upoutá pozornost každého! Mají dvoubarevné okvětní lístky, které jsou obvykle růžové a bílé, růžové a žluté, fialové a bílé nebo fialové a žluté. Dorůstají výšky až 1,22 metru.

Šarlatové

Šarlatová cesmína má tmavě zbarvené okvětní lístky. Dorůstají do výšky až 1,52 metru a porostou i na tom nejobtížnějším místě, protože mají tendenci vytvářet liány, které jim umožňují razit si vlastní cestu.

Nejčastější dotazy

Zde jsou některé z nejčastěji kladených otázek o cesmíně:

Are hollyhocks poisonous?

Ne, cesmíny nejsou jedovaté. Části stonků a listů však mohou u některých jedinců vyvolat kožní reakce nebo alergie, zejména pokud mají citlivou pokožku.

Can hollyhocks seedlings be transplanted?

Technicky vzato ano. Sazenice cesmíny lze přesadit ven, pokud vyrostly v interiéru. Nemají to však rády a dávají přednost tomu, když jsou vysety přímo venku.

Why are the hollyhocks’ petals discolored?

Pokud jsou okvětní lístky zbarvené a květy se nechystají odumřít, může se jednat o moučnivku. Můžete zkusit organické hnojivo nebo prostředek na jejich vyléčení.

Do hollyhocks come back every year?

Ano, květy cesmíny se vracejí každý rok. Jako dvouletá květina jsou cesmíny známé tím, že během prvního roku života investují veškerou svou energii do úspěšného a silného růstu. Poté během zimy projdou obdobím klidu a vrátí se zdravější než kdy předtím!

Závěr

Ostrožky jsou jednou z těch květin, které má každý rád! Nejenže jsou pěkné na pohled, ale mohou také poskytovat stín, zejména pokud jsou ponechány bez dozoru a vytvořily liány.

Kromě toho jsou cesmíny prospěšné pro zahradu a životní prostředí, protože vítají také mnoho opylovačů, kteří potřebují nektar z květin ke svému přežití.

Ostrožky se skvěle hodí k vytvoření květinové zástěny, zejména pokud jsou místa, která potřebují ''přírodní clonu'' nebo zástěnu. Tento typ květin se velmi snadno udržuje, jakmile si ho osvojíte, a odolá i těm nejtvrdším klimatickým podmínkám!

Nezapomeňte prozkoumat náš blog, kde najdete další květiny, které můžete vysadit.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.