Jak zasadit a pěstovat amarylis

Pokud jste milovníci květin, pak je Amarylis pravděpodobně jednou z květin, se kterými jste se setkali. V tomto průvodci se dozvíte vše základní, co chcete o této květině vědět.

Amarylis je čeleď květin, které byly pojmenovány podle řeckého slova "amarysso", což v překladu znamená "třpytit se". Mnoho dnešních Amaryllis jsou kříženci a spadají do klasifikace rodu Hippeastrum.

Historie amarylisu

Amarylis je cibulovina, která pochází z oblastí jižní Afriky a Peru. Do Evropy byly cibulky přivezeny objeviteli v průběhu 17. století. Tyto cibuloviny mohou kvést delší dobu: u některých bylo zaznamenáno, že kvetou 75 let.

rostlina amarylis

Popis květiny

Amarylky mají trubkovité květy, které vyrůstají na stoncích vysokých 0,30 až 0,61 metru. Tyto stonky jsou bez listů a označují se také jako stvoly. V závislosti na druhu Amaryllis jsou květy velké 10,16 cm až 25,40 cm , přičemž květy mohou být jednoduché nebo dvojité.

Květy se často vyznačují pestrými barvami a mohou být i vícebarevné, jako například Amarylis pruhovaný, což je pikotékový květ s okvětními lístky, které mají na okraji jinou barvu. Oblíbené barvy amarylisů jsou červená a bílá, i když můžete najít i květy růžové, meruňkové nebo dokonce tmavě vínové.

Odrůdy amarylisu

Existuje mnoho odrůd Amaryllis, které si můžete zakoupit a pěstovat na vlastní zahradě. Mezi běžné druhy amarylisů patří typ Clown, který má bílý květ s výraznými červenými pruhy.

Odrůda Amaryllis Desire vytváří květy, které mají oranžovou barvu při západu slunce. K exotičtějším odrůdám Amaryllis patří Papillio Butterfly, která má květy s červenofialovými pruhy na bílých okvětních lístcích, které mají vzhled motýla.

Pěstební období a oblast

Cibulky amarylisu lze pěstovat venku v mírném klimatickém pásmu, ale v oblastech s nižšími teplotami je nutné je pěstovat v interiéru. Cibulky jsou v klidovém stavu až do zimních měsíců mezi prosincem a lednem. Rostliny pak kvetou mezi únorem a dubnem. Zeleň rostliny se vyvíjí a roste během jara a léta.

Cibulky Amarylis lze stimulovat, aby měly delší období kvetení. Chladnější teploty prodlouží dobu, po kterou bude cibule kvést. Delší období kvetení můžete podpořit také tím, že cibulky zasadíte a poskytnete jim dostatek času na zahájení růstu květů.

První cibuloviny začněte pěstovat v zimním měsíci lednu a můžete pokračovat až do konce března.

Jak zasadit a pěstovat amarylis

Při pěstování Amaryllis je třeba zajistit správné podmínky pro růst, aby byly květy co nejzdravější. Do květináče o průměru zhruba 15,24 cm, do kterého jste již nechali zasadit cibulku, přidejte vodu v průběhu ledna nebo podle toho, který měsíc chcete zahájit růst.

Před zaléváním se ujistěte, že přesazování není nutné. Pokud se cibule tlačí na okrajích květináče nebo se u ní objevily odnože, budete ji chtít přesadit. Opatrně vyjměte cibulku a špičatou tyčkou jemně vyklepejte zeminu z kořenů, přičemž dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny cibulky.

Obecně platí, že budete chtít použít květináč o něco větší, než je zasazená cibule. Musí být dobře odvodněný a v květináči musí být alespoň jeden otvor. Malé cibulky nebo odnože, které byly odděleny od hlavní cibule, by měly být zasazeny do květináče o průměru 7,62 cm. Mějte na paměti, že tyto cibulky zpravidla vykvetou za 2 až 3 roky.

Zajímavá fakta o amarylisu

K množení amarylisu můžete použít semena, odnože nebo řízky. Jednu cibulku lze vertikálně rozříznout až na 60 kusů. Při odřezávání cibule se ujistěte, že jste zahrnuli i část stonkového pletiva.

Při nákupu cibulovin v květinářství mohou být ošetřeny tak, aby kvetly již na Vánoce. V následujících letech tyto květiny zpravidla vykvetou později v průběhu roku.

Další zajímavé květiny najdete na této stránce.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.