Delphiniums - trvalka, která přináší výšku a barvy do vaší zahrady

Delphinium je proslulá okrasná rostlina, která přináší výšku a barevný nádech do domácích i komerčních zahrad. Ačkoli tyto rostliny mohou být někdy náročné kvůli požadavkům na údržbu, zůstávají oblíbenými u mnoha pěstitelů, a to díky svým nápadným květům.

Obvykle jejich květy kvetou v krásných odstínech fialové a modré, ale jiné odrůdy místo toho předvádějí růžovou, bílou, červenou nebo žlutou. Přečtěte si další informace o faktech a různých typech a pěstovaných odrůdách těchto úchvatných trvalek.

Delphinium Fakta

Modré květy delfínů

Název a původ delfinií

Název delfinium označuje celý rod Delphinium spp. z botanické čeledi Ranunculaceae nebo také známý jako čeleď motýlokvětých či vraníkovitých.

Název delphinium pochází z řeckého slova delphis, které se překládá jako "delfín" a odkazuje na tvar květních pupenů rostliny.

Další původ názvu delfinium pochází z řecké mytologie. Podle legendy květ delfínia vykvetl z krve řeckého boha Aiase (neboli Ajaxe), když byl zabit během trojské války. Na okvětních lístcích jsou napsána písmena "Ai" nebo "alas" v řečtině.

Delfínie jsou uznávané pro svůj vysoký vzrůst, který z nich dělá vynikající trvalku do okrajů. Díky tomu jsou také často označovány jako "královny záhonů".

Tyto rostliny pocházejí ze severní polokoule a z vysokohorských oblastí v Africe. Tři druhy delfinií jsou ohroženy vyhynutím - D. leucophaeum, D. oreganum a D. pavonaceum. Tyto druhy rostou divoce v Oregonu ve Spojených státech.

Skřivan Andersonův neboli vědecky D. andersonii je endemický druh pohoří Sierra Nevada na západě Spojených států, zatímco skřivan vysoký (D. exaltatum) pochází z Appalačského pohoří ve východní části Severní Ameriky.

Zatímco výše uvedené druhy pocházejí ze Spojených států, poddruh D. dasycaulon pochází z Mosambiku v Africe.

Delfínie vs. skřivany

Delphiniums jsou někdy označovány jako larkspur. Je to další společný název, který je společný s jednoletým druhem rodu Consolida. Někteří lidé si myslí, že delfínie jsou podobné skřivanům rodu Consolida, ale ve skutečnosti se tyto dvě rostliny liší.

Skřivan, který je vědecky známý jako Consolida ambigua, je ve skutečnosti jednoletka ze stejné čeledi jako delfínie. Obecný název "skřivan" je odvozen od květů, které připomínají skřivánčí dráp nebo ostruhu. Tyto rostliny mají menší klásky s menším počtem kvítků a jejich listy jsou hluboce vykrajované .

Naproti tomu delfínie jsou krátkověké trvalky. Jejich klásky jsou výraznější a vyšší .

Moderní delfínie

tmavě modrá delfínie

V různých částech světa je známo více než 500 druhů delfinií. Stejně jako většina uznávaných okrasných rostlin se i tyto trvalky staly předmětem hybridizace.

Výsledkem těchto hybridizací jsou dnes nejběžněji dostupné delfínie. Mnoho šlechtitelů rostlin po celém světě zkřížilo různé druhy delfinií a přišlo s výkonnějšími odrůdami delfinií a také s odrůdami delfinií vykazujícími nové barvy květů. Mezi šlechtitelsky oblíbené delfínie patří D. elatum ze švýcarských Alp, D. bruninianum z Himálaje, D. cheilanthum ze Sibiře a D. formosum z Arménie.

Použití

Použití v zahradě a krajině

fialové květy delfínie

Delfínie jsou legendární trvalky, které jsou vynikajícími okrasnými rostlinami a řezanými květinami. Díky svým svůdným trnům a výšce se dobře hodí do zahrad u domků nebo do zahrad s volným designem. Lze je vysazovat do skupin nebo hromadných výsadeb.

Při výsadbě na záhonech se tyto trvalky dobře kombinují s kýchavicemi, pcháči, floxy, denivkami a max chryzantémami.

