Jak pěstovat měsíček lékařský

Měsíček lékařský, Calendula officinalis, je krásná květina, která obvykle roste v mnoha zahradách. Je to tak snadná rostlina na pěstování a přináší mnoho výhod. Pokud hledáte způsob, jak zkrášlit svou zahradu, zahradničení nebo vaření, pak pro vás bude tento článek ideální!

Tyto květy jsou obvykle žluté nebo oranžové, ale vyskytují se v mnoha barvách, díky čemuž se skvěle hodí pro jakékoli použití. Jsou také jedlé, takže pokud z nich chcete vařit, směle do toho! Nejenže skvěle chutnají, ale mají také mnoho zdravotních výhod, mimo jiné bojují proti akné a zánětům.

Měsíček lékařský je krásná kvetoucí rostlina, kterou můžete pěstovat na zahradě nebo i uvnitř na okenním parapetu. Pěstování je snadné a vyžaduje pouze asi 25,40 cm půdy, málo vody a trochu slunce. V tomto článku se dozvíte, jak měsíček pěstovat.

Co je měsíček lékařský?

Měsíček lékařský

Název "měsíček" ve skutečnosti označuje rod zhruba 15 až 20 druhů vytrvalých a jednoletých rostlin z čeledi Asteraceae (často známé jako měsíčky). Tyto květiny, pocházející ze západní Evropy, jihozápadní Asie, Mikronésie a Středomoří, jsou označovány jako měsíček lékařský, měsíček kukuřičný, měsíček pouštní, měsíček bahenní a další.

Název "calendula" je latinskou zdrobnělinou slova "calendar", což znamená "malý kalendář", přičemž název "marigold" odkazuje na Pannu Marii. Nejčastěji se konkrétní druh měsíčku, který budete pěstovat na zahradě, jmenuje Calendula officinalis neboli měsíček lékařský.

Měsíček lékařský je léčivá květina, kterou lze použít k léčbě například bolestí hlavy, zubů a dalších. Jako kulinářská bylina jsou okvětní lístky této rostliny jedlé a lze je použít čerstvé do salátů nebo i sušené k barvení sýrů. Často se používá jako náhrada šafránu a může dodat živou barvu všem pokrmům od drůbeže až po polévky a dušené maso.

Nejen to, ale měsíček lékařský je silný protizánětlivý prostředek a lék na rány. Často se používá k odhánění škůdců ze zahrady, protože jeho silné aroma má tendenci odhánět škůdce od žádanějších rostlin.

Pěstování měsíčku lékařského

Měsíček květ je nenáročný na pěstování a lze jej pěstovat na většině slunných míst a ve většině typů půd. Přestože je technicky vzato trvalkou, pěstuje se jako příruční v chladnějších oblastech, kde je přežití zimy náročné, a v horkém podnebí, kde je letnění náročnější.

Mnoho zahrádkářů považuje měsíček za nejjednodušší a nejuniverzálnější květinu, kterou mohou pěstovat. Protože tato rostlina snáší většinu typů půdy i období sucha, je oblíbenou volbou pro sezónní barvy.

Měsíček je dlouholetou stálicí britských zahrádek u rodinných domků a lze jej snadno pěstovat v bylinkové nebo květinové zahradě. Je středně odolný vůči mrazu a dokáže oběma prostředím dodat dlouhotrvající krásu. Snadno se znovu vysévá. Na většině míst se pěstuje jako letnička, v zónách 9 až 11 je trvalkou.

Květinu měsíčku vysazujte do chudé až průměrné půdy. Nemusí být příliš úrodná a ve skutečnosti příliš úrodná půda může způsobit, že rostliny porostou pomalu nebo zakrněle. Místo toho pěstujte v chudé půdě a zalévejte jen občas - a dbejte také na to, aby byla půda dobře propustná!

Měsíček má raději poněkud nižší teploty, takže ideální je filtrované sluneční světlo nebo trochu stínu. V chladnějších oblastech je nejlepší plné slunce, i když trochu odpoledního stínu vždy oceníte.

pěstování měsíčku lékařského

Jak vysadit měsíček lékařský

Měsíček se snadno pěstuje buď ze semen, nebo z přesazených rostlin.

Pokud sázíte sazenice měsíčku, počkejte před přesazením, až pomine nebezpečí mrazů. Pokud je pěstujete ze semen, můžete je vysévat těsně před posledním očekávaným termínem prvního výsevu ve vaší oblasti.

