Nejlepší letní květiny, které kvetou celé léto

Léto má nejteplejší měsíce v roce a mnozí ho považují za nejlepší ze všech ročních období. Lidé se chodí koupat a sportovat a zvířata mohou volně lovit a toulat se. Léto je rozhodně o aktivitě a zábavě a platí to i pro rostliny.

Léto je obdobím, kdy zahrady hýří různými zářivými barvami. Běžné zelené listy lemující chodníky a hrnkové rostliny u teras se náhle stanou atraktivnějšími a strukturovanějšími, protože začnou hojně kvést květy.

Můžeme se těšit z této přehlídky rozmanitých barevných krás a nejsme to jen my, kdo je ocení, včely a ptáci jsou všude kolem, bzučí a cvrlikají a také vyhledávají tyto nádherné květy.

Tyto letní květiny jsme pro vás seřadili od 1 do Z, abyste je mohli snadno identifikovat.

Nebylo by hezké mít tyto letní krásky v pohodlí domova? Zábavná interakce s rostlinami a jejich opylovači je dobrým způsobem, jak strávit líné letní dny. Zahrady, na kterých se mohou konat letní večírky a setkání, se stanou živějšími a příjemnějšími díky bohatým květinám a listům.

Pokud chcete začít pracovat na své zahradě, aby příští léto rozkvetla, zde jsou nejlepší letní kvetoucí rostliny a trvalky, které kvetou celé léto a které vám jistě dodají tu pravou zábavu a živost.

Amarantus

amaranthus

Amarantus poskytuje zahradě dramatický efekt. Kromě velkolepých listů, které se v létě zbarvují do červena a žluta, vytváří jedinečné podlouhlé provazovité bordó nebo zelené květy v různých formách. A. hypochondriacus neboli knížecí pírko má kompaktní vzpřímené květy, zatímco květy Amaranthus caudatus neboli láskyplně krvácející jsou převislé .

Amarantus je v zahradě výraznou rostlinou a jeho květy jako řezané květiny nejsou špatné, ve váze obvykle vydrží až 10 dní. Pro jejich pěstování je klíčové plné slunce a úrodná půda, ale jakmile se jednou uchytí, vyžadují minimální péči.

Angelonie

Angelonie je další letní rostlina, která zahradě poskytuje nepřetržitý rozkvět, protože vytváří trs malých květů podobných snapdragonům v bílé, modré a fialové barvě. Angelonie mohou růst do výšky, ale skvěle se hodí vedle chodníků, zejména proto, že listy poskytují osvěžující letní vůni .

Nově vysazené angelonie vyžadují až 8 hodin plného slunečního svitu a zálivku 2krát až 3krát týdně, ale jakmile se dobře zakoření, bývají odolné vůči suchu a přitom stále bohatě kvetou. Obvykle se vysazují z řízků, ale novější odrůdy již mohou produkovat životaschopná semena pro pěstování.

Astilbe

růžová astilba

Astilbe je malý rod letních rostlin, asi 18 druhů patřících do čeledi lomikamenovitých. Jsou to vytrvalé rostliny, které vyrůstají z oddenků a vytvářejí malé lesklé pilovité, spíše obyčejné listy a extravagantní úbory květů .

Mezi oblíbené odrůdy patří "Fanal" s tmavě zelenými listy a tmavě červenými květy a "Venus" se zářivě zelenými listy a žhavě růžovými květy. Aby astilby vydržely kvést po celé léto, měly by mít dostatek vody a světla jen tolik, aby nepoškodilo listy a květy.

Beardtongue

Tato rostlina se vědecky nazývá Penstemon a je jednou z nejlepších trvalek pro pěstování na zahradě. V závislosti na odrůdě mohou vousaté jazyky dorůstat výšky až jednoho metru a obvykle se vyznačují malými mečovitými listy vyrůstajícími na stejných stoncích jako květy. Trubkovité květy ve tvaru hroznů vynikají všemi možnými přírodními barvami .

Vousaté jazyky poskytují trvalé květy rok co rok s minimální péčí, ale po třech až čtyřech letech začínají opadávat. Nemají žádné vážné škůdce, ale měkké části mohou být čas od času napadeny plži.

Begonie

růžová begonie

Begonie jsou jedinečné rostliny oblíbené pro své barevné listy a schopnost kvést v interiéru. Begonie vyrůstají z podzemních hlíz, z nichž vyrůstají voskovité listy, které jsou na svrchní straně zelené a zespodu obvykle kaštanové. Na začátku léta se objevují bílé, růžové nebo červené jednoduché květy, které kvetou nepřetržitě až do podzimu.

