Tipy pro zahradníky: 5 skvělých velkých květin pro pěstování

Hledáte nejlepší velké květiny k pěstování? Jste na správném místě.

Vždyť víte, co se říká - rozmanitost je kořením života. Pro zahrady platí stejná myšlenka.

Vysázet zahradu květinami, které jsou stejně vysoké, stejně velké, stejně tvarované a stejně barevné, může být vizuálně nudné. Smícháním všech těchto vlastností vytvoříte vizuálně přitažlivou zahradu s hloubkou a rozmanitostí, která odráží vaši osobnost.

Použití velkých i malých květin má i další výhody.

Program University of Minnesota Extension píše, že otravný hmyz se při hledání cílových rostlin spoléhá na "vizuální signály". Vytvoření celé zahrady ze stejných květin může vytvořit atraktivní bufet pro ničivé brouky.

obrázek slunečnice

Výsadba vizuálně nápadné zahrady pro vaše sousedy a opylovače může být pro destruktivní mšice a jiné brouky vizuálně rušivá. Mšice a brouci se při hledání své oblíbené potravy spoléhají na tvar listů a barvu květů.

Při hledání kontrastních barev a velikostí mohou být zmateni. Místo toho se rozhodnou jíst někde jinde.

Zahradničení je skvělý způsob, jak využít svou jedinečnou kreativitu. Existuje mnoho způsobů, jak odhalit svůj styl, osobnost a osobní vkus. Výběr květin různých barev a tvarů květů, jako jsou růže a tulipány, je oblíbeným způsobem, jak zajistit kontrast a působivost.

Změna velikosti květin kombinací velkých a malých květin ve stejném prostoru může mít okamžitý vizuální dopad. Místo toho, aby vaše oko vidělo celou zahradu najednou, musí skenovat nahoru a dolů a vnímat celý obraz.

keře hortenzií

Skenování vyžaduje více času na zpracování, což může prohloubit vaši emocionální reakci. To, co vidíte a cítíte, může ovlivnit vaše pocity. Podle katedry psychologie na Tuftsově univerzitě mohou čich i zrak ovlivnit vaši náladu a to, jak se cítíte uvolněně.

Nejvýrazněji na naše emoce působí zahrady, které jsou barevné, rozmanité a příjemně voní. Ať už jste začínající zahrádkář, nebo někdo, kdo zahradu zakládá už léta, tento seznam vám pomůže objevit kouzlo velkých rostlin.

červená orientální lilie

Vysoké rostliny s velkými květy

Rozhodování o tom, které vysoké květiny vysadit, může být náročný úkol. Musíte zvážit, kterým květinám se bude dařit ve vašem klimatu a půdních podmínkách, jakými menšími rostlinami chcete zahradu zaplnit a kolik slunce vaše zahrada dostává.

Níže uvedené květiny jsou skvělým začátkem.

#1. Trvalka ibišek

růžový ibišek

Tato rostlina může dorůst výšky až 2,13 metru. S červenými, růžovými nebo bílými květy, které mohou mít rozpětí 30,48 cm , kvetou tyto odolné květy každé jaro. Objevují se sice pozdě, ale každou sezónu vytvářejí více květů než v roce předchozím.

Vytrvalý ibišek vyžaduje hodně živin. Nejlépe rostou v průměrně vlhké, ale vysoce úrodné půdě. Plný sluneční svit jim pomáhá udržet jejich nejlepší vzhled.

#2. Orientální lilie

Orientální lilie kvetou až v srpnu. Určitě se vyplatí počkat! Tyto voňavé květy dorůstají v průměru výšky 1,22 až 1,83 metru. Jejich obrovské složité květy červené, růžové nebo bílé barvy vás jistě zaujmou.

Aby byly tyto lilie šťastné a zdravé, měli byste je zasadit do úrodné, vlhké půdy s přístupem na plné slunce. Profesionální zahradnický tip zní: jednou za několik let cibule vykopejte a rozdělte trsy.

#3. Delphinium

Tyto vznosné květy dodají vaší venkovní krajině intenzivní barvy. Jejich kvetoucí trny dosahují výšky až 1,83 m a jsou k dispozici v mnoha barvách. Nejoblíbenějším odstínem je modrá, ale různé hybridy zahrnují levandulovou, červenou, bílou, žlutou a růžovou.

Ideálním domovem pro delfínie je vlhká a bohatá půda. Pokud jde o slunce, jsou tyto rostliny vybíravé. Ranní slunce a odpolední stín jsou pro delfínie tím pravým místem.

Pokud chcete mít květy, které vydrží až do podzimu, měli byste vysadit tyto krásky. Až první květy odkvetou, můžete stonky odstranit. Jakmile odstraníte všechny odumřelé stonky, objeví se nová poupata.

