Jak pěstovat květy kosmu

Každé léto upoutají květy kosmu pozornost všech především díky svým úžasným barvám, silné vůni a dlouhým stonkům.

Navíc je péče o kosmos tak snadná, že i začínající zahradníci budou mít kvetoucí rostliny během chvilky! Tato květina navíc přiláká do zahrady opylovače, takže je nepostradatelnou rostlinou v každém ekosystému.

květy kosmosu na večerním slunci

Pokud se chcete dozvědět, jak úspěšně pěstovat Cosmos bipinnatus, pokračujte ve čtení.

Základní fakta o rostlině Cosmos

cosmos čistoty
  • Tato rostlina patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Její název je odvozen z řeckého slova ''Kosmos'', což znamená ''harmonie a vděčnost''. To je pro ni skvělé jméno, protože tyto pocity jistě vnese do každé zahrady!
  • Existují tři různé druhy květů kosmosu: Cosmos sulphureus, Cosmos atrosanguineus a Cosmos bipinnatus.
  • Cosmos není třeba ošetřovat a pečovat o něj jako o jiné rostliny. Potřebují však dostatek prostoru, protože jejich průměrná výška může být až 1,83 m .
  • Tyto květy mohou mít bílé, růžové, žluté, jemně červené, fialové, oranžové nebo kaštanové okvětní lístky.
  • Podle USDA se jim bude nejlépe dařit v zóně 4 až 11.

Jak pěstovat květy kosmatce

růžové pole květů cosmos

Pěstování kosmu je snadné i pro amatérské zahradníky. Tato rostlina si poradí s náročnými klimatickými podmínkami, jako je sucho nebo dokonce zanedbání péče ze strany ošetřovatele. Ve skutečnosti je kosmatec v některých teplých oblastech často považován za invazivní rostlinu, protože má tendenci k samovýsevu.

Úvahy o světle

Nejdůležitějším aspektem, který je třeba při pěstování kosmanů zohlednit, je skutečnost, že ke svému životu potřebují dostatek slunečního světla. Proto musí být plně vystaveny slunci.

Květy kosmanů pocházejí z Mexika a Jižní Ameriky, proto dávají přednost sušším a teplejším klimatickým podmínkám.

růžové květy cosmos

Nároky na půdu

Této rostlině se bude nejlépe dařit v mírně kyselé nebo neutrální půdě. Někdy, v závislosti na podnebí, se květům kosmosu daří i v chudé půdě.

Naopak pokud je půda příliš bohatá na organické prvky, rostliny se budou při růstu do výšky převracet. V takovém případě rostliny naskládejte na sebe, aby se nepřevrátily.

Potřeba vody

oranžové květy cosmos

Jakmile se rostliny správně usadí, není třeba je vůbec zalévat. Ve skutečnosti, pokud je období dešťů, pak se ujistěte, že jsou rostliny chráněny před deštěm; jinak by mohly trpět nadměrným množstvím vody.

Hnojivo

Skvělé na této rostlině je, že ji není třeba vůbec hnojit. Naopak dávají přednost chudé půdě a nejlépe se jim bude dařit, pokud jim zahradník nebude věnovat přílišnou pozornost.

Potřeby pro řez

růžový květ kosmu

Kosmovky však vyžadují ke zdravému růstu hodně odumírání a řezu. To jim umožní prodloužit i období kvetení, což je výborná zpráva pro každou zahradu!

Pokud květy uvadly, je čas je prořezat. V závislosti na jejich velikosti bude třeba rostliny seříznout.

Rozmnožování kosmatců

Další skvělou vlastností této rostliny je, že se sama množí. Na konci léta posbírejte všechna zaschlá semena. Budete je tak mít připravená pro várku kosmanů v příštím roce.

Případně je nechte opadat a samovýsev. Buďte však opatrní, protože se mohou stát invazivními, pokud byly splněny všechny jejich pěstitelské nároky!

vínový květ cosmos

Jak pečovat o kosmatce

  • Když rostlině odrhnete hlavu, prodloužíte tím také dobu jejího kvetení, protože dáte novým a mladším okvětním lístkům více prostoru k růstu.
  • Kromě toho také pomůžete s vývojem rostliny, protože urychlíte přirozený regenerační proces.
  • Dávejte pozor na silný vítr, protože by mohl vážně poškodit stonky květin. Ideální by bylo rostliny naskládat na sebe, aby se měly o co opřít.
  • Doba sklizně se liší podle různých zón, obecně však platí, že byste měli sklízet, jakmile se otevřou okvětní lístky.
růžové a oranžové květy cosmos

Druhy květin Cosmos, které můžete pěstovat

Existují tři hlavní druhy květů Cosmos: Cosmos bipinnatus, Cosmos sulphureus a Cosmos atrosanguineus.

Cosmos bipinnatus

Tato rostlina, označovaná také jako mexická astra, pochází z amerického kontinentu, přesněji z USA a Mexika.

Tato bylina je poloodolná jednoletá rostlina a při vhodných podmínkách se samovýsevem udržuje nepřetržitě. I když v některých oblastech je považována také za vytrvalou rostlinu, protože před zimou odumře.

Tato rostlina má zpravidla bezvlasé stonky, které vytvářejí silné větve. Její listy mají jedinečný tvar, protože jejich špičky jsou tvrdé a pevné. Jsou-li vysazeny ve skupinách, všechny okvětní lístky Cosmos bipinnatus se navzájem podpírají, aby zůstaly prodloužené.

