Pěstování květů snapdragonů

Snapdragon je krásná květina a její pěstování je překvapivě snadné! Květy jsou v různých barvách včetně červené, bílé, žluté, růžové a fialové.

Říká se, že snapdragona dostala jméno podle své schopnosti rychle se pohybovat ze strany na stranu a hlavou "cvakat" sem a tam.

Snapdragony jsou skvělou rostlinou pro začátečníky, nevyžadují mnoho údržby a lze je použít v nejrůznějších zahradních úpravách. Vyskytují se v mnoha různých barvách, tvarech a velikostech, takže si každý najde něco pro sebe!

V tomto průvodci se dozvíte základy pěstování snapdragonů od semínka až do konce a tipy, jak o ně pečovat během celého jejich životního cyklu.

Co jsou to snapdragony?

Snapdragony jsou kvetoucí rostliny, které patří do rodu Antirrhinum. Často se jim říká dračí květiny (protože květy po zmáčknutí vypadají jako dračí tvář!) Tyto květiny pocházejí z Evropy, severní Afriky a Spojených států.

Tyto rostliny vypadají nádherně, když se používají v záhonu nebo jako řezané květiny. Jsou to krátkověké trvalky, které mohou přežít krátká období chladného počasí, ale v chladnějším prostředí se často pěstují jako letničky.

Snapdragony, které se hojně pěstují v tropickém i mírném pásmu, vypadají skvěle v nádobách, na vyvýšených záhonech i v okrajových zahradách. Najdete je v téměř všech barvách, včetně červené, růžové, bílé a dalších.

květy snapdragon

Druhy květů snapdragonů

Snapdragony jsou vysoké rostliny, které se vyskytují téměř ve všech barvách duhy! Mezi nejběžnější druhy snapdragonů, jejichž pěstování můžete zvážit, patří např:

Aromatická řada

Aroma Series je skupina kultivarů snapdragonů, které jsou pěstiteli velmi ceněné. Mohou se pochlubit mimořádně silnými stonky a obrovským množstvím květů, přičemž rostliny dorůstají výšky téměř 0,91 metru.

Mezi různé barvy dostupné v této sérii patří Peach Breeze, Magenta Mist, Fresh Lemon, French Vanilla a Red Spice.

Cukrářské sprchy

Další skupinou kultivarů snapdragonů, jejichž pěstování stojí za zvážení, je skupina Candy Showers. Tyto tažné snapdragony mají pevné stonky a rostou v plném, hustém habitu. Vytvářejí květy v odstínech červené, žluté, oranžové, fialové, bílé a růžové.

Květy se mohou rozprostřít až do šířky 20,32 cm, takže jsou vhodnou volbou do závěsných košů a jiných typů nádob. Některé lze dokonce pěstovat jako půdní kryt!

Chantilly

Chantilly je mohutná skupina snapdragonů, které vytvářejí odolné, silné květy a květy ve tvaru motýla. Tyto lehce vonící snapdragony snadno dosahují výšky více než 0,91 m a vypadají skvěle, když se pěstují ve svazcích na zahradě.

Mezi barvy, které můžete najít, patří např:

  • Růžová
  • Sametová
  • Bílá
  • Žlutá
  • Světle lososová
  • Světle růžová
  • Sytě oranžová
  • Krémově žlutá
  • Bronzová

Květinové přeháňky

Snapdragony Floral Showers jsou ceněné pro své zakrslé vlastnosti a také pro svou odolnost vůči vysokým teplotám. Dorůstají do výšky pouhých sedmi nebo 20,32 cm s květy, které mohou být široké až 7,62 cm!

Mezi dostupné barvy této odrůdy patří červená a žlutá, fialová a mix.

Frosted Flames

Pokud budete na zahradě pěstovat snapdragony Frosted Flames, věřte nám - vaše záhony budou vypadat, jako by hořely! Tyto snapdragony nabízejí okvětní lístky, které jsou pestré v barvách, jako je krémová, růžová, červená, růžová, žlutá a pestrobarevná. Vypěstují husté, plné květy, které okamžitě upoutají pozornost.

Liberty Classic Mix

Snapdragony Liberty Classic jsou také poměrně velké, dorůstají výšky až 55,88 cm. Jedná se o jedny z nejjednodušších snapdragonů na péči, které jsou k dispozici v barvách, jako je červená, žlutá, růžová, levandulová a bronzová. Vytvářejí nádherné vertikální akcenty!

Královská nevěsta

Royal Bride je kultivar snapdragonu s výraznými trny a sytě zelenými listy. Tyto květy vypadají nádherně ve vázách, na záhonech i na obrubách - zejména pokud na zahradě pěstujete výhradně bílé květiny.

