Běžné květy sedmikrásek

V zahradách a květinářstvích je jedním z nejčastějších pohledů na květ kopretiny. Sedmikrásky, které patří do čeledi Asteraceae neboli slunečnicovitých, jsou kvetoucí rostliny pocházející ze Severní Ameriky, Evropy a Afriky.

Květy sedmikrásek dostaly své jméno podle anglosaského slova daes eage, které znamená "denní oči", a jako odkaz na to, že se květ za svítání otevírá a v noci zavírá. Symbolizují čistotu, nevinnost, mateřství a nové začátky. Tyto krásné a rozmanité květiny dále znamenají "věrnou lásku" a "nikdy to neřeknu".

Ačkoli většina lidí zná divoké sedmikrásky nebo odrůdy sedmikrásek, které mají bílé okvětní lístky a jasně žlutý střed, ve skutečnosti existuje nespočet dalších různých druhů květů sedmikrásek.

Tyto typy vytrvalých sedmikrásek mají různé tvary, velikosti a spoustu barev. Níže jsme pro vás připravili obsáhlý seznam o nejoblíbenějších typech květů sedmikrásek.

Běžné sedmikrásky

květ kopretiny obecné

Snad nejoblíbenějším typem sedmikrásek je sedmikráska obecná nebo také známá pod svým vědeckým názvem Bellis perennis. Mezi další běžné názvy těchto rostlin patří trávníková sedmikráska, anglická sedmikráska, psí sedmikráska, bylina Margaret, modřenec a bairnwort .

Rodové jméno Bellis znamená "pěkný", zatímco druhové jméno perennis znamená "po celá léta". Rod Bellis má asi 15 evropských a středomořských druhů .

Sedmikráska obecná : Popis rostliny

Bellis perennis

Sedmikrásky obecné, které se vyznačují bílými a žlutými květy, se pyšní svou krásou po celý rok. Pocházejí ze západní, střední a severní části Evropy, ale naturalizovaly se ve většině teplých oblastí po celém světě.

Sedmikráska obecná dorůstá výšky až 10 cm. Listy jsou čepelovitě obvejčité nebo obvejčité a tvoří růžici na bázi rostliny. Z báze vyrůstá několik stonků, přičemž každý stonek drží květní hlávku.

Květní hlávka se skládá ze žlutých diskovitých kvítků uprostřed obklopených bílými paprskovitými kvítky. Paprskovité kvítky jsou úzké a měří 7 až 10 mm . Květy kvetou na jaře a v létě .

Použití sedmikrásek obecných

Přestože tyto rostliny mají tendenci být invazivní a jsou považovány za plevel, sedmikrásky obecné nebo také známé jako anglické sedmikrásky jsou odedávna ceněny pro své léčebné využití.

Listy se používají mimo jiné jako lék proti pohmožděninám, otokům, zlomeninám kostí, ranám a migrénám. Odvar z těchto rostlin se také používá při revmatismu a bronchitidě .

Doporučené odrůdy běžných sedmikrásek

Moderní šlechtitelé vyšlechtili odrůdy sedmikrásek obecných s většími květy o průměru až 5,08 cm. K dispozici jsou barvy od růžové přes lososovou, růžovou, rubínovou, červenou a další v polodvojitých až dvojitých okvětních lístcích. U některých z těchto odrůd téměř chybí charakteristický žlutý střed běžných sedmikrásek. Zde jsou některé z nejuznávanějších pěstovaných odrůd sedmikrásek obecných:

 • Bellis perennis Habanera Mix
 • Bellis perennis Bellissima Series
 • Bellis perennis Tasso Mix

Sedmikrásky Gerbera

sedmikrásky gerbery

Gerbery, druh květů sedmikrásek, jsou po růži, chryzantémě, tulipánu a karafiátu pátou nejoblíbenější řezanou květinou na světě. Tyto krásné květiny, které jsou vedle karafiátů a růží klasickou oblíbenou květinovou výbavou, vydrží ve váze 2 až 3 týdny .

