Pěstování chryzantém - vše, co potřebujete vědět

Chryzantémy, označované také jako ''maminky'' nebo chryzantémy, jsou obvykle důvodem, proč se většina zahrad a polí na několik týdnů během podzimu každoročně zaplní klenotem v podobě teplých barevných květů různých tvarů a velikostí.

Tyto odolné trvalky jsou skvělé pro začínající zahrádkáře, protože jsou poměrně nenáročné na výsadbu a údržbu.

Pokračujte ve čtení a zjistěte vše, co potřebujete vědět o pěstování chryzantém, od způsobu výsadby a péče o ně až po dostupné různé odrůdy.

Základní fakta o chryzantémách

žlutá červená dvojitá chryzantéma
  • Většina lidí neví, že chryzantémy patří do čeledi rostlin Asteraceae neboli Compositae. Jsou tedy příbuzné například slunečnicím, kosatcům, jiřinkám a měsíčkům.
  • Maminky jsou považovány za tropické květiny. Pocházejí z euroasijských zemí, i když se dnes pěstují po celém světě.
  • Tato květina má jedinečný vzhled, protože má stovky drobných kvítků, tzv. kvítků, které tvoří větší květ.
  • Tyto kvítky se zase skládají ze dvou různých typů: diskovitých a paprskovitých kvítků. Diskové kvítky mají středové knoflíky, zatímco paprskové kvítky mají to, čemu lidé obvykle říkají okvětní lístky rostliny.
  • Rostlina může být malá, velká nebo obrovská a má širokou škálu barev, například růžovou, fialovou, žlutou, levandulovou a oranžovou.
  • Většina odrůd maminek je mrazuvzdorná, podle USDA se jim tedy bude dařit v zónách 3 až 9.

Historie maminek

žlutá chryzantéma s odrazem

Maminky byly poprvé pěstovány v Číně, a to přibližně před 6 stoletími. Později je buddhističtí mniši, kteří cestovali po Asii, přivezli do dalších blízkých zemí, například do Japonska.

Tato květina se stala natolik oblíbenou - protože je od počátku svého pěstování spojována s počátkem života -, že chryzantémami zdobili své trůny i japonští císaři.

V dnešní době je běžné vidět maminky v různých chrámech po celém světě, a dokonce i japonská města stále vzdávají úctu a projevují lásku k této rostlině během každoročních výstav a oslav chryzantém.

Slovo chryzantéma je však odvozeno z řeckých slov "chrys", což znamená "zlatý", a "anthemion", což znamená "květina". Staří Řekové se domnívali, že tato květina bude mít pouze zlaté odstíny, proto se rozhodli ji takto pojmenovat.

oranžová jednoduchá chryzantéma

Jak pěstovat chryzantémy

Zde je náš květinový průvodce o všem, co potřebujete vědět o úspěšném pěstování chryzantém:

Požadavky na půdu

tmavě růžová chryzantéma

V závislosti na oblasti, ve které žijete, můžete chryzantémy vysévat přímo do půdy, nebo si můžete připravit několik misek a pěstovat je v interiéru, dokud se neoteplí.

Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, nezapomeňte založit misky 4 až 6 týdnů před posledním mrazem. Budete tak mít dostatek času na podporu sazenic.

Muškáty dávají přednost dobře propustné půdě a vyžadují stále vlhkou půdu. Jinak budou jejich okvětní lístky trpět jako první!

Někteří zahrádkáři rádi přidávají do půdy kompost nebo stařinový hnůj, pokud je vysazují venku. Pokud sázíte v interiéru, můžete i tak udělat směs půdy a kompostu, aby to vašim květinám prospělo.

Vždy mulčujte kolem rostlin, nikoliv na rostlinu. Zabráníte tak výskytu plevele a navíc udržíte půdu vlhkou.

Vystavení slunci

žlutý květ chryzantémy

Maminy milují slunce! Ve skutečnosti dávají přednost tomu, aby byly pokud možno plně vystaveny slunečnímu záření. Při výsadbě dbejte na to, aby chryzantémám nepřekážely žádné stromy ani velké keře.