Některé begonie mají tažný habitus, který se při výsadbě do závěsných nádob krásně kaskádovitě rozrůstá. Jiné mají zajímavější listy se skvrnami a pruhy, které je udržují atraktivní, i když není období květu .

Knoflíky Billy

Billy buttons (známé také jako Craspedia nebo woollyheads) se vyznačují jedinou zlatou koulí květů nesenou na tenkém dlouhém stonku. Vyrůstá uprostřed travnaté růžice bazálních listů. Nenáročná údržba, plné sluneční světlo a suchá, ale chladná kyselá půda jsou jediným klíčem k bohatě kvetoucímu knoflíkovníku. K udržení chladné půdy lze použít mulčovací kůru ze slámy a štěrku.

Knoflíky Billy jsou velmi dekorativní, kromě použití jako obruby rostou dobře i v květináčích a nádobách. Jako řezané květiny vypadají elegantně ve vázách a kyticích ve směsi s jinými květinami pastelových barev.

Černooká Zuzana

černooká susana

Další květina podobná kopretině, černooká susana, může znít hrozivě, ale ve skutečnosti je to úžasná květina, která byla v roce 2008 vyhlášena Národní zahradnickou kanceláří jako rostlina roku.

Rostlina začíná laločnatými listy ve spirálovitém uspořádání a v létě pak vytváří jasně žlutooranžové okvětní lístky společně uspořádané s černým středem.

Vědecky se černooká susana nazývá Rudbeckia, pojmenovaná po botanikovi Olofu Rudbeckovi mladším. Pochází ze Severní Ameriky a v zahradách se vysazuje jako okrajová nebo sezónní clona. Černooké Zuzany jsou poměrně nenáročné na údržbu, ale bylo zaznamenáno napadení prašnou plísní, takže je nejlepší, když jsou vysazeny na slunných, vzdušných místech .

Květiny přikrývky

květ deky

Další skupina květin z čeledi aster, blanité květiny neboli gaillardie, mají květy podobné kopretinám ve směsi žluté a červené barvy a jejich variací, protože rostliny jsou produktem hybridizace. Pomalu vytvářejí kopečky zářivých květů na pozadí tmavě zelených listů a mají tendenci "pokrývat" zahradu .

Blanket flowers kvetou po celé léto a květy milují teplé plné slunce. Přestože samotný květ je pomíjivý, doba kvetení se může protáhnout až do poloviny podzimu. V zahradě dobře rostou s ostatními letními druhy, aniž by byly invazivní. Napadení škůdci je velmi vzácné, ale virové onemocnění způsobuje zakrnění květů. Tu lze potlačit pouze odstraněním postižené rostliny ze zahrady .

Bougainvillea

Bougainvillea

Existují různé druhy bugenvileí, některé jsou keřovité, jiné rostou jako stromy, další jsou rozlehlé, ale všechny nesou okázalé trsy květů, které často pokrývají celou rostlinu. V zahradě jsou rozhodně výrazným prvkem, ať už na zemi, nebo v květináči.

Bougainvillea kvete pouze na plném slunci. Právě léto je pro ně ideálním obdobím, kdy se mohou pochlubit pestrobarevnými letními květy. Některé rostliny vadnou a odumírají, když dostávají málo vody, ale ne bugenvileje. Při nedostatku vody vytváří těžké květy .

Canna lilie

lilie canna

Pokud usilujete o zahradu s tropickou atmosférou, canna lilie vám ji jistě poskytnou. Široké listy připomínající banánové listy jsou obvykle zelené, ale jiné odrůdy mají nádech do bronzova a kaštanové barvy. Dlouhotrvající nápadné květy v růžové, oranžové, žluté nebo červené barvě kvetou na vrcholu dlouhých stonků.

Tato bylina pochází z tropických a subtropických oblastí, kde roste jako trvalka a rok co rok bohatě kvete. V chladnějších zemích, kde se vyskytuje extrémní zima, jsou kanny jednoleté. Pokud však mají dostatek slunečního svitu a rostou na mírně kyselé vlhké půdě, rostliny prospívají .

Catmint

máta kočičí

Máta kočičí neboli nepeta je velmi snadno pěstovatelná a snadno oblíbená vytrvalá bylina. Tvoří kopečkovitý tvar, který je atraktivní stejně jako vonné šedozelené listy. S blížícím se letním obdobím se tvoří dlouhé vzhůru směřující květní stvoly nesoucí levandulově modré květy. V krajině se obvykle vysazuje jako lem a obruba .

