Třapatka nachová - nezbytnost pro vaši krajinu

Přemýšleli jste někdy o tom, jak sestavit zahradu plnou květin, které lákají včely a motýly? Čeleď Asteraceae neboli slunečnicovitých nabízí spoustu atraktivních květů, ale jeden z nich, který pravděpodobně vyniká nejvíce, jsou fialové třapatky.

Třapatka nachová, která je vědecky rozpoznávána jako Echinacea purpurea, je vytrvalá kvetoucí rostlina pocházející z východní části Severní Ameriky.

Třapatka nachová, označovaná za nejoblíbenější druh echinacey pěstovaný pro okrasné účely, je častou ozdobou komerčních zahrad a domácích zahrad svými květenstvími připomínajícími fialové, růžové nebo bílé sedmikrásky.

Čtěte dále a dozvíte se více o této bylinné trvalce.

Fialové třapatky fakta

třapatky nachové

Název a původ rostliny

Třapatka nachová neboli Echinacea purpurea patří do čeledi Asteraceae a rodu Echinacea.

Rodové jméno Echinacea pochází z řeckého slova "echinos", což v překladu znamená ježek nebo mořský ježek - jde o odkaz na podobnost květenství s ježkem.

Druhové jméno purpurea zase znamená fialový, což odkazuje na fialové květy rostliny.

Další běžné názvy třapatky nachové jsou třapatka východní, hadí kořen kansaský, třapatka ježatá, echinacea, hadí kořen, indiánská hlava, kurděje a úzkolistá třapatka nachová.

Léčebné využití

Domorodí obyvatelé a kmeny Velkých plání jsou jednou ze známých skupin, které uznávají léčivé hodnoty rostlin echinacey. Třapatky nachové jsou oblíbené jako lék proti bolesti. Používají se také k léčbě různých onemocnění, jako jsou bolesti zubů, kašel, hadí uštknutí, nachlazení a bolesti v krku .

Dodnes se třapatky nachové používají jako bylinný lék proti několika zdravotním potížím a nepříjemným pocitům. Má imunostimulační, protizánětlivé a léčebné účinky . Z květů se připravuje čaj na posílení imunitního systému.

Použití v krajině

třapatka nachová rostlina

Třapatky nachové, vysoce ceněné jako okrasné rostliny, vyzařují krásné květy, které dodávají barvy domácím zahradám i komerčním krajinám. Tyto rostliny jsou vzpřímené a mají hrubou strukturu, která se dobře kombinuje s jemně strukturovanými trvalkami ve smíšeném záhonu. Květy přitahují motýly a ptáky a jsou vynikajícími řezanými květinami pro květinová aranžmá.

Pro svou krásu a růstový habitus se třapatky nachové často vysazují ve skupinách do vstupních prostorů, trvalkových záhonů, naturalizovaných prérií nebo lesů.

Echinacea Purpurea Popis rostliny

Jednou z nejsnáze pěstovatelných a snadno dostupných trvalek je třapatka nachová. Kvete několik měsíců a při výsadbě do trsů je vynikající řezanou květinou nebo ústředním bodem krajiny.

Tato vytrvalá bylina obvykle vyrůstá z dřevnatého oddenku do výšky asi 0,15 až 0,61 metru. Stonky jsou většinou nevětvené a mají hrubě chlupatou strukturu.

Listy

Listy třapatky nachové jsou zelené, vejčité až vejčitě kopinaté, jednoduché a tenké. Na povrchu je patrné zpeřené žilkování a zubaté okraje listů . Kališní listy jsou na bázi mírně srdčité. Uspořádání listů je střídavé. Jednotlivé listy jsou 10,16 až 20,32 cm dlouhé.

Listy této rostliny jsou zelené a během podzimu nevykazují žádné barevné změny. Některé kultivary mají listy světlejší, jiné tmavěji zelené.

Květy

Květy třapatky nachové mají uprostřed nápadný ostnitý hnědý kužel diskovitých květů a atraktivní převislé paprsky připomínající okvětní lístky, které jsou v závislosti na odrůdě obvykle fialové, růžové nebo levandulové .

Dlouhé a lineárně žilkované paprsky vyrůstají ze spodní části čípku. Kvetou od léta do podzimu. Každý květ měří v průměru 5,08 až 10,16 cm.

Další kvetoucí rostliny najdete v našem kompletním seznamu!