Pokud počasí patří do teplejší zahrádkářské oblasti, doporučujeme je během suchých a horkých letních odpolední umístit do stínu.

Potřeba vody

růžová chryzantéma s kapkami rosy

Při zalévání maminek je třeba dbát na to, aby veškerá voda směřovala přímo do půdy, a ne na listy. Pokud by se tak stalo, mohly by listy rostliny dostat různé druhy chorob souvisejících s plísněmi.

Požadavky na hnojiva

Chryzantémy jsou známé tím, že jsou silnými krmiváři. To znamená, že mají rády co nejčastější přihnojování. Může to být každý měsíc nebo jednou za dva měsíce. Záleží na potřebách vaší půdy. Dbejte na to, abyste hnojivo hnojili nebo si zakoupili organické hnojivo.

Kromě toho, když se začne objevovat prvních pár okvětních lístků, budete muset přestat rostlině přidávat hnojivo.

Zaštipování maminek

světle růžová chryzantéma se zeleným středem

Pokud pěstujete mom, pak budete hodně zaštipovat! Při zaštipování také získáte více bujných rostlin, které budou naopak více kvést.

Nebojte se, neublížíte jim tím! Říká se tomu zaštipování, protože se vám podaří odstranit špičky, které směřují vzhůru a které ukázaly nový růst.

Místo toho rostlině přirozeně začnou růst boční výhony. U nedřevnatých rostlin, jako jsou například květináče, se tomu říká zaštipování.

Pokud má rostlina nové výhony a jsou vysoké alespoň 12,70 cm, je třeba je na vrcholu zaštípnout. Nezapomeňte ponechat alespoň 2 nebo 3 listy připojené k výhonu.

Pokud to uděláte, pomůžete rostlině nejen ke zdravějšímu růstu, ale také k větší tvorbě květů. V ideálním případě byste to měli dělat jednou za měsíc, ne častěji.

Jakmile květ začne kvést, je třeba přestat maminky zaštipovat.

Plevel a květiny

růžová chryzantéma s bílými konturami

Chryzantémy nesnášejí plevel. Ujistěte se, že jste odstranili co nejvíce plevele, zejména když maminky ještě rostou. Jinak by tyto plevele mohly konkurovat vašim květinám o živiny, které se nacházejí v půdě.

Prořezávání

oranžová kulatá chryzantéma

Maminky je třeba prořezávat, zejména když květy začnou vadnout. Pomůžete tak rostlině, aby kvetla delší dobu.

Maminky by se však neměly prořezávat během podzimu, protože stávající větve pomohou rostlině přečkat zimu.

Škůdci a choroby

Mšice milují mom! Jsou pohromou, které se obává většina zahrádkářů, takže pokud se s nimi setkáte, budete muset rostliny chránit přidáním hnojiva nebo speciálními sítěmi, aby se k nim škůdci nedostali.

Nákup maminek

zelená chryzantéma

Okrasné mom se obvykle prodávají v zahradnických centrech. Slouží jako dekorativní rostliny, proto nevydrží dlouho.

Naopak jsou prodávány s ohledem na tuto vlastnost, proto nebudete moci tuto mumii vysadit na své zahradě. A i když se vám to podaří, květina má nižší šanci na přežití.

Záleží při výsadbě mumií na rozestupech?

Ano, záleží! Pokud se vysévají na jaře, mohou chryzantémy na podzim dosahovat výšky a hmotnosti 0,61 metru. Pokud jsou tyto květiny vysazeny příliš blízko u sebe, je pravděpodobné, že se u nich objeví vážné problémy v kořenovém systému, protože budou stále bojovat o živiny.

Běžné druhy květin, které můžete pěstovat

Podle Národní společnosti pro chryzantémy Spojených států amerických existuje klasifikační systém založený na tvaru květu a existuje 13 různých typů maminek. Jedná se o nejběžnější typy:

Nepravidelné a šikmé květy

Vnitřní kvítky těchto květů jsou zahnuté směrem dovnitř, odtud jejich název. Příkladem této třídy může být mumie ''King's pleasure''.