Jejich odolnost vůči teplu a škůdcům jen přidává na kráse této rostliny. Vydrží i zimní období a stále zaujme listy, které místo toho stříbřitě šednou. Catmint je pojmenována podle místa v Londýně, ale je pozorováno, že si na ní pochutnávají domácí kočky, které se na rostlině válejí, kdykoli ji spatří!

Celosia

Celosia

Celosie dodají sbírce květin na zahradě jedinečný a okouzlující šmrnc. Mají květy, které vypadají jako načechraná pírka a podmořské korály, a navíc jsou v duhových barvách. Nejčastěji pěstovanými okrasnými celosiemi jsou C. argentea, C. spicata a C. cristata .

Celózie milují teplé počasí a dostatek vody. Nevyžadují velké dávky hnojiva, ale pokud vykazují známky otupělých listů a květů, dobrá směs kompostu je opět probudí k životu. Kromě toho, že je lze pěstovat jako efektní hmotu, lze je také pěstovat v květináčích a vytvořit hustý porost. Jsou to krásné řezané květiny a lze je také sušit.

Třapatky

třapatka žlutá

Typická třapatka má jednu vrstvu dlouhých okvětních lístků obklopujících drobný kopeček kvítků a vypadá jako badmintonový člun. Atraktivní květy kvetou v odstínech červené, oranžové, žluté a zelené a vydrží po celé léto .

Třapatky patří k rostlinám nenáročným na údržbu, ale přesto jsou náchylné k většině škůdců a chorob. Jedním z vážných problémů je virové onemocnění zvané "žloutnutí aster", které způsobuje deformaci květů a žluté listy. Na tuto chorobu neexistuje žádný lék, takže jediným doporučením je okamžité odstranění a likvidace celé napadené rostliny.

Coreopsis

coreopsis verticillata

Coreopsis neboli klíněnka jírovcová je květina podobná kopretině, která v létě vytváří pestřejší květy. Je to velmi vhodná rostlina k pěstování vzhledem k její odolnosti vůči suchu a neselektivnímu růstovému habitu. Pokud bude mít rostlina dostatek slunce a vody alespoň dvakrát týdně, přežije sama.

Klasické žluté odrůdy vytvářejí v době květu iluzi zlatých polí, ale existují i další barevné odrůdy, které jsou stejně úchvatné. Velmi atraktivní je odrůda 'Cranberry Ice' se sytě růžovými květy, které na okrajích přechází do bílé. Dvoubarevná 'Ruby Mist' je červenobílá, která dorůstá výšky necelého metru. 'Rum Punch' má kopcovitý tvar s nápadnými šarlatovými květy.

Cosmos

růžový kosmatec

Hromadné vysazování kosmanů znamená vytvoření harmonie v zahradě. Navzdory jejich nezkrotnému růstu působí postřik vyvážených květů připomínajících sedmikrásky uklidňujícím dojmem, zvláště když se smísí s opylovači, které barevné květy lákají . Pocházejí z Mexika a Střední Ameriky, ale díky své všestrannosti se jim daří i v místech s různými klimatickými podmínkami.

Kosmatce jsou odolné rostliny, a pokud chcete maximalizovat jejich kvetení, nechte je být. Aplikace hnojiv zlepší půdu, ale může snížit počet květů. Můžete je vysadit na zem, do nádob i na terasu, ale vždy volte slunné místo.

Věděli jste, že kosmatec je říjnová květina?

Culverův kořen

Dlouhé zužující se bílé květy Veronicastrum virginicum, černého kořene nebo Culverova kořene vypadají jako plovoucí svíčky, které se pohupují s větrem. Kontrastní tmavě zelené listy kolem stonku jim dávají ještě více vyniknout a v zahradě jsou ceněnými akcentními květinami .

Culverův kořen byl pojmenován podle doktora Coulverta, který rostlinu doporučoval jako projímadlo. To však není jediné léčebné využití rostliny. Je známým prostředkem proti jaterním chorobám a výtažek se používá také k léčbě malárie a tyfu.

Jiřina

bílá jiřinka

Jiřinka je rod rostlin, které nesou pozoruhodné květy různého tvaru od bambulovitých přes kadeřavé až po ploché. Všechny milují slunce a vlhké prostředí. I když nesnášejí extrémní horka, dobře kvetou, když na ně svítí slunce po celé tři letní měsíce .

