Rostliny Campion Rose - co potřebujete vědět

Mnoho zahrádkářů miluje růžové kampeličky, protože jejich květy rozzáří každý prostor. Květy této květiny mohou být růžové, bílé nebo purpurové, ale kombinace jejich tmavých jemných listů a okvětních lístků je to, co je činí tak krásnými.

Kampion růžový (vědecký název Silene coronaria) pochází z Blízkého východu, Evropy a severních zemí afrického kontinentu.

Čtěte dále a poznejte tuto zajímavou rostlinu.

Květy růžového kampionu

Základní fakta o růžovce kamejce

  • Rostlina Campion rose má tendenci dorůstat výšky až 0,91 metru. Jsou to malé rostliny, které nezabírají mnoho místa, takže je lze snadno spárovat s jinými druhy květin.
  • Každý květ vydrží pouze jeden den.
  • Tato květina je také označována jako Lychnis coronaria, což je řecký výraz pro ''lampu''. To je velmi významné, protože ve starověku se listy této rostliny používaly k výrobě knotů.
  • Kampion růžový je považován za vytrvalou rostlinu.
  • Rostlině lychnis coronaria se bude nejlépe dařit v zónách 5 až 9 amerického ministerstva zemědělství.
lychnis coronaria

Jak pěstovat Campion rose

Požadavky na půdu

Růžový kampion potřebuje dobře propustnou půdu. Pozor na vodu v blízkosti jejich kořenů, protože pokud jsou dlouhodobě vystaveny vodě, mohou trpět hnilobou kořenů.

Vystavení slunci

Přestože tato květina přežije, pokud je vysazena na mírně zastíněném místě, rozhodně dává přednost plnému oslunění.

Potřeba vody

Potřebují zalévat jednou týdně. Tyto rostliny jsou odolné a bude se jim dařit i uprostřed sucha!

Odumírání

Je důležité si uvědomit, že květy růžových kampeliček se po odkvětu samy vysemení. To znamená, že se rychle rozšíří v jakékoli zahradě nebo oblasti. Ve skutečnosti je někteří lidé považují za invazivní druh, protože rostou agresivně.

Pokud byste tomu chtěli zabránit, musíte rostliny seříznout, aby se zabránilo uvolňování semen. Jakmile rostlina vykvete, musíte ji odrhnout a brzy rostliny odumřou.

Silene coronaria

Druhy květů Campion rose

K dispozici je řada následujících odrůd:

Růže Abbotsford

Jak již název napovídá, tato rostlina má růžové květy, které mohou dorůst až do výšky 0,91 metru.

Alba

Tato odrůda má bílé květy. Může dorůst až do výšky 0,61 metru, ale roste pomalu.

Sky Rose

Tento květ má intenzivní modrou barvu.

Angel Blush

Tato odrůda má bílé květy a růžový nádech ve středu rostliny.

Atrosanguinea

Jeden z nejběžnějších typů, tato květina má jasně purpurové okvětní lístky.

Flora plena

Jedná se o jedinou odrůdu kampeličky růžové, která má dvojité okvětní lístky.

Časté dotazy

Do rose campion attract pests?

Ne, nemají. Ve skutečnosti někteří tvrdí, že tato rostlina má zvláštní schopnosti, díky kterým škůdci odcházejí. Je velmi neobvyklé vidět nemocný květ i u růžového kamejníku.

How can you use rose campion flowers?

Mají tolik rozmanitých možností využití! Na zahradě ho můžete pěstovat pro jeho krásné květy, které budou vypadat skvěle, pokud je vysadíte do skupin. Po jejich odkvětu můžete všechny stonky bez ohledu na jejich zdravotní stav ostříhat a použít je jako krycí plodinu na zahradě. To zase pomůže půdě získat zpět některé potřebné živiny, které se uvolní, až budete znovu sázet.

Can rose campion flowers survive winters?

To bude záviset na lokalitě. I když má růžový kampion tendenci dobře přežívat zimy, v některých pásmech bude mít tato rostlina problémy, když se ochladí. Pokud rostlinu vysazujete ze semen, můžete mít problém s tím, že se ji po skončení nejchladnějších zimních měsíců budete snažit znovu přivést k životu, protože nebude tak silná. Naopak pokud si uděláte řízky, mohou přežít, protože bývají silnější a odolnější.

Do rose campion transplant well?

Tato květina nesnáší přesazení na jiné, nové místo. Ideální by bylo, kdybyste si vybrali místo výsadby a toho se drželi. Tak zajistíte, že vaše rostlina nebude trpět.

Závěr

Rostlina Lychnis coronaria je vytrvalá květina nenáročná na údržbu. Tato květina je přeborníkem v oboru, protože dokáže odolávat silnému suchu, extrémnímu počasí i škůdcům a chorobám. Žádná jiná rostlina není tak odolná jako tato květina.

Růžové kampiony se navíc snadno pěstují, a to i pro začínající zahradníky. Přinesou radost a barvy do každého prostoru!

Další zajímavé kvetoucí rostliny k pěstování najdete v našem seznamu kvetoucích rostlin od 1 do Z.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.