Semena můžete také založit v interiéru asi 6 až 8 týdnů před posledním datem mrazů. Semena vysévejte tence do vlhké startovací směsi. Můžete použít semena, která nasbíráte z květů, a uchovat je z jedné sezóny na druhou.

Měsíček opět snadno přesazuje. Většina rostlin vykvete do dvou měsíců od výsevu.

Calendula officinalis

Péče o měsíček lékařský

Zde je několik rad, které vám pomohou při péči o měsíček lékařský, jakmile se sazenice přesadí (nebo se objeví po výsevu semen).

Zalévání

Měsíček má rád trochu sušší půdu a v husté a vlhké půdě skutečně trpí uhnívajícími kořeny. Proto je důležité, abyste ji sázeli pouze do dobře propustných půd (nebo do nádob).

Pravidelně zalévejte, dokud rostliny nezapustí kořeny. Když rostliny vyrostou, je nutné je zalévat jen občas (většinu potřeby vody rostlinám zajistí pravidelné dešťové srážky).

Hnojení

Rostlina měsíčku lékařského nepotřebuje příliš hnojit. Neúrodná zahradní půda totiž měsíček nevyžaduje žádné přikrmování - přílišné hnojení může ve skutečnosti vést k zakrnění růstu nebo může způsobit, že vaše plány budou nohaté a vřetenovité.

Pravidelné hnojení vyžadují vlastně jen měsíčky pěstované v nádobách nebo ve velmi okrajových půdách. Přibližně jednou za měsíc použijte vyvážené hnojivo rozpustné ve vodě, protože v nádobách se živiny vyplavují rychleji než v běžné zahradní půdě.

květy měsíčku lékařského

Škůdci a choroby

Měsíček je ceněn pro svou odolnost. Ačkoli žádná rostlina není skutečně odolná vůči všem škůdcům a chorobám, měsíček je jednou z mála rostlin, které jsou do značné míry bez problémů. Někdy se může stát obětí padlí, ale tuto chorobu můžete udržet na uzdě zajištěním dobré cirkulace vzduchu a prostoru mezi rostlinami.

Udržujte okolí rostlin bez odpadků a plevele, což sníží pravděpodobnost poškození slimáky a plži. Mezi další škůdce, na které je třeba dávat pozor, patří bejlomorka a mšice. Tyto škůdce můžete z rostlin vypudit vodou nebo je ošetřit insekticidními mýdly.

Jinak byste se neměli obávat, že vaše rostliny napadne příliš mnoho chorob a škůdců!

Sklizeň měsíčku lékařského

Pokud se rozhodnete sklízet květy měsíčku, ať už na ozdobu do vázy nebo pro kulinářské či léčebné využití, udělejte to pozdě ráno. Počkejte, až rosa uschne, ale ne tak dlouho, aby slunce začalo pálit a vysušovat.

Květy můžete trhat, když jsou zcela otevřené. Chcete-li je usušit, rozložte seříznuté hlavičky na síto ve stinném a suchém prostředí. Květy otáčejte, dokud nejsou suché, papírovité a křehké, a pak je uložte do skleněných nádob, dokud je nebudete chtít použít.

Odumírání a řez květů měsíčku lékařského

Při pravidelném odlamování hlaviček může měsíček kvést nepřetržitě od jara až do podzimu - a ještě déle! V teplejším prostředí však může měsíček nakrátko přerušit kvetení, aby si odpočinul od letních veder. Jakmile se však na podzim teploty ochladí, kvetení se obnoví.

Rostliny měsíčku nemusíte stříhat, ale pravidelným zaštipováním můžete zabránit tomu, aby stonky byly příliš vysoké a vřetenovité.

Pokud hledáte krásnou květinu, která je nenáročná na pěstování a péči, měsíček může být tou nejlepší volbou. Díky velké škále barev dokáže rozzářit každou zahradu nebo květináč na verandě, který potřebuje barevný nádech.

Od tipů pro výsadbu až po to, jak často by se měly květiny zalévat, jsme zde pro vás popsali všechny základní informace.

květ měsíčku lékařského

Běžné druhy a odrůdy měsíčku lékařského

Měsíčky jsou tak snadné na pěstování, že si můžete vybrat z mnoha kultivarů. Ať už se rozhodnete pěstovat na zahradě jakýkoli z více než 100 druhů měsíčku, všechny vám dodají zářivé barvy od pozdního jara až do začátku podzimu.

