Jak pěstovat květinu gladiolu

Máte zájem dozvědět se, jak pěstovat květinu gladiolu? V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět.

Květy gladiol (Gladiolus) jsou dokonalým doplňkem každé zahrady. Vyskytují se v mnoha různých barvách, včetně červené, růžové, oranžové a bílé. Přestože se jedná o druh květiny, který je na pěstování obtížnější než jiné květiny, s těmito tipy můžete být na dobré cestě k dosažení úspěchu!

Čtěte dále a dozvíte se více o tom, proč by tato květina mohla být vhodná právě pro vás - a odhalíte všechny tipy, které potřebujete pro úspěšné zahradničení.

Co je to květina Gladiolus?

Květina gladiolus, pojmenovaná podle latinského slova "gladius", což znamená meč, je nádherná vytrvalá kvetoucí rostlina. Patří do čeledi kosatcovitých a někdy je označována jako mečíková lilie.

Původní v Jižní Africe, Africe, Středomoří a Asii, květiny gladioly se dnes pěstují téměř po celém světě.

Tyto květiny vytvářejí nádherné lodyhy obalené vláknitým porostem. Květenství může nést jeden nebo mnoho různých květů se zastoupením téměř všech barev. Mohou být růžové, červené, světle fialové, bílé, oranžové a další.

Pěstování gladiol

Květy gladiol se nejlépe pěstují z cibulek vysazených přímo na zahradě buď na podzim, nebo hned na jaře.

Květy gladiol se skvěle hodí na vyvýšené záhony a obruby, a pokud si vyberete dostatečně krátké odrůdy, můžete je pěstovat i v nádobách.

Mějte na paměti, že vysoké odrůdy gladiol jsou sice krásné na pohled, ale mohou být náchylnější k poškození větrem. Ty byste měli vysadit na chráněnější místo.

Rostliny gladiol jsou obecně mrazuvzdorné v zónách 8 až 10, ale to se liší v závislosti na odrůdě. V chladnějších vegetačních zónách je lze snadno pěstovat, ale pokud tak učiníte, budete je muset na podzim vykopat.

Po výsadbě obvykle trvá přibližně 60 až 90 dní, než rostliny vykvetou, i když se to může lišit v závislosti na půdních podmínkách.

Neváhejte gladioly řezat na řezané květy, jakmile se jedna nebo dvě otevřou. Nezapomeňte na rostlině ponechat 12,70 cm přírůstku, aby si mohla vytvořit potravu, která se v cibulce uloží na příští rok.

Jak zasadit gladiolu

Pokud jde o výsadbu gladiol, je třeba vybrat místo, na které dopadá plné sluneční světlo a které má dobrou drenáž. V ideálním případě by stanoviště mělo být do jisté míry chráněno před větrem. To pomůže ochránit poněkud těžké vrcholové stonky před vyvrácením náhlým poryvem!

Připravte si záhonek pro výsadbu tak, že půdu obrátíte do hloubky asi 20,32 cm . Pomocí hrábí plochu zarovnejte a odstraňte velké kameny a trsy trávy.

Přestože květiny gladioly lze pěstovat v téměř jakékoli půdě, většině rostlin se bude nejlépe dařit v dobře upravené půdě s velkým množstvím organické hmoty.

Ideální volbou je kompost, který nabízí velké množství živin a ideální pH. Můžete jej kdykoli přidat do místa pro výsadbu, a to i jako vedlejší zálivku nebo přihnojení, když už jsou květiny gladiol zasazeny.

Před výsadbou může být vhodné provést také test půdy, který vám napoví, jaké případné změny jsou potřeba.

výsadba cibulí gladiol

Výsadba cibulek gladiol je snadná. Jednoduše je rozmístěte asi 15,24 cm od sebe a poté je zasaďte do jamek hlubokých zhruba 10,16 cm. Špičatá strana cibulky by měla směřovat nahoru.

Po zasazení cibulky důkladně zalijte a naneste lehkou vrstvu mulče (asi 2,54 cm až 5,08 cm silnou). Ta pomůže potlačit plevel a udržet půdní vlhkost.

Péče o gladioly

Zde je několik tipů, které vám pomohou zajistit co nejlepší péči o vaše nádherné květiny na dvorku.

