Květiny Forget-Me-Not - skvělá volba pro vaši zahradu

Zapomněnka je jednou z nejkrásnějších květin, které budete mít na zahradě! Vyskytují se v různých typech barev, které pravděpodobně vnesou do vašeho domu a okolí spoustu jedinečnosti.

Tento druh květin se snadno pěstuje a udržuje, že budete překvapeni, kolik se vám jich podařilo vypěstovat (i když je to na malém prostoru).

Modré květiny forget me not

Pokračujte ve čtení tohoto článku o květinách zapomnětlivkách neboli štírovnících; budu zde odpovídat na všechny vaše otázky!

Fakta o květinách Forget-Me-Not

forget me not flowers s mouchou

Vědecký název květiny Forget-me-not je Myosotis a patří do čeledi rostlin Boraginaceae. Má tendenci se rychle šířit po celé zahradě a může dosáhnout výšky až 0,61 metru.

Tato květina má pět okvětních lístků a nejraději je umístěna v blízkosti vody; je považována za divokou květinu, proto z naší strany nevyžaduje příliš velkou údržbu.

Pokud máte vlhkou plochu, neváhejte rozprostřít několik semen pomněnky, udělají vám službu, protože tuto vodu navíc absorbují.

A konečně, pomněnky mohou být okrasnými květinami, ale mohou také působit jako správná doprovodná rostlina ve vaší zeleninové zahradě. Zejména pokud chcete přilákat opylovače (například včely, motýly nebo kolibříky), bývají přitahováni intenzivními barvami květů.

Běžné druhy Forget-Me-Nots

růžové forget me not květiny

Existují dva základní druhy květů pomněnek: může to být Myosotis sylvatica nebo Myosotis scorpioides.

Zde jsou uvedeny nejběžnější druhy květů pomněnky:

Zapomenutka lesní

lesní forget me not flowers

Tento druh pomněnky, vědecky známý jako Myosotis sylvatica, má modré nebo bílé květy. Lze ji spatřit brzy na jaře a může dorůstat délky až 10,16 cm. Je to krátkověká rostlina, proto si nezapomeňte pořídit spoustu fotografií!

Růže Viktorie Zapomenutá květina

victoria rose forget me not flowers

Tato květina, známá také jako Myosotis sylvatica, vykvete na konci zimy, pokud žijete v teplých oblastech; pokud ne, vykvete brzy na jaře. Má růžové okvětní lístky se žlutookrovým nádechem a může dorůst délky až 10,16 cm.

Květ vodní zapomnětlivka

voda forget me not flowers

Vědecky se nazývají Myosotis scorpioides. Tato květina je vytrvalá bylina, což znamená, že i když vrchní část květu během zimy odumře, její spodní část pravděpodobně přežije drsné klimatické podmínky.

Jak už název napovídá, tento druh květiny můžete vidět v blízkosti mokřadů, jezer nebo řek, protože to je jeho oblíbené prostředí.

Květina zapomenutka polní

pole forget me not flowers

Tato květina, vědecky známá jako Myosotis arvensis, může dorůst délky až 40,64 cm, což z ní činí jednu z nejdelších květin pomněnky. Má jasně modré okvětní lístky a v přírodě se vyskytuje v divoké podobě.

Květ zapomněnky alpské

alpské forget me not květiny

Vědecky se nazývají Myosotis alpestris. Někdy se jí také říká ''škorpioní tráva''. Je to dvouletá rostlina, která má jasně modré okvětní lístky se žlutými očky. Jsou velmi odolné. Kvete tedy po celé léto.

Zapomněnka přísná Květina

Vědecky se nazývají Myosotis stricta. Tato rostlina je nádherná, protože má velmi unikátní světle modré květy. Jsou nenáročné na údržbu, proto mohou přežít i na skalnatých výchozech!

Zapomenutka časná Květina

Vědecky se nazývají Myosotis ramosissima. Dává přednost suchému a horkému podnebí, proto vykvete až na začátku léta. Je to jednoletá bylina, kterou dnes najdete po celém světě.

Zapomnělka chocholičnatá květina

Vědecky se nazývají Myosotis laxa. Tato květina má světlé okvětní lístky a můžeme ji najít v blízkosti rybníků nebo řek, protože se jedná o vodní i suchozemskou rostlinu.

U nás se setkáte s červenými, fialovými, modrými a růžovými květy zapomněnky chocholaté, i když nejčastěji se setkáte se světle modrou odrůdou.

Proměnlivý květ pomněnky

měnící se forget me not flowers

Vědecky známá jako Myosotis discolor. Tato rostlina ráda roste na narušených místech, například na okrajích cest. Je považována za vytrvalou bylinu a poměrně snadno se množí a udržuje.

Tyto květy jsou neobvyklé, protože projdou několika fázemi, kdy se jejich barva jakoby mění. Na začátku budou krémové nebo žluté, pak zrůžoví a nakonec zmodrají; odtud také pochází jejich název, protože neustále mění barvy.

Zapomenutka širolistá květina

Vědecky se nazývají Myosotis latifolia. Tato rostlina má oválné listy a jsou středně velké. Zapomnělku širolistou dnes najdeme na severní polokouli světa.