Zde jsou některé z nejčastěji pěstovaných druhů měsíčků.

Rádio Extra

Radio Extra je jeden z nejbizarnějších druhů měsíčku, který je k vidění, ale rozhodně stojí za to ho na zahradě pěstovat! Tato rostlina dorůstá poměrně vysoké výšky a vytváří kaktusovité květy jasně oranžové barvy.

Dotek červené

Touch of Red je odrůda měsíčku, která může být červená nebo oranžová, ale všechny květy mají červeně zakončené okvětní lístky a sytě červené bříško.

Růžové překvapení

Pink Surprise je pro tento kultivar měsíčku trochu chybné označení, protože jeho květy jsou ve skutečnosti zlatožluté. Některé však mají růžové okraje a existují i druhy měsíčku Pink Surprise, které jsou skutečně růžové se zlatými odlesky.

Greenheart Orange

Greenheart Orange je jedinečný druh měsíčku, který má květy s oranžovými okvětními lístky kolem limetkově zelených středů. Od ostatních druhů měsíčků se značně liší a nejlépe se pěstuje spolu s těmito ostatními odrůdami, abyste získali skutečně ohromující přehlídku všech barev duhy!

Bronzová krása

Jak už název napovídá, Bronzed Beauty je ideální odrůda měsíčku pro léto. Vytváří měděné broskvové a krémové květy na vysokých stoncích. Budete chtít, aby léto nikdy neskončilo!

Mandarinkový krém

Tangerine Cream vytváří dvoubarevné dvojité květy v barvách smetanové a oranžové - tyto rostliny připomínají vaši oblíbenou pochoutku Creamsicle!

Citrusový koktejl

Citrus Cocktail je skvělá odrůda, kterou můžete zvážit, pokud máte málo času a místa. Tato snadno udržovatelná květina vytváří oranžové a žluté květy a vytváří miniaturní, kompaktní rostliny, které jsou ideální do nádob.

Trpasličí klenot

Další kompaktní rostlina, Dwarf Gum, redukuje dvojité květy v odstínech žluté, meruňkové a oranžové.

Sherbet Fizz

Sherbet Fizz je jednou z nejunikátnějších odrůd, které můžete pěstovat, a vytváří květy buffové barvy s červeně zakončenými okvětními lístky a spodním okrajem.

Fruit Twist

Fruit Twist je odrůda, která vytváří jednoduché, poloplné a dvojité květy v jasně žlutých a oranžových odstínech. Určitě dodá vaší květinové zahradě šmrnc!

Golden Princess

Golden princess je odrůda, která má světlé květy a tmavé středy. Díky tomuto kontrastu dokonale přitáhne oči návštěvníků k vašim záhonům!

Bonbon

Tato veselá odrůda kvete brzy v sezóně, ve skutečnosti dříve než většina ostatních odrůd. Jedná se o zakrslou rostlinu, která je ideální do nádoby.

Prince

Prince je vynikající odrůda odolná vůči teplu. Je to vysoká odrůda, takže se nehodí do prostředí s nedostatkem místa, ale vytváří krásné žluté a oranžové květy.

Kablouna

Kablouna je další žlutá a oranžová odrůda k pěstování. Vytváří květy s chomáčkovitými středy, které tvoří jedinečný středobod vaší zahrady. Další výhodou odrůdy Kablouna je, že je jednou z nejlépe odolávajících plísním a podobným houbovým chorobám.

Flashback

Flashback nabízí zahrádkářům úžasnou směs tříbarevných a dvoubarevných květů se zastoupenými odstíny včetně meruňkové, krémové, žluté a broskvové.

Pacific Beauty

Pokud hledáte odrůdu odolnou vůči vysokým teplotám, Pacific Beauty je jednou z nejlepších možností, kterou můžete zvážit. Vytváří vysoké, robustní stonky se žlutými a oranžovými květy.

Calypso

V neposlední řadě je Calypso další odrůdou měsíčku, jejíž pěstování stojí za zvážení. Vytváří dvojité květy na hustých, kompaktních rostlinách, což z ní činí dobrou volbu pro nádoby nebo jiné prostředí, kde je málo místa. Obvykle vytváří žluté a oranžové květy s tmavými středy.

Závěr

Doufejme, že vás tento článek přesvědčil o tom, že pěstování měsíčku je skvělou volbou, a poskytl vám všechny potřebné znalosti, které vám pomohou pěstování těchto úžasných květin ještě více zpříjemnit!


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.