Pěstování aster venku

Většina zahrádkářů se shodne na tom, že podzim je jejich oblíbeným ročním obdobím. Nejenže počasí začíná být méně intenzivní, ale také se v krajině objevují nové rostliny, které se chtějí předvést.

Právě astra, na podzim kvetoucí trvalka, je jednou z rostlin, které oživí každou zahradu. Květy aster kvetou tmavě červeně, modře, levandulově, bíle, růžově nebo fialově. Pokračujte ve čtení všeho, co je třeba vědět o pěstování aster venku:

Fakta o rostlinách aster

 • Název "astra" pochází z řeckého slova, které označovalo "hvězdu". To je příhodné jméno, protože květy aster připomínají hvězdu.
 • Je to také dobrý název, protože rostlina astra kvete, když ostatní květy odumírají, stejně jako zářící hvězda.
 • Astry patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). V současné době došlo k dalšímu rozlišení a vědci tuto rostlinu zařadili do rodu Symphyotrichum. Proto jsou astry z Nové Anglie známé také jako Symphyotrichum novae-angliae, zatímco astry z New Yorku jako Symphyotrichum novi-belgii.
 • Květina Asters pochází ze Severní Ameriky a Eurasie, i když v dnešní době se vyskytuje po celém světě .
 • Pěstování aster ve venkovním prostředí je dnes podle USDA možné v zónách od 3 do 8.
Fialové květy aster

Charakteristika květů aster

 • Rostlina astra je považována za vytrvalou bylinnou květinu .
 • Astry jsou známé také pod názvy michaelské sedmikrásky, hvězdnice, novoanglické astry a mrazové květiny.
 • Rostlina astra je nápadná tím, že má skupiny drobných květů, které tvoří trs. Díky tomu je květ astery při rozkvětu schopen přilákat mnoho opylovačů!
 • Rostliny sedmikrásky michaelské mohou dorůstat výšky kolem 1,83 metru a jejich šířka může být až 1,22 metru . Tato délka a šířka však závisí na podmínkách pěstování, protože některé odrůdy by mohly mít při vývoji problémy.
 • Rostliny aster milují opylovači, protože se objevují v době, kdy v okolí není mnoho jiných květů. běžně lze vidět včely, kolibříky i ptáky, jak sbírají nektar z květů aster.
 • Rostliny Michaelmas daisies jsou příbuzné měsíčkům, echinaceím, chryzantémám, sedmikráskám a slunečnicím.

Tipy pro pěstování a péči o rostliny aster

Pěstování aster venku je poměrně snadné, zejména pro začínající zahradníky. I když je možné pěstovat astru ze semen, můžete si také zakoupit již založenou rostlinu astery a přesadit ji na konečné místo.

Existuje však i jiný způsob pěstování aster venku. Pokud již nějakou rostlinu máte, můžete ji vykopat a rozdělit její kořeny. Dřevnatou část, která je středem rostliny, vynechte a přesaďte vnější části. Tímto způsobem se nové květy aster objeví přibližně během následujícího roku.

fialové astry

Nároky na světlo

Astry milují pobyt na slunci. Čím více slunečního světla, tím lépe. Dává přednost pobytu přímo pod sluncem, protože v opačném případě může rychle onemocnět a uhynout. Některým květinám aster, zejména těm, které nejsou hybridy, se však bude výborně dařit i na mírně zastíněném místě.

Nároky na půdu

Jednoleté květy aster mají raději mírně kyselou půdu. Ve skutečnosti, pokud je půda hlinitá, pak se této rostlině bude dařit. Přidáním organických látek, jako je dobře shnilý hnůj nebo kompost, do zásadité nebo jílovité půdy se rozhodně zlepší živiny v půdě, a v důsledku toho budou podmínky pro pěstování aster vzkvétat!

Nároky na vodu

Péče o květiny aster je jednoduchá, protože potřebují pouze vlhkou půdu. Kromě toho je třeba semena květů aster neustále a důkladně zalévat.

Je však důležité si uvědomit, že voda by se neměla dotýkat listů. Místo toho se zaměřte na zalévání půdy. V opačném případě by rostliny mohly téměř okamžitě trpět plísní, protože astra je velmi náchylná květina.

Teplota

Astry jsou mrazuvzdorné a při nižších teplotách rostou zdravěji. Proto dává přednost podzimu, kdy kvete. V některých oblastech hvězdnice vydrží i mrazy nebo teploty blízké mrazu, i když jen krátce.

Hnojivo

Michaelmas daisies nevyžadují tolik hnojiva jako jiné rostliny. Při pěstování aster venku ji stačí přihnojovat jednou za měsíc nebo jednou za dva měsíce, což velmi ocení. V ideálním případě by se mělo s přihnojováním přestat, jakmile začne kvést.

motýl v květu aster

Běžní škůdci a nemoci

Mrazuvzdorné květy jsou často napadány rzí a padlím. Nejlepší by bylo, aby byla zajištěna výborná cirkulace vzduchu, zejména pokud je rostlina umístěna v interiéru.