Kultivary třapatky nachové

Třapatky nachové pocházejí z centrální oblasti USA. Pro své atraktivní, snadno pěstovatelné květy jsou oblíbenou okrasnou rostlinou mnoha milovníků květin a zahrad. Níže jsou uvedeny některé z nejoblíbenějších kultivarů třapatky nachové.

Echinacea purpurea 'Magnus'

Echinacea purpurea Magnus

Třapatka nachová 'Magnus' je oceňovaná okrasná rostlina známá svými obřími růžovými květy. Dospělé rostliny dosahují výšky od 76,20 cm do 91,44 cm . Na rozdíl od většiny třapatek nachových s převislými paprskovitými květy má odrůda Magnus ploché paprsky.

Tyto rostliny mají dlouhou dobu kvetení, která nastává od začátku léta do konce léta. Třapatka nachová 'Magnus' zvítězila v roce 1998 jako rostlina roku podle Asociace trvalek.

Echinacea purpurea 'Avalanche'

Zatímco většina třapatek nachových má fialové nebo růžové květy, třapatka nachová 'Avalanche' se honosí bílými paprskovitými květy se žlutozelenými středovými šiškami. Tato zakrslá třapatka roste ve vzpřímeném trsu o výšce asi 38,10 až 45,72 cm.

Třapatka nachová 'Avalanche' je patentovaná odrůda třapatky vyšlechtěná společností AB-Cultivars v Nizozemsku.

Echinacea purpurea 'Superbrook's Crimson Star'

Springbrook Nurseries z Mentoru v Ohiu představují tento kultivar fialových třapatek. Každá rostlina dorůstá do výšky 76,20 cm s výraznými karmínově červenými paprskovitými květy a plochými měděně oranžovými středovými šiškami. Listy, které jsou dlouhé 7,62 až 15,24 cm, jsou tmavě zelené, hrubé a zubaté.

Echinacea purpurea 'White Swan'

Echinacea purpurea 'White Swan'

Třapatka nachová 'White Swan' je jedním z mála kultivarů, které oblékají bílé květy.

Třapatka bílá sice není tak květnatá a bujná jako růžovofialové třapatky, ale má nápadné bílokrémové paprskovité květy s paprskovitými lístky a zlatozelenými středovými čípky. Kvetou od poloviny do konce léta. Listy, stopky a řapíky jsou světle zelené .

Tyto rostliny obvykle dorůstají výšky 73,66 až 88,90 cm a rozpětí 45,72 až 58,42 cm .

Echinacea purpurea 'Greenline'

Třapatka nachová 'Greenline' je nižší než většina ostatních kultivarů Echinacea purpurea. Dosahují výšky od 45,72 cm do 60,96 cm.

Zralé květy dosahují průměru 7,62 až 10,16 cm, mají převislé světle limetkové až bílé paprskovité kvítky a velkou, smaragdově zelenou středovou čípku. Listy jsou úzce vejčité až kopinaté a zelené.

Tento kultivar třapatky se dobře uplatní jako středová květina nebo v signálních květináčích.

Echinacea purpurea 'Fragrant Angel'

Echinacea purpurea 'Fragrant Angel'

Třapatka nachová 'Fragrant Angel' by se tak nejmenovala, kdyby nebyla charakteristická svou vůní. Dosahuje výšky až 101,60 cm a šířky 60,96 cm.

Květy o průměru asi 10,16 až 12,70 cm mají bílé překrývající se paprsky ve dvou řadách a výraznou žlutooranžovou centrální čípku. Kvetou často od konce jara do konce léta. Listy jsou úzce vejčité a středně zelené.

Echinaceapurpurea 'Fragrant Angel' byla patentována 18. října 2005.

Ačkoli se podobá kultivaru 'White Swan' fialových třapatek, 'Fragrant Angel' je vyšší a má větší květy se dvěma řadami vodorovných paprsků.

Echinacea purpurea 'Green Envy'

Echinacea purpurea 'Green Envy'

Jednou z nejlepších voleb pro teplé podnebí je třapatka nachová 'Green Envy'. Přestože má kratší dobu kvetení než ostatní kultivary, zůstává "Green Envy" jednou z nejznámějších fialových třapatek.

Květy začínají zeleně, nakonec se při dozrávání vytvoří kolem středové šištice purpurový prstenec. Každá rostlina dorůstá výšky asi 76,20 cm až 91,44 cm a rozprostírá se až 101,60 cm .

