Pěstování stockových květin

Matthiola incana, běžně známá jako stock nebo stocková květina, je druh okrasné rostliny, která se často pěstuje v zahradách u rodinných domků.

Někteří lidé používají Matthiola incana na svatbách, protože její dlouhé stonky jsou ideální pro řezání do kytic. Mají také krásné barvy, které se mění v průběhu ročních období, což je předurčuje i pro nejrůznější jiné příležitosti.

Ať už jsou vaše důvody pro pěstování zásobních květin jakékoliv, v tomto článku najdete vše, co potřebujete vědět, abyste si mohli vypěstovat dokonalou zahradu.

Co je to zásobní květina?

Stock flower neboli Matthiola incana je kvetoucí rostlina, která patří do čeledi hořčicovitých. Rod Matthiola, pojmenovaný po italském přírodovědci Pietru Andreovi Mattiolim, obsahuje více než 50 různých druhů jednoletých, vytrvalých a dvouletých rostlin a podrostů. Převážná většina z nich se pěstuje pro své barevné květy a omamné vůně.

Nejčastěji se název "stock" používá pro celý rod - ale ještě častěji se tento název používá pro označení kultivarů a odrůd zejména rodu Matthiola incana.

Květy rodu Matthiola incana patří do čeledi Brassicaceae a často se označují jako bromptonská zásoba, chrpová zásoba, obyčejná zásoba, desetitýdenní zásoba, a dokonce i žabinec.

Všechny tyto květy jsou silně vonné a k dostání v nespočtu různých odstínů. Díky této rozmanitosti se často používají ve floristice.

Druhy zásobních květin

Většina druhů zásobních květin se vysazuje ze semen na jaře, obvykle od března v chladných oblastech, ale někdy i dříve, pokud je počasí mírnější. Výsadba v této době nabízí živou přehlídku letních barev.

Existují další druhy květin, jejichž vývoj trvá déle, a proto je třeba s nimi zacházet jako s dvouletými. Ty se obvykle označují jako bromptonské květiny.

Meziplodiny lze vysazovat kdykoli. Tyto odrůdy, známé také jako východolotyšské zásoby, lze pěstovat jako jednoleté nebo dvouleté.

Mezi základní odrůdy květin, jejichž pěstování je vhodné zvážit, patří např:

  • Vintage Brown
  • Iron Blue
  • Katz Apricot
  • Katz Ruby
  • Iron Purple Quartet Rainbow
  • Starorůžová
  • Katz Levandulově modrá

Tento výčet však není výlučný a na výběr je mnoho dalších druhů květin. Vyberte si ten, který nejlépe vyhovuje vaší pěstitelské zóně a potřebám krajinářské architektury, nebo zvažte pěstování několika odrůd, abyste na zahradě vytvořili odvážný výraz.

zásobní květina

Pěstování zásobních květin

Zásobní květiny by se měly pěstovat v dobře propustné půdě, která je trvale vlhká. Tyto atraktivní, voňavé květiny můžete pěstovat pro zajištění barev od jara až do pozdního léta, i když během nejteplejších dnů letní sezóny mohou přestat kvést.

Květy na vašich květinách se objevují postupně, odspodu nahoru, a spočívají nad svěžími a vlasovitými šedozelenými listy. Okvětní lístky mohou být uspořádány v jednoduchých nebo dvojitých řadách.

Zvažte výsadbu této letničky ze semen, abyste vyplnili holá místa mezi ostatními květy. Jsou to skvělé přechodné květiny, které vydrží dlouho do konce léta a nabízejí barvy v době, kdy ostatní květiny mohou být v klidu. Na některých místech můžete tyto rostliny pěstovat jako dvouletky nebo dokonce trvalky, i když to je méně obvyklé.

Jak to funguje?

V chladných oblastech se květiny pěstují jako jednoletky, které snesou jeden nebo dva mrazy, takže v zónách 7-10 jsou to "polodřeviny" nebo něžné trvalky. Dožívá se několika let a každým rokem obrůstá ze stonků, které jsou stále dřevnatější.

Pěstování chrpy není složité, ale je důležité si uvědomit, že květy vyžadují období chladu. Pro časně kvetoucí zásobní květiny budete potřebovat dva týdny a pro pozdní odrůdy tři týdny nebo více, přičemž je třeba zajistit, aby se teplota v tomto období pohybovala kolem 10,00 °C až 12,78 °C.

Je však důležité, abyste toto chladné období správně nastavili, protože příliš nízké teploty mohou poškodit křehké kořeny rostlin. Pokud rostliny neochladíte, může dojít k řídkému kvetení.

Pokud byste se o tento aspekt pěstování těchto květin raději nemuseli starat, můžete si zakoupit sazenice, které již byly ošetřeny chladem. To je také ideální řešení pro zahrádkáře, kteří žijí v místech bez extrémně nízkých zimních teplot.

Jak vysadit květiny Hoary Stock

Tyto květiny vyžadují plné slunce až mírný stín a měly by být vysazeny do bohaté, dobře propustné půdy. Ujistěte se, že pH půdy je neutrální, přibližně 6,8 až 7,5.