Další použití

Šťáva z květů Delphinium consolida se po smíchání s kamenem používá k výrobě modrého inkoustu.

Delphinium je také velmi oblíbené jako sušené květiny.

Toxicita

Všechny části rostlin delfinií jsou považovány za vysoce toxické, ale nejvyšší koncentraci toxických látek mají nové přírůstky a semena. Ačkoli otravy u lidí nejsou běžné, tyto rostliny často postihují hospodářská zvířata .

Nezpůsobují kontaktní dermatitidu, ale rostliny obsahují jedovaté alkaloidy, jako je delfinin a ajacin .

Rostliny, zejména květy, listy, semena a stonky, mohou při konzumaci velkého množství způsobit pálení rtů a úst, zvracení, znecitlivění hrdla, průjem, slabý puls, ochrnutí dýchacího systému, svalové křeče, křeče a dokonce smrt .

Obecný popis a charakteristika

Delphinium jsou bylinné trvalky, které svými velkolepými klasy zářivých květů dodávají letním zahradám barvy. Výška rostlin se liší v závislosti na odrůdě a pohybuje se od 0,30 m do 0,61 m (u zakrslých odrůd) do 1,83 m až 2,44 m (vysoké odrůdy).

Květy delfínů

světle modré delfinium

Delphinium představuje nepřeberné množství barev, včetně pravé modré, fialové, levandulové, růžové, bílé (D. elatum), šarlatové (D. cardinale) a žluté (D. luteum). Střední menší květy, kterým se říká "včelky" nebo "oči", mohou být bílé, hnědé, hnědé, černé nebo pruhované. Květy jsou terminální a většinou v podlouhlých hroznech nebo klasech .

Každý kvítek má obvykle pět poléhavých okvětních lístků, které tvoří dutý váček s výraznou ostruhou na jednom konci. Uvnitř tohoto vaku jsou čtyři pravé okvětní lístky.

Květy delfínií mají různé tvary v závislosti na počtu kališních a okvětních lístků. Mohou být jednoduché, poloplné nebo dvojité.

Květy delfínie v jednoduché formě mají pět kališních lístků. Horní pár okvětních lístků je srostlý a tvoří nektárium, zatímco spodní pár, nazývaný "medové lístky", je obvykle zdoben barevnými chloupky.

Poloplné květy delfinia mají sadu pěti kališních lístků a další vnitřní sadu osmi dalších. Dvojité květy delfínů nemusí mít nutně oči. Místo toho mají velký počet dalších kališních lístků.

Další krásné kvetoucí rostliny najdete v našem průvodci zde!

Plody delfínů

Delfínie vytvářejí folikuly, což jsou suché dehiscentní plody, které se na jedné straně rozštěpí. Každý plod obsahuje mnoho semen .

Listy delfínů

Delphinium má složené, zelené, hluboce dělené listy se 3 až 7 dlanitými laloky . Listy jsou střídavé a dlouze řapíkaté.

Kořeny delfínů

Tyto okrasné rostliny mají poměrně mělké kořeny. Kořenový systém delfinií má obvykle korunu a z ní vybíhají dva typy kořenů - kotevní kořeny a napájecí kořeny.

Koruna spojuje kořenový systém a systém výhonů rostlin. Je v ní několik oček, z nichž mohou vyrůstat nové květní stonky.

Kotvící kořeny jsou primární kořeny rostliny. Jsou to silné, hnědé kořeny, které pomáhají upevnit delfinie v půdě. Naproti tomu krmné kořeny jsou tenké, mladé kořeny, které přijímají živiny a vodu ze země. Nacházejí se v povrchových vrstvách půdy.

Druhy delfinií

Existuje mnoho druhů a kultivarů delfinií a ty nejoblíbenější lze rozdělit do těchto různých skupin: skupina elatum, skupina belladonna, skupina grandiflorum, hybridy delfinií Pacific Giants a hybridy delfinií New Zealand.

Skupina Elatum

fialové delfinium

Skupina elatum obsahuje kultivary delfinií druhu Delphinium elatum. Tyto trsovité trvalky jsou známé pod běžnými názvy alpské delfinium nebo svíčkový leknín.

