Rostliny kamélie - zahradní rostlina, která zaujme vaše blízké

Kdo by neotočil hlavu k zahradě plné zářivých květů kamélií? Ať už se jedná o zástěnu nebo ústřední bod krajiny či řezané květiny v kytici, kamélie, od svých lesklých listů, které lze proměnit v uklidňující a léčivé čaje, až po mnohokvětý květ, který může znamenat čistotu nebo vášeň, když ho darujete milované osobě, určitě vynikne.

Při správné péči a podmínkách pěstování se rostlině kamélie bude dařit a rozhodně okouzlí něčí smysly.

Původ kamélie

Rostlina kamélie je základem zahrad nejen v Číně, Japonsku a Vietnamu, odkud pochází, ale i v Evropě a Americe, kde si získala oblibu .

Camellia japonica

Tuto rostlinu pojmenoval velký Linnéus po jezuitském misionáři Jiřím Josefu Kamelovi nebo kamélie jako uznání za jeho přínos v oblasti farmaceutické botaniky .

Kamélie jako okrasná rostlina

Vzhledem k úspěchu kamélie jako venkovní rostliny i její hospodářské hodnotě sdíleli vědci a pěstitelé společný zájem a dnes existuje více než 200 identifikovaných druhů a přes 40 000 kultivarů kamélií. Mezi druhy s velkou okrasnou hodnotou patří Camellia japonica, C. reticulata a C. sasanqua Thunberg.

Většina druhů má své jedinečné a žádoucí vlastnosti a je velmi využívána při hybridizaci k získání atraktivnějších a klimaticky přizpůsobivějších odrůd; C. petelotii pro žlutou barvu na rozdíl od běžnější bílé, růžové a červené, C. lutchuensis pro vůni a C. oleifera pro mrazuvzdornost .

Mezi běžné hybridy patří např: Kamélie 'Debbie' se sytě růžovými květy ve formě pivoňky i sasanky na stejném keři, kamélie x 'Buttermint' s krásnými světle máslově žlutými poloplnými květy, které rozzáří každou zahradu ve stínu, a kamélie 'Fairy Blush', středně vysoký keř dorůstající výšky jen 1,22-1,52 m s jemnými jednoduchými bílými květy, z nichž každý je po okrajích růžový, s nápadnými tyčinkami .

Kamélie jako kulinářská rostlina

U kamélií však nejde jen o vzhled. Kamélie, která patří do čeledi Theaceae neboli čajovníkovitých, se historicky pěstuje pro výrobu čaje.

Nejběžnějšími druhy používanými k výrobě světoznámého nápoje jsou Camellia sinensis var. sinensis a C. sinensis var. assamica, které jsou hojně rozšířené v Číně.

Sbírají se mladé listy a pupeny, ze kterých se vaří kulinářský a léčivý čaj, ale kromě výroby čaje se rostliny kamélie využívají i k získávání oleje, konkrétně semen.

Další druh, Camellia oleifera, má nejdelší historii pěstování pro výrobu oleje, stejně jako C. drupifera a C. reticulate .

Pěstování kamélií

V současné době se většina kamélií pěstuje pro jejich okrasnou hodnotu. Přestože dnes existuje mnoho kultivarů, které jsou přizpůsobeny různým pěstitelským podmínkám, je pro úspěšné pěstování této rostliny stále třeba zohlednit několik faktorů.

Světlo a podnebí

Většina druhů kamélií pochází z Číny, a přestože se pěstují především v subtropickém pásmu, mnoho kultivarů lze pěstovat i v mírných oblastech, zejména kultivary C. japonica .

V oblastech s drsnějším klimatem se doporučuje pěstovat je ve sklenících, zejména v zimním období. Kamélie rostou v polostínu, který obvykle poskytují koruny stromů. Stejně jako většina druhů květin potřebují kamélie k tvorbě květních pupenů dostatek světla, ale stín chrání květy a listy před extrémními větry a dešti .

Typ půdy

Půda pro tuto rostlinu musí být mírně kyselá a měla by poskytovat dostatečně dobrou drenáž pro ukotvení kořenů, cirkulaci vzduchu a absorpci vody.

Nároky na vodu

Zálivku kamélií je třeba sledovat. Nesnášejí sucho, proto je třeba zajistit dostatečný přísun vody v období vývoje listů a výhonů, obvykle na jaře. V zimě jsou kamélie v klidovém stavu a měly by se zalévat mírně .

Aplikace hnojiv

Důležité je také hnojení, které rostlinám dodává potřebné živiny, zejména dusík, fosfor, draslík, železo, hořčík, síru a vápník .

Hnojení kamélií v zahradách by mělo probíhat 3x ročně, u hrnkových rostlin jednou za 4 až 6 týdnů.

Výsadba a údržba

Kamélie jsou považovány za vysoké keře, které mohou dosahovat výšky až devíti metrů. Při jejich pěstování v zahradách je také důležité je stříhat, aby se udržely v doporučené výšce, obvykle kolem dvou metrů.

Odstraníte tím také odumřelé materiály, čímž umožníte proudění světla a vzduchu. K množení kamélií lze použít několik metod, jako je vrstvení vzduchem, řízkování a úspěšnější roubování .


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.