K úžasným odrůdám jiřinek patří 'Bashful' se sportovně jednoduchými zářivými dvoubarevnými okvětními lístky se žlutým středem, 'Myrtle's Folly' s kompaktní koulí stočených růžových až světle oranžových okvětních lístků a 'Honka' nesoucí zlaté hvězdicovité květy se žlutooranžovým středem.

Sedmikrásky

bílá kopretina

Jedná se o ikonické květy z čeledi hvězdnicovitých. Sedmikrásky, zejména Bellis perennis, jsou známé tím, že kvetou v létě a vytvářejí jednoduchou hlavičku s bílými okvětními lístky a žlutým středem. Krátký stonek nese tyto květy vyrůstající uprostřed bazálních lžicovitých listů. Přirozeně kvetou na místech, kde mají plné sluneční světlo a dobře propustnou půdu .

Sedmikrásky mohou být invazivní, ale jsou vynikajícími půdními pokryvy, takže jedinou nutnou údržbou je kontrolovat jejich růst zastřiháváním jen v rámci požadovaného prostoru a vyhnout se přehuštění.

Datura

Datura je malý rod rostlin z čeledi lilkovitých. Nesou krásné vzpřímené a rozprostřené květy, které vypadají jako trubky směřující k nebi. Mají obvyklé tmavě zelené široké listy nočních rostlin, ale v létě, kdy hojně kvetou, jsou nápadné bílými květy.

Datury se v zahradách příliš nevyskytují, ale zajímavostí této rostliny je její jedovatost. Požití jakékoliv části rostliny způsobuje halucinace a předávkování může vést až ke smrti. Čichání ke květům má také své účinky a některé rostliny, které rostou v blízkosti datury, umírají, odtud pochází obecný název ďáblova trumpeta .

Denivka

žluté denivky

Denivky jsou dokonalé květiny i přes pomíjivý způsob kvetení, kdy květy vydrží jen jeden den. Rostlina však rychle vytváří nová poupata, takže jsou stále pozoruhodné po celé léto. Často je můžeme vidět lemovat chodníky nebo je hromadně vysazovat podél plotů, ale pro atraktivní efekt v krajině je nejlépe kombinovat s travnatými a nízko rostoucími keři se širokými listy .

Denivky milují slunce, proto je nejlepší vysazovat je bez omezení korunami stromů. Jsou odolné vůči škůdcům a chorobám, ale přesto je napadá houba způsobující rez. Pro kontrolu je nejlepší sledovat zálivku, protože houby rostou tam, kde je vlhko.

Evolvulus

Evolvulus glomeratus neboli zakrslá jitrocel je dalším zástupcem čeledi nočních rostlin. Na rozdíl od většiny jitrocelů je tento druh neopadavý, ale přesto se díky svému tažnému habitu používá do závěsných nádob. Při výsadbě do země však vytváří nádherné půdopokryvné rostliny.

Zakrslé jitrocele vytvářejí pravé modré květy, které rozkvétají na ranním slunci a na noc se zavírají. Tyto jednoleté květy jsou k dispozici od léta do podzimu. Zakrslé jitrocele jsou odolné rostliny, které snášejí sucho a nemají žádné vážné škůdce ani choroby.

Údržba spočívá pouze v zastřihávání nežádoucích prodloužených stonků, aby nedocházelo k přehuštění a konkurenci živin s ostatními zahradními rostlinami.

Firetail Fleece

V létě se ohnivce rounolisté neboli červené bistorky neboli Persicaria amplexicaulis vyskytují jako hromadná výsadba tmavě zelených širokých listů pokrytých přímými ocúnovitými kaštanovými květy. Některé rostou jako divoké květiny a šíří se v bažinatých a lesních zahradách. Jsou velmi nápadné jak pro kolemjdoucí, tak pro včely.

Mají tendenci se rychle šířit, zvláště když je u nich stojatá voda, že by mohly být považovány za invazní. S oblibou se pěstují ve městech, protože ohnivce odolávají městskému znečištění a kyselým půdám. Aby se zabránilo jejich přemnožení, měly by se pravidelně stříhat a měla by se sledovat zálivka.

Náprstník

náprstníky

Vědecký název Digitalis purpurea se vztahuje k fialovým květům, které vypadají jako drobné náprstky, jež by se daly nasadit na prsty. Tyto květy jsou seskupeny na vysokém štíhlém stonku, který tvoří dobrou vertikální atrakci v zahradě. Dobře působí v zadní části drobnějších nebo širších rostlin, které rostou nízko .