Kromě toho mají květy aster v oblibě krajkoví brouci. Jsou drobné a často zůstávají nepovšimnuty. Jejich přítomnost si uvědomíte jen díky tomu, že uvidíte poškození rostliny.

Skvělým nápadem v boji proti krajkám je použití organického mýdla proti hmyzu, které je odstraní téměř okamžitě, aniž by ovlivnilo období růstu a kvetení květu aster.

Jak množit astry

 • Jak již bylo zmíněno, astry lze množit řízky. Tuto květinu lze vysadit ze semen nebo ji zakoupit ve školce a později přesadit do půdy.
 • V ideálním případě je třeba tyto květiny vysadit koncem podzimu nebo brzy během následujícího jara. Tak se kořeny uchytí během prvních několika měsíců.
žluté květy aster

Pěstování aster ze semen

 1. Semena aster by se měla začít pěstovat v zimě v místnosti. Ideální je umístit misky vedle okna nebo do chladničky. Tímto způsobem budou semena stimulována a probudí se ze zimního spánku.
 2. Pokud předchozí krok neprovedete, pak se klíčivost výrazně sníží.
 3. Semena by měla být vyseta do půdy, asi 2,54 cm hluboko. Pečlivě je zalévejte.
 4. Jakmile začnou rostliny aster růst a pomine nebezpečí mrazů, přesaďte je ven.
 5. Mezi jednou rostlinou aster a dalšími nechte rozestupy 0,30 až 0,91 m, protože mají tendenci růst rychle a agresivně, ale záleží na odrůdě květů, kterou máte.
 6. Přidáním mulče zmírníte trápení rostliny. Zabrání také vzniku plevelů.
 7. Jakmile začne rostlina růst a dosáhne stupně zralosti, měli byste ji zakořenit.
 8. Květy aster se samy vysemení, přesto nové nadcházející květy nebudou mít stejnou barvu jako původní rostlina.

Z řízků

 1. Řízky by měly být vysazeny venku během jara.
 2. V závislosti na velikosti rostliny je třeba udělat do půdy otvor. Po přesazení pečlivě zalévejte.
 3. Pokračujte v zalévání půdy, nikoliv listů. Tímto způsobem podpoříte růst kořenů. Mezi astrami ponechte rozestupy 0,30 až 0,91 metru. Tato květina má tendenci růst rychle a agresivně, ale záleží na odrůdě květů, které máte.
 4. Přidáním mulče zmírníte trápení rostliny. Zabrání také výskytu plevelů.
 5. Jakmile začne rostlina růst a dosáhne své úrovně zralosti, můžete ji celou zapíchnout do kůlu.
 6. Mrazuvzdorné květiny se samy vysemení, přesto nové nadcházející květy nebudou mít stejnou barvu jako původní rostlina.
fialové astry na louce

Ze zakoupených rostlin

Přesazení již založené rostliny aster není složité.

 1. Vykopejte jámu větší než zakoupený květináč.
 2. Umístěte do ní rostlinu a důkladně ji zalijte.
 3. Přidejte trochu mulče a kompostu, aby rostlina dostala potřebné živiny.
 4. Zalévejte kořeny rostliny a půdu, nikoliv listy.
 5. Jakmile začne růst a dosáhne svého stupně zralosti, můžete ji celou zapíchnout do kůlu.
 6. Mrazuvzdorné květy se samy vysemení, přesto nové nadcházející květy nebudou mít stejnou barvu jako původní rostlina.
růže sítina

Typy a odrůdy rostlin aster

Na světě existují stovky, ne-li tisíce různých odrůd rostlin aster. Zde jsou některé z nich:

Novae-angliae Aster

Novae-angliae Aster, hovorově označovaná jako New England aster, je jednou z nejuznávanějších mrazových květin na světě. Kvete po celý podzim a někdy i na začátku zimy.

Jedná se o některé kultivary této rostliny:

Barrova růžová

Jak už název napovídá, tato rostlina má jasně růžové květy, které tvoří velký trs. Je známá jako jedna z nejvyšších aster, dorůstá výšky až 1,52 metru.

Fialový obláček

Tento druh má nápadné fialové květy se žlutými nebo bílými středy. T je nápadná květina, zejména koncem léta a začátkem podzimu, kdy začíná kvést. Odrůda Purple Cloud dorůstá do výšky 0,91 m.

Rosa Sieger

Tato odrůda má růžové okvětní lístky, které na první pohled působí velmi jemně. Ale nebojte se, je to živá a silná květina! Dorůstá výšky kolem 1,22 metru a snadno se rozprostře do šířky asi 0,61 metru.

