Květiny gazánie - skvělý způsob, jak dodat zahradě barvy

Gazánie, vědecky známá jako gazánie tuhá a častěji označovaná jako květina pokladů, je krásná kvetoucí rostlina nenáročná na údržbu, která rozzáří každou zahradu.

Tyto květiny jsou tak nenáročné na pěstování a péči, že v některých klimatických oblastech rostou dokonce jako plevel - při nesprávné péči se mohou stát dokonce invazními.

Za předpokladu, že chcete, aby květiny gazánie rostly na vaší zahradě nebo v krajině, jejich jasné barvy jistě přinesou vítaný barevný nádech. Některé odrůdy gazánií dokonce pěstují vícebarevné květy, což jim dodává na barevné živosti.

Pěstování gazánií může vašemu domovu nebo zahradě dodat pocit profesionálně upravené krajiny, aniž byste museli vynaložit práci navíc.

Co jsou gazánie?

žlutá gazánie

Gazánie jsou kvetoucí rostliny, které pocházejí z jižní Afriky. Tyto květiny patří do čeledi Asteraceae, která je jednou z největších čeledí kvetoucích rostlin a často se označuje jako čeleď sedmikrásek.

Přestože existuje velké množství rostlin, které spadají do čeledi Asteraceae, mnoho z nich má květy podobné sedmikráskám. Gazánie jsou často označovány jako africké sedmikrásky, ale neměly by být zaměňovány s jinými rostlinami tohoto jména, jako je například Osteospermum.

Ve většině oblastí se gazánie vysazuje jako jednoletá květina, protože k pěstování jako trvalka vyžaduje teplejší podnebí. Aby se gazánie pěstovala jako trvalka, je třeba ji vysazovat v zónách od devíti do jedenácti - během mírných zim je známo, že některé rostliny rostou jako trvalky i v osmé zóně.

růžová gazánie

Pokud žijete v chladnějším podnebí, gazánie se dobře pěstují jako letničky a dobře se jim daří i jako nádobové květiny, které se na zimu přenesou dovnitř.

Květy gazánie se vyskytují v odstínech červené, oranžové, žluté, růžové, bílé a v mnoha různých kombinacích těchto barev. Květy začínají kvést na začátku léta a ve většině klimatických oblastí kvetou až do podzimních měsíců.

I v klimatických podmínkách, kde gazánie rostou jako letničky, vydrží květy kvést slušnou část sezóny.

oranžová gazánie

Různé odrůdy gazánií, které můžete pěstovat

Gazánie se vyskytují v řadě teplých barev, jako je červená, oranžová a žlutá, a různé odrůdy přinesou různé kombinace těchto barev spolu s několika dalšími.

Některé druhy mají pouze jednu barvu, zatímco jiné mají směs barev, což těmto květům dodává na okázalosti. Pokud jde o gazánie, může mít několik různých barevných odrůd vysazených kolem vašeho domu krásný efekt.

Sundrop

Gazánie Sundrop dostaly své jméno podle jasně žlutých květů, které na těchto rostlinách kvetou. Tyto květy jsou menší než většina květenství gazánií, ale svůj malý vzrůst vynahrazují zářivostí svých barev.

Odrůda Sundrop má krásné stříbrné listy, které pomáhají květům vyniknout na pozadí listů. Nejenže jsou květy krásné, ale listy jim dodávají další barevný nádech a vytvářejí v rostlině kontrastní vzhled, který jistě upoutá pozornost.

Daybreak

Gazánie Daybreak jsou známé svými krásnými blednoucími barvami, které začínají tmavšími směrem ke středu a postupně blednou do světlejších barev - nebo v některých případech do jiných barev.

V rámci směsi daybreak existují odrůdy, které mají růžové květy, červené květy, oranžové květy a některé kombinace těchto barev.

Odrůdy daybreak dorůstají průměrné velikosti a mají průměrně velké květní hlávky, ale na jejich zbarvení není nic průměrného. Je známo, že tyto odrůdy přežívají lehké mrazy, zatímco většina odrůd gazánie nikoli.

Ačkoli mohou spíše přežít lehké mrazy, nejsou považovány za mrazuvzdorné v chladnějším podnebí.

Creamsicle

Zatímco většina odrůd gazánií má zářivě jasné barvy, odrůda Creamsicle nabízí jemnou bílou barvu, která zjemní tón vašich ostatních gazánií.

Můžete najít odrůdy Creamsicle, které mají jednolitou bílou barvu, a některé, které jsou dvoubarevné s trochou žluté barvy. Ať tak či onak, vaše gazánie Creamsicle jistě přinesou jemné barvy, které budou pěkně kontrastovat s jinými, živějšími barvami.