Lišejníky se vyskytují v různých barevných odstínech. 'Apricot Beauty' má růžové květy nesené na vysokých stoncích, 'Camelot Lavender' má levandulové květy s tmavě fialovými skvrnami na vnitřní straně. 'Illumination Flame' má krémově žluté květy s růžovými okraji. Všechny tyto květy kvetou v létě, někdy až do prvních týdnů podzimu.

Fuchsie

květy fuchsie

Fuchsie jsou exoticky vyhlížející květiny s jedinečnými světlými cibulovitými poupaty visícími z rozložitých stonků. Jsou to trvalky ze Střední a Jižní Ameriky, odkud pocházejí, a v chladnějších oblastech se po skončení období květu vyhazují. Dramatická přehlídka květů se nejlépe projeví, když jsou zavěšeny u teras.

Nejvhodnější podmínky pro pěstování fuchsií jsou částečné zastínění a dostatek vody. Květy jsou choulostivé a snadno se poškodí přímým slunečním zářením a také se rychle kazí při přemokření, takže pokud se jim vyhnete, rostliny se odmění fantastickým květem .

Gaura

gaura lindheimeri

Gaury (běžně známé jako proutky nebo včelí květy) jsou jedny z nejoblíbenějších květin pro letní zahradu. Jsou to velmi snadno pěstovatelné rostliny, stačí je umístit na místo, kde se mohou vyhřívat na slunci, a zalévat je vlhkou půdou a o zbytek se postarají samy. Poskytnou dlouhotrvající atraktivní stonky květů a jsou to trvalky, takže zůstanou na zahradě a budou vám poskytovat květy každou kvetoucí sezónu .

Hůlkovec obecný "Wandflower" je známý svými bílými květy, které se časem mění na růžové, a lžičkovitými listy s načervenalými skvrnami. 'Whirling Butterfly' je další odrůda s růžovobílým květem, který se pohupuje ve větru jako motýli.

Gazánie

růžová gazánie

V létě kvete spousta nádherných rostlin z čeledi kopretinovitých a jednou z nich je gazánie. Jedná se o jednoletou rostlinu, která se často vysazuje na záhony a obruby, protože má nízký, tažný růstový habitus. Péče o ně je poměrně snadná, protože jsou mrazuvzdorné na plném slunci .

Květy gazánie připomínající sedmikrásky jsou v odstínech růžové, žluté a červené a v době květu jsou k vidění, proto se jim říká květy pokladů. V některých částech Kalifornie a Austrálie mají tendenci být plevelné, proto je třeba zvážit rozestupy mezi jednotlivými rostlinami, aby se co nejvíce rozšířily.

Geranium

růžová bílá pelargonie

Muškáty jsou běžně nazývány "jeřáby", což se týká tobolky, která se vytvoří po oplodnění květu. Pěstují se v mírných oblastech a jejich obliba vzrostla díky nápadným jednoduchým květům s pěti okvětními lístky, které rostlinu v létě pokrývají. Mají také atraktivní dlanité listy, které tvoří kopeček bylinného keře.

Většinou se muškáty zaměňují s pelargoniemi, které byly původně součástí rodu, dokud nebyly v roce 1789 odděleny. Od pelargonií se pravé muškáty liší svou mrazuvzdorností, která jim umožňuje snášet chladné zimní období.

Lilie Gloriosa

Teatrální karmínový květ s dlouhými stočenými okvětními lístky a odhalenými prašníky je skutečně nádherný pohled, hodný svého jména. Charakteristika popínavosti dodává rostlině jedinečný exotický půvab. Lilie Gloriosa je efektní výpovědí v zahradě a dobře se uplatní i jako závěsná rostlina .

Přestože lilie Gloriosa (neboli ohnivá lilie) vyrůstá z hlízovitých kořenů, ve skutečnosti není pravou lilií. Patří do čeledi Colchicaceae a je o ní známo, že je jedovatá, proto je třeba při výsadbě postupovat opatrně. Květy gloriózy jsou dlouhotrvající a hodí se jako řezané květiny na korsáže a do vázy.

Ibišek

modrý ibišek

Ibišek je známá květina tropických oblastí. Je nápadný a dodává se ve všech barevných odstínech, ibišek dobře poslouží jako zahradní obruba, zástěna a akcent vysazený ve skupinách. Přes 200 druhů a ještě více odrůd ibišků je tak rozmanitých, že existují různé druhy vhodné pro různé klimatické podmínky.

