Pěstování máku na zahradě

Květy máku jsou proslulé svými květy připomínajícími krepový papír, které jsou v jasných i teplých barvách. Pěstování máků je poměrně snadné, protože se mohou každoročně samy vysévat, což z nich dělá ideální rostlinu pro začínající zahrádkáře.

Zde se dozvíte vše o tom, jak pěstovat máky venku a proč je na zahradě potřebujete.

Základní informace o máku

  • Když se mluví o květech máku, má se na mysli nejméně 12 různých rodů, které patří do čeledi rostlin Papaveraceae.
  • Květy máku lze považovat za vytrvalé, jednoleté nebo dvouleté rostliny.
  • Omamná droga opium pochází z jednoho konkrétního druhu, kterým je Papaver somniferum. Tento mák byl používán jako analgetikum, ale také jako rekreační droga. Nejběžnějším druhem drogy, která pochází z P. somniferum, je morfin.
  • Mák je známý také svým významem. Všechny máky se staly mezinárodním symbolem vzpomínky na padlé vojáky v době války.
  • Mák může dorůstat výšky až 6,10 m a některé druhy jsou považovány za monokarpické. To znamená, že brzy po odkvětu odumírají.
  • Mák je spjat s historií, mezinárodními cestami a rozmanitými kulturami, protože se po stovky, ne-li tisíce let přenášel z různých kontinentů.
  • Květy máku mohou být červené, oranžové, zlaté, žluté, modré, fialové a slonovinové.
růžové květy máku

Jak pěstovat máky venku

Na zahradě můžete pěstovat mnoho druhů květin. Pěstování máků venku je poměrně snadné. Je třeba vysadit semena na slunné místo nebo rozdělit kořeny ze založených rostlin máku. Tato rostlina však kvůli svému kůlovému kořenu nesnese přesazení do půdy. Pokud je tento kůlový kořen narušen, je pravděpodobné, že jeho květy nevykvetou.

V ideálním případě by se máky měly dělit na začátku podzimu. Tak budou mít kůlové kořeny dostatek času na obnovu před nástupem zimy. Zde je několik důležitých rad pro péči o máky:

Požadavky na půdu

Rostliny patřící do podčeledi Papaveraceae nejsou příliš vybíravé, pokud jde o jejich potřeby půdy. Mák potřebuje kyprou půdu, i když v některých oblastech poroste i v jílovité půdě!

Vystavení slunci

Pokud pěstujete máky v interiéru, pak je třeba, aby byly plně vystaveny přímému slunečnímu záření. Naopak při pěstování máků venku je třeba je umístit do polostínu.

Potřeby vody

Pokud mák roste venku, je třeba ho neustále a důkladně zalévat. Dává také přednost dobře propustným půdám.

červené máky

Jak pěstovat mák ze semen

V ideálním případě, kdykoli pěstujete mák ze semen, by se rostliny měly vysévat ven koncem podzimu nebo začátkem zimy, pokud není podnebí příliš chladné.

Než rostlina začne klíčit, projde adaptačním obdobím. Jakmile se tak ale stane, máky obvykle zdravě rostou.

Při pěstování máku venku dávejte pozor na semena, protože jsou drobná. Stačí je zasypat na povrch půdy, aniž byste je tlačili dolů. Nejdelší a nejsilnější semenáčky by bylo nejlépe oddělit na začátku jara, jakmile rostliny začnou rašit.

Nezapomeňte sazenice důkladně a průběžně zalévat, ale vyvarujte se jejich přemokření. Mák je vhodné odumřít, aby se na záhonu nestal invazním druhem.

pole červených máků

Běžné odrůdy máku

Jednoleté máky mohou být z podčeledi Papaver nebo Eschscholzia a vytrvalé máky z podčeledi Stylophorum. A konečně by se mohlo jednat i o další rod, kterým je Meconopsis.

Odrůdy Papaver

Alpský

Tato trpasličí odrůda, známá jako Papaver alpinum, dorůstá výšky až 0,30 m. Jedná se o krátkověkou vytrvalou makovici, která vytváří červené, žluté, bílé a oranžové květy.

V Evropě, konkrétně v Rakousku, se vyskytují nejméně čtyři podtypy květů máku alpského. Kromě toho může růst ve 4. až 6. vegetační zóně USDA.

Arktický

Tento mák je vědecky známý pod názvem Papaver radicatum. Jedná se o další zakrslou odrůdu. Jeho květy jsou obvykle žluté, i když existují i růžové a bílé typy.

Všechny máky dávají přednost kamenitým půdám a plnému přímému slunci. Díky své odolnosti vůči povětrnostním vlivům patří k nejvzácnějším makovicím, protože může růst i v arktických oblastech, což je oblast, kde se daří jen málokteré rostlině. Podle USDA může tato odrůda růst v oblastech 2 až 6.

Ladybird

Beruška mák

Tato malá odrůda, označovaná také jako Papaver commutatum, má miskovité květy, červené nebo šarlatové, čímž se velmi podobá odrůdě Flanders. Daří se jí v zónách 5 až 8 podle amerického klimatického systému USDA.

