Jak pěstovat lilie canna

Krásná lilie Canna indica je oblíbenou zahradní trvalkou. Tato rostlina poskytuje vynikající přehlídku barev díky svým velkým, dramatickým květům, které se snadno pěstují.

Pokud chcete vědět, jak pěstovat lilie canna a připravit je k výsadbě, čtěte dále!

Co jsou lilie canna?

Canny jsou jediným rodem kvetoucích rostlin, které patří do čeledi Cannaceae. Tyto rostliny ve skutečnosti nejsou pravé lilie, jak se většina lidí domnívá, ale jsou spíše příbuzné rostlinám, jako je zázvor, banánovník, šípek, rajský pták a heliconie.

Díky svým velkým, atraktivním listům jsou oblíbenými zahradními rostlinami. Často se pěstují jako škrobnaté rostliny pro výživu (zvířat i lidí) a pocházejí z tropů.

Přestože však pocházejí z tropů, často se pěstují i v mírnějších oblastech. Lze je pěstovat jako pokojové rostliny, ale existuje řada kultivarů, které byly vyšlechtěny pro pěstování v klimatických podmínkách, kde je možné dosáhnout alespoň 6 až 8 hodin slunečního svitu denně.

Nejběžnější odrůdou kanny, kterou pěstujeme na našich zahradách, je Canna indica, v Latinské Americe někdy nazývaná achira. Existují také odrůdy Canna glauca a také jejich kombinace.

Tyto květiny pocházejí z tropických a subtropických oblastí Ameriky a na většině míst se naturalizovaly. Ačkoli se nejčastěji pěstují jako okrasné rostliny, ať už přímo na zahradě nebo v květináčích, mají také mnoho využití v zemědělství, při výrobě šperků, hudebních nástrojů a dalších. V některých částech Indie se z lilií canna dokonce vyrábí alkohol kvašením!

Vysoká rostlina s listy podobnými tropickým vytváří velké květy podobné květům kosatců. Tato rostlina je považována za jednu z nejnáročnějších na údržbu a snadnou na pěstování a na zahradě nabízí atraktivní a zářivé barvy. Barvy květů i listů této rostliny se liší v závislosti na konkrétním kultivaru.

Cannas

Pěstování lilií Canna

Tyto květiny rostou nejlépe na plném slunci s mírným množstvím vody, ideálně v bohaté nebo písčité půdě. Rostliny se nejlépe pěstují z vytrvalých oddenků, ale lze je pěstovat i jako letničky.

Ať už se rozhodnete vysadit kanny kdekoli, je dobré zajistit, aby byly relativně chráněné. Při extrémně větrném počasí může silný vítr z rostliny strhávat listy a okvětní lístky - zvažte proto, zda květiny nevysadit ke stěně domu nebo na jiné chráněné místo.

Lilie canna jsou opět citlivé na mráz, a pokud nejsou v chladném počasí chráněny, uhynou. Pokud u vás teploty v zimě pravidelně klesají pod -10,00 °C , můžete oddenky vykopat nebo je přikrýt silnou vrstvou mulče.

Kvůli těmto specifickým nárokům se tyto rostliny obvykle pěstují jako letničky v chladném prostředí. Mají rády hodně tepla a snesou i částečný stín, ale jen pokud je dostatečně teplo.

Jak pěstovat lilie Canna

Kanny můžete množit dělením nebo semeny, i když dělení je pravděpodobně nejjednodušší.

Pěstování pomocí oddenků je nejlepším způsobem pěstování těchto rostlin. Při výsadbě venku se ujistěte, že již pominulo nebezpečí mrazu. Můžete vysazovat skupiny asi 0,30 m nebo dva metry od sebe.

Chcete-li rostlinu vysadit dělením, začněte tím, že oddenek rozdělíte na části, z nichž každá bude obsahovat alespoň tři očka (vypadají jako červené tečky). Chcete-li pak oddenky zasadit, vložte je vodorovně do půdy očky směrem nahoru. každý z nich zakryjte asi 7,62 až 15,24 cm půdy, poté dobře zalijte a pro udržení vlhkosti použijte mulč.