Některé květiny Creamsicle nemusí mít tak velké květy jako jiné odrůdy. Průměr květních hlav se může pohybovat od 5,08 cm do 7,62 cm, čímž zůstávají na menším konci stupnice.

Chansonette

Chansonette je další poddruh gazánie, který se vyskytuje v různých barvách, jako je červená, růžová a oranžová. Tyto odrůdy jsou známé pro své rozrůstací a půdopokryvné schopnosti, zatímco většina ostatních odrůd se zaměřuje na výšku.

Správným zastřižením těchto květin tak, aby zůstaly na kratší straně, se účinně rozšíří a pokryjí velké plochy půdy.

Odrůdy gazánie Chansonette jsou také dobrou volbou pro ty, kteří mají kratší vegetační období. Květy těchto odrůd začínají kvést o několik týdnů dříve než ostatní gazánie, což umožňuje delší dobu kvetení.

Tygří pruh

Gazánie s tygřím pruhem patří k nejnápadnějším dostupným odrůdám. Barvy jsou směsicí červené a žluté, které tvoří svislé pruhy podél okvětních lístků. Žluté pruhy zpravidla obklopují červený pruh a vytvářejí tak barevný nádech, který z vaší zahrady přímo exploduje.

Gazánie s tygřím pruhem jsou považovány za mrazuvzdorné trvalky v zónách osm až jedenáct, tedy o jednu zónu chladněji než většina gazánií. Jsou oblíbenou volbou pro lemování a pěstování u bazénů.

Sunbather's Sunset

Gazánie Sunbather's Sunset kvete spáleně červenými květy, které vynikají na pozadí žlutých středů. Tyto květy mají velké květy, které vyčnívají přibližně 35,56 cm nad zem.

Přestože květy nejsou tak zářivé jako u mnoha jiných odrůd gazánie, sytě červená barva upoutá pozornost.

Jedinečným aspektem gazánie západu slunce je, že květy zůstávají otevřené až do večerních hodin. U většiny odrůd gazánie se květy zavírají, jakmile začne zapadat slunce, ale tato odrůda vám poskytne několik hodin navíc, abyste se mohli těšit z květů, než se na noc zavřou.

Tyto odrůdy jsou také vhodnější, pokud potřebujete rostlinu vysadit na částečně zastíněném místě, i když plné slunce je stále vhodnější.

Směs Talent

Odrůdy gazánie Talent Mix se vyrábějí v široké škále barev a barevných kombinací. U této odrůdy nejvíce vyniká stříbrné olistění, které vyniká v kontrastu s pestrými barvami květů.

Tyto rostliny jsou pěkným doplňkem vaší zahrady nebo terénní úpravy, i když nekvetou květy.

Směs talentů je také považována za zakrslou odrůdu a dorůstá celkové výšky přibližně 25,40 cm. Přestože výška rostliny není tak vysoká jako u jiných odrůd, samotné květy jsou většinou průměrné velikosti.

Jak pěstovat květiny gazánie

Stejně jako mnoho dalších oblíbených květin je můžete vysadit do nádob i na zahradní záhon.

Pěstování gazánie v nádobách

Pěstování gazánií v nádobách je oblíbenou volbou mezi těmi, kteří žijí v pěstitelských zónách 8 a níže, protože tyto květiny jsou v těchto zónách považovány za letničky.

Gazániím se může dařit jako kontejnerovým rostlinám, pokud je přenesete dovnitř před příchodem prvních mrazíků - většina odrůd nesnese ani mírný mráz.

Při pěstování gazánií v nádobách je dobré nechat je venku na přímém slunci, pokud to teploty dovolí. Pokud je budete mít na verandě nebo terase, mohou vám dokonce přinést motýly a kolibříky.

Jakmile začnou teploty klesat, možná budete muset začít s přenášením květin na noc dovnitř. Poté, co udeří první mrazy, bude pravděpodobně nutné přenést vaše gazánie dovnitř, dokud teploty nezačnou opět trvale stoupat.

Jedním z nejdůležitějších aspektů, které je třeba při výsadbě gazánií do nádoby zohlednit, je odvodnění. Gazánie jsou náchylné k hnilobě kořenů, kterou způsobuje stojící voda kolem kořenů. Správná drenáž umožní kořenům absorbovat potřebnou vodu, aniž by se půda nasytila vodou.

I když přenesete gazánie v nádobách dovnitř, budou potřebovat co nejvíce slunečního světla. Nejlepším způsobem, jak k rostlinám dostat přirozené sluneční světlo, je ponechat je na otevřeném okenním parapetu.

Pokud nemáte během dne dostatek slunečního světla, může vám k udržení zdravých a kvetoucích květů gazánie pomoci také pěstební světlo.

