Co byste měli vědět o konvalinkách

Konvalinka je známá nejen pro své krásné čistě bílé okvětní lístky, ale také pro svou nezapomenutelnou silnou vůni.

Tato elegantní květina, která je podle USDA mrazuvzdorná do zón 3 až 9, má zvonkovité okvětní lístky, které se objevují od jara do podzimu. Přestože jsou její květy poměrně malé, shluknou se do sebe a vytvoří moře rostlin, což je také velmi působivé.

Konvalinka vonná

Čtěte dál, pokud by tato květina měla být na seznamu rostlin, které byste nyní chtěli pěstovat!

Základní fakta o rostlině konvalinka vonná

bílá květina konvalinky
  • Konvalinka vonná se vědecky označuje jako Convallaria majalis. Ačkoli název této rostliny napovídá, že se jedná o lilii, ve skutečnosti tomu tak není, protože tato květina patří do čeledi chřestovitých rostlin. To je jasně patrné při pohledu na listy.
  • Tuto odolnou rostlinu obvykle vysévají zahrádkáři, kteří chtějí mít skvělý půdní pokryv, který poměrně rychle roste a rychle se šíří po celé dostupné ploše - a někdy i na těch nejtěžších půdách.
  • Jedná se o snadno pěstovatelnou rostlinu, protože se sama vysévá několik let po sobě. K jejímu udržení také nepotřebují mnoho vnějších vstupů.
  • Často se používají jako okrasná rostlina, a to nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni.

Charakteristika konvalinek

stonky květů konvalinek

Pokud jsou splněny správné podmínky, mohou květy konvalinek bujně růst. Aby se jim však dařilo, musí žít ve vlhké půdě a chladném podnebí.

Lze tvrdit, že její oddenky jsou jako jejich kořeny a díky nim se rozšíří po celé půdě.

Tato vlastnost může být pro zahradníky požehnáním i prokletím. Na jedné straně budete mít v mžiku rychle rostoucí rostliny. Na druhou stranu mají někdy tendenci růst příliš rychle; tím pádem se přelidní nebo by mohly odebírat živiny ostatním rostlinám, aby se jim dařilo.

V důsledku toho je tato rostlina v některých částech Severní Ameriky často považována za invazivní druh a většina zahradníků nedoporučuje tuto květinu na zahradě vysazovat.

Jak pěstovat konvalinky

květy konvalinek v lese

Pokud je na pozemku částečně zastíněná plocha nebo dokonce zastíněná plocha, pak se konvalinky jistě objeví jako první 1, a to jen dokazuje, jak jsou odolné!

Vystavení slunci

Jako jedna z rostlin, které rostou ve stínu, nevyžadují ke svému životu sluneční světlo. Ve skutečnosti se jim bude nejlépe dařit, pokud je necháte v tmavém a zastíněném koutě zahrady!

Půda

Tato květina dává přednost vlhké půdě a potřebuje také dobře odvodnit, jinak by její oddenky mohly v krátké době uhnít. Nezřídka se však setkáte s tím, že roste i v jílovité půdě.

Voda

Tato rostlina vyžaduje dostatek vody. Obecně platí, že pokud je půda příliš suchá, je třeba zalévat pravidelněji, zejména pokud žijete v teplém zahradním pásmu.

Potřeby hnojení

Na rozdíl od některých běžných květin není třeba konvalinky hnojit, protože si docela dobře poradí samy!

Množení

Rozmnožování konvalinek není příliš obvyklé, zejména pokud vezmeme v úvahu jejich samovýsevné schopnosti. Pokud to však chcete udělat, musíte oddenky vykopat a nakrájet na menší kousky.

Poté je můžete vysadit zpět, jen dbejte na to, aby byly od sebe odděleny, protože oddenky mají tendenci rychle růst.

Na druhou stranu je možné ji pěstovat i ze semen, ale ta vykvetou až během druhého nebo třetího roku života.

Přesazování

Pokud máte konvalinky v květináči, budete je muset časem přesadit, protože jejich oddenky mohou být příliš velké a mohly by nádobu rozbít.

pramínek květů konvalinek

Jak pečovat o konvalinky

Mnoho začínajících zahrádkářů je překvapeno, když zjistí, že o své konvalinky nemusí příliš pečovat. Naopak se jim bude dařit a porostou zdravěji, pokud je necháme, aby se staraly samy o sebe bez vnějších vlivů ostatních.

