Jak pěstovat lilie kaly

Máte zájem dozvědět se, jak pěstovat kaly nebo Zantedeschia aethiopica? Jste na správném místě! V tomto článku vám prozradíme vše, co potřebujete k tomu, abyste si mohli vypěstovat zahradu plnou těchto křehkých krásek.

Tyto květiny jsou známé svými dlouhými, elegantními stonky a velkými, krásnými květy. V některých klimatických podmínkách může být pěstování těchto rostlin obtížné, ale při správném pěstování se jim bude dařit a budou plodit květy rok co rok.

Zde je několik tipů, které vám pomohou vypěstovat si vlastní kaly - bez ohledu na úroveň vašich zkušeností nebo odborných znalostí.

Co jsou lilie kaly?

Kaly jsou kvetoucí rostliny, které patří do čeledi Araceae a rodu Zantedeschia. Tento rod obsahuje několik různých vytrvalých kvetoucích bylin, které pocházejí z Afriky.

I přes tento omezený areál se dnes kaly pěstují téměř na všech kontinentech - s výjimkou Antarktidy. Mají pestré květy a dekorativní listy, které z nich dělají ideální exempláře pro pěstování na okrajích, jako individuální výsadby nebo dokonce v nádobách.

Kaly jsou neobyčejné květiny, které vyrůstají z oddenků a lze je pěstovat venku nebo i na slunném okenním parapetu, jako pokojové rostliny.

Pěstování lilií Calla

Pěstování těchto květin je poměrně jednoduché. Vysaďte je na plné slunce s trochou polostínu, ideálně do vlhké půdy bohaté na humus. Tyto květiny lze pěstovat i v bažinaté půdě! Přidání silného organického mulče jim pomůže přežít dlouhé zimy v chladnějším podnebí.

Pokud se rozhodnete, můžete tyto lilie pěstovat i v nádobách v interiéru. Obvykle je vysazujete na jaře, ale v teplých oblastech můžete semena vysadit i na podzim.

Při pěstování lilií calla je důležité si uvědomit, že mohou být vysoce toxické. V případě konzumace mohou být smrtelné, protože způsobují silné pálení a otok hrdla, jazyka a rtů spolu s bolestmi žaludku a průjmem.

Přestože jsou tyto květiny krásné, je důležité je držet mimo dosah dětí a domácích zvířat, aby se předešlo tomuto riziku. Všechny části rostliny, od stonku až po semena, jsou jedovaté.

Květ kaly

Jak zasadit lilii Calla

Půdu si připravte předem. Měla by být dobře propustná, nebo pokud pěstujete v nádobě, použijte místo běžné zahradnické zeminy kvalitní směs do květináčů. Tyto květiny rostou nejlépe z oddenků. Vysaďte je do hloubky 5,08 cm a rozmístěte je 45,72 cm od sebe. V kontejnerech je můžete umístit blíže k sobě, aby působily plnějším dojmem.

Květy můžete rozmnožovat oddělováním stvolů nebo výsevem semen na podzim. Vykopejte jámu hlubokou asi 7,62 až 10,16 cm a lilii do ní zasaďte očima nebo rostoucími špičkami směrem k sobě. Přikryjte ji zeminou a lehce zalijte.

Pokud hlízy vykopáváte pro uskladnění na zimu, skladujte je při teplotě asi 10,00 °C až 15,56 °C . Upozorňujeme, že tento krok není nutný, pokud pěstujete kaly v oblasti, kde mohou přezimovat s mulčováním (obvykle zóna 8 nebo teplejší). Při skladování cibulí buďte opatrní, abyste je nepoškodili.

Při první výsadbě oddenků nezapomeňte na střídmé zalévání, aby nedošlo k jejich přesycení. Jakmile rostliny vytvoří několik sad listů, můžete zalévat vydatněji. Může trvat až dva týdny, než se objeví první výhonky, ale jakmile se objeví, rostliny rychle porostou.

Pokud vysadíte kaly na jaře, kvetení se obvykle opozdí až do pozdějšího léta.

bílá lilie kaly

Péče a údržba lilií kaly

Zde je několik tipů, které vám pomohou při péči o květy kaly bez ohledu na to, kde žijete nebo jaké je roční období.