Založení gazánie ze semen

Při zakládání gazánií je oblíbenou volbou pěstování ze semen. Chcete-li založit gazánie ze semen, budete je chtít s největší pravděpodobností založit uvnitř, zejména pokud žijete v chladnějším podnebí.

Založení semen uvnitř vám umožní pečlivě sledovat proces klíčení a poskytne vám větší kontrolu nad načasováním klíčení.

Pokud začínáte semena uvnitř, začněte je klíčit přibližně deset týdnů před posledními mrazy - za předpokladu, že žijete v lokalitě, kde mrazy bývají. Pokud u vás mrazy nejsou, můžete semena založit kdykoli.

Pro klíčení semen uvnitř stačí pouze tenká vrstva půdy. Dbejte na to, aby semena byla stále vlhká, dokud nedojde k vyklíčení. Jakmile klíčky dorostou do výšky 5,08 až 15,24 cm, jsou připraveny k přesazení na zahradu nebo do nádoby, v závislosti na klimatu a preferencích.

Pokud žijete v pěstitelských zónách devět až jedenáct, může být vhodnější zasadit semínka gazánie přímo do země. Při výsadbě do země nemusíte semena nutně zahrabávat, ale jejich zakrytí tenkou vrstvou hlíny pomůže podpořit klíčení.

Jak pečovat o gazánie

Pokud jde o péči o gazánie, skutečně není třeba mnoho dodávat. Tyto kvetoucí rostliny se o sebe dokážou docela dobře postarat, zvláště když se jednou uchytí.

Ačkoli gazánie rostou téměř v jakýchkoli podmínkách - ve správných pěstebních zónách - existují ideální podmínky, ve kterých se vašim gazániím bude dařit a budou kvést po celou sezónu.

Zalévejte

Pokud jsou gazánie vysazeny venku, s největší pravděpodobností je nebudete muset nikdy zalévat. Tyto květiny potřebují ke svému rozkvětu a kvetení jen velmi málo vody a případnou potřebu vody by měly zajistit dešťové srážky.

I když právě procházíte obdobím sucha, gazánie jsou odolné vůči suchu a jsou stavěné tak, aby snesly i období bez vody.

Pokud máte gazánie zasazené v nádobě, která se přenáší dovnitř, budete je muset občas zalévat, když jsou uvnitř.

Mezi jednotlivými zálivkami se doporučuje nechat půdu zcela vyschnout. Ve většině případů je to 1 až 2 týdny mezi jednotlivými zálivkami.

Půda

Gazánie snesou téměř jakýkoli typ a stav půdy, takže přípravě půdy pro výsadbu nemusíte věnovat příliš mnoho úsilí. V ideálním případě by měla být půda dobře propustná, aby kořeny nebyly vystaveny žádnému přesycení vodou.

Nejvhodnější půdou pro tyto podmínky je písčitá půda; takové je složení půdy v lokalitách, odkud gazánie pocházejí.

Slunce

Při výběru místa pro gazánie zvažte umístění, které rostlinám umožní přístup k plnému slunci po celý den. Gazániím se daří na plném slunci a na těchto místech poskytnou největší množství květů.

Pokud jsou vaše gazánie na stanovišti v polostínu, můžete přijít o část doby kvetení, protože ve stínu se květy zavírají. Gazánie vysazené ve stínu mohou také růst do výšky kvůli přebytečné energii, která se nevkládá do květů.

Řez

Prořezávání gazánií je dalším poměrně jednoduchým úkonem, který není nutný, ale může pomoci rostlině vypěstovat více květů a celkově ji udržet zdravější.

Pokud gazánie pěstujete jako trvalky, může být prospěšné seříznout asi dvě třetiny rostliny poté, co na sezónu usne.

Odříznutím velké části rostliny podpoříte přírůstek nových rostlin, což může způsobit, že rostlina bude celkově zdravější.

Při péči o rostliny gazánie je třeba zvážit odumírání hlav, protože díky němu více kvetou. Odstřihávání květů je postup, při kterém se květní hlávky odstřihávají nebo zaštipují, jakmile jsou opotřebované. Odstraněním odumřelých květních hlavic podpoříte růst nových květů na jejich místě.

Hnojení

U gazánie není hnojení potřeba, ve skutečnosti jí může dokonce uškodit.

Gazánie jsou experty, pokud jde o efektivní využití dostupných živin, a jsou zvyklé, že nemají přístup k mnoha živinám. Přidání hnojiva může rostlinu šokovat a způsobí jí více škody než užitku.

Pokud se vám líbí gazánie rigens, podívejte se na tyto africké rostliny a květiny.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.