Obecný název gerbery se vztahuje na celý rod Gerbera, který zahrnuje víceméně 30 známých druhů. Pojmenován byl podle německého lékaře a botanika Traugotta Gerbera. Tyto rostliny pocházejí z jižní Afriky, Jižní Ameriky a tropické Asie. Kromě toho, že je tento druh květů kopretin oblíbený jako řezaná květina, pěstuje se také v květináčích nebo nádobách na zahradě.

Dalšími známými názvy gerbery jsou transvaalská kopretina, africká kopretina a barbertonská kopretina.

Sedmikrásky gerbery: Popis rostliny

Rostliny sedmikrásky gerbery obvykle dorůstají výšky asi 0,30 až 0,46 metru a rozpětí až 0,30 metru Dobře se jim daří na plném slunci a snášejí i polostín.

Květy sedmikrásek gerbery měří každý asi 7,62 až 10,16 cm. Vyrábějí se v jednoduchých nebo polodvojitých formách a v nepřeberném množství zářivých barev, včetně žluté, červené, růžové, bílé, levandulové, oranžové a červené . Každý květ se skládá z vnějších paprskovitých kvítků, příčných kvítků uprostřed a vnitřních diskovitých kvítků.

Použití sedmikrásek Gerbera

Sedmikrásky jsou okrasné rostliny, které se díky svým nápadným a barevným květům běžně používají jako řezané květiny do kytic a jiných typů květinových aranžmá.

V zahradní architektuře se gerbery hodí na trvalkové záhony a do květináčů, protože okamžitě dodají zahradnímu designu barvy. Přestože se jedná o vytrvalé rostliny, někteří zahradníci považují gerbery za letničky.

Tyto květiny jsou ceněny také pro své léčebné využití. Gerbery se používají jako lék proti kašli a nachlazení, bolestem hlavy, vředům v ústech a revmatismu.

Doporučené odrůdy sedmikrásek Gerbera

Květy gerbery byly vždy nezbytnou okrasnou rostlinou pro komerční využití. Tento rod zahrnuje mnoho druhů, nejoblíbenější kultivary jsou většinou kříženci Gerbera jamesonii a Gerbera viridifolia, známé jako Gerbera hybrida. Tyto proslulé hybridy nabízejí množství barev, forem a velikostí.

Zde jsou některé z nejuznávanějších kultivarů květů gerber:

 • Gerbera 'Flori Line Maxi Lilac'
 • Gerbera 'Flori Line Maxi Mexican Pink'
 • Gerbera 'Flori Line Maxi Orange'
 • Gerbera' Garvinea Classic Jasmina'
 • Gerbera' Garvinea Lisa'
 • Gerbera' Garvinea Lydia'
 • Gerbera' Garvinea Sophie'
 • Gerbera' Garvinea Sweet Dreams'
 • Gerbera' Garvinea Sweet Honey'
 • Gerbera jamesonii 'Karoo'
 • Gerbera jamesonii 'Jaguar Pink'
 • Gerbera jamesonii 'Mega Revolution Orange Dark Eye'
 • Gerbera jamesonii 'Revolution Bicolor Rose'
 • Gerbera jamesonii 'Volcanoes'

Sedmikrásky Shasta

sedmikrásky šasta

Americký zahradník Luther Burbank vyšlechtil sedmnáct let Shasta Daisies neboli Leucanthemum × superbum křížením divokých druhů chryzantém po celém světě . Burbank tyto rostliny pojmenoval podle hory Shasta v severní Kalifornii.

Rodové jméno Leucanthemum vzniklo z řeckých slov leucos (bílý) a anthos (květ), což odkazuje na vzhled květů.

Jedním z mnoha druhů sedmikrásek jsou shasta sedmikrásky, odolné trvalky nenáročné na údržbu, které pocházejí z Evropy. Dnes jsou naturalizovány ve všech oblastech Spojených států . Nejlépe se jim daří, pokud jsou vysazeny na plném slunci a v úrodné, vlhké a dobře propustné půdě. Kvetou od poloviny léta do podzimu.

Přestože jsou sedmikrásky Shasta obecně nenáročné na údržbu, škůdci a choroby mohou občas způsobit problémy. Příkladem nejčastějších škůdců a podmínek těchto rostlin jsou slimáci, háďátka, mšice, svilušky a skvrnitost listů.

