Pěstování hyacintů na zahradě

Hyacinty jsou nádherné jarní květiny s výraznou sladkou a dlouhotrvající vůní, které po celé věky obdivovaly královské rodiny, a proto se staly nezbytnou součástí palácových zahrad a zámeckých parků.

Dnes jsou hyacinty všude - od parků až po domácí zahrady a pokojové květináče. Jejich charakteristickou vůni si nelze splést a přispívá ke krásnému květu, který je hlavně na jaře. V minulosti se výtažky z hyacintů používaly také v parfumerii a kosmetice.

Fakta o hyacintech

Název rostliny původně pochází z Hyacinthus, což je thrácko-pelasgické slovo označující tmavě modrou barvu vody/moře .

Přestože má tato květina původ v Malé Asii, legenda o ní nás posílá zpět v čase prostřednictvím řecké mytologie, kde je mladý řecký hrdina Hyakinthos omylem zasažen diskem, který hodil jeho přítel Apollón, a je znovuzrozen v podobě květu Hyacintu .

Další řecká báje vztahující se k hyacintu říká, že dcera Démétér - bohyně plodnosti - byla při sběru hyacintů unesena do podsvětí a její matka vyjednala s bohy, aby ji každý rok na jedno období obrátili zpět .

Proto se také věří, že rozkvět hyacintů na jaře je začátkem období zemského rozkvětu. Hyacinty jsou velmi často zaměňovány s rodem Muscari, který je známý také jako hyacinty vinné, ale jedná se o odlišné květiny a je třeba je rozlišovat.

Jak vysoké rostou hyacinty?

Výška stonku hyacintu je až 38,10 cm a je pokryt 2,54 cm širokými kvítky, z nichž každý je otevřeně liliovitý .

Barva se pohybuje od bílé přes růžovou a tmavě bordó až po tmavě modrou, tmavě fialovou, žlutou a oranžovou .

Doba kvetení

Květy vysazené v zahradě kvetou v březnu až polovině dubna, v závislosti na regionu.

Pokud je hyacint pěstován v interiéru v květináči, lze ho donutit kvést i v jiných obdobích roku, jak je vysvětleno níže .

Pěstování hyacintů na zahradě

Výsadba

Hyacinty rostou z cibulí a z každé z nich obvykle vyrůstají dva až tři stonky s květy .

Tyto květiny jsou ideální pro pěstování na zahradě, protože přežijí i drsné zimní podmínky a mají rády vystavení nižším teplotám, aby mohly řádně vykvést.

Aby cibule vykvetly v březnu nebo dubnu, je třeba je zasadit v září nebo říjnu, v závislosti na konkrétní zeměpisné oblasti, ve které se pěstují.

Navzdory rozdílům je rozhodně třeba je vysadit před sněžením nebo promrznutím svrchní vrstvy půdy. To je důležité pro zdravý vývoj kořenů a vytvoření silnějších a větších květů na jaře.

Cibuloviny je třeba sázet do hloubky minimálně 10,16 cm a ve vzdálenosti minimálně 7,62 cm od sebe, aby byl těžký květní stvol při růstu stabilní. Kořeny se vyvíjejí brzy po výsadbě a po zimním období, kdy se oteplí, směřují nahromaděnou energii do vyvíjejících se listů a květů.

Hyacinty patří mezi časně kvetoucí rostliny, takže v dobře naplánované zahradě mohou kvést po celé jarní období (např. tulipány kvetou později). Tyto květiny kvetou mnoho let, protože s každým dalším se zvyšuje počet stonků vyprodukovaných jednou cibulkou, ale každý z nich je s menším počtem kvítků.

Péče po odkvětu

Poté, co květ hyacintů přestane kvést, je třeba stonky odstřihnout, ale poskytnout listům možnost přirozeně uschnout. Díky tomu bude rostlina v následujících letech silnější .

Upozornění: Při pěstování hyacintů v zahradě je třeba dbát na to, abyste se nedostali do nebezpečí: Cibule hyacintů jsou jedovaté a obsahují kyselinu šťavelovou, která může způsobit podráždění pokožky a alergie. Nehodám můžete předejít tím, že při sázení nebo přesazování cibulovin budete používat rukavice.

Pěstování hyacintů v interiéru

hyacint v květináči

Hyacinty v květináčích

Hyacinty lze pěstovat také jako pokojové i venkovní rostliny v květináčích. Nejvhodnější doba pro výsadbu cibulovin je ihned po jejich zakoupení, ale lze ji odložit v závislosti na požadované době kvetení.

Abyste vynutili kvetení, musíte vysazené cibuloviny nejprve uchovávat na chladném a tmavém místě, čímž jim zajistíte "chladné období", po němž následuje sluneční světlo a vyšší teploty, jak je podrobněji vysvětleno v poslední části.

Hyacinty ve vázách

Hyacinty mají rády dobře propustnou a mírně hnojenou půdu a lze je pěstovat i ve váze. Přestože se jedná o netradiční nápad, umístění kořenů cibulovin do vody může být skvělým doplňkem interiéru vašeho domova doprovázeným silnou aromatickou vůní.

Pokud se pro to rozhodnete, musíte však zvolit vázu vhodného tvaru, aby ve vodě byly pouze kořeny cibulky.

Řezané květy hyacintů

Pokud máte řezané květy hyacintů a chcete je uchovávat ve váze, musíte v zájmu prodloužení jejich životnosti pečlivě očistit spodní část stonků a listy a uchovávat je bez dotyku s vodou.

Dalším trikem, jak prodloužit životnost květů ve váze, je seříznout stonky pod úhlem ještě předtím, než je vložíte do sladké vody nebo květinové výživy.

Tip: Tento postup lze použít i u jiných druhů vázových květin, funguje to!

Jiný nápad: Hyacint na Vánoce

Neobyčejným nápadem je použití hyacintů pro vánoční výzdobu a design. Pro tento účel je třeba v první polovině října zasadit cibulky do květináčů a uchovávat je na tmavém místě s teplotou v rozmezí 6 °C až 8 °C. To by přispělo k rozvoji kořenové sítě .

Zalévejte pravidelně, ale pouze tehdy, když půda vyschne. Jakmile začnou listy růst a dosáhnou délky přibližně 2,54 cm, přemístěte květináč na světlé místo bez přímého slunečního záření a s vyšší (ale ne drasticky odlišnou) teplotou .

Během následujícího týdne postupně zvyšujte světlo a teplotu a zařazujte sluneční světlo. Při zalévání dávejte pozor, abyste vodu nedostali dovnitř cibule, protože by mohlo dojít k jejímu uhnití. Po tom všem se už jen těšte z krásných květů hyacintů jako součásti vánoční výzdoby, doprovázené silnou jarní aromatickou vůní!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.