Šumivá růžová

šumivě růžový kosmos

Tato odrůda může dorůst výšky až 1,52 metru. Na rozdíl od ostatních druhů Cosmos má Fuzzy Pink dvojité květy, které mohou být růžové, bílé nebo krémové.

Kvetou po celé léto a k zajištění optimálního růstu a zdraví vyžadují přímé sluneční světlo.

Dazzler

Tato žlutě orientovaná květina má zářivě růžové okvětní lístky a dlouhý stonek, který může dorůst až do výšky 1,22 metru. Jeho listy mají měkký povrch, který připomíná peří. Jsou velmi odolné; proto budou kvést i během pozdního podzimu.

Picotee

picotee cosmos

Odrůda Cosmos Picotee má obvykle růžové a bílé okvětní lístky, i když některé typy mohou být fialové a krémové. Jsou snadněji rozpoznatelné, protože jsou dvoubarevné a jejich okvětní lístky mají tmavší okraje.

Gazebo Red

altán červené kosmy

Tato zakrslá odrůda má tendenci růst dříve ve srovnání s ostatními odrůdami Cosmos. Její okvětní lístky mají peříčkovitou strukturu. Jak napovídá její název, jsou zářivě červené. Gazebo Red potřebuje písčitou půdu a dostatek slunečního světla, aby se jí dařilo.

Sonata

sonáta cosmos

Okvětní lístky těchto rostlin jsou od sebe mírně odděleny. Rostlina Cosmos' Sonata, známá pro svůj krátký stonek, může mít růžovou, červenou, karmínovou, bílou a žlutou barvu. Její střed je obvykle žlutý s lehkým zlatavým nádechem.

Purity

cosmos čistoty

Tato rostlina má velké bílé okvětní lístky a zářivě zelené listy. Může snadno dorůst až do výšky 1,52 metru. Na rozdíl od ostatních odrůd potřebuje tento kosmatec půdu bohatou na živiny. Dávají přednost přímému slunečnímu světlu po celý den.

Cosmos sulphureus

Tato odrůda kosmanu se obvykle vyskytuje v Mexiku, Střední a Jižní Americe. Někdy jsou také označovány jako žlutý nebo oranžový Cosmos. Jak již název napovídá, Cosmos sulphureus má obvykle oranžové, červené nebo žluté okvětní lístky.

Jsou to jednoleté kvetoucí rostliny, které mohou snadno dorůst až do výšky 2,13 metru. Jeho listy jsou podobné listům kopretiny.

Kosmická červeň

cosmic red cosmos

Cosmic Red Cosmos má dvojité červené květy. Mezi zahrádkáři jsou velmi oblíbené, hlavně proto, že vědí, že je milují opylovači! Kvetou po celé léto a dokonce i na začátku podzimu.

Jasná světla

jasná světla cosmos

Jak už název napovídá, tato odrůda vyrůstá s jasně zbarvenými okvětními lístky. Kvetou po celé léto, protože mají rády zejména teplé počasí. Mohou mít žluté, šarlatové, citronové nebo oranžové okvětní lístky.

Kosmická oranžová

cosmic orange cosmos

Tato rostlina má zářivě oranžové okvětní lístky, které jsou ohromující! Je velmi nenáročná na údržbu, protože dává přednost tomu, aby byla po celou vegetační dobu ponechána v klidu.

Cosmos atrosanguineus

cosmos atrosanguineus

Třetí druh kosmu je označován také jako čokoládový kosmos. Pocházejí z Mexika, a přestože byly pěstovány i v jiných zemích, zdá se, že nové květiny rostou nezdravě a s problémy.

Tento druh kosmatce voní po čokoládě, odtud jeho název. Mohou dorůst pouze do výšky 0,91 m a ke svému růstu vyžadují plné slunce.

Často kladené dotazy

Zde jsou některé z nejčastěji kladených otázek o květinách cosmos:

Do cosmos flowers bloom all summer?

Ano, květy kosmatce kvetou po celé léto a někdy i na podzim, pokud se nacházejí v teplé oblasti. Kosmovky potřebují plné a přímé sluneční světlo, aby se jim dařilo a zdravě rostly.

Are cosmos plants related to sunflowers?

Ano, jako člen čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) je kosmatec něco jako "bratranec" - nejen slunečnice, ale také pampelišky, cínie, řebříčku, měsíčku a dokonce i salátu!

Is it easy to grow cosmos from seeds?

Ano, květy kosmu lze snadno vypěstovat ze semen. Záleží na oblasti, ve které žijete, pokud žijete v chladném podnebí, budete muset semena nejprve založit v místnosti a pak je umístit ven. Pokud žijete v teplé oblasti, můžete semena založit přímo venku. Počkejte však, dokud se neobjeví poslední nebezpečí mrazu, protože kosmatec nemá rád chladné počasí.

Závěr

zlatý kosmos

Cosmosy jsou kvintesencí květin pro začínající zahrádkáře na celém světě! Nejenže se snadno udržují, ale také pomohou vaší zahradě tím, že přivítají opylovače, kteří zase pomohou jiným květinám.

Kromě toho jsou kosmatice rychlerostoucí a každý zahrádkář si může být dostatečně jistý, že za necelé dva měsíce vypěstuje květinu.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.