Každá rostlina spadající do této klasifikace dorůstá do výšky 15,24 cm. Žádné dva květy však nejsou stejné, takže všechny této kategorie mají nepravidelný vzhled.

Tato květina může mít bílé, růžové, žluté nebo oranžové okvětní lístky.

Reflex Blooms

Když tato rostlina vykvete, uvidíte mírně plochý střed, který má malé kvítky zahnuté směrem dolů. Její okvětní lístky připomínají pírka a mohou být bílé, růžovo-krémové nebo žluté.

Dobrým příkladem tohoto typu rostliny je květ ''King George'', jak je znázorněno na obrázku výše. Jsou však poměrně malé, protože dorůstají pouze do výšky 15,24 cm.

Pravidelná inkurze

Přestože je stonek této rostliny krátký, její květy mohou dosáhnout výšky až 20,32 cm. Na rozdíl od nepravidelné odrůdy incurve má tento typ rostliny zcela dokonalý kulatý tvar.

Její okvětní lístky drží pevně a její kvítky jako by směřovaly dovnitř. ''Heather James'' je dokonalým příkladem této klasifikace.

Střední inkrustace

Střední květ této rostliny je zcela plochý a kvítky se ho nedotýkají, i když ho při postupu dovnitř zakrývají. Odrůdou této rostliny může být květina ''Saint Tropez''.

Jednoduché a polodvojité květy

žlutá jednoduchá chryzantéma

Ačkoli připomínají sedmikrásky, má tato chryzantéma dva paprskovité kvítky, které mohou být buď bílé, fialové, růžové, žluté, krémové nebo oranžové. Mají kompaktní střed, kde se všechny kvítky dotýkají, a mohou dorůstat výšky až 0,91 metru.

Bodlák

bodláková chryzantéma

Tato extravagantní mumie je velmi jedinečná, protože má tenké kvítky, které jsou od sebe odděleny. Mohou mít různobarevné květy, i když nejčastějšími typy jsou bílé, růžové nebo fialové odrůdy.

Květy kdoulovce

Tato chryzantéma má dlouhé kvítky, které mají trubkovitý tvar. Často se stáčejí dolů, jako by se snažily udržet střed květu.

Pavoučí květy

chryzantéma pavoučí květ

Tato mumie má špičaté kvítky, které připomínají pavoučí nohy. Mohou mít více barev a jsou velmi exotické! Dorůstají výšky až 15,24 cm.

Sasanka

Jak vidíte na obrázku výše, tento typ květiny má obrovský kulatý střed a menší okvětní lístky podobné sedmikráskám, které se rozšiřují směrem ven. Její okvětní lístky mohou být červené, oranžové, bílé, žluté, růžové nebo mohou mít i více barev. Tato konkrétní odrůda se nazývá "Powder puff".

Pompony

Tato odrůda patří k těm nejmenším, protože dorůstá výšky pouze 10,16 cm. Jsou to krásné okrasné rostliny a často se používají v květinových vazbách.

Dekorativní květy

Jak již název napovídá, tento typ květin se nejvíce používá v květinových vazbách, protože tvoří nádherné okrasné rostliny. Její květy mohou dorůst až do šířky a výšky 12,70 cm a mají plochý střed, kde se všechny kvítky rozšiřují od středu ven.

Jednou z nejznámějších odrůd této klasifikace je typ mumie ''Honeyglow''.

Neklasifikované nebo extravagantní

chryzantéma bílá nezařazená

Existují stovky neklasifikovaných chryzantém a všechny mají velmi odlišné vlastnosti, které je činí jedinečnými.

Lžičkové maminky

Lžičkové chryzantémy mají krásný lžičkový tvar okvětního lístku, který má tendenci klesat dolů. Jsou velmi podobné chryzantémám a často jsou zařazovány do této klasifikace. Lžičkové mom však mají na špičce okvětních lístků mírné zakřivení, které je odlišuje.

Často kladené dotazy

květy ve voze

Zde je několik často kladených otázek týkajících se této květiny:

Lze pěstovat mom v květináčích?

Ano, určitě. Je to vhodné, zejména pokud chcete přenést přírodu na malou plochu. Chryzantémy dorůstají do výšky až 0,91 m, proto se ujistěte, že je umístíte do vhodné nádoby.