Zalévání

Přestože květiny gladiol nepotřebují po založení mnoho vody, v prvním roce nebo přibližně v roce aktivního růstu je nezbytné, abyste květiny gladiol dobře zalévali.

Týdně je potřeba asi 2,54 cm vody, kterou budete muset v suchém počasí doplnit. Srážkoměr vám pomůže zjistit, zda je třeba přidat více vody.

Zvažte instalaci kapkové nebo tryskové závlahy. Ten vám pomůže dodávat vodu pod nízkým tlakem na úrovni půdy, což může pomoci předcházet chorobám způsobeným mokrým listím.

Pokud musíte zavlažovat pomocí horních postřikovačů nebo hadicí, provádějte to co nejdříve během dne. Rostliny tak budou mít čas před setměním oschnout.

Udržujte půdu vlhkou, ale ne zcela nasycenou.

Odplevelování

Zejména poté, co jste právě zasadili květinu gladiolu, je nezbytné udržovat plevel pod kontrolou.

Budou s vašimi květinami soupeřit o živiny, vodu, prostor a kyslík - a navíc mohou přenášet škůdce a choroby. Kontrolujte je, jak nejlépe dovedete, buď pomocí mulče, který zabrání jejich klíčení, nebo častým pěstováním.

Jak jsme již zmínili, mulčování pomůže udržet plevel na uzdě a zároveň zachová půdní vlhkost. Pomáhají udržovat rovnoměrnou teplotu půdy, což je důležité v extrémně horkém nebo extrémně chladném počasí.

Pokud pěstujete okrasné rostliny, jako jsou gladioly, bude nejlepší volbou mulč, jako je drcené listí, které bude nejen hezky vypadat, ale také zlepší kvalitu půdy, protože se rozkládá. Při aplikaci mulče jej udržujte ve vzdálenosti 5,08 až 12,70 cm od stonku rostliny, abyste předešli hnilobě.

Hnojení

Nejvhodnější doba pro hnojení je těsně po objevení nového růstu. Můžete použít lehké hnojivo, ale veškeré granulované hnojivé přípravky držte mimo korunu rostliny i listy. Dostání těchto druhů hnojiv na rostlinu může způsobit popáleniny.

Stejně tak buďte opatrní při používání pomalu se uvolňujících hnojiv. Ta sice mohou být účinná pro květy gladiol, ale jejich použití ve vyšších dávkách může vést k hnilobě kořenů.

Škůdci a choroby

Existuje několik škůdců a chorob, na které jsou rostliny gladiol náchylné.

Nejčastější chorobou je bakteriální skvrnitost listů, která vytváří průsvitné skvrny se žlutými okraji, které se časem zvětšují a stávají se hranatými. Tato choroba se nejaktivněji šíří při nižších teplotách a způsobuje znetvoření květních hlav. Správné zalévání může zmírnit dopady a výskyt této choroby, ale může se stát, že budete muset zcela odstranit všechny napadené rostliny.

Další chorobou, na kterou je třeba dávat pozor, je botrytida. Jedná se o houbu, která způsobuje tvorbu šedé plísně na listech, pupenech, stoncích a květech rostlin. Stejně jako bakteriální skvrnitosti listů se jí daří za chladného a vlhkého počasí. V boji proti této chorobě je také důležitá správná zálivka a cirkulace vzduchu.

Poslední chorobou, na kterou je třeba dávat pozor, je žloutnutí aster. Navzdory názvu, který naznačuje, že tato choroba postihuje pouze astry, může napadat všechny druhy okrasných rostlin v květinové zahradě. Způsobuje zakrnělý růst nebo paradoxně nadměrný růst spolu s deformovanými okvětními lístky.

Tato choroba, kterou šíří škůdce listonoh, se nejlépe potlačuje dodržováním pokynů pro odstraňování listonohů a prevenci proti nim. Pomoci může také zbavení se plevelů, které jsou útočištěm nejrůznějších škůdců.

Jak již bylo zmíněno, listonoši přenášejí na vaše květiny nejrůznější choroby. Mohou také poškodit rostliny tím, že poraní listy a zpomalí jejich růst. Na listonohy můžete použít insekticidní mýdla, ale opět platí, že nejlepší obranou je odstranění plevele a dalších zbytků rostlin.

