Měsíček - krásná zelenina s bílými květy

Ipomoea alba, běžně známá jako měsíčnice, je liána s bílými vonnými květy a listy ve tvaru srdce. Z jejího vědeckého názvu vyplývá, že alba znamená latinsky bílá. To je snadný způsob, jak si zapamatovat, že její květy jsou bílé.

Jedinečný vzhled liány a to, jak květy rozkvétají při západu slunce a v plném květu v noci, vás jistě zaujme. Také její květy jistě zlepší atmosféru každého prostoru, pokud je správně pěstována a udržována.

Níže jsou uvedeny podrobnosti, které potřebujete k optimalizaci potenciálu měsíční květiny.

Botanické informace

Měsíční květina, Ipomoea alba, dříve známá jako Calonyctic aculeatum, se vyskytuje také pod názvy tropická bílá jitrocel, trnorep, obří bílá měsíčnice, večernice, ďáblova trumpeta, měsíční plazivka, jimsonweed a měsíční liána.

Pochází z čeledi Convolvulaceae a pochází ze Severní, Jižní a Střední Ameriky. Nejlépe se této rostlině daří v zónách 10 až 12 USDA.

Listy

Tvar listů liány přispívá k jejímu celkovému estetickému vzhledu. Díky zeleným listům, které mohou dorůstat až 20,32 cm a mají tvar připomínající srdce, je měsíční liána pro lidi přitažlivější.

Měsíční květy

Květiny

Květ měsíčnice má podlouhlé okvětní lístky, které jsou v základu srostlé. Jako jeden z běžných typů bílých květů má bílý štíhlý trubkovitý květ, který při pohledu shora vytváří průnikem okvětních lístků hvězdicovitý vzor. Vytvořená hvězda je nápadná díky svému lehce nažloutlému pigmentu. Také voňavé a nápadné květy pomáhají zlepšit celkovou estetiku každé krajiny.

Plody a semena

Plodem liány je brvitá tobolka s centimetr dlouhou špičatou špičkou. Uvnitř jsou čtyři bílá hladká semena. Semena Ipomoea jsou tvořena tvrdým semenným obalem. Proto je třeba při klíčení semen zohlednit některé činnosti před výsadbou.

Růst a vývoj

Tato pololetní liána nevyžaduje velkou pozornost, protože dokáže růst sama pomocí modifikovaných hlízovitých kořenů a rozsáhlé produkce semen.

Za rok může měsíční liána vyrůst na více než 3,66 m . Obecně může vyrůst do šířky 0,91 až 1,83 metru a do výšky 3,05 až 4,57 metru. Květy navíc rozkvétají v měsících červen až říjen nebo během léta a podzimu.

Měsíční květ liány

Jak pečovat o rostlinu Moonflower

Nároky na slunce

Díky své univerzálnosti jako liána snese plné sluneční světlo. Avšak v místech, kde není k dispozici plné sluneční světlo, bude její kvetení vyžadovat alespoň 6 hodin nepřetržitého pobytu na plném slunci.

Nároky na vodu

Zalévejte v mírném množství, protože přemokření může snadno způsobit hnilobu kořenů. Chcete-li zkontrolovat, zda je půda dostatečně vlhká, zabořte prst alespoň centimetr hluboko. Poté zkontrolujte, zda se po vyjmutí z půdy na prst nepřilepily částečky půdy.

Pokud jich je málo nebo žádné, je čas rostlinu zalít, protože měsíční liána snese sucho jen krátkodobě.

Požadavky na teplotu a vlhkost

Jako rostlině, která je ráda plně vystavena slunci, se jí nejlépe daří v teplých a vlhkých oblastech,

Hnojivo

Pokud je cílem, aby réva vytvářela více květů, doporučuje se používat hnojiva bohatá na fosfor. Pokud je naopak cílem, aby se vytvořilo více listů, lze použít hnojiva bohatá na dusík. Hnojiva lze aplikovat každý měsíc nebo podle pokynů na etiketě přípravku.

Požadavky na půdu

Růst měsíčnice lze optimalizovat jejím vysazením do půdy, která dokáže zadržet dostatek vláhy a má dobrou drenáž. Také neutrální až kyselá půda je pro její růst příznivá.

