Černá růže - příběh, který se za ní skrývá

Mnoho z nás přitahuje černá barva, pravděpodobně kvůli tajemství, které vyzařuje, nebo kvůli její odvážnosti, která nás snadno osloví.

Když jsme se dozvěděli, že naše oblíbená květina, růže, je nyní k dostání v té nejtmavší barvě, začalo se o tom mluvit. Lákalo nás to, chtěli jsme ji vlastnit. Někteří dokonce cestovali, aby se na tajemný květ podívali na vlastní oči. Ale existuje černá růže doopravdy? Je vůbec skutečná? Lze ji vypěstovat přirozeně?

V tomto průvodci se dozvíte o příběhu černé růže a odhalíte tajemství, které tuto květinu obklopuje.

Původ a historie

Bylo to v roce 2013, kdy se virálně rozšířilo video s černou růží, která vyrostla v Turecku. Tato vzácně zbarvená květina, turecky nazývaná "kara gul", vykvetla v Halfeti, vesnici nedaleko historické řeky Eufrat. Říkalo se, že poupě začíná sytě červeným odstínem a při otevření květu přechází do sytě sametově černé .

Mimochodem, když se černá růže z Halfeti pěstuje jinde, vyrůstající květ je typická červená růže. Důvodem je údajně černý odstín, který vzniká díky jedinečnému pH půdy v Halfeti způsobenému vodou z řeky Eufrat.

Tato historka zní podezřele, zejména proto, že když si člověk vyhledá na internetu černou růži z Halfeti, většina výsledků ukazuje obrázky černých růží, které vypadají silně upraveně. A nepomůže ani to, že při dalším zkoumání se zjistí, že vesnice Halfeti je nyní ve skutečnosti ponořena do vody kvůli záplavám, když se před několika lety protrhla přehrada. Z toho lze snadno odvodit, že příběh může být mystifikace, kterou někteří považují za marketingový tah v oblasti cestovního ruchu.

Manipulace s barvami

Z vědeckého hlediska je černá pigmentace u rostlin velmi vzácná, ne-li nemožná. Ve skutečnosti existuje pouze u zahradnických kultivarů rostlin .

Černé růže lze získat pouze tak, že se určité rostliny růží podrobí šlechtitelským programům a technikám množení, ale ani to nezaručuje dokonale zbarvenou černou růži.

Další metodou, kterou lze použít, je nanášení černého barviva na květy nebo rostliny růží. Pojďme si o těchto 2 metodách podrobněji pohovořit.

Šlechtění

Černé růže se staly oblíbenými v květinářském průmyslu. Slouží jako výpověď v květinových kyticích a aranžmá, a to jak na svatbách, tak na Halloweenu. Tyto květiny však vytvářejí pouze iluzi, že jsou černé.

Tyto růže existují pouze v sytých odstínech červené a fialové, které pěstují renomovaní šlechtitelé. Mezi dnes známé odrůdy černých růží patří například 'Black Bacarra', 'Black Jade', 'Black Beauty', 'Nigrette', 'Taboo' a 'Ebb Tide'.

Black Baccara

Rosa 'Black Baccara' je hybridní čajová růže, která vznikla křížením růží Rosa 'Celica' a Rosa 'Fuego Negro'. Má sametově tmavě červené květy, které jsou nejblíže černým květům růže. Vnitřní strana okvětních lístků je červená díky pigmentu pelargoninu a vnější okvětní lístky jsou tmavé díky modrému pigmentu kyaninu.

Květy jsou bez vůně, ale díky dlouhotrvajícím, chytlavým květům a dlouhým stonkům jsou ideální jako řezané květiny.

Černý nefrit

Rosa 'Black Jade' patří mezi miniaturní růže, které jsou bezvadné jako pokojové rostliny v květináčích nebo jako obruby v krajině. Rostlina, kterou do USA v roce 1985 přivezl Frank Benardella, se vyznačuje drobnými tmavě červenými květy, lesklými tmavě zelenými listy a bujným růstem .

Černá kráska

Rosa 'Black Beauty' je také hybridní čajová růže, která dorůstá až do výšky jednoho metru. Lehce vonící květy, které objevil W. Kordes v roce 1998, mají tmavě karmínové okvětní lístky s téměř černými špičkami, a přestože jsou květy menší a rostou ve shlucích, jsou preferovány jako řezané květiny.