Skupina delfinií elatum, často pěstovaná jako okrasná, vyžaduje zvýšenou péči a údržbu. Na začátku až v polovině léta předvádějí četné jednoduché, poloplné nebo dvojité květy. Barvy květů sahají od modré a fialové po bílou, krémovou a růžovou. Jsou květnaté, ale krátkověké .

Plně vzrostlé rostliny D. elatum obvykle dosahují výšky až 2,44 m a rozpětí až 0,91 m. Vždy vyžadují kůlování jako dodatečnou oporu a ochranu před silnými větry.

Skupinu elatum lze dále rozdělit na tři typy: krátké odrůdy, střední odrůdy a vysoké odrůdy. Kultivary "Butterball" a "Rosemary Brock" jsou jen několika příklady oblíbených krátkých odrůd této skupiny delfinií. Odrůdy 'Blue Dawn' a 'Turkish Delight' jsou proslulé střední odrůdy. Mezi oblíbené vysoké druhy patří 'Fanfare', 'Mother of Pearl' a 'Boningale Glory'.

Skupina Belladonna

Další proslulou skupinou delfinií je skupina Belladonna, která je známá také jako Delphinium sp. skupina Belladonna nebo Delphinium x belladonna . Tvoří ji především kříženci mezi D. elatum a D. cheilanthum.

Tento druh delfinia dorůstá výšky asi 0,91 až 1,22 m, má vzpřímený tvar a rozrůstá se do výšky 0,46 až 0,76 m. Květní stvoly kvetou rozvětvenými klasy jednoduchých nebo dvojitých květů v odstínech modré nebo bílé barvy na začátku léta. Správný řez rostlin podpoří opětovné kvetení koncem léta až začátkem podzimu.

Tato skupina delfinárií je středně náročná na údržbu, ale snadnější na pěstování než skupina elatum. Mezi nejoblíbenější kultivary skupiny belladonna patří 'Bellamosum', 'Blue Bees', 'Casa Blanca', 'Piccolo' a 'World Peace'.

Skupina Grandiflorum

Skupina delfinií grandiflorum je známá také jako delfínie čínské (D. chinensis) nebo delfínie sibiřské. Rostliny této skupiny pocházejí z Ruska a Číny. Jsou to krátkověké trvalky.

Do této skupiny patří kompaktní, zpravidla krátké odrůdy delfinií s keřovitým růstem. Hodí se na sušší místa včetně skalek a dorůstají výšky 0,30 až 0,61 m.

Delphinia z této skupiny představují svůdné květy modré nebo bílé barvy, které kvetou v polovině léta. Zatímco delfínie ze skupiny elatum vytvářejí jednotlivé klasy květů, skupina grandiflorum má květy rozptýlené.

Mezi nejoblíbenější kultivary delfinií grandiflorum patří 'Blue Butterfly', 'Summer Morning' a 'Blue Mirror'.

Pacifičtí obři

Skupina Pacific Giants, která je také označována jako řada Pacific Hybrids nebo Pacific Strain, představuje delfínie dorůstající výšky 1,22 až 1,83 metru. Květy tvoří sloupovité klasy jednoduchých až dvojitých kvítků v široké škále barev, včetně modré, bílé, fialové, levandulové a růžové. Kvetou v létě.

Mezi oblíbené kultivary této skupiny patří 'Black Knight', 'Blue Bird', 'Galahad' a 'King Arthur'.

Novozélandské hybridy

Delfínie ze skupiny novozélandských hybridů jsou středně velké trvalky. Do této skupiny patří kultivary 'Pegan Purples' a 'Dasante Blue' a také kultivary ze známé řady New Millenium.

Doporučené odrůdy delfinií

Delfínie nabízejí desítky atraktivních kultivarů, takže rozhodování, který z nich vysadit, může být docela obtížné. Níže jsou shrnuty některé z nejlepších dostupných kultivarů delfinií.

Delphinium elatum 'Pagan Purples'

Delphinium 'Pagan Purples' neboli Delphinium elatum 'Pagan Purples' (hybridní včelník) vyniká nápadnými tmavě modrofialovými kvítky, které tvoří robustní květní klasy s bílými nebo hnědými včelami. Každá rostlina dorůstá do výšky 1,22 až 1,83 m a rozprostírá se do výšky 0,30 až 0,61 m.

'Pagan Purples' je dlouho kvetoucí kultivar, který se pyšní květy od začátku léta do začátku podzimu.