#4. Hollyhocks

Když si představíte zahradu u chaty, možná se vám vybaví právě tyto květiny. Vysoké jehlice cesmíny mohou dorůstat výšky až 2,44 metru. Tyto barevné květiny dodají vaší zahradě dokonalý vertikální rozměr.

Těmto uprostřed léta kvetoucím rostlinám se daří na plném slunci a ve vlhké půdě s dostatečnou drenáží. Tato klasická elegantní rostlina láká zejména včely, kolibříky a motýly, například babočky malířské.

#5. Obří lilie

Tyto obří rostliny s trubkovitými květy mohou dosahovat výšky až 2,74 metru . Jejich krémové květy bílé barvy s červenofialovými středy vydávají silnou, ale příjemnou vůni.

Cibulky lilií by měly žít ve vlhké, bohaté půdě. Směs stínu a slunce je ideální kombinací pro udržení těchto uprostřed léta kvetoucích rostlin v dobrém stavu.

#6. Canna

Pokud chcete, aby se vaše zahrada cítila jako tropický ráj, je přidání rostlin canna tou správnou volbou. Tyto nenáročné rostliny mohou dorůst výšky až 2,44 metru. Díky velkým listům a květům v červené, žluté, oranžové nebo růžové barvě mohou kanny poskytovat dlouhotrvající barvy.

Stejně jako ostatním tropickým rostlinám se kannám daří na slunci. Ideální je bažinatá půda. Ve vlhké půdě bohaté na živiny se kanny také cítí jako doma. Chcete-li s kannami dosáhnout dramatičtějšího efektu, vysaďte je podél okraje zahrady s jinými rostlinami.

#7. Slunečnice

slunečnice

Seznam vysokých květin by nebyl úplný bez zmínky o jedné z nejběžnějších květin. Slunečnice jsou ideální květiny pro začínající zahrádkáře, protože se snadno pěstují. Na výběr je tolik odrůd.

Slunečnice se vyskytují v tolika barvách. Nejoblíbenější je standardní žlutá. Pokud se cítíte odvážní, vyberte si odrůdu, která se dodává v různých barvách, například v červené nebo oranžové.

Tyto slunce milující rostliny mohou růst téměř v každém typu půdy. Čím lepší půda, tím více se jim bude dařit.

Při pěstování slunečnic mějte na paměti, že některé mohou dorůst výšky až 3,66 metru. Buďte opatrní a vysazujte vedle nich nižší květiny. Pečlivě si naplánujte zahradu, abyste nebránili přístupu slunce k menším rostlinám.

Která další rostlina má největší květy?

Vysoké květy jsou sice skvělé, ale ještě lepší jsou rostliny s velkými květy. Pokud máte k dispozici rozsáhlý prostor, který chcete vyplnit, jsou tyto květiny skvělou volbou.

  • Hortenzie. Tyto robustní rostliny vytvářejí bílé květy, které mohou dorůst téměř 30,48 cm .
  • Velkolisté magnólie. Tyto voňavé středně velké stromy vytvářejí bílé květy, které mají 20,32 až 30,48 cm . Jejich květy nejsou jedinou velkou věcí. Magnólie velkolisté mohou mít listy dlouhé 0,91 metru.
  • Ibišek letní bouřkový. I když jsou tyto rostliny drobnější než většina ibišků, pokud jde o výšku, vynahrazují to velikostí květů. Jejich růžové květy dorůstají délky 20,32 až 25,40 cm a jsou voňavým majákem pro kolibříky.
  • Jiřiny Dinnerplate. Tyto květiny s mohutnými květy se vyskytují v různých druzích a barvách. Průměrná velikost květu této květiny se pohybuje mezi 20,32 cm a 25,40 cm .
  • Andělská trumpeta Supernova. Tyto barevné rostliny pěstují trubkovité květy, které mohou dorůstat délky až 45,72 cm a šířky 25,40 cm. Mluvíme o jumbo květech!
  • Pivoňka stromová. Tyto keřové pivoňky dozrávají pomalu, ale když dozrají, je to opravdová podívaná. Tyto 1,52metrové rostliny mohou vytvořit 50 květů, z nichž každý měří 25,40 cm .
  • Amarylis. Každá odrůda této květiny vytváří různě velké květy. Amarylis Double Record má 20,32 cm velké květy s červenými a bílými pruhy.
  • Anglická růže. Tyto velkokvěté růže se silnou vůní mohou vytvářet 15,24cm květy se 140 okvětními lístky.
  • Motýlí keř. Jak název napovídá, tyto květy jsou plné nektaru, který láká motýly po celou dobu jejich kvetení. Každá hustě srostlá latka může dosahovat délky 45,72 cm a může mít stovky kvítků.
  • Ohňostroj plaménků. Tyto úžasné rostliny vytvářejí květy, které mohou dosahovat průměru 20,32 cm. Jako popínavá rostlina mohou být použity jako ozdoba zahradních mříží.