Problematickými škůdci pro květy gladiol jsou také mšice. Mohou mít černou, červenou, zelenou nebo broskvovou barvu. Tento savý hmyz se živí na spodní straně listů a při žraní za sebou zanechává lepkavý zbytek, medovici. Ta může přilákat mravence.

Mšic se můžete zbavit tím, že do zahrady nasadíte přirozené predátory, jako jsou dravé vosy a berušky. Případně se můžete mšic zbavit tím, že je silně postříkáte vodou ze zahradní hadice!

Mezi další škůdce, na které je třeba si dát pozor, patří slimáci, kličníci zelní, pavouci a třásněnky.

Další tipy pro pěstování gladiol

Květy gladiol není třeba řezat, ale můžete je podle potřeby seříznout, abyste je mohli použít jako řezané květiny ve váze v interiéru.

Na podzim, těsně před příchodem prvních mrazů, byste však měli seříznout veškeré listy. Sice odumřou samy, ale býlí budete muset stejně vykopat - můžete si tak usnadnit přístup k nim.

Odstraňte veškeré listí, které je na cibulích ještě připevněné, nechte je uschnout a poté je uložte při pokojové teplotě až do příštího jara. Pak je můžete přesadit!

Druhy květů gladiol

Pokud jde o pěstování květin gladiol, o výběr květin nebude nouze! Existuje více než 250 různých druhů, které si můžete vybrat, přičemž naprostá většina z nich pochází ze subsaharské Afriky a Eurasie.

Některé z nejlepších odrůd gladiol jsou následující.

Flora

Gladiolus 'Flora' je zdaleka jednou z nejúchvatnějších odrůd gladiol, které se mohou konat. Thief lower vytváří sytě fialové květy až do pozdního léta a rostliny dorůstají výšky až 1,52 metru. Nejlépe se jí daří v zónách mrazuvzdornosti od třetí do desáté, preferuje plné slunce až polostín.

Claudia

'Claudia' je červená odrůda gladioly, která se skvěle hodí pro použití na okrajích. Dorůstá výšky jen asi 0,61 m a je mrazuvzdorná v zónách pět až deset.

Passos

Chcete rostlinu, která na vaší zahradě opravdu upoutá pozornost? V tom případě byste měli zvážit pěstování gladiol 'Passos'. Tyto květy mají fialové květy s jasně červenými středy.

Květy dorůstají výšky až 1,22 m a jejich okraje mohou být světle fialové. Kvetou koncem léta a jsou mrazuvzdorné ve třetí až desáté zóně.

Působivé

'Impressive' je mrazuvzdorná v zónách pět až deset a je neuvěřitelně jedinečná. Má světle růžové okvětní lístky, z nichž každý má tmavší vnitřek rovněž ve tvaru květu pro neobvyklý zrcadlový efekt!

Yellowstone

Jak jste si mohli všimnout už z názvu, 'Yellowstone' je odrůda gladiol, která vytváří jasně žluté květy, které můžete pozorovat už od poloviny léta. Tyto květy kvetou až do prvních mrazů a rostliny bez problémů rostou v zónách od druhé do desáté.

Mečová lilie habešská

Ačkoli je název této odrůdy gladioly poněkud krkolomný, věřte nám, když říkáme, že stojí za to ji pěstovat na vaší zahradě. Může dorůst výšky až 0,91 m a má krásné bílé hvězdicovité květy. Okraje květů jsou sytě fialové a květy se objevují koncem léta. Je mrazuvzdorná v sedmém až desátém pásmu.

Aljaška

'Alaska' je dokonalá bílá odrůda gladioly. Kvete přibližně dva týdny v kuse a každá jednotlivá rostlina dorůstá výšky asi 1,22 metru. Každý trs může vytvořit neuvěřitelných 12 květů! Nejlépe roste v zónách 8 až 11 a dokáže do vaší zahrady přilákat nejrůznější opylovače včetně motýlů.

Pěstování květů gladiol je vděčným projektem pro zahradnické nadšence. Jsou nenáročné na pěstování a nevyžadují mnoho úsilí, ale pokud máte trpělivost a čas, mohou vytvořit krásné květy v různých barvách.

Pokud vám pěstování vlastních rostlin zní jako lákavá myšlenka a jste připraveni na tuto výzvu (nebojte se - je minimální!), zvažte letos vysazení gladiol!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.