Tento kultivar delfinia patří do uznávané řady 'New Millenium'.

Delphinium elatum 'Royal Aspirations'

Do řady 'New Millenium' ze skupiny novozélandských hybridů patří také kultivar 'Royal Aspirations'. Rostlina dorůstá výšky až 1,83 m a průměru 1,22 m a často vyžaduje kůlovou oporu. Vytváří mnohočetné vysoké klasy květů v tmavě safírové až tmavě modré barvě s kontrastní bílou včelí. Listy jsou hluboce vykrajované.

Delphinium elatum 'Bruce'

Jedním z nejoblíbenějších delfinií je D. elatum 'Bruce', kultivar, který získal ocenění RHS Award of Garden of Merit. Tato bylinná trvalka dosahuje v plné zralosti výšky asi 1,83 metru. Představuje živé fialovofialové květy s buffovými očky a lesklé, tmavě zelené dělené listy.

Delphinium 'Black Knight'

Delphinium 'Black Knight' vyniká poloplnými tmavě fialovými květy s tmavýma očima tvořícími vysoké klasy a hluboce vykrajovanými zelenými listy. 'Black Knight' dorůstá výšky 1,22 až 1,83 m a šířky 0,30 m. Často vyžaduje oporu v podobě kůlu. Bez opory se stonky této rostliny při silném větru snadno lámou.

Delphinium 'Galahad'

Delphinium 'Galahad' je součástí proslulé série Pacific Hybrid Series, která pochází z Kalifornie. Tento široce uznávaný kultivar se vyznačuje jehlany čistě bílých květů a zářivě zelenými listy. Dosahuje výšky 1,22 až 1,83 metru a šířky 0,30 až 0,61 metru.

Svíčka Delphinium 'Galahad', jak ji nazývají ostatní, kvete od začátku do poloviny léta.

Delphinium 'Red Caroline'

Zatímco většina delfinií se dodává v modrých nebo fialových odstínech, kultivar 'Red Caroline' nepochybně vyniká jedinečnými dvojitými jasně karmínovými až červenorůžovými květy, které kvetou v létě. Listy jsou tmavě zelené. Tento kultivar delfínů dosahuje po 2 až 5 letech obvykle výšky 0,46 až 0,61 metru a rozpětí 0,46 metru.

Delphinium 'Princess Caroline'

Delphinium 'Princess Caroline' je středně velký kultivar, který se dobře hodí do středu nebo čela každé trvalkové zahrady. Krásné květy jsou také vynikající řezané květiny.

Tato konkrétní vyšlechtěná odrůda delfínů představuje hustě uspořádané klasy lososově růžových květů, které jsou proužkované červenou barvou. Dorůstá do výšky 0,61 až 0,91 m a šířky 0,46 až 0,61 m. Na výšku dosahuje až 0,5 m, na šířku 0,5 m a na šířku 0,5 m.

Delphinium grandiflorum 'Delfix Blue'

Delphinium 'Delfix Blue', nebo také známé jako čínské delfinium 'Delfix Blue', pochází z řady hybridů delfinium Delfix.

Zakrslá odrůda, plně vyzrálé delfínie 'Delfix Blue' dosahují více méně 0,30 m výšky a 0,15 m šířky. Vyznačuje se bujnými, kompaktními a dobře větvenými krajkovými listy a volně uspořádanými jednotlivými purpurově modrými květy.

Delphinium 'Magic Fountain White'

Jedním z velmi uznávaných bílých delfinií je kultivar Delphinium 'Magic Fountain White'. Mnozí obdivují její majestátní velké, polodvojité čistě bílé kvítky s kontrastními tmavými očky. Elegantní květy tvoří husté a pevné květní trsy a kvetou od konce jara do konce léta.

Tato delfínie je kratší odrůda a nevyžaduje zapichování. Dorůstá do výšky asi 0,61 až 0,91 m a šířky 0,30 až 0,61 m. V případě, že se jedná o delfínii, je třeba ji nechat vyrůst.

Delphinium 'Faust'

Delphinium 'Faust', které je známé také pod názvy svíčkový modřenec 'Faust' nebo svíčkové delfinium 'Faust', je oceňovaná odrůda delphinia, která vytváří dlouhé trsy ohromujících tmavě modrofialových klásků dvojitých květů s černými očky. Je držitelem ocenění Royal Horticultural Society's Award of Garden Merit.