Sedmikrásky Shasta: Popis rostliny

Květy sedmikrásek Shasta jsou známé svými celobílými okvětními lístky a zlatožlutými diskovitými středy kvítků. Rostliny dorůstají výšky asi 0,91 až 1,22 m a rozpětí 0,30 až 0,61 m. Květy obvykle dosahují 5,08 až 7,62 cm, ale v plné zralosti mohou mít až 15,24 cm . Kvetení probíhá na jaře nebo na začátku léta až začátkem podzimu.

Listy těchto rostlin jsou lesklé, tmavě zelené a hladké. Časem se trsy rozšíří a je třeba je každé 2 až 3 roky dělit.

Použití sedmikrásek Shasta

Tyto květiny se běžně používají jako půdopokryvné nebo okrajové rostliny díky svým krásným listům. Jsou také vynikajícími řezanými květinami pro kytice a květinová aranžmá. Při použití jako řezané květiny vydrží sedmikrásky Shasta až 10 dní.

Doporučené odrůdy sedmikrásek Shasta

Existuje mnoho vyšlechtěných odrůd sedmikrásek Shasta, které jsou vhodné pro řezané květiny. Patří mezi ně např:

 • Shasta Daisy' Cobham Gold'
 • Shasta Daisy' Horace Red'
 • Shasta Daisy' Snow Lady'
 • Shasta Daisy 'Becky'
 • Shasta Daisy' Esther Red'
 • Shasta Daisy' Silver Princess'
 • Shasta Daisy 'T.E. Killin'
 • Shasta Daisy 'Tinkerbell'
 • Shasta Daisy 'Wirral Pride'
 • Shasta Daisy 'Aglaia'
 • Shasta Daisy 'Fluffy'

Malované sedmikrásky

malované sedmikrásky

Sedmikrásky malované neboli Tanacetum coccineum jsou krásné vytrvalé rostliny, které pocházejí z jihozápadní Asie. Dříve byly klasifikovány jako Chrysanthemum coccineum. Tyto odolné okrasné trvalky vyžadují dobrou drenáž a 6 a více hodin přímého slunečního světla denně, ale snesou i polostín .

Rodové jméno Tanacetum pochází z řeckého slova athanatos, které znamená "nesmrtelný" nebo "dlouhotrvající" a vztahuje se ke květům rostliny. Druhové jméno coccineum naopak vzniklo z latinského slova coccineus, které znamená "šarlatový" jako odkaz na barvu květů některých druhů malovaných sedmikrásek.

Tento druh sedmikrásek lze množit buď semeny, nebo dělením. Lze je také množit z řízků. Mezi běžné škůdce a choroby těchto rostlin patří roztoči, mšice, botrytida, padlí, třásněnky a listonoši.

Mezi další běžné názvy těchto rostlin patří pyrethrum, pyrethrum obecné, pyrethrum kopretina, perská pellitória a perská hmyzí květina.

Sedmikrásky malované: Popis rostliny

Tyto rostliny vytvářejí vzpřímené, keříčkovité trsy, které dosahují výšky asi 0,30 až 0,91 m a šířky 0,46 až 0,61 m. Rostliny se vyznačují vysokou, hustou a bujnou vegetací.

Tanacetum coccineum neboli sedmikrásky malované se honosí atraktivními jednoduchými nebo dvojitými květy, které měří v průměru asi 7,62 cm a jsou k dispozici v mnoha živých barvách, jako je růžová, žlutá, červená, fialová a bílá. Vnější paprskovité okvětní lístky obklopují zlatožlutý středový disk. Tato rostlina z čeledi sedmikráskovitých kvete od začátku do poloviny léta.

Atraktivitu květů sedmikrásek malovaných zvyšují jejich měkké, jemně strukturované a kapradinám podobné listy. Horní listy jsou přisedlé a mnohem kratší než listy spodní. Listy jsou neuvěřitelně aromatické a pomáhají odpuzovat hmyz.

