Pěstování vysokých květin

Co vás napadne jako první, když uvidíte vysokou květinu? Jasné barvy, široké odstíny a obří výška. Netřeba dodávat, že tyto rostliny mají na zahradě velkou prezentaci.

Kromě jejich vznešeného vzhledu má pěstování vysokých květin mnoho výhod.

Hlavní výhodou vysoké výšky je vytvoření dobrého prostředí pro opylovače, které je láká od ostatních rostlin, a proto podporují křížení.

Vysoké rostliny by však nebyly úplné bez svých četných květů, které existují v mnoha tvarech a vlastnostech. Vyšší rostliny jsou skvělým místem setkávání pro užitečný hmyz i brouky a vytvářejí ideální prostředí pro opylovače.

Proč si vybrat vysoké květiny?

Kromě estetického vzhledu můžete vysoké květiny použít k doplnění vertikálních prvků v krajině, zejména podél plotů nebo bran. Jsou také skvělou kulisou pro nižší rostliny nebo dokonce úkrytem pro divoká zvířata.

Pěstování vysokých květin vyžaduje více pozornosti než drobné kvetoucí rostliny, ale brzy zjistíte, že to stojí za to!

Nejlepší vysoké kvetoucí rostliny k pěstování

Přestože většina vysokých květin se pěstuje snadno, můžete zvážit rostliny, které vyhovují vašemu stanovišti, celkové teplotě a typu půdy.

Přečtěte si níže více informací o tom, jaké vysoké květiny vyhovují vašim potřebám.

#1. Medvědice brvitá

Medvědice lékařská

Acanthus mollis, známý také jako mořský dok, medvědí bresty, medvědí nohy, je jednou z nejvyšších vytrvalých květin.

Tato rostlina vytváří bílé květy a ke svému růstu vyžaduje dobře propustnou půdu. Může se jí dařit na plném slunci i v polostínu.

#2. Květina květina (Ageratum)

Rod Ageratum zahrnuje 40 různých druhů kvetoucích rostlin, jednoletých i vytrvalých. Tento rod pochází z tropických oblastí Severní a Jižní Ameriky. Nejběžnější květina, která patří do tohoto rodu, se pro své výstřední květy ve tvaru bambulí jmenuje květina květů.

Ageratum nabízí květy různé výšky, od 15,24 cm do 76,20 cm . To, co činí tyto květy tak jedinečnými, je jejich jasně modrý odstín, po kterém velmi touží zapálení zahrádkáři.

Tyto záhonové rostliny můžete zakoupit v baleních na tácku, můžete si je však vypěstovat i ze semen. Vzhledem k tomu, že jejich velikost je různá, můžete se rozhodnout ageratum vysadit do nádob, použít ho jako lem podél cest nebo ho jednoduše vystavit ve velkém.

Květy květinové nitě mají rády ostré slunce. Při přílišném zastínění nebo nedostatečné cirkulaci vzduchu se objevují houbové choroby, zejména moučnivka. Půdu však nezaplavujte! Příliš mnoho vody vede k hnilobě korunky a kořenů.

Pokud je vysadíte na ideální stanoviště, ageratum odolá většině škůdců a chorob. Stačí, aby půda byla bohatá a dobře odvodněná, a alespoň jednou týdně ji zalévejte. Tím také přilákáte motýly, kolibříky a hmyzí opylovače.

#3. Amarant

Amarant je snadno pěstovatelná bylina, která může být jednoletá nebo víceletá. Řekové tuto květinu pojmenovali amárantos, nevadnoucí. To proto, že amaranty si po uschnutí zachovávají svou barvu, takže jejich krása nikdy nevybledne.

Pokud hledáte sušené květiny, amarant je ideální volbou. Vyskytují se v různých barvách, od levandulové po bílou a růžovou, díky čemuž jsou cílem mnoha motýlů. Běžně dosahují výšky 2,54 až 5,08 cm, i když některé keříky mohou dorůst až 15,24 cm .

Některé odrůdy amarantu se pěstují a sklízejí pro potravinářské účely. Pokud hledáte další důvody, proč pěstovat květinu amarant, vězte, že z jeho listů se připravuje chutný špenát a semena živila obyvatelstvo po celém světě, od Střední a Latinské Ameriky až po Indii a Čínu.

Rostliny amarantu se snadno pěstují ze semen. Pokud žijete v chladnějším podnebí, začněte je pěstovat v místnosti a pak je přesaďte na zahradu, až sazenice dosáhnou výšky asi 15,24 cm . Dbejte na to, aby byla půda vlhká a dobře propustná.

#4. Pavoučí květina (Cleome)

Cleome je běžně známá jako pavoučí květina pro svůj vysoký vzhled a dlouhé, jedinečně tvarované listy. Nápadné jasné barvy doplňuje složitý design jejích květů.

