Květiny jitrocele - co byste měli vědět

Květy jitrocele se vědecky nazývají Convolvulus purpureus nebo Ipomoea purpurea. Vyskytují se v mnoha oblastech světa a byly dokonce považovány za plevel, především kvůli svému rychlému růstu.

Existuje několik různých druhů květů jitrocele a my se na ně podíváme v tomto článku. Vyskytují se také v mnoha různých barvách, jako je bílá, krémová, žlutá, fialová, modrá, dvoubarevná a ostře růžová.

Růžové květy jitrocele

Pokud přemýšlíte o výsadbě některých jitrocelových květin nebo jste na ně jen zvědaví, pokračujte ve čtení tohoto článku a seznamte se s tímto druhem rostlin!

Fakta o rostlině jitrocel

zakrslý květ jitrocele
 • Květy jitrocele patří do čeledi rostlin Convolvulaceae.
 • Většina květů jitrocele se vyskytuje v Americe , konkrétně v zemích, jako je Bolívie.
 • Většina květů jitrocele vykvete na začátku léta.
 • Jsou známé tím, že lákají opylovače, jako jsou včely, kolibříci a různé druhy ptáků.
 • Jitrocele jsou odolné vůči suchu; není třeba je neustále zalévat.
 • Mohou se také poměrně rychle samy vysemenit.
 • Jitrocelové květiny jsou považovány za jednoleté liány; skvěle se šplhají a hledají si vlastní cestu.
 • Jak už název napovídá, tyto květy vykvetou ráno a vydrží jen jeden den.

Jak pěstovat jitrocel a pečovat o něj

růžový s bílým květ jitrocele

Věděli jste, že ranní glorie se snadno udržují? Ve skutečnosti, pokud uvažujete o tom, že si některé z nich vysadíte, nebudete muset dělat mnoho, aby se jim dařilo a zdravě rostly.

Musíte však pamatovat na následující věci:

 • Jitrocele je třeba umístit do dobře propustné půdy.
 • Měli byste je zalévat, pokud je venku parno nebo pokud procházíte obdobím sucha.
 • Pokud je zasadíte do nádoby, budete je muset zalévat častěji, alespoň čtyřikrát týdně.
 • Nejlepší by bylo, kdybyste je v zimě zalévali každých pár týdnů.

Škůdci a nemoci jitrocele

fialový květ jitrocele

Přestože většinu času nechají jitrocele nemoci nebo škůdci na pokoji, mohou jimi nakonec trpět, zejména pokud jsou ve volné přírodě.

Pokud má vaše květina plíseň, měli byste ji přestat zalévat, dokud se její stav nezlepší. Pokud naopak vaši květinu napadají škůdci, pak můžete vždy vysadit vhodnou doprovodnou rostlinu, která vaše jitrocelky ochrání.

Použití Morning Glory

levandulový květ jitrocele

Morning glory je ochranný druh. Tyto květiny se často používají v krajinářství, protože jejich liány poskytnou dostatek stínu a soukromí (což je vždy výborná volba, zejména pokud máte sousedy).

Oblíbené druhy jitrocele, které můžete pěstovat

Existuje několik druhů květů jitrocele. Tyto jsou nejběžnější:

Kardinální popínavá rostlina

kardinální popínavý květ jitrocele

Tato květina se vědecky nazývá Ipomoea x multifida. Bude se jí dařit v teplejších oblastech (protože dává přednost plnému oslunění), a pokud ji necháte ve volné přírodě, může dosáhnout výšky až 3,66 metru.

Tato jitrocelová květina má jasně červené okvětní lístky a je to jedna z nejpřívětivějších rostlin v přírodě, protože je tato barva opravdu přitahuje.

Nebesky modrá

nebesky modrý květ jitrocele

Známá také jako Ipomoea tricolor. Dorůstá obvykle do výšky až 3,66 metru. Daří se jim v horkém podnebí, kde mohou mít plné slunce. Jak už název napovídá, tato květina je modrofialová, ale má také bílý a žlutý střed, takže je opravdu jedinečná.

Jitrocel obecný

jitrocel obecný

Tato květina se vědecky nazývá Ipomoea purpurea. Je to jedna z nejkrásnějších květin, protože má velmi jasnou a zářivou fialovou a bílou barvu. Dorůstá výšky až 3,05 m a nejlépe se jí bude dařit, pokud bude umístěna přímo pod sluncem.

Měsíční květina

měsíčník jitrocelový květ

Rostlina Moonflower je vědecky známá jako Ipomoea alba. Všechny jsou bílé (i když někdy mohou mít žlutý nebo krémový střed) a dorůstají výšky až 4,57 metru.

Tato jitrocelová květina je jedinečná, protože, jak napovídá její název, nejenže kvete v noci, ale také po celou dobu květu uvolňuje silnou vůni.

Plážová jitrocel

plážová jitrocelová květina

Někdy se jim říká také železniční liána. Vědecky se nazývá Ipomoea pes-caprae. Aby se jim dařilo, je třeba je vysadit na otevřeném místě, kde dostanou plné slunce. Patří mezi jitrocelové rostliny, které kvetou koncem léta.

Tato květina má zářivě růžové okvětní lístky a tmavší růžový odstín. Jak napovídá její název, plážová jitrocel dává přednost písčité půdě.