Při pěstování ze semen v zónách 7-10 začněte předpěstováním na zahradě na podzim, což umožní kvetení brzy na jaře. Pokud pěstujete v chladnějším klimatu, začněte semena vysévat v interiéru asi 8 až 10 týdnů před posledními jarními mrazy.

Semena vysévejte do jednotlivých startovacích buněk, abyste se při přesazování nemuseli tolik obávat narušení křehkých kořenů. Stačí do každé buňky jemně vtlačit dvě semínka do zeminy a pak je lehce zasypat 0,32 cm zeminy. Udržujte rovnoměrnou vlhkost a nechte buňky vyschnout, než je znovu zalijete.

Semínka uchovávejte v místnosti s teplotou mezi 18,33 °C a 23,89 °C a do dvou týdnů byste měli mít sazenice. Sazenice otužujte, a jakmile pomine nebezpečí mrazů, můžete je vysadit do zahrady.

Přesazené sazenice by měly být vysazeny ve stejné hloubce, v jaké se nacházejí ve školkovacím květináči. Zásobní květiny je vhodné vysazovat na začátku sezóny, protože jejich květy s letními vedry ubývají.

Zralosti dosáhnou zásobní květiny přibližně za 10 až 12 týdnů, ale aby nasadily poupata, měly by být noční teploty nižší než 60 stupňů a denní teploty v průměru nižší než 80 stupňů.

Péče o zásobní květiny

Po zasazení semen nebo sazenic vaše práce nekončí - o rostliny se stále musíte starat! Péče o zásobní květiny je naštěstí jednoduchá - stačí se řídit těmito radami.

Zalévání

Během klíčení udržujte rovnoměrnou vlhkost a poté jim dopřejte asi 2,54 cm vody týdně. Snažte se, aby půda zcela nevyschla, ale zároveň se vyvarujte přesycení.

Obecně platí, že tyto rostliny je třeba zalévat pouze v období sucha nebo za sucha. Voda získaná přirozenými srážkami bývá dostatečná.

Odplevelování

Jedním z nejlepších způsobů, jak omezit konkurenci plevelů v okolí zásobních květin, je přidat 5,08cm vrstvu mulče. Ta také pomůže ochlazovat půdu a udržet v ní vlhkost. Udržujte okolí rostlin dobře odplevelené, a to buď potlačením plevele mulčem, nebo ručním pletím.

Udržování zásobních květin dobře odplevelených sníží konkurenci o vodu a živiny, zlepší cirkulaci vzduchu a pomůže odradit škůdce.

Hnojení

Zásobní květiny hnojte jednou měsíčně univerzálním hnojivem pro kvetoucí rostliny.

Případně můžete přihnojit trochou kompostového čaje. To by mělo zajistit voňavé a bohaté květy.

Mějte na paměti, že pokud pěstujete zásobní květiny v nádobách ve srovnání se zeminou, může být nutné hnojit (a zalévat) častěji.

Škůdci a choroby

Při pěstování zásobních květin je nejlepší obranou proti různým chorobám a škůdcům pěstování rostlin v podmínkách, které jim vyhovují. Květiny se tak budou moci snáze bránit případným problémům.

Mezi nejčastější škůdce, na které si budete muset dát pozor, patří mšice, blanokřídlí a housenky blanokřídlých. Housenky i mšice se hladově živí zásobními květy a sají jejich šťávu z rostlinných pletiv. Blešivci naopak okusují listy.

Všech těchto škůdců se můžete zbavit ručním sběrem nebo postřikem hadicí. Můžete také použít organický insekticidní neemový olej.

Pozor na choroby zásobních květin, jako je verticiliové vadnutí, kořenová hniloba, skvrnitost listů, fuzáriové vadnutí, zvlhnutí, bakteriální plíseň a plíseň šedá. Jak vidíte, tyto choroby jsou především houbové a obvykle dobře reagují na ošetření fungicidy.

Můžete jim předcházet správným rozmístěním rostlin, aby se zlepšila cirkulace vzduchu. Vyvarujte se také přemokření. Při malém napadení houbami můžete postižené listy jednoduše odstřihnout a vyhodit do koše (nesnažte se je kompostovat). Nezapomeňte poté dezinfikovat nůžky nebo střihače, abyste zabránili šíření chorob na ostatní rostliny.

Další tipy pro pěstování zásobních květin

Poslední tip pro pěstování zásobních květin? Nezapomeňte je odrhnout, abyste se mohli těšit z častějšího a kompaktnějšího kvetení. Nemusí to vždy podpořit opětovné kvetení, ale pomůže to vaší rostlině zůstat atraktivnější.

Na konci vegetačního období můžete rostliny seříznout až k zemi. Odstraňte zbytky, abyste snížili pravděpodobnost přezimování chorob a škůdců na zahradě.

Květy Matthiola incana jsou skvělou volbou pro jarní zahrádkáře, protože dodávají krajině barvy a rostou v různých podmínkách. Jsou také poměrně nenáročné na péči, takže se z jejich krásy můžete těšit co nejdéle. Zvažte možnost vysadit několik semen ještě dnes, abyste se o tom mohli přesvědčit na vlastní oči!


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.