Výše uvedených deset druhů květin má jedny z největších květů. Nejedná se však o vyčerpávající seznam. Existuje mnoho dalších květin, které také vytvářejí obrovské květy a vytvářejí tak krásné barevné popy.

Vytvořit krásnou zahradu je snadné, když víte, kde začít. Těžší je rozhodnout se, které květiny vysadit. Použitím různých drobných a velkých květin lze vytvořit dynamickou, kontrastní a poutavou zahradu.

Proč přidat do zahrady velké květiny?

Na velikosti záleží - alespoň pokud jde o květiny.

Můžete si vybrat, zda chcete vysadit vysoké květiny, květiny s velkými květy nebo květiny, které mají obojí. Každý typ má své výhody.

Květiny s větší výškou mohou tvořit přirozené oplocení nebo ohraničení. Tyto hranice mohou vytvořit další soukromí. Extra vysoké květiny také působí jako kontrast k menším rostlinám. Při správném vysazení umožňuje rozdíl ve velikosti zvýraznit obě květiny.

Studie publikovaná v časopise Ecoscience navíc naznačuje, že vysoké rostliny jsou atraktivnější pro opylující hmyz a kolibříky. Nejenže vysoké květy získají více opylení, ale i květiny vysazené kolem nich.

Květiny s velkými květy dodají vaší zahradě efekt "wow". Čím větší květ, tím více vůně se vytvoří. Zvýšená vůně přiláká více opylovačů, což pomůže jak květinám, tak jejich sousedům.

Květiny obecně mají mnoho výhod. Michigan State University Extension upozorňuje na některé z těchto výhod. Vysvětlují, že květiny nejenže produkují kyslík, který dýcháme, ale zahradničení může mít i zdravotní přínosy.

Práce na zahradě a pozorování přírody může snížit stres, zlepšit duševní zdraví a poskytnout mírné cvičení. Výsledkem může být snížení krevního tlaku, zlepšení fyzického i duševního zdraví a větší uvolněnost. Michiganská státní univerzita také uvádí, že při 30minutové práci na zahradě lze spálit stejný počet kalorií jako při 30minutové procházce.

Vzhledem k tolika výhodám není divu, že zahradničení je oblíbeným koníčkem.

Při navrhování zahrady buďte opatrní. Vysoké rostliny mohou svým nižším sousedům stínit sluneční svit, který potřebují. Velké květy mohou bránit přístupu slunce ke svým sousedům s menšími květy.

Chcete vytvořit jedinečnou zahradu. Chcete také zahradu, která umožní růst všem květinám bez ohledu na jejich velikost.

Obří květy jsou atraktivní pro opylující hmyz, kolibříky a motýly. Vysoké rostliny s velkými květy mohou pomoci sousedním květinám prospívat. Nejenže ostatní květiny v zahradě získají dodatečné opylení, ale otravné a ničivé mšice a brouky mohou odlišné barvy a výška dezorientovat a odradit.

Vysoké květiny mohou poskytnout přirozené soukromí, zakrýt nevzhledné ploty nebo schovat okna před zvědavými pohledy. Lze je také použít jako přirozené hranice, které oddělují váš dvůr a sousedy nebo váš dvůr a ulici.

Květiny s velkými květy mohou také působit jako přirozené bariéry. Hortenzie a další rostliny mohou sloužit jako ploty nebo hranice. Popínavé rostliny, jako je například plamének ohnivý, mohou díky šplhajícím se mřížím dodat barvu bokům vašeho domu nebo terasám.

Toto není vyčerpávající seznam velkokvětých rostlin. Ve skutečnosti většina květin uvedených v tomto článku spadá do obou kategorií. Většina vysokých květin vytváří velké květy a většina velkých květů se nachází na vysokých rostlinách.

Pokud jste na začátku své cesty k zahradničení, použijte tento seznam jako průvodce. Může vám pomoci nasměrovat vás správným směrem. Abyste plně pochopili radost ze zahradničení, musíte najít své vlastní preference.

Najděte květiny, které se hodí do vašeho prostoru. Najděte květiny s barvami, které máte rádi. Najděte rostliny, které odpovídají vašemu životnímu stylu. Pokud nemáte mnoho času, který byste mohli věnovat zahradničení, volte rostliny nenáročné na údržbu.

Ptejte se. Připojte se ke komunitě zahrádkářů. Nebojte se začít znovu. Nejlepší na zahradničení je, že si ho můžete udělat podle sebe. Použití tohoto seznamu vám může pomoci vytvořit kouzelnou a rozmanitou zahradu.

Velké květiny jsou vynikajícím doplňkem každé zahrady. Nejenže dodají zářivé barvy, ale také hloubku výšky. Tento seznam není úplný. S tolika různými možnostmi vysokých květin je pro vás vytvoření zcela jedinečné zahrady stejně snadné jako návštěva místního zahradnictví a nákup semen.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.