Chlebovník

Často se označuje vědeckým názvem Papaver somniferum. Má růžové, červené nebo fialové květy a může dorůst až do výšky 1,22 metru. Jak už název napovídá, tato odrůda máku nabízí jedlá semena, která se často používají na zdobení baget, koláčů nebo buchet, a jsou tak zajímavou přísadou ve světě pečení. Jeho květy mohou být fialové, bílé, lila, růžové, světle oranžové nebo červené. Je to však také mák, z něhož lze získat opium. V důsledku toho by mohlo být problematické pěstovat tento druh květiny na zahradě.

Karafiát

Vědecky známý jako Papaver laciniatum. Většina zahrádkářů jej často používala jako okrasnou květinu, protože díky zvláštnímu tvaru a délce květů vypadá skvěle ve vázách.

Ačkoli, pokud je ponechán bez zásahu, může rychle dorůst až do výšky 1,22 metru.

Tento mák je známý strukturou svých okvětních lístků, protože připomíná peří. Karafiátový mák může růst v zónách 3 až 8 amerického zemědělství.

Pivoňka

Vědecky známý jako Papaver paeoniflorin. Jak název napovídá, tato odrůda připomíná květy pivoňky. Tento druh má velké semenné lusky a může dorůst až do výšky 0,91 metru. Roste v zónách 3 až 8.

Flandry

flanderský mák

Tato odrůda, vědecky známá pod názvem Papaver rhoeas a hovorově označovaná jako kukuřičný mák nebo mák obecný, bývala považována za invazní druh, ačkoli v současnosti je to květina, která se používá k rozpoznání padlých vojáků z válek, konkrétně z první světové války.

Odrůda P. rhoeas kvete po celý duben až červen a její květy jsou červené. Flanderský mák se snadno vysazuje, protože se průběžně samovýsevem. Obvykle dosáhne výšky 45,72 cm.

Island

Papaver nudicaule je jeho vědecký název. Tato květina snese nízké teploty, i když jen krátkodobě.

V závislosti na lokalitě se rostlina P. nudicaule sama vysévá. Její květy mohou být zlaté, růžové, bílé nebo broskvové a často je považována za zakrslou odrůdu. Dává přednost zónám USDA 2 až 7.

Orientální

Tento mák se vědecky označuje jako Papaver orientale. Má nápadné květy díky tmavým středům květů a jejich kontrastu se zbytkem květů.

Přestože je P. orientale vytrvalý mák, dožívá se jen krátce. Jeho kořeny se rozrůstají, což znamená, že se rostlina rychle samovolně rozmnožuje.

Mák španělský

Tato odrůda, označovaná také jako Papaver rupifragum, nabízí jasně oranžové květy, i když později, protože tato odrůda kvete pozdě.

Tato rostlina má dvojité květy, které mohou dosahovat výšky až 0,61 metru. Podle USDA se jí bude nejlépe dařit v zónách 6 až 10.

Eschscholzia Odrůda

Kalifornský mák

kalifornský mák

Vědecky se označuje jako Eschscholzia californica. Tato odrůda máku patří bezesporu k těm nejznámějším.

Lze ji snadno nalézt na okrajích silnic v jižních státech USA, dosahuje výšky až 45,72 cm. Její květy mohou být červené, oranžové nebo jasně růžové.

Odrůdy rodu Meconopsis

Himálajská modrá

Tento mák je vědecky známý jako Meconopsis baileyi nebo Meconopsis betonicifolia. Tato odrůda je známá svými intenzivními modrými květy, které vytvářejí živou barevnou přehlídku v každé zahradě.

Je známá také pro svůj samovýsev. Pokud tento mák roste venku, dává přednost vlhkému a chladnému podnebí a částečně zastíněným místům. V mnoha oblastech světa je považován za léčivou bylinu .

Kambrica

cambrica mák

Tato rostlina, hovorově označovaná jako velšský mák, je endemitem Evropy, kde se jí daří ve vlhkých a chladných oblastech. Má oranžové a žluté květy. Tento mák roste dobře v zónách 6 až 8.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Jsou květy máku jedovaté?

Ano i ne. Většina máků může být toxická, ale míra této toxicity závisí na několika faktorech. Všechny druhy máků však obsahují alkaloidní sloučeniny, které jsou známé tím, že způsobují nežádoucí reakce.

I když některé z těchto sloučenin nejsou samy o sobě jedovaté, přesto mohou způsobit udušení, křeče, vyrážky, kóma a někdy i smrt . V důsledku toho by si majitelé a rodiče domácích zvířat měli dávat velký pozor na pěstování máku venku na zahradě.

Jsou semena máku jedlá?

Ano, semena máku jsou jedlá, ale pouze pokud jsou tepelně upravená. Tato semena jsou bohatá na živiny, sacharidy a bílkoviny. Kromě toho lze mák použít také jako běžný olej na vaření nebo jako další přísadu na pečení. Před konzumací výrobků, které jsou z této rostliny získávány, je však vhodné poradit se s lékařem nebo certifikovaným odborníkem na výživu.

Závěr

Pěstování máku venku je nyní novým trendem, protože zahrádkáři tuto květinu vítají na svých zahradách. Mák je nejen známý tím, že je odolný vůči suchu, ale také tím, že se poměrně snadno udržuje.

Navíc kdykoli budete mák pěstovat venku, přivítá na zahradě mnoho užitečných opylovačů, jako jsou kolibříci a včely medonosné. Tyto květiny jsou známé svou zjednodušenou krásou, ale nesou v sobě také zvláštní konotaci v historii, což z nich činí fascinující rostlinu pro pěstování.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.