Květiny mexického klobouku - co byste měli vědět!

Jedna z nejsnadněji zapamatovatelných rostlin! Na jméno ani tvar této květiny nezapomenete, protože květina mexický klobouk skutečně připomíná mexické "sombrero'' (klobouk). Tato časná květina vám jistě vykouzlí úsměv na tváři, kdykoli ji uvidíte.

Čtěte tedy dál a zjistěte vše, co potřebujete vědět o mexických kloboukových květinách.

Fakta o Ratibida columnifera

Mexické kloboukovité květiny neboli třapatky vzpřímené jsou vědecky známé také pod názvem Ratibida columnifera a patří do čeledi hvězdnicovitých neboli (Asteraceae).

Květina mexického klobouku zblízka

Protože mexický klobouk patří mezi běžné mexické květiny, mnoho lidí si bude myslet, že se vyskytují pouze v Mexiku, pravdou je, že tyto rostliny se nacházejí v západní části Severní Ameriky. Mluvíme o záměně, co říkáte?

Květiny mexických klobouků jsou nejen nenáročné na údržbu, ale jsou také velmi odolné vůči suchu, protože mají vysoké stonky, které jim pomáhají ochlazovat se, kdykoli je příliš horko. Dávají však přednost dobře propustné půdě, protože ji budou potřebovat, aby se jim dařilo.

Mají také rády umístění přímo pod sluncem, protože potřebují přilákat opylovače, kteří hledají a zajímají se o cenný nektar květů.

Tato jedinečná květina má zajímavě vypadající květy, protože mají zpravidla oválné okvětní lístky se středovým hnědým nebo červeným kuželem. Mají tmavě červené a žluté okvětní lístky a velmi dlouhý stonek! I když není neobvyklé vidět některé květy pouze se žlutými okvětními lístky nebo pouze s tmavě červenými okvětními lístky.

vzpřímená třapatka prérijní

Pokud se chystáte vysadit odolnou trvalku, už nehledejte, květina Ratibida columnifera je pro vaši zahradu ta pravá!

Jak pěstovat a pečovat o květiny mexického klobouku

Jak již bylo řečeno, pěstování mexických kloboukovitých květin je jednoduché; budete potřebovat dvě věci: trpělivost a hodně místa, protože mají tendenci se rychle rozrůstat! Ale i když nemáte dostatek prostoru, abyste mohli mít mnoho tohoto druhu květin, můžete je a jejich růst kontrolovat.

Jak a kdy sázet mexický klobouk

mexické kloboukové květy

Květina mexický klobouk potřebuje být vystavena plnému slunci, jinak se plně nerozvine. Potřebují také dobře propustnou půdu; jsou však odolné vůči suchu, takže pokud je na pár dní (nebo dokonce týdnů) zapomenete zalít, rostlinu nezabijete!

Pěstují se ze semen; musíte je vysévat přímo do půdy na podzim (pokud žijete v teplé oblasti) nebo na jaře (pokud žijete v chladnějším podnebí). Mějte na paměti, že vykvetou až za rok nebo dva, protože to závisí na tom, jak horké je místo, kde žijete.

Škůdci a nemoci

Když vám říkám, že mexické kloboukovité květiny se pěstují snadno, myslím to vážně! Nesežere je žádný hmyz, a pokud na ně v podstatě zapomenete, nebudou představovat mnoho chorob!

Zní to neskutečně, ale je to tak. Musíte však mít na paměti, že byste rostlinu neměli příliš zalévat, jinak by mohla trpět hnilobou kořenů. Kromě této konkrétní nemoci jsou však tyto rostliny velmi nenáročné na údržbu.

Místo výsadby

Ideální je, když máte na zahradě dostatek místa a tyto květiny tam vysadíte. V interiéru se jim příliš dařit nebude, zejména pokud žijete v chladném podnebí.

Jakmile je však vypěstujete, můžete je umístit do interiéru v krásných nádobách. Přinesou do vašeho domu příjemnou vůni a navíc upoutají pozornost všech, protože jsou opravdu jedinečné!

Použití květin mexický klobouk

Tato rostlina se po generace používá na několik různých způsobů, např:

  • Používá se k vytváření slunných hranic v zahradě.
  • Používá se jako okrasná rostlina; v ideálním případě byste jich měli mít více než 1, aby působila výrazněji.
  • Lze je použít k vylepšení záhonu v zahradě. Pokud máte plochu, na kterou dopadá hodně slunečního světla, a nemáte představu, co tam zasadit, určitě byste měli vysadit mexické kloboukové květiny!

Nejčastější dotazy

Zde je několik nejčastějších otázek týkajících se mexické kloboukaté květiny:

Jak se sklízejí její semena?

Pokud již máte mexickou kloboukovitou květinu (nebo více) a přemýšlíte o sklizni jejích semen, měli byste tak neprodleně učinit! Věděli jste, že z jednoho květu můžete získat více než 50 semen? V takovém případě byste je mohli vysadit všechna, a pak budete mít vyšší výnos!

Stačí počkat, až květy zcela uschnou, a v rostlině uvidíte několik hlaviček semen. Nejlepší by bylo, kdybyste pak po této ploše pomalu přejeli prsty, a brzy budete moci vidět všechna semena v ruce.

Dávejte pozor, abyste je neupustili, přestože jsou velká a viditelná našima očima! Pokud byste je chtěli uskladnit na příští sezónu, doporučuji vám vyhledat chladné, ale suché místo a semínka tam uložit.

Můžete si pak vyrobit malý papírový sáček a uložit je do něj, dokud nebudete připraveni zaplnit svou zahradu mexickými kloboukovými květinami.

Jsou květy mexických klobouků jedlé?

Domorodí Američané prý z tohoto květu připravují silný čaj, který by pomohl proti chřipce. Před konzumací této květiny se však vždy musíte zeptat svého lékaře!

Domorodí Američané používají tento květ také k výrobě krásných a různých inkoustů.

Závěr

Jak vidíte, pokud toužíte po zajímavě vypadající a zároveň na údržbu nenáročné květině, pak si na zahradě musíte vysadit mexickou kloboukovku.

Nejenže přilákáte opylovače, kteří mohou pomoci i zbytku vaší zahrady, ale navíc budete mít moře červených a žlutých květů, díky kterým bude váš dům vypadat ještě lépe! A jsou tak snadné na výsadbu, že na ně můžete i zapomenout, a stejně se jim bude dařit!

Další snadno pěstovatelné květiny najdete v tomto seznamu: https:// Zahradadecin .com/types-of-flowers/.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.