Zapomenutka laponská květina

Vědecky známá jako Myosotis decumbens. Tento druh květiny může dorůstat až 38,10 cm . Je to vytrvalá bylina a vyskytuje se pouze v severním Finsku, odtud pochází její název.

Jak pěstovat a pečovat o rostliny Forget-Me-Not

bílé a modré forget me not květiny

Z mnoha druhů květin jsou štírovníky jednoduché na údržbu, protože jsou považovány za divoké květiny.

Ve skutečnosti většinu škůdců nebo chorob nepřitahují ani květiny pomněnky, a to je skvělé, zejména pokud byste je chtěli vysadit uvnitř zeleninové zahrady, abyste přilákali opylovače.

Vzhledem k tomu, že většina květů pomněnky je trvalka, budou se na vaší zahradě objevovat rok co rok. Velmi rychle se také množí, proto se ujistěte, že máte dostatek prostoru pro jejich umístění.

Jak vysadit pomněnky?

Nové rostliny můžete snadno vypěstovat ze starých semen; stačí, když semena vysejete na vybrané místo přímo uprostřed léta. Semena se začnou aklimatizovat a následující rok vykvetou.

Jak již bylo uvedeno, některé druhy pomněnek se rychle šíří; proto jsou také v některých oblastech považovány za invazní květinu.

Jak množit pomněnky?

Všechny oddenky rostliny můžete rozdělit, nebo je můžete nechat samovolně vysemenit; pokud se rozhodnete oddenky odříznout, ujistěte se, že tak učiníte brzy na jaře, a jakmile je odříznete, musíte je zasadit.

Na druhou stranu, pokud se rozhodnete nechat je samovýsev, nebudete muset dělat nic, protože všechny práce udělají samy.

Jak zalévat Forget-Me-Nots

Květiny ve tvaru srdce forget me not

Pokud máte tyto květiny na zahradě, pak je budete muset pravidelně a vydatně zalévat, zejména pokud máte vodní květinu forget-me-not. Pokud však rostou ve volné přírodě, není třeba je zalévat, protože se jim bude dařit pouze s dešťovou vodou.

Nejčastější dotazy

forget me not květiny s dřevěným srdcem

Zde je několik nejčastějších otázek týkajících se květiny Forget-me-not:

Jaké barvy jsou spojeny s květy Forget-me-not?

Květiny ve tvaru srdce forget me not

Květy Forget-me-not jsou krásné, protože mají jedinečné barevné kombinace, které budou záviset na typu květiny, kterou máte. Jsou to jedny z mála rostlin s jasně modrými okvětními lístky, ale můžete se setkat i se světle růžovými, krémovými, bílými, žlutými a fialovými okvětními lístky.

Kde mohu najít květy pomněnky?

fialové forget me not květiny

Existuje více než 70 druhů květů Forget-me-not. Některé z nich pocházejí z určitých kontinentů, například z Asie, Afriky a Evropy, v současnosti je však najdete všude na světě.

Nejlépe se jim bude dařit na vlhkých stanovištích, takže mokřady, řeky, a dokonce i jezera jsou místa, na která se musíte podívat, abyste zjistili, zda tam nějaké květy zapomněnky najdete.

Kam vysadit květy pomněnky?

forget me not květiny na louce

Můžete je zasadit na slunné nebo stinné místo, pokud má dobře propustnou půdu. Květiny pomněnky můžete použít jako doprovodnou rostlinu k některým dalším druhům barevných květin a vytvořit tak živou květinovou stěnu.

Musíte dbát na to, abyste těchto květin vysadili hodně, protože jsou velmi malé.

Potřebují být květiny zapomenutky plně vystaveny slunci?

růžové a modré forget me not květiny

Některým odrůdám pomněnek se bude dařit na slunci, ale všechny potřebují být na místě, kde na ně po celé léto nebude pálit polední slunce; jinak brzy uhynou, zejména pokud žijete na horkém místě.

Jsou květy pomněnky jedovaté?

forget me not květiny s kvítky

To je mýtus! Květy pomněnky můžete mít v blízkosti dětí a domácích zvířat a nic se nestane.

Lidé si dříve mysleli, že tento druh rostliny je jedovatý, protože byli zmateni, protože jiné druhy květin se také nazývají ''pomněnka'' a jsou to ty jedovaté! Například Cynoglossum amabile neboli ''zapomenutka čínská'' je velmi jedovatá.

Jak můžete květy pomněnky použít na zahradě?

forget me not květiny rostoucí ve skále

Dobrou vlastností této květiny je, že ji můžete použít jako půdní pokryv v zeleninové zahradě. Můžete ji také použít jako okrasnou rostlinu v interiéru i exteriéru.

Závěr

žluté květy nad forget me not flowers

Jak jste mohli vidět, květiny pomněnky jsou nenáročné na pěstování, protože nevyžadují téměř žádnou údržbu.

Lze je pěstovat ze semen, ale můžete je také nechat rozšířit samovýsevem; musíte jim však věnovat velkou pozornost, jinak by se mohly rychle rozšířit, pokud je nebudete kontrolovat.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.