Zvažte vysazení lilií canna na místa, kde budou mít během vrcholícího léta největší vizuální efekt. Většina kultivarů je vysoká, a proto je nejvhodnější je umístit do zadní části vyvýšeného záhonu, ale ne vždy to tak je. Ideální je však samozřejmě plné slunce.

Canna lilie mají rády velké teplo, dobře rostou, i když teploty šplhají k devadesátce! Tyto rostliny jsou kořenově odolné trvalky v místech, kde půda nepromrzá.

Tyto druhy květin dávají přednost bohaté a dobře propustné půdě, ideálně s pH kolem 6,5.

kana lilie

Péče o lilie Canna

Zde je několik tipů, které vám pomohou při péči o lilie canna, aby měly dlouhotrvající barvy.

Zalévání

Květiny udržujte vlhké, zejména dokud se nerozvinou. Ideální je alespoň 2,54 až 5,08 cm vody týdně, aby rostliny vypadaly co nejlépe.

Nezapomeňte si však udělat průzkum, kolik vody potřebuje váš konkrétní kultivar. Některé kanny mají raději sucho, zatímco jiné rostou nejlépe, když jsou částečně ponořené v mělké vodě!

Hnojení

Pro většinu kultivarů kann je nutné měsíční přihnojování. Pro zlepšení schopnosti rostliny kvést je vhodné použít hnojivo s vyšším obsahem fosfátů.

Tyto květiny jsou silní žrouti a potřebují hodně kompostu nebo jiného organického hnojiva, aby rostliny vypadaly dobře. Pokud vaše rostlina začíná s přibývajícím létem vypadat poněkud zchátrale nebo chrastivě, je čas ji pohnojit. Vězte, že je velmi obtížné kannu přehnojit, zejména pokud používáte organické hnojivo.

Škůdci a nemoci

Lilie canna zůstávají většinou bez škůdců a chorob, což je jen jeden z důvodů, proč jsou tyto rostliny u zahrádkářů tak oblíbené.

Jednou z chorob, na kterou je třeba si dát pozor, je rez kannovníková, houbové onemocnění, které způsobuje, že se na listech rostliny objevují oranžové skvrny. Obecně ji způsobuje příliš vlhká půda, proto je důležité dodržovat výše uvedené zásady pro zalévání a výsadbu.

Občas se vaše rostliny mohou stát také obětí různých virů, z nichž většina je specifická pro rod canna. Obvykle mají mírný průběh, zřídkakdy způsobují úhyn, ale místo toho mají za následek zpomalení růstu nebo změnu barvy listů.

Čas od času se může stát, že se kanna stane obětí houbového onemocnění zvaného botrytida. Ta se nejčastěji vyskytuje ve vlhkém prostředí a opět platí, že první obrannou linií při léčbě této choroby je zabránit přemokření. Můžete také odstranit staré květy, abyste zabránili šíření plísně na nové rostliny.

Pokud jde o škůdce, dávejte pozor na slimáky, plže a japonské brouky. Všichni poškozují rostliny tím, že vykusují velké otvory v listech (nebo hodují na jejich květech).

Obvykle můžete tyto problémy zvrátit nebo jim předejít omezením používání chemických hnojiv a doplněním půdy velkým množstvím kvalitního kompostu před výsadbou. Čím zdravější budou vaše rostliny, tím odolnější budou, pokud jde o odrážení útoků škůdců.

Dalším škůdcem, na kterého je třeba dávat pozor, je sviluška kanadská, která se obvykle vyskytuje v jižních částech Spojených států. Tento škůdce v podobě můry klade vajíčka do pupenů stonku. Housenky pak pomocí lepkavého kousku pavučiny brání rozvinutí listu, živí se uvnitř svinutého místa a způsobují na rostlině vážné škody.

Na tyto škůdce si dávejte pozor v době, kdy jsou kanny nejzranitelnější, obvykle brzy na jaře. Pokud si housenek při prohlídce rostlin všimnete, otevřete listy a odstraňte je. Můžete použít insekticid, například Bacillus thuringiensis, ale často to není nutné, pokud populace škůdců není extrémně vysoká.