Použití sedmikrásek malovaných

Sedmikrásky malované dodají letní a jarní barvy každé zahradě, pokud jsou vysazeny hromadně nebo ve skupinách. Jsou také vynikajícími zahradními rostlinami na obruby a do skalek.

Kromě krajinářského využití jsou malované sedmikrásky také vynikající řezané květiny. Často se používají do kytic a květinových vazeb pro různé příležitosti.

Květy se také komerčně pěstují pro produkci přírodního insekticidu zvaného pyrethrin.

Doporučené odrůdy malovaných sedmikrásek

Sedmikrásky malované byly vždy oblíbenou řezanou květinou a zahradní rostlinou díky svým nápadným květům a stejně atraktivním listům. Zde jsou některé z nejběžnějších kultivarů těchto proslulých sedmikrásek:

 • Sedmikráska malovaná 'Robinson's Mixture'
 • Sedmikráska malovaná 'Robinson's Red'
 • Sedmikráska malovaná 'James Kelway'
 • Sedmikráska malovaná 'Mrs. James Kelway'
 • Malovaná sedmikráska 'Brenda'
 • Malovaná sedmikráska 'Eileen May Robinson'
 • Malovaná sedmikráska 'Mont Blanc'

Třapatka nachová

třapatka nachová

Třapatky nachové neboli Echinacea purpurea jsou krásné okrasné rostliny, které se vyskytují ve východní části Severní Ameriky. Dříve byly známy pod názvem Rudbeckia purpurea.

Tyto rostliny jsou bylinné trvalky, které vyžadují plné slunce až polostín a úrodnou půdu. Po plném zakořenění snášejí sucho a horko .

Rodové jméno Echinacea pochází z řeckého slova echinos, což znamená "ježek" nebo "mořský ježek" jako odkaz na ostny uprostřed každého květu. Z mnoha druhů spadajících pod rod Echinacea jsou nejoblíbenější a snadno dostupné třapatky nachové neboli E. purpurea.

Tyto rostliny lze množit kořenovými řízky, semeny nebo dělením. Třapatky nachové lze dělit každé 3 až 4 roky. Mezi běžné škůdce a choroby těchto rostlin patří japonský brouk, skvrnitost listů a žlutá choroba hvězdnic.

Další běžné názvy této rostliny jsou východní purpurová třapatka a purpurová rudbekie.

Třapatka nachová: Popis rostliny

Třapatky nachové mají vzpřímený habitus. Rostliny dorůstají do výšky asi 1,22 metru a rozprostírají se víceméně do 76,20 cm . Stejně jako ostatní druhy rodu Echinacea mají třapatky nachové tmavě zelené kopinaté listy, které měří asi 10,16 až 20,32 cm. Horní listy jsou menší a užší .

Květy mají hnědý středový kužel diskovitých květů a paprskovité okvětní lístky různých barev, které mohou být podle odrůdy růžové, fialové, žluté nebo bílé. Velikost květů se pohybuje od 7,62 cm do 15,24 cm . Kvete v létě a na jaře.

Stonky jsou chlupaté nebo ochlupené a nejsou aromatické. Jsou světle zelené s malými fialovými pruhy.

Použití třapatky nachové

Třapatky nachové jsou ceněny pro své léčebné účely. Používají se v mnoha bylinných lécích a dalších druzích medicíny jako léčiva proti kašli, nachlazení, horečce, bronchitidě, infekcím močových cest, zánětům v ústech, ranám a popáleninám . Kořeny se používají jako lék proti hadímu uštknutí, vzteklině, kožním onemocněním a dalším chorobám.

V krajinářství vypadají třapatky nachové skvěle v hromadných výsadbách pro trvalkové záhony. Přitahují motýly a mnoho druhů ptáků, což z nich činí ideální doplněk v motýlí zahradě.