Jak se staráte o chryzantémy během zimy?

V oblastech, kde jsou tuhé zimy, mohou zahrádkáři přesto nechat přezimovat své mom tak, že je umístí do nádob v interiéru.

K tomuto účelu budete potřebovat opravdu chladný prostor, například sklep nebo komoru. Do zvoleného prostoru umístěte rostliny v květináčích, ale nechte je tak, jak jsou.

Pokud mají rostliny listy, nechte je tam až do příštího jara, kdy je vyjmete. Neustále a důkladně je zalévejte, a tak zajistíte, že vaše rostliny budou přezimovat po celé tuhé zimní měsíce.

Pravidelně je kontrolujte a ujistěte se, že jsou stále živé. Pomalu začněte znovu zavádět vnější signály, jako je světlo nebo teplo. Jakmile přijde jaro, můžete rostliny opět vynést ven.

Jak by se měly chryzantémy dělit?

bílá chryzantéma se žlutým středem

Pokud jsou chryzantémy starší dvou let, pravděpodobně vykazují známky stárnutí. Mohou vypadat extrémně tenké přímo uprostřed stonku nebo se mohou začít měnit do různých, zvláštních tvarů.

To vám dá signál ohledně zdravotního stavu vašich rostlin: je třeba je rozdělit. Během jara vybírejte zdřevnatělý a starší střed a vyhoďte jej. Vnější části musíte přesadit, protože mají větší šanci na přežití.

Přidejte trochu organické hmoty, aby byla půda bohatá na živiny.

Lze pěstovat chryzantémy ze semen?

Jejich pěstování bude obtížnější, ale není to nemožný úkol. Největším problémem, kterému budete čelit, je, že rostliny, které vypěstujete, nebudou věrné mateřské rostlině, protože maminky jsou známé tím, že jsou kříženci, takže jejich semena nejsou vždy důvěryhodná.

Nejlepší by však bylo pěstovat je množením z řízků, které se někdy označuje jako ''dělení''.

Tímto způsobem si zajistíte zdravý růst rostlin.

Trvá pěstování chryzantém dlouho?

tmavě oranžová chryzantéma

Obecně platí, že ano, chryzantémy si rády dávají na čas, než vyrostou, a mohli bychom si myslet, že jim to trvá "příliš dlouho". Důvodem je to, že mají tendenci mít složitý systém kvítků, tedy to, co příroda musí udělat, aby tyto odrůdy květin rostly.

Bude také záležet na typu množení, které jste provedli, protože pokud jste vyseli semena, bude jejich růst trvat déle.

Jak dlouho vydrží květy maminek, když začnou kvést?

Věděli jste, že existují tři různé druhy chryzantém z hlediska kvetení? Mohou to být časně kvetoucí, které obvykle kvetou kolem jara. Pak existují časně kvetoucí na podzim a po nich následují pozdně kvetoucí na podzim.

Technicky vzato mohou tyto druhy květin kvést po dobu 8 týdnů, pokud byly splněny správné pěstitelské podmínky. Pokud tomu tak není, očekává se, že během prvních 2 až 3 týdnů po odkvětu uhynou.

Co symbolizuje květ chryzantémy?

bílá a oranžová chryzantéma

Obecně tato květina symbolizuje jednotu, věrnost, radost, lásku a dlouhý život. Červená mumie navíc symbolizuje lásku a žlutá odrůda může symbolizovat přátelství.

Závěr

žlutá chryzantéma

Maminky představují hojnost, pracovitost a zdraví. Mít svěží a neuvěřitelnou zahradu plnou chryzantém je nyní možné, pokud budete postupovat podle těchto kroků. Tato odolná trvalka je známá tím, že je klasickým doplňkem každé zahrady, zejména když je zima nablízku!

Pokud však budete pěstovat pilně a pokud to počasí dovolí, můžete se z chryzantém těšit po celý rok, protože jsou snadno přizpůsobivé novým životním podmínkám.

Přeji vám příjemnou zábavu při pěstování chryzantém!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.