Květy Cleome kvetou v létě a mohou vydržet až do ochlazení. Některé odrůdy této rostliny můžete použít jako pozadí pro kratší květy nebo jako samostatné exempláře, pokud se rozhodnete vysadit cleome ve velkém.

Když rostliny dosáhnou výšky 0,30 m , začnou se objevovat první květy. S přibývající výškou se v horní části rostlin objeví další květy. Některé větve podél cesty vytvářejí ještě více květů.

Na této rostlině je skvělé to, že se snadno sama vysemení. Stačí, když na zvolené místo zasadíte klempířinu jen jednou, a ona se znovu plodně vysemení a kvete rok co rok. Pavoučí květina roste nejlépe na plném slunci a v dobře propustné půdě.

Jakmile plně vyrostou, budou odolnější vůči suchu a dobře obstojí i v letních vedrech. Velkou výhodou je, že přitahují užitečné brouky a zabraňují škodlivému hmyzu v poškozování plodin.

#5. Slunečnice mexická (Tithonia)

Ačkoli se na zahradách běžně nepěstuje, slunečnice mexická stojí za zmínku pro své jasně oranžové květy a pro to, že v podstatě neobsahuje škůdce. Rod Tithonia zahrnuje nejméně deset druhů letniček a trvalek pocházejících ze Střední Ameriky a Mexika.

Slunečnice mexická, jinak známá jako pochodeň, je skvělým doplňkem vaší zahrady. Dodává expozicím na výšce, je téměř 15,24 cm vysoká. Její zářivé květy kvetou od konce léta do začátku podzimu, ale semenům chvíli trvá, než se ujmou.

Pokud nechcete na rozkvět mexické slunečnice čekat příliš dlouho, můžete začít s výsadbou semen v interiéru a dobře je přitlačit k půdě. Než je však přenesete ven, ujistěte se, že skončily mrazivé dny; milují horké dny.

Tato rostlina je atraktivním cílem kolibříků, včel a motýlů. Také užitečný hmyz a další opylovači jsou častými návštěvníky této květiny. Jen pozor na počasí: chraňte tithonii před silným větrem a v období sucha ji dobře zalévejte.

#6. Slunečnice

helianthus

S klasickými slunečnicemi nemůžete nikdy udělat chybu! Tyto sedmikráskám podobné tváře jsou pravděpodobně první květiny, které vás napadnou, když nakupujete vysoké letničky. Patří do rodu Helianthus annuus, z řeckých slov Helios a Anthos.

Ačkoli slunečnice mají mnoho barev, možná znáte jejich jasně žluté s hnědými středy, které dozrávají do těžkých hlávek plných semen. Jejich průměr může dosahovat až 0,30 metru .

Slunečnice jsou heliotropní: podle pohybu slunce se otáčejí z východu na západ a v noci se vracejí zpět na východ, aby byly opět připraveny na ranní slunce.

Většina druhů slunečnic dozrává za pouhých 80 až 95 dní a jejich výška se pohybuje od 0,30 m do 4,88 m ! Protože je na trhu k dispozici mnoho odrůd, vždy si budete moci vybrat tu, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Pokud se rozhodnete pěstovat slunečnicová semínka, můžete s jejich pěstováním začít v interiéru, než je přenesete ven. Protože však rostou velmi rychle, měli byste semena zasadit přímo do zahradní půdy, aniž byste ovlivnili růst kořenů.

Jakmile rostlina plně vyroste, začněte ji v pravidelných intervalech zalévat. Slunečnice nepotřebují stálou zálivku, ale pokud zaznamenáte obzvlášť suché počasí, ujistěte se, že zásoby vody nechybí.

Co se týče chorob, slunečnice většinou netrpí hmyzem. Rostliny však mohou stále napadat plíseň, rez a padlí. Pokud houbové choroby zpozorujete předem, použijte co nejrychleji zahradní fungicid, abyste minimalizovali škody.

#7. Verbena vysoká

Verbena vysoká, někdy známá jako sporýš brazilský, je původní jihoamerická rostlina, která se vyznačuje vysokými a štíhlými vytrvalými stonky. Název této rostliny skutečně mluví za vše!

Je známá především svými zářivě lila květy, které kvetou v létě až do prvních mrazivých dnů - ale především je známá tím, že roste do vysoké, sošné výšky.

Pokud ji zasadíte samostatně, nebude ničím výjimečná. Pokud ji však necháte splynout se zbytkem zahrady, každý se vás na ni bude ptát!

Vysoké verbenky mohou dosahovat výšky až 15,24 cm. Pokud její větve zaštípnete, když měří asi 1,22 m , podpoříte rychlejší a silnější větvení. Silné stonky podpírají trsy lila květů v kulatých tvarech a jsou ideální pro střední okraje nebo bylinné lemy.