Tento seznam samozřejmě není v žádném případě vyčerpávající a je jen malým výčtem všech odrůd snapdragonů, které máte k dispozici. K dispozici jsou i vyšší a tažné snapdragony (stejně jako zakrslé kultivary, které jen zřídkakdy dorůstají výšky větší než 20,32 cm).

pěstování snapdragonů

Pěstování snapdragonů

Květy snapdragonů můžete začít pěstovat dříve v sezóně než téměř jakoukoli jinou rostlinu! Tyto květiny lze vysazovat i koncem zimy, protože snesou mráz, takže pro nejlepší výsledky začněte s výsadbou brzy.

Květiny byste měli vysadit na plně osluněné místo s dobře propustnou půdou. Před výsadbou zapracujte do půdy trochu organické hmoty, která pomůže zajistit dostatečné kvetení. Přidejte organickou hmotu, například kompost, a obracejte ji do hloubky 20,32 cm . Před výsadbou ji zarovnejte hráběmi a odstraňte případné kameny.

Snapdragony není těžké pěstovat na zahradě a nebudete jediní, kdo se z nich bude těšit! Tyto rostliny jsou odolné vůči jelenům, ale přilákají spoustu dalších vítaných návštěvníků, jako jsou motýli, včely a kolibříci.

růžový snapdragon

Jak vysadit snapdragony

Květiny snapdragon lze založit ze semen, která se vysévají na začátku zimy do interiéru a přesazují se ven - nebo je lze pěstovat z rostlin v květináčích.

Pokud vyséváte semena do interiéru, učiňte tak zhruba 12 týdnů před posledními mrazy. Přestože tyto rostliny zvládnou i mírné mrazy, tak brzké založení semen vám zajistí zářivé květy při prvních známkách jara!

Semínka vysévejte tence na půdu a lehce je zatlačte do směsi pro výsev. Udržujte ji vlhkou při teplotě kolem 65 stupňů. Tyto rostliny mají raději chladnější teploty, takže byste se měli vyvarovat jakéhokoli spodního ohřevu.

Jakmile sazenice vzejdou (bude to trvat asi 8 až 14 dní), zajistěte jim dostatek světla na slunném okenním parapetu. Můžete se také rozhodnout pro pěstování sazenic o třech nebo 10,16 cm pod zářivkami (stačí je zhruba na osm hodin denně vypnout).

Až budou mít rostliny dvě sady listů, můžete je prořezat na jednu sazenici v buňce. Vrcholky zaštipujte, když sazenice dosáhnou výšky 7,62 až 10,16 cm.

Než vysadíte snapdragony na zahrádku, nezapomeňte je otužit. Tím, že mladé rostliny navyknete na venkovní podmínky - což můžete udělat tak, že je na týden umístíte na chráněné místo venku - jim pomůžete připravit se na "život venku". každý den je dejte na několik hodin ven a postupně prodlužujte dobu strávenou venku, dokud nebudou moci strávit 24 hodin mimo dům.

Když na zahradě vysadíte přesazené rostliny. Dbejte na to, aby byly od sebe vzdáleny asi 15,24 až 30,48 cm. Výsadbová jáma by měla být dostatečně velká, aby se do ní vešel kořenový bal rostliny. Po zasazení rostlinu důkladně zalijte - kolem místa výsadby by se měla vytvořit malá loužička.

péče o snapdragon

Péče o snapdragony

Jste připraveni začít pěstovat vlastní snapdragony? Jakmile jsou vaše semínka nebo přesazené rostliny v zemi, stačí se řídit těmito radami pro péči o snapdragony na domácí zahradě.

Zalévání

Správná zálivka je při péči o snapdragony zásadní. Prvních několik týdnů po výsadbě udržujte rostlinu vlhkou. Jakmile rostliny zakoření, vyžadují minimální zálivku s výjimkou období sucha - když neprší, můžete zalévat rychlostí asi 2,54 cm za týden.

Když zaléváte, dělejte to u báze rostliny a snažte se nezalévat nad hlavou. Stejně jako mnoho jiných kvetoucích rostlin jsou i snapdragony náchylné k houbovým chorobám, které mohou být vyvolány nesprávným zaléváním. Jakmile se rostliny ujmou, nechte půdu vyschnout do hloubky asi jednoho centimetru, než ji znovu zalijete.

Nejste si jisti, zda vaše snapdragony dostávají potřebnou vodu? Zvažte použití srážkoměru. Díky němu budete moci zkontrolovat, zda je třeba vodu přidat.

Mnoho pěstitelů snapdragonů se rozhodlo používat systém kapkové závlahy, který dodává vodu pod nízkým tlakem přímo na úroveň půdy. Zalévání nad hlavou pomocí postřikovačů může způsobit problémy s chorobami - pokud tak učiníte, dělejte to jen brzy ráno, aby listy měly čas uschnout.

Odplevelování

Další důležitou položkou, kterou je třeba mít po ruce po vysazení snapdragonů, je mulčování. Kolem snapdragonů naneste 5,08 cm silnou vrstvu mulče, která pomůže půdě udržet vláhu a hlavně pomůže udržet plevel na uzdě.