Létající talíře

Tyto květy jsou vědecky známé jako Ipomoea tricolor. Mohou dorůst až do výšky 3,66 m, a aby byly zdravé, musí být plně vystaveny slunci. Mají zajímavý tvar, odtud pochází i jejich název, protože připomínají létající talíře! Tyto květy mají bílé a stříbrné okvětní lístky, které mají i modrý nádech.

Káhira Morning Glory

Květina jitrocele káhirského

Tato květina se vědecky označuje jako Ipomoea cairica. Může dorůst až do výšky 3,05 m a ke svému růstu potřebuje být plně vystavena slunci. Tyto fialové liány mají jasně fialové okvětní lístky.

Břečťan jitrocelový

břečťan jitrocel květina

Někdy se označuje jako Ipomoea nil. Bývá dlouhá až 2,44 metru. Má purpurově modré okvětní lístky a některé z nich mají také bílý a fialový střed. Jsou jednoduše ohromující!

Pikotéka červená

Tato jitrocel je rozhodně jednou z jedinečných květin, které kdy uvidíte! Mají špičaté růžové okvětní lístky a bývají spojené, což je činí opravdu krásnými, zvláště když se rozprostřou.

Japonské

Tato květina je velmi podobná odrůdě pikoté červené; japonská verze má však ve srovnání s pikoté červenou tmavší růžový odstín. Kromě toho má také bílé pruhy, které ji činí velmi jedinečnou.

Havajský zvonek

havajská květina jitrocel

Jsou známé také pod názvem Stictocardia. Jsou to jedny z mála jitrocelů, které mohou růst ve stínu i na slunci. Kvetou zpravidla po celý chladný prosinec a leden, ale mohou růst i v červnu a červenci.

Jitrocel Scarlett O'Hara

Tato krásná květina má šarlatové okvětní lístky s bílými středy. Může dorůst až do výšky 3,05 m a pro svůj růst preferuje místo na přímém slunci.

Nejčastější dotazy

Zde najdete odpovědi na všechny své otázky!

Jsou květy jitrocele jedovaté?

bílý s fialovým středem květ jitrocele

Ano, květy jitrocele jsou jedovaté! A tolik jedinců tomu nebude věřit, zvláště když si uvědomíte, jak jsou tyto květy krásné. Všechna semena jitrocele jsou prudce jedovatá, hlavně pokud se konzumují ve velkém množství. Pokud máte tyto květy na zahradě, ujistěte se, že je nebudou konzumovat děti ani domácí zvířata .

Jsou květy jitrocele halucinogenní?

světle růžový květ jitrocele

Ano, jsou! Mnoho domorodých společenství po celém světě (například Aztékové) používalo květy jitrocele právě kvůli jeho halucinogenním účinkům. Psychoaktivní vlastnosti má však zřejmě pouze Ipomoea tricolor. To ovšem neznamená, že byste je měli vyzkoušet, protože jsou stále prudce jedovaté!

Lze květy jitrocele pěstovat v interiéru?

světle růžový květ jitrocele

Můžete je pěstovat v interiéru, ale doporučuji vám to pouze v případě, že nemáte v blízkosti žádné děti ani domácí zvířata. V opačném případě je vhodné je vysadit venku, pokud máte dostatek prostoru.

Semena květin můžete rychle vypěstovat v interiéru a poté je přenést ven, pokud žijete ve velmi chladné oblasti; jen se ujistěte, že mají dostatek slunečního světla!

Jaký je rozdíl mezi jitrocelem a svlačcem?

listy jitrocele

Tyto dva druhy květin lidi vždycky matou, protože vypadají stejně. Nicméně i když jsou to vzdálení příbuzní, jitrocel je Ipomoea spp. a svlačec polní je Convolvulus arvensis a nejsou stejné.

Svazenka polní bývá v mnoha zemích považována za invazivní plevel a lidé udělají vše pro to, aby ji ze svých zahrad odstranili.

Pokud si nejste jisti, kterou z nich máte, prohlédněte si zblízka jejich listy, květy a liány. Zde je několik vodítek, podle kterých zjistíte, kterou máte:

 • Polní svazenky bývají menší než květy jitrocele.
 • Jitrocel má obvykle okvětní lístky ve tvaru srdce, zatímco svazenky mají spíše oválný tvar.
 • Polní vazby bývají růžové nebo bílé, zatímco, jak dnes víme, jitrocel může mít červenou, fialovou, bílou, krémovou, žlutou, purpurovou a modrou barvu.
 • Jitrocelové liány mají obvykle drobné chloupky, zatímco svazenky je mít nebudou.
 • Pokud na zahradě na nějaké narazíte a nevysadili jste je, pravděpodobně se jedná o svazenky, a ne o jitrocelové květy.

Závěr

hmyz v květu jitrocele

Jak vidíte, pěstování jitrocelových květin je jednoduché; nebude od vás vyžadovat mnoho úsilí a vaše zahrada bude krásná a užitečná, protože přivítá rozmanitost (nejen rostlin), ale i opylovačů.

Květiny jitrocele jsou vynikající volbou pro začínající zahrádkáře, protože porostou rychle, hojně a bez námahy.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.