Zalévání

Je důležité lilie nepřelévat, zejména poté, co jste právě zasadili oddenky. To může způsobit jejich uhnívání a nikdy nevytvoří květy.

Jakmile rostliny zakoření, můžete zalévat jednou týdně (nebo možná i častěji, pokud je mimořádně horké počasí nebo podmínky podobné suchu). Mějte na paměti, že rostliny pěstované v nádobách, stejně jako rostliny pěstované v interiéru, budou vyžadovat častější zálivku, protože nádoby vysychají rychleji než rostliny pěstované v zemi.

Stejně důležité je sledovat teplotu a vlhkost vzduchu. Tyto květiny mají nejraději teploty kolem 21,11 °C až 26,67 °C a hodně vlhkosti - jsou to přece polotropické rostliny!

Vlhké léto těmto rostlinám dělá radost. Když teploty klesnou pod 50 °C, lilie pravděpodobně usnou. Proto je důležité brzy na podzim vykopat oddenky pro přezimování.

Odplevelování

Udržujte okolí kaly bez plevele, zejména v době, kdy se oddenky poprvé zakládají. Plevel silně konkuruje květinám v boji o živiny, prostor a vodu.

Mohou také přenášet choroby a škůdce. Použijte kolem lilií mulč, který pomáhá mírnit vlhkost, zahřívat půdu a zabraňuje klíčení semen plevelů. V případě potřeby je můžete také ručně kultivovat.

Hnojení a přezimování

Většina dobře vyvážených hnojiv je pro kaly zcela vyhovující. Určitě se však vyhněte hnojivu s příliš velkým obsahem dusíku, protože to může podpořit růst zelených listů na úkor květů.

Hnojení je nezbytné při pěstování těchto rostlin, ale zejména pokud plánujete kaly přezimovat pro následující rok.

Pravidelně hnojte po celé vegetační období univerzálním moučným hnojivem. Když květy odkvetou, seřízněte květní stvoly. Tím zabráníte rostlině v zakládání semen, aby mohla šetřit energii pro květy v následujícím roce.

Hnojte, dokud listy nezežloutnou. Jakmile listy odumřou (nebo po prvních mrazech), můžete oddenky vykopat a listy odříznout, přičemž ponecháte pouze jeden nebo 5,08 cm dlouhý připojený stonek. Oddenky nechte několik dní na suchém a teplém místě a poté je vložte do truhlíku s vlhkým rašelinovým mechem.

Tento box, jak již bylo zmíněno, by měl být skladován při teplotách kolem 10,00 °C až 15,56 °C . Během vegetačního období oddenky pravidelně kontrolujte, zda nejsou příliš suché nebo vlhké.

Škůdci a choroby

Existuje několik chorob a škůdců, na které je třeba dávat pozor, většina z nich souvisí s nadměrnou vlhkostí.

Jednou z takových chorob je bakteriální měkká hniloba. Postihuje především oddenky a nejčastěji se do nich dostává při poranění rostlin při výsadbě nebo okopávání. Pokud si všimnete poškozených oddenků, raději je zlikvidujte, než abyste je vysazovali, protože riziko onemocnění je příliš vysoké.

Botrytis je další běžná houbová choroba, která vede k rozvoji šedé plísně na listech, pupenech, stoncích a květech rostliny. Botrytida se nejčastěji vyskytuje za chladného a vlhkého počasí a její výskyt lze omezit tím, že se vyhnete zalévání v noci. Zalévejte zespodu pomocí kapkové závlahy, protože tak můžete omezit množství vody, které se udrží na listech rostlin.

Mezi další choroby, které mohou tyto lilie postihnout, patří kořenová hniloba, moučná plíseň a různé formy viróz.

Pokud jde o hmyzí škůdce, nejčastěji se vyskytují mšice. Tento savý hmyz, typicky červený, zelený, černý nebo broskvoňový, šíří choroby, protože se živí bříšky listů. Zanechávají po sobě také lepkavou látku, která láká mravence. Abyste se jich zbavili, postříkejte je vodou nebo použijte insekticidní mýdlo.