Tyto rostliny patří k nejstarším rostlinám na světě, takže se důkladně přizpůsobily a umí bojovat s těžkou půdou nebo dokonce s velkým suchem.

Běžné druhy Convallaria majalis

Existují i méně známé odrůdy konvalinek, jako např:

Zlaté střevíčníky Fernwoodovy

fernwoodské zlaté střevíčky

Tento druh květu vytváří bílé okvětní lístky, které se pomalu mění na žlutozlaté. Kvete po celé léto a snadno se šíří.

Albostriata

konvalinka albostriata

Hlavní charakteristikou této rostliny je skutečnost, že má na listech zářivě bílé pruhy. Je to jediný druh konvalinky vonné (convallaria majalis), který to dělá.

Rosea

Jak napovídá její název, její okvětní lístky jsou rumělkově růžové a mohou dosahovat výšky až 15,24 cm. Této odrůdě konvalinek se bude lépe dařit v zónách 3 až 8.

Fortin's Giant

Fortinsova obří konvalinka

Tato odrůda má větší květy než ostatní. Kvetou po celé léto a rychle se šíří.

Flore Pleno

Má dvojité bílé květy. Ve srovnání s jinými druhy konvalinek je velmi exotická.

Hardwick Hall

Tento typ rostliny má na okvětních lístcích žluté nebo zelené pruhy. Této odrůdě konvalinek se bude lépe dařit v zónách 3 až 9.

Nejčastější dotazy

Zde jsou některé časté otázky týkající se této květiny:

Mohou konvalinky dostat škůdce nebo choroby?

konvalinky listnaté

Tato květina je naštěstí tak toxická, že škůdce a choroby odpuzuje. I když to neznamená, že se to vůbec nestává.

Naopak v období dešťů nebo ve velmi vlhkých dnech je vhodné rostliny zkontrolovat a zjistit, zda se neobjevili slimáci nebo plži.

Pokud rostliny vyžírají, jednoduše je ručně odstraňte!

Jsou konvalinky jedovaté?

Ano, tyto květy jsou pro člověka a domácí zvířata velmi toxické. Při požití mohou dokonce způsobit srdeční potíže nebo smrt.

Nejtoxičtější částí rostliny jsou její kořeny, nicméně tato rostlina vytváří červené a oranžové bobule, které jsou pro některé jedince, kteří si nemusí být vědomi její toxicity, velmi atraktivní.

Mezi příznaky, které může tato květina vyvolat, patří průjem, silné žaludeční křeče, záchvaty, zvracení a celkový pocit ospalosti.

Nemějte však obavy! Zahradníci budou naštěstí v naprostém pořádku, pokud budou muset s touto rostlinou pracovat a budou se jí muset dotknout.

Jedovatá je pouze pro ty, kteří ji konzumují, pokud ovšem nemáte citlivou pokožku. V takovém případě se ujistěte, že při manipulaci s těmito rostlinami používáte speciální zahradnické rukavice.

Jak vyhubit konvalinku?

Je důležité si uvědomit, že rostliny konvalinek jsou často považovány za mor, a to právě kvůli rychlému tempu jejich růstu.

V důsledku toho můžete chtít jednat dostatečně rychle, abyste šíření této rostliny zastavili. Je zcela pochopitelné, že se chcete některých kolonií těchto rostlin zbavit, jinak by mohly představovat hrozbu pro zbytek vaší zahrady, zejména pokud vám nezbývá mnoho místa. Zlikvidovat tuto rostlinu není nemožný úkol, nicméně budete tak muset činit delší dobu, protože budete muset dohnat rychlost jejího růstu.

Oddenky můžete z půdy vykopat a zlikvidovat. Nebo můžete zkusit na místo, kde roste, založit zahradnický záhon. Tímto způsobem byste mohli mít pro tuto květinu vyhrazenou malou obvodovou plochu.

Případně byste je mohli přestat zalévat a umístit je na velmi slunné místo.

Závěr

konvalinka ve tmě

Convallaria majalis je velmi voňavá krásná květina, která roste všude! Ačkoli vypadá jako malá a křehká květina, tato rostlina každého překvapí právě svou houževnatostí a odolností v některých oblastech.

Konvalinka nabízí skvělou příležitost přivítat na zahradě opylovače, kteří milují nektar této květiny.

Celkově se jedná o skvělou květinu, která se hodí do okolí, ale věnujte zvýšenou pozornost jejím zvyklostem při šíření.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.