Echinacea purpurea 'Kim's Knee High'

Echinacea purpurea 'Kim's Knee High'

Kim's Knee High' je nejmenší z kultivarů třapatky nachové, dorůstá jen asi 30,48 cm až 60,96 cm . Svými atraktivními purpurově růžovými květy a měděně oranžovou šiškou se podobají tradičním třapatkovkám, jen jsou nižšího vzrůstu . Díky své velikosti jsou kultivary Kim's Knee High ideální pro malé zahrady nebo květináče.

Tento kultivar kvete od poloviny léta do začátku podzimu.

Echinacea purpurea 'Doubledecker'

Třapatka nachová 'Doubledecker', nebo také známá jako třapatka dvouřadá, se honosí jedinečnými, dvouvrstvými růžovými květy. První vrstva květů se objevuje během prvního vegetačního období, poté se objevuje druhá vrstva květů, která vystřeluje z vrcholu středové šištice.

Dospělé rostliny dosahují výšky až 101,60 cm a rozpětí až 71,12 cm . Kvetení třapatky nachové dvouřadé začíná koncem jara a trvá až do pozdního léta.

Jak pěstovat třapatky nachové

Třapatky nachové se snadno pěstují. Rostlinám se nejlépe daří, pokud jsou vysazeny na místech s plným sluncem nebo v polostínu. Vyžadují dobře propustnou, rovnoměrně vlhkou, hlinitou, jílovitou půdu, ale po plném zakořenění snášejí i sucho. Tyto rostliny špatně snášejí zasolení .

Ideální vzdálenost mezi rostlinami je 45,72 cm až 60,96 cm, aby byla umožněna správná cirkulace vzduchu mezi rostlinami a listy zůstaly suché, a tím se minimalizoval výskyt chorob.

semena třapatky nachové

Rozmnožování

Existují dva způsoby množení třapatky nachové semeny nebo dělením.

  • Semeny

Semena třapatky nachové se na polích vysévají sama. Přímý výsev na pole je ideální na jaře nebo v létě. Semena můžete také vysévat brzy na jaře do interiéru a koncem jara přesadit sazenice do země .

Při výsevu semen v interiéru je nutné udržovat teplotu vzduchu mezi 15,56 °C a 21,11 °C a záhon zamlžovat až do vyklíčení semen, obvykle do 10 až 20 dnů po výsevu .

  • Dělení

Dalším způsobem množení třapatek jsou kořenové řízky. Třapatky nachové mají tendenci vytvářet po založení trsy.

Dělením těchto trsů každé 3 až 4 roky na jaře nebo na podzim se zabrání přeplnění a zvýší se kvetení.

Péče a údržba

Jakmile rostliny plně zakoření, je nejlepší během podzimu, zimy nebo časného jara odstranit odumřelé listy a stonky třapatky nachové. Před objevením nových listů by mohly použít pomalu uvolňující se hnojivo 12-6-6 ( 0,45 kg na 9,29 m2 ).

Škůdci a nemoci

Mezi nejčastější choroby rostlin třapatky nachové patří moučnatost, hniloba stonku, antraknóza a žloutnutí hvězdic. Projevy těchto chorob lze minimalizovat dodržováním správných rozestupů mezi rostlinami a sanitací, zajištěním dobře propustné půdy a odstraňováním napadených částí rostlin a zbytků.

Hmyzí škůdci, jako jsou mšice, roztoči z rodu eriophyid a japonští brouci, často způsobují škody na rostlinách třapatky nachové tím, že se živí listy a přenášejí choroby.

třapatka nachová význam

Význam a symbolika třapatky nachové

Rostliny třapatky obecně vytvářejí atraktivní a dlouhotrvající květy, které vydrží dva týdny po seříznutí. Tyto trvalky jsou také ceněny pro své léčivé vlastnosti a hojně využívány jako bylinné léky. Díky těmto vlastnostem jsou tyto rostliny často spojovány se silou a uzdravováním.

Závěr

Třapatka nachová neboli Echinacea purpurea je jednou z nejspolehlivějších trvalek pro každou zahradu. Vytvářejí poutavé květy, které vyzdvihují barvy a krásu slunných míst.

Byl pro vás tento průvodce třapatkou nachovou pro začátečníky užitečný a poučný? Podělte se o své názory v komentáři níže!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.