Nigrette

Rosa 'Nigrette', hybridní čajová růže, má vínové květy s volnými okvětními lístky. Květy jsou velmi voňavé a kvetou na začátku léta. Rostlina, kterou v roce 1934 hybridizoval Max Krause, roste jako až metr vysoký keř a kvete opakovaně .

Tabu

Rosa 'Taboo' jinak známá jako 'Grand Chateau' byla hybridizována Eversem a Tantauem v roce 1988. Patří do třídy hybridních čajových růží a dorůstá výšky 2 metrů. Květy jsou bohatě vonné a mají sytě sametově červenou barvu .

Odliv a příliv

Rosa 'Ebb Tide' je floribundová růže, kterou v roce 2001 vypěstoval Tom Carruth. Voňavý květ je jedinečný, začíná fialovou barvou a během kvetení přechází do tmavě fialové. Květy rostou ve shlucích na keři, který může dosahovat výšky až 2 metry .

Šlechtění těchto růží pomohlo vytvořit atraktivní květy s dlouhotrvající a přirozeně vypadající tmavou barvou. Šlechtění a produkce nejlepších černých růží však vyžaduje roky a odborné znalosti a mnoho lidí na to není vybaveno, proto bylo vyvinuto několik technik, jak změnit barvu květů růží na černou.

Světlo je hlavním diktátorem barvy květu. V jedné studii bylo pozorováno černání okvětních lístků, když byla květní poupata, konkrétně růže "Mercedes", během noci přikryta hliníkovou fólií při teplotách nižších než 18 °C .

Barvení

Další metodou je aplikace barviva nebo potravinářského barviva a zkušení floristé zvládli postupy tak, že mohou dosáhnout i neprůhledné černě zbarvené růže! Některé techniky mohou být poměrně snadné, že i amatéři si mohou obarvit květiny doma .

Květinový sprej

Květinový sprej je jedním ze způsobů, jak okamžitě změnit barvu květiny. Kromě černé se květinové spreje vyrábějí také v metalických barvách stříbrné a zlaté a aplikují se pomocí airbrushe. Většina barev ve spreji bývá těžká, ale květinové spreje mají střední koncentraci a nepoškodí křehké květiny.

Namáčecí barvy

Barvení ponorem je také běžná technika, při níž se hlavičky květin namáčejí do směsi vody a potravinářského barviva. Květy se pak zavěsí, aby uschly, a výsledkem je sytě černá barva.

Absorpce barviva

Další běžnou a snadnou technikou je absorpční metoda. Váza se naplní směsí vody a barviva a čerstvě seříznuté stonky růží se do ní ponoří. Voda obarvená barvivem se kapilárním působením stonku vstřebá do okvětních lístků, a tím je obarví na černo. Ponecháte-li květy v této sestavě přes noc, získáte barevně neprůhlednější okvětní lístky.

Zatímco většina známých odrůd černých růží je komerčně dostupná, barvené černé růže lze zakoupit v každém květinářství. Na internetu jsou k dispozici také návody na barvení květin pro kutily, které mohou být pro nadšence poměrně dostupné.

Některé instituce nabízejí poměrně drahé konzervované černé růže, které mají věrnou barvu. Tyto květiny jsou konzervovány a barveny pomocí kondicionovaného systému na bázi alkoholu, který jim může umožnit zachovat si vůni a vydržet měsíce, dokonce i roky .

Význam a symbolika černé růže

Co znamená, když vám někdo daruje černou růži? Přestože je černá růže téměř smyšlenou květinou, je oblíbená po celém světě a oplývá různými významy.

V řeči květin má černá růže pochmurné konotace, jako je smrt, nenávist a loučení. Dodnes s sebou lidé, kteří truchlí nad smrtí milované osoby, nosí černou růži.

Pro Římany znamenaly černé růže tragickou lásku. Stala se také symbolem nacistů během druhé světové války, když roztrhali proti sobě stojící skupinu, Bílou růži.

Černé růže jsou také symbolem znovuzrození a nových začátků. Vyhlídka na tyto nové příležitosti přináší odvahu a naději.

Honba za pravou černou růží stále pokračuje a oddanost lidí k ní učinila z černé růže symbol čisté oddanosti .

Líbilo se vám čtení tohoto článku? Nezapomeňte se také podívat na náš A-Z seznam názvů a klasifikací růží s obrázky!


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.