Můžete použít jakýkoli druh mulče, ale mezi dobré varianty patří dřevní štěpka, sláma a kompost, které při rozkladu dodávají půdě živiny.

I když mulč nepoužijete, je důležité, abyste našli způsob, jak udržet plevel pod kontrolou. Plevel bude soupeřit s vašimi křehkými mladými snapdragony o prostor, vodu a živiny - půdu často obdělávejte, ale dávejte pozor, abyste nenarušili malé semenáčky.

Hnojení

Hnojivo není při pěstování snapdragonů nutné, ale pokud chcete zlepšit vzhled květů, můžete ho přidat.

Hnojivo používejte až poté, co se objeví nový růst. Granulovaná hnojiva udržujte mimo korunu rostliny, abyste předešli pravděpodobnosti popálení. Měli byste používat pomalu se uvolňující hnojivo zředěné na poloviční množství - použití příliš intenzivního hnojiva může vést k hnilobě kořenů.

Škůdci a choroby

Snadným způsobem, jak zabránit nejrůznějším chorobám mezi rostlinami snapdragonů, je odstranit rostliny po jejich podzimním vymrznutí. Tímto způsobem se nebudete muset obávat, že by patogeny přezimovaly v půdě.

Jednou z nejčastějších chorob, se kterou se při pěstování snapdragonů můžete potýkat, je bakteriální skvrnitost listů. První příznaky této choroby se projevují jako drobné průsvitné skvrny se žlutými okraji. Tyto skvrny se pomalu, ale jistě zvětšují a vytvářejí nepravidelné kruhy s červenými středy.

Této chorobě se daří při nízkých teplotách. Chcete-li se jí zbavit, musíte odstranit všechny napadené rostliny a vyhnout se zalévání nad hlavou.

Další houbovou chorobou, na kterou je třeba si dát pozor, je zvlhnutí. Tato choroba se projevuje především ve fázi zakládání semen. Semenáčky vzejdou zdánlivě zdravé a pak náhle bez zjevné příčiny uhynou.

Tuto chorobu způsobuje houba, která je nejaktivnější při nadměrné vlhkosti a vysokých teplotách půdy a vzduchu. Může také signalizovat nadbytek dusíku. Chcete-li vlhnutí předejít, vyhněte se přehnojování sazenic a prořeďte je, abyste zabránili jejich přeplnění.

Pokud jde o škůdce, největším dráždičem, na kterého si budete muset dát pozor, je mšice. Mšice jsou zelené, černé, červené nebo broskvové a šíří choroby, protože se živí listy rostlin. Tito tvorové po sobě také zanechávají lepkavou látku, medovici, která láká mravence.

Mšice můžete z rostlin odstřelit postřikem vodou - nebo se jich můžete zbavit pomocí insekticidního mýdla či přírodních predátorů.

Dalším škůdcem, na kterého je třeba dávat pozor, je sviluška listová. Tento hmyz se zavrtává do listů rostlin a způsobuje ošklivé, nepravidelné čáry. Obvykle rostliny nezabíjejí, ale mohou způsobit vážné znetvoření, které vaše snapdragony učiní mnohem méně atraktivními.

Další tipy pro pěstování snapdragonů

Součástí péče o rostliny snapdragonů je také odstraňování odkvetlých květů. Přestože neodstranění odkvetlých květů rostlinu nezabije, zabrání jí v tvorbě dalších luxusních květů, kterými byste se mohli těšit!

Ačkoli většina lidí kupuje a pěstuje snapdragony jako letničky, pokud žijete ve správném vegetačním pásmu a máte k dispozici vhodnou plochu, můžete snapdragony pěstovat jako trvalky. Bez ohledu na to, jak rostliny rostou, může být u některých větších odrůd potřeba kůlovat.

Svazenka je jednou z mnoha květin odolných vůči jelenům, takže se nemusíte obávat, že by vám tito vetřelci rostliny zhltli. Ve skutečnosti může výsadba několika snapdragonů na zeleninovém záhonku pomoci udržet srnce i od těchto ploch! Snapdragony můžete ostříhat a přenést dovnitř, abyste je mohli efektně naaranžovat na pracovní desku.

Pokud hledáte krásný a voňavý doplněk do zahrady, kterému se bude dařit i ve stínu a bude lákat opylovače, jako jsou motýli a včely, snapdragony jsou vynikající volbou.

Doufáme, že vám náš průvodce pěstováním a péčí o snapdragony poskytl všechny potřebné rady a návody pro pěstování těchto krásek ze sazenic nebo přesazených rostlin - ale nejlepší způsob, jak se naučit pěstovat snapdragony? Vyzkoušejte si to sami! Tyto vznosné krásky si jistě zamilujete.

Další květiny k pěstování najdete v našem seznamu názvů květin!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.