Tato výjimečná letnička nebo trvalka nezůstane bez povšimnutí. Její štíhlé stonky vytvářejí výrazný architektonický prvek a jsou snadným cílem pro včely a motýly.

Pěstování verben je snadné. Vzhledem k jejich původu v teplých oblastech se tomuto rodu hodí otevřená a slunná stanoviště. Mějte na paměti, že pro tuto kvetoucí rostlinu je nezbytná dobře propustná půda. Dbejte tedy na to, aby byla stále vlhká a vystavená slunečnímu záření.

#8. Lilie liščí (Pouštní svíce)

Lišejníky patří do rodu Eremurus, který zahrnuje více než 40 druhů rostlin, které pocházejí ze skalnatých oblastí střední Asie.

Vzhledem k horskému prostředí, ve kterém rostou, se liliím liščím ocasům říká také pouštní svíce. Tyto rychle rostoucí květiny dosahují výšky až 2,44 m a rozeznáte je podle teplých barev: žluté, oranžové a korálové.

Pro podporu nejlepších květů vyžadují lilie liščí období chladného počasí, proto byste měli začít sázet semena na podzim. Květní trsy těchto trvalek pak vykvetou v červnu nebo červenci.

Hvězdicovité květy vyrůstající z těchto trnů velmi lákají včely.

Pokud hledáte rostlinu, která dodá výšku v zadní části okraje, pak by lilie liščí měly být vaší volbou. Potřebují růst na plném slunci, takže je stačí vysadit do zadní části slunného okraje a dbát na to, aby půda byla dobře propustná.

Snesou sice i stín, ale pokud je místo příliš izolované od slunce, stonky nebudou dostatečně silné, aby udržely květy. Lišejníky nepotřebují velké množství vody, ale vždy dbejte na to, aby půda nikdy nevyschla.

Varování: Lišejníky obsahují kyanogenní glykosidy, takže jsou pro lidi a hospodářská zvířata jedovaté. S touto rostlinou zacházejte opatrně!

#9. Zinnie

Květy cínie patří do rodu z čeledi slunečnicovitých a do čeledi sedmikráskovitých. Tato rostlina pochází z jihozápadu Spojených států a Jižní Ameriky.

Pokud jste se rozhodli pro zinnie, můžete si vybrat ze tří hlavních typů květů:

  • Jednokvěté: Jejich střed je viditelný a mají pouze jednu jedinou řadu okvětních lístků.
  • Dvoukvěté: Mají více řad okvětních lístků, ale jejich střed je méně viditelný.
  • Polodvojkvěté: Jsou středním stupněm, mají více než jednu řadu okvětních lístků, ale viditelné středy.

Kromě výše uvedených forem se tyto květy vyskytují i v dalších tvarech, například "včelí úl", "knoflík" a "kaktus".

Tyto rostliny se také dodávají v různých výškách, takže si můžete vybrat rozměr, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Vyšší velikosti můžete použít v pozadí zahradního záhonu, zatímco kratší velikosti se dobře hodí podél okraje nebo plotu. Na každé zahradě tedy najdete zinnii!

Pěstování cínií je opravdu snadné; vaše zahrada se během chvilky rozzáří barvami! Rostou rychle, takže se ujistěte, že přesně víte, co dělat, když kvetou.

S pěstováním cínií byste měli začít přímo na záhonu. Pokud je přesadíte později, jejich kořeny dostatečně nezesílí. Ze semen mohou vykvést velmi rychle. Pro rychlejší růst vyberte místo, kde je plné slunce, a půdu obohaťte kompostem!

Cinnie jsou jednoleté květinové rostliny: po jednu sezónu rostou a vytvářejí semena, ale v dalších letech už původní rostlinu neuvidíte. Díky zářivým květním hlávkám umístěným na vzpřímeném stonku se skvěle hodí jako řezaná květina nebo jako potrava pro motýly.

Co bych měl pěstovat s vysokými květy?

Při čtení tohoto průvodce zjistíte, že rostliny s vysokými květinami dokáží mnohem víc než jen dodat zahradě výšku.

Vysoké květiny mohou být krásnou kulisou pro menší rostliny a mohou rychle přinést více soukromí na vaši zahradu nebo k bazénu. Dokonce mohou odvést pozornost od nevzhledného plotu nebo staré zdi!

Kromě toho, že jsou tyto rostliny skvělým designovým doplňkem, zlepšují zdraví a kvalitu vaší zahrady tím, že přitahují opylovače a drží škodlivý hmyz mimo vaši zelenou plochu.

Pokud někdy plánujete pěstovat nějaké vysoké květinové rostliny, buďte si jisti, že nebudete zklamáni. Vezměte si pevnou lopatu a metr a začněte pozorovat, jak tyto stonky rostou do výšky a tyčí se!

Podívejte se na náš blog, kde najdete nejrůznější druhy květin k pěstování.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.