Rozmnožování

Předpokládá se, že pyly květu šíří noční můry, konkrétně luněnky velké. Květ a dlouhá slaměná ústní část hmyzu je činí kompatibilními.

Při tvorbě semen může jejich tvrdý obal bránit jejich klíčení. Proto lze provést stratifikaci, která klíčení urychlí. Mírným zjizvením semenného obalu odstřižením nebo třením o smirkový papír vytvoříme malý otvor. Dbejte na to, aby nebyl příliš velký, což by poškodilo celé semeno, ale dostatečně velký, aby sloužil jako místo vstupu vody.

Poté je nejlepší semena zasadit do mírně vlhké půdy umístěné pod nepřímým slunečním světlem, ale je v teple. Většina zahrádkářů vysazuje semenáčky v interiéru do nádoby během podzimu, ale někteří to dělají i na jaře. Přesazení se provede, až je stonek rostliny dostatečně silný, aby vydržel venkovní podmínky.

Běžní škůdci a opatření proti nim

Běžní hmyzí škůdci

Mezi běžné hmyzí škůdce měsíčních květin patří roháči, pavoukovci, listonoši, japonští brouci a mšice. Uvedený hmyz může způsobit zakrnění růstu a díry v různých částech rostliny.

Kontrolní opatření

Hmyzí škůdce lze regulovat pomocí různých insekticidů, například s účinnými látkami jako azadirachtin a pyrethriny. Pokud je napadení stále nízké, lze napadená místa čistit pomocí mýdla a oleje.

Nezapomeňte pravidelně kontrolovat rostlinu měsíčnice a okolní vegetaci, zda nevykazuje známky napadení.

Potenciální poškození

Podle USDA nebyla liána v žádném státě klasifikována jako invazní. Pokud ji však pěstujete na zahradě s jinými rostlinami, dbejte na pravidelné stříhání a odstraňování odumřelých květů a dalších částí rostlin. Tím se sníží riziko, že se stane konkurencí.

Použití v krajině

Tvar a barva květů a listů měsíčních květin mohou dodat krajině barvu zakomponováním do různých umělých struktur, jako jsou zdi, ploty, terasy, mříže a brány. Lze ji také vysazovat do nádob nebo závěsných květináčů.

Jako jedna z krásných nočních květin může být umístěna v oblasti krajiny, kterou lidé využívají během pozdního odpoledne až noci, aby mohli ocenit krásu jejích květů.

Měsíční květiny podobné

Podobnou alternativou jako měsíční květina může být Datura innoxia nebo také známá jako trnka pýřitá. Na rozdíl od Ipomoea je to bylina, která může dorůst až do výšky 1 metru. Dalším rozdílem, který mají, jsou jejich listy. Dymnivka trnitá má jednoduché eliptické listy s šedými trichomy nebo drobnými chloupky.

Ze stejné čeledi pocházejí i dvojčata měsíčnice trnité - Ipomoea leptophylla, známá jako měsíčnice křovitá, a Ipomoea violacea. Jediný rozdíl je v tom, že měsíčnice keřovitá a jitrocel má fialově zbarvené květy a jsou to vytrvalé rostliny.

Často kladené dotazy

Are moonflowers poisonous to touch?

Dotyk s měsíčnicí nezpůsobí žádné nežádoucí účinky, ale požití může způsobit určité žaludeční potíže a požití velkého množství semen může vyvolat halucinace. Účinky se léčí symptomaticky.

Why do moonflowers bloom at night?

Stejně jako u ostatních živých organismů jsou i u rostlin dvěma hlavními cíli přežití a rozmnožování. V souladu s tím se měsíční květiny postupem času vyvinuly tak, aby kvetly v noci, protože jejich hlavními opylovači je obvykle noční hmyz.

Do moonflowers need full sun?

Lze ji vysazovat na plném slunci nebo v polostínu. Aby však tato rostlina vykvetla, je zapotřebí 6 hodin dlouhého pobytu na plném slunci.

Pokud máte rádi měsíční liánu, podívejte se na tyto rychle rostoucí kvetoucí liány, které můžete vysadit.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.