Pěstování lilií Canna v nádobách

Lilie canna můžete pěstovat i v nádobách! Pokud tak učiníte, ujistěte se, že jste vybrali velký květináč. Rostliny tak budou mít dostatek prostoru pro svůj růst.

Mějte na paměti, že kanny jsou velké rostliny a budou se jen zvětšovat. Pokud budou vázány na květináč, ztratí svou vitalitu. Rostliny by měly být zasazeny do kvalitní zeminy v květináči a zalévány jednou až dvakrát denně.

Protože rostliny pěstované v nádobách také rychleji vyplavují živiny než rostliny pěstované v zemi,nezapomeňte, že bude nutné také častější hnojení. Snažte se hnojit přibližně dvakrát častěji a používejte hnojiva rozpustná ve vodě nebo pomalu se uvolňující granule.

Další tipy pro pěstování

Poslední tip pro pěstování kann? Pokud žijete v chladnější oblasti, nezapomeňte oddenky na podzim vykopat a uskladnit.

Pokud to neuděláte, vaší další možností je nechat rostliny přezimovat v květináčích, aby mohly růst po celé zimní měsíce. Jakmile se oteplí, můžete je přesadit na zahradu nebo je prostě přemístit zpět ven. V této době se také můžete rozhodnout rostlinu v případě potřeby rozdělit.

Řezání není u kanárských lilií nutné, ale opět platí, že pokud vaše rostlina vypadá trochu ztrhaně, stačí ji seříznout až k zemi, přidat vodu a hnojivo a počkat, až se vzpamatuje. To lze provést kdykoli během roku, dokonce i uprostřed léta.

Běžné druhy kann

Téměř všechny zahradníky pěstované kanny jsou kultivary, ve volné přírodě existuje asi 20 druhů. Ve viktoriánské době byly kanny jako zahradní rostliny velmi oblíbené a z tohoto období existuje mnoho kultivarů, které jsou stále dostupné.

Kanny získaly své jméno z řeckého slova "kanna" a keltského "cana", která označují "rostlinu podobnou rákosu" a jsou úzce příbuzná s hudebním slovem "canon".

Mezi nejběžnější divoce rostoucí druhy kann, které můžete najít, patří např:

 • Canna bangii
 • C. flaccida
 • C. glauca (nejčastěji používaná odrůda v moderních kultivarech, protože snáší vlhké podmínky o něco lépe než ostatní)
 • C. indica (nejoblíbenější zemědělská odrůda)
 • C. iridiflora
 • C. jaegeriana
 • C. liliiflora
 • C. paniculata
 • C. pedunculata
 • C. tuerckheimii
 • C. amabilis
 • C. coccinea
 • C. compacta
 • C. discolor
 • C. jacobini flora
 • C. patens
 • C. pluri tuberosa
 • C. speciosa
 • C.stenthta

Z nich existuje několik kultivarů, které jsou mezi domácími zahrádkáři považovány za nejoblíbenější.

Canna indica 'Red Stripe' je jedním z takových příkladů. Tato rostlina má 8' vysoké stonky, které se pyšní téměř 0,61 m dlouhými listy, obvykle fialové barvy s dramatickými zelenými vzory mezi žilkami. Květy jsou malé, ale jasně červené.

Další běžnou odrůdou je Canna iridiflora neboli kanna peruánská. Tento druh byl téměř výhradně používán jako rodičovská rostlina při tvorbě většiny moderních hybridů canny. Je extrémně vysoká, dorůstá až šestnácti stop, s růžovými převislými květy, které se objevují později v sezóně.

Mezi další kultivary canna lilie, které byste měli zvážit pro svou zahradu, patří např:

 • 'Apricot Dream'
 • 'Australia'
 • 'Bengálský tygr'
 • 'Pink Sunburst'
 • 'Thai Rainbow'
 • 'Nuance'
 • 'Kansas City'

Existují stovky možností, takže určitě hledejte tak dlouho, dokud nenajdete tu, která bude dokonale vyhovovat vašim potřebám.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.