Tato odrůda kvete od začátku do poloviny léta. Dorůstá do výšky 1,52 až 1,83 metru a rozkládá se do výšky 0,61 až 0,91 metru.

Pěstování, péče a údržba

Výsadba delfinií

Delfínie jsou krátkověké, rychle kvetoucí trvalky, které na zahradě vydrží jen 2 až 3 roky . Tyto byliny jsou oblíbenými zahradnickými rostlinami, zejména pro řezané zahrady, neformální zahrady a zahrady u rodinných domků. Jsou skvělým doplňkem záhonů a obrub a díky svým úžasným květům v různých barvách jsou vynikajícími řezanými květinami.

Obecně se delfínie pěstují poměrně snadno, ale jejich údržba může být mírně náročná.

Výsadba

Tyto bylinné trvalky dávají přednost živné, dobře propustné a středně vlhké půdě na plném slunci až v lehkém stínu. Vysazujte je na místa, která je chrání před silnými větry. Výsadbu provádějte na jaře s rozestupy mezi rostlinami 0,30 až 0,91 metru. Při výsadbě zajistěte, aby byl vrchol kořenového balu zarovnán s půdou.

Zalévání

Stejně jako ostatním trvalkám i delfináriím prospěje dostatečná a pravidelná zálivka. Při nedostatku dešťové vody zalévejte hloubkově, ale nedopusťte stojící vodu, protože způsobuje hnilobu koruny a kořenů. Zalévejte u báze rostliny delfínie a udržujte listy suché, abyste předešli chorobám, jako je například padlí.

Hnojení

Po výsadbě se doporučuje použít univerzální hnojiva, protože delfínie jsou známé jako silní krmiváři . Měly by se přihnojovat nejméně dvakrát - poprvé brzy na jaře a podruhé později v sezóně .

Kůlování

Stonky delfinií jsou duté a snadno se lámou, pokud jsou vystaveny silnému větru a dešti. Z tohoto důvodu vyžadují vysoké odrůdy kolíčkování. Kůly instalujte na začátku vegetačního období, abyste jim poskytli včasnou oporu.

Odumírání

Kulturní postup, který podporuje rostliny, aby vytvářely více květů, se nazývá odumírání. Může se provádět na postranních květech, když květ začíná opadávat, nebo na celém stonku až k listům u báze rostliny, pokud již nejsou žádná květní poupata.

Běžní škůdci a choroby delfinárií

Delfínie jsou obecně snadno pěstovatelné trvalky. Jako každá jiná rostlina se však i ony během růstu setkávají s několika hmyzími škůdci a chorobami.

Prašná plíseň je častou chorobou delfinárií, zejména při špatné cirkulaci vzduchu a vysoké vlhkosti. Abyste zabránili výskytu této houbové choroby, udržujte listy co nejsušší a udržujte správný prostor pro výsadbu. Mezi další běžné choroby delfinií patří černá skvrnitost listů, botrytida, hniloba koruny a další houbové skvrnitosti listů.

Typickými hmyzími škůdci delfinií jsou mšice, roztoči a mináři listů. Zejména roztoči cyklámenů mají za následek zakrnělé a deformované rostliny. Mšice způsobují zkroucení a deformaci listů.

Co představují květy delfinia?

Význam a symbolika delfinií jsou poměrně zajímavé. Obecně symbolizují dobrou vůli a veselost. Krásné květy přinášejí radost a teplo, které jsou skvělým dárkem, který někoho rozveselí.

Různé barvy delfinií vyjadřují různé významy. Modré delfínie znamenají důstojnost, zatímco bílé, růžové a světle modré delfínie symbolizují obnovu a mládí.

Tyto květiny také symbolizují otevřené srdce a vášnivou náklonnost.

Delfínie jsou oficiální červencovou květinou narození.

Se svými atraktivními trsy živých květů a stejně tak úchvatnými hluboce řezanými zelenými listy jsou delfínie skutečně fascinujícím doplňkem každé zahrady. Přečtěte si více o dalších zajímavých kvetoucích rostlinách prostřednictvím našeho článku o nejlepších trvalkách pro vaši zahradu.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.