Doporučené odrůdy třapatek nachových

Zde jsou uvedeny nejoblíbenější pěstované odrůdy třapatek nachových:

 • Třapatky nachové 'Magnus'
 • Třapatka nachová 'Ruby Star'
 • Třapatka nachová 'White Swan'
 • Třapatka nachová' Bright Sky Sunrise'
 • Třapatky nachové' Bright Sky Summer Sky'
 • Fialové třapatky' Kim's Knee High'
 • Fialové třapatky' Merlot'
 • Fialové třapatky' Bravado'
 • Fialové třapatky' Bright Star'
 • Fialové třapatky' Tiki Torch'
 • Fialové třapatky' Pink Double Delight'

Sedmikrásky Gloriosa

sedmikrásky glorioly

Sedmikrásky glorizy, jinak známé jako černooké Zuzany nebo Rudbeckia hirta, jsou letničky nebo krátkověké trvalky se vzpřímeným habitem . Pocházejí z východní a střední části Severní Ameriky. Navzdory svému běžnému názvu nejsou divoké květy gloriózy pravé sedmikrásky. Někteří lidé by ji mohli nazývat i žlutou sedmikráskou.

Název hirta pochází z latinského slova, které se překládá jako "chlupatý", což odkazuje na jemné chloupky na listech a stoncích rostliny.

Tyto rostliny lze množit semeny, která klíčí 7 až 14 dní. Mohou se také množit dělením.

Sedmikráskám Gloriosa se nejlépe daří, pokud jsou vysazeny na plném slunci a v průměrné půdě. Plně zakořeněné rostliny snášejí sucho, avšak zajištění dostatečného množství vody a hnojiva by vedlo k většímu počtu a větším květům. Mezi běžné škůdce a choroby těchto rostlin patří žluťucha hvězdnicová, padlí, bakteriální skvrnitost listů, smutnice, rez, mšice, slimáci a plži.

Kromě toho, že jsou rostliny Rudbeckia hirta známé jako gloriosa daisans a black-eyed Susans, jsou také označovány jako oranžová třapatka a rudbeckia.

Sedmikrásky gloriózy: Popis rostliny

Tyto snadno pěstovatelné trvalky dorůstají výšky asi 0,61 až 0,91 m na dlouhých, mírně chlupatých stoncích.

Květy mohou být dvojité nebo poloplné v různých barvách, v závislosti na odrůdě. Dostupné barvy těchto sedmikráskám podobných květů jsou žlutá, rezavá a zlatá s tmavě hnědým středem. Každý květ měří v průměru asi 12,70 až 22,86 cm a kvete po celé léto.

Listy těchto rostlin mají kopinatý tvar a měří asi 5,08 cm až 10,16 cm. Okraje listů jsou hladké, ale mohou být mírně vroubkované. Horní listy jsou menší a užší než dolní.

Použití sedmikrásek Gloriosa

Sedmikrásky Gloriosa patří k nejsnadněji pěstovatelným zahradním rostlinám. Vysaďte je jako obruby nebo do skupin, abyste maximálně využili jejich krásné a barevné květy, které lákají motýly a kolibříky. Skvěle se jim daří také v nádobách.

Tyto rostliny se pěstují také pro použití jako řezané květiny. Jsou vynikajícími květinami do kytic a váz, jejich životnost ve váze je 7 až 14 dní .

Černooké susany jsou oficiálním květinovým znakem státu Maryland.

Doporučené odrůdy sedmikrásek Gloriosa

Sedmikrásky Gloriosa neboli černooké Zuzany jsou pro své atraktivní květy hojně pěstovány po celém světě. V současné době bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů, z nichž některé získaly ocenění Královské zahradnické společnosti za zásluhy o zahradu. Mezi nejoblíbenější kultivary sedmikrásek gloriosa patří:

 • Gloriosa Daisy' Indian Summer'
 • Gloriosa Daisy 'Toto'
 • Gloriosa Daisy' Double Gold'
 • Gloriosa Daisy 'Marmalade'
 • Gloriosa Daisy' Irish Eyes'
 • Gloriosa Daisy' Becky Mixed'
 • Gloriosa Daisy 'Chim Chinese'
 • Gloriosa Daisy 'Goldilocks'
 • Gloriosa Daisy 'Rustic Dwarfs Mixed'

Sedmikráska je jen jedním z mnoha názvů květin, které můžete prozkoumat. Nezapomeňte se podívat na naše další příspěvky, kde najdete další úžasné rostliny.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.