Mezi další škůdce, na které je třeba dávat pozor, patří roztoči, slimáci, třásněnky a blanokřídlí. Nejlepším způsobem, jak zabránit tomu, aby tito škůdci vaše květiny zničili, je zajistit, aby vaše rostliny byly co nejzdravější - zdravé rostliny snadno odolají jakémukoli hmyzímu nebezpečí.

Další tipy pro pěstování květu lilie Calla

V teplém podnebí, ve kterém je třída zimovzdorná, obvykle v zónách 8-10, můžete nechat oddenky v zemi přezimovat. V následujícím roce opět vykvetou. Možná nebudete muset rostliny každých několik let dělit, abyste zabránili jejich přehuštění a udržovali je pěkně kvetoucí.

Pokud však žijete v chladnějším pásmu, můžete tyto květiny považovat za letničky. V zónách 3-7 budete každé jaro vysazovat nové cibuloviny. Můžete také jen přezimovat ty, které již máte, jak je uvedeno výše.

Kaly jsou elegantním doplňkem každé zahrady. Dodávají přirozenou krásu svými velkými, půvabnými listy a jemnými špičatými okvětními lístky, které mají barvy od čistě bílé až po tmavě fialovou. Tyto rostliny nevyžadují velkou údržbu, ale můžete udělat mnoho pro to, aby se jim dařilo po celý rok.

Nejdůležitější věcí, kterou potřebujete pro zdravé kaly, je správné místo, kde budou mít dostatek slunečního svitu, a také pravidelná zálivka a hnojení. Stinné místo nebo místo bez dostatku vody se projeví zakrnělým růstem, žloutnutím listů a slabým kvetením.

Druhy lilií Calla

Při zvažování typů kal, které byste mohli pěstovat, je důležité si uvědomit, že kaly nejsou pravé lilie. Místo toho jsou součástí čeledi Arum a rodu Zantedeschia, jak e zmíněno dříve.

Existuje šest různých druhů těchto květin, které se běžně pěstují pro domácí zahrádkáře, a všechny pocházejí z jižní Afriky. Patří mezi ně:

Acapulco Gold

Zantedeschia 'Acapulco Gold' je jednou z nejzářivěji zbarvených květin, které si můžete vybrat. Vytváří velké, jasně žluté květy.

NightLife/Noční čepice

Tato kalina, Zantedeschia 'Nightlife', se vyskytuje v neobvyklém, intenzivním odstínu fialové. Nightlife je větší z těchto dvou květin s velkými květy, které jsou spíše modré než fialové, zatímco NightCap vytváří menší, usedlejší květy, které jsou spíše na červené straně.

California Ice Dancer

California Ice Dancer neboli Zantedeschia 'Ice Dancer' je jednou z největších odrůd této květiny, která nabízí krémově bílé květy na vysokých, velkých stoncích. Může dorůst výšky až 45,72 cm a svými kontrastními tmavě zelenými listy poskytuje pozoruhodnou vizuální podívanou.

Růžová melodie

Tento druh kaly, Zantedeschia 'Pink Melody', má trojbarevné květy, které se mění ze zelené na bílou a pak na růžovou, jak se rozšiřují z květu. Vysoká rostlina může dorůst až do výšky 0,61 metru.

California Red

Zantedeschia 'California Red' nabízí květy v sytě červené nebo růžové barvě.

Fire Dancer

Zantedeschia 'Fire Dancer' je další nadměrně velká odrůda kaly. Vytváří sytě zlaté květy lemované červenou barvou.

Crystal Blush

Zantedeschia 'Crystal Blush' je jednou z nejnápadnějších odrůd kaly. Má bílé květy s růžovým nádechem na okrajích okvětních lístků.

Pokud je vaším cílem pěstovat krásné kaly po celou sezónu, stojí za to věnovat čas přemýšlení o tom, jak o tyto květiny pečovat. S trochou péče se budete moci těšit z jejich bohatého kvetení po několik dalších sezón!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.