Zářijový rubín

Jedna z nejvýraznějších odrůd michaelských sedmikrásek má vínové okvětní lístky a žlutý nebo bílý střed.

Novi-belgii Aster

Tato odrůda aster vytváří spíše menší astry. Jedná se o některé kultivary, které jsou od této rostliny odvozeny:

Ada Ballard

ada ballardova astra

Tento typ rostliny má světle fialové nebo levandulově modravé okvětní lístky. Přestože jsou květy poměrně velké a mohou dorůst šířky 7,62 cm, a celková délka rostliny je pouze 0,91 m na výšku.

Chatterbox New York

Tato odrůda má polodvojité lila květy se zářivě žlutým středem. Jedná se o keřovitou trvalku a na rozdíl od ostatních aster je tato rostlina zakrslou odrůdou, protože dorůstá výšky jen asi 60,96 cm.

Royal Ruby

Jak napovídá její název, květy této rostliny jsou rubínové a někdy vypadají jako purpurové. Na rozdíl od jiných mrazuvzdorných květin je Royal Ruby nízko rostoucí, i když poté, co se uchytí, nevyžaduje velkou pomoc.

Fellowship

Tato rostlina aster má dvojité květy, které jsou světle růžové. Jejich střed je žlutý, i když po dosažení plné zralosti se mění na zelený.

Další kultivary

Nanus

Tato květina aster je vědecky známá jako Aster sedifolius. Kvete pouze na podzim. Má dlouhé lila květy a jasně žluté středy. Na rozdíl od jiných astry je odrůda nanus příbuzná rodu Galatella. A konečně, dorůstá pouze do výšky 0,61 metru.

Sněhová vánice

Vědecky známá jako Aster ericoides f. Prostratum. Má drobné bílé květy se světle žlutým středem. Během růstu má tendenci přebírat ostatní keře a v mnoha oblastech je považována za půdopokryvnou rostlinu.

Safírová

Tato rostlina je také označována jako Aster dumosus. Roste pomalu a má jasně fialové okvětní lístky se žlutým středem.

Bílý Monte Casino

Tato rostlina vytváří bílé květy, které jsou božské a andělské. Často se používá ve svatebních kyticích po celém světě, protože představuje lásku, mír a jednotu.

Modrá špičatá

Jak jedinečná je tato květina! Má bílé okvětní lístky s lehkým modrým nádechem na špičkách. Navíc má zářivě žlutý střed, což ji činí skutečně výjimečnou. I když střed obvykle není vidět kvůli hustotě okvětních lístků.

žluté květy horských aster

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Jsou michaelské sedmikrásky jedovaté?

Ne, květy aster nejsou jedovaté. Ve skutečnosti by pěstování aster venku mohlo prospět lidem i domácím mazlíčkům, protože má spoustu léčivých vlastností, což z ní dělá mimořádně výjimečnou rostlinu.

Nedávné studie však ukázaly, že při pěstování aster venku je třeba držet v dostatečné vzdálenosti hospodářská zvířata, protože existuje vysoká míra toxicity této rostliny při konzumaci hospodářskými zvířaty .

Co symbolizují květy aster?

Květ aster je známý tím, že je elegantní, romantický a krásný. Lidem také dodává pocit, že mají více trpělivosti a víry. A konečně tato květina vyvolává u jedinců přesvědčení, že láska pomůže všemu a všem.

Jaké je využití květů aster?

Existuje široká škála možností, jak rostliny aster využít. Po celém světě je starověké i moderní kultury využívaly z mnoha důvodů. Zde jsou jen některé z nich:

Léčebné využití: Jednotlivci zjistili, že rostlina astra pozitivně ovlivňuje zdraví dýchacích cest. Tinktury vyrobené z této konkrétní květiny by mohly pomoci těm, kteří trpí astmatem, nachlazením nebo dokonce chronickým onemocněním plic.

Kořeny rostliny astra se v tradiční čínské medicíně používají také k úlevě od různých typů bolesti, zejména od bolesti hlavy.

Dietní využití: V případě potřeby se astma může použít i jako lék na chřipku: Listy a květy jsou jedlé! Často se jedí v salátu nebo vedle masa či drůbeže. Ze zbytku rostliny lze připravit čaj nebo tinkturu.

Závěr

Rostliny aster jsou nejen krásné, ale poskytují také mnoho prospěšných aspektů těm, kteří je pěstují. Jsou to například jedlé rostliny, které mají velkou léčivou hodnotu.

Květina astra navíc roste venku, každou zahradu také ozvláštní živými a barevnými květy, které dokáží upoutat pozornost každého! Tyto oblíbené květiny se rozhodně vyplatí mít a pečovat o ně, zejména v kombinaci s dalšími květinami, keři nebo dokonce stromy!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.