Nejoblíbenější barva jednoduchých květů ibišku je červená, ale díky šlechtění existují květy ve všech možných barvách, některé odrůdy jsou dvoubarevné a některé mají kompaktní více okvětních lístků .

Kromě toho, že je ibišek oblíbenou okrasnou rostlinou, má také léčivé účinky. Je známý jako lék na mírné jaterní a srdeční choroby, ale i na zácpu a podráždění kůže.

Hortenzie

modrá hortenzie

Hortenzie jsou půvabné květiny známé svými vzdušnými květními hlávkami složenými z jemných kvítků. Rostlina nese 2 druhy květů, plodné květy, které jsou drobné a nevýznamné, a nápadnější sterilní květy, které si s hortenziemi spojujeme. Jsou v pastelových odstínech modré, fialové, růžové a bílé.

Hortenzie se tak jmenuje proto, že rostlina rychle nasává vodu. Mnozí ji považují za rostlinu náročnou na pěstování, ale pokud dostává správné množství vody a slunečního svitu, dobře prospívá .

Impatiens

růžová impatiens

Impatiens je rod s více než 1000 druhy rozšířený v Severní Americe. V závislosti na klimatu oblasti se považují za letničky i trvalky a většina z nich má sukulentní tělo. Co je na těchto rostlinách zvláštní, jsou úchvatné květy v explozi barev v létě, když jsou vysazeny hromadně .

Impatiens jsou nenáročné na údržbu a jsou to dobré kontejnerové rostliny jsou dobře. Ačkoli dávají přednost zastíněným místům, snesou i slunečné podmínky a jakýkoli typ půdy, pokud je dobře odvodněná. Se zaléváním mohou být potíže, protože při několikadenním nezalévání rychle vadnou. Vydatné kropení je ihned oživí.

Lantana

růžová a žlutá lantana

Lantana camara je známá otužilá rostlina, která kvete od léta až do konce podzimu. Její drobné kvítky tvoří malé hlávky květů obvykle ve žluté a růžové barvě. Tyto květy mají silnou vůni, kterou by někteří lidé nepreferovali, ale díky jemným květům s výraznými barvami jsou na zahradě stále oblíbené .

Kvůli tomu, jak pohodlně se mohou na zahradě usadit, se v zemích, jako je Keňa a Uganda, stávají invazivními, takže jejich pěstování je kontrolováno. Kromě využití v krajině se stonky lantany využívají při výrobě řemeslných výrobků, jako jsou klece pro kuřata a ekologické tašky.

Levandule

levandulový keř

Levandule je krásná bylina proslulá dlouhým a vzpřímeným trsem světle fialových květů s velmi výraznou osvěžující vůní. Tyto květy jsou ve skutečnosti neseny na kopečku měkkých stonků a stříbřitě zelených listů, které tvoří dobrý neformální zahradní živý plot .

Levandule dávají přednost plnému slunečnímu světlu a suché půdě. Většina problémů, které se na zahradě vyskytují, souvisí s přemokřením, proto je důležité kontrolovat vlhkost půdy v okolí rostliny. Během zimy je třeba levandule v nádobách přenést do interiéru a umístit je na místo, kde budou dostávat sluneční světlo.

Lilie nilská

lilie nilská

Agapanthus neboli lilie nilská je exotická letní květina. Listy jsou řemenovité a úbory květů mají tvar pomponků. Rostlina je celkově odolná, snese sucho i stín. I když pro delší životnost rostliny je vhodnější plné slunce a půda upravená kompostem .

Lilie nilská není pravá lilie, patří do čeledi akantovitých. Nepochází ani z Nilu, protože se traduje, že pochází z jižní Afriky. Agapanthusů bylo nalezeno jen asi 10 druhů, ale mají tak úžasné květy, že za posledních 20 let bylo vyšlechtěno mnoho odrůd.

Lobelie

lobelka

Lobelie obecné nebo zejména L. erinus jsou často k vidění jako letní záhonové rostliny s bohatými drobnými květy bílé, modré, fialové a červené barvy. Některé odrůdy vytvářejí kopečky, jiné kaskádovité, takže je můžeme vidět rozrůstající se i z nádob. Mají rády slunce, ale nadměrné vystavení působí škody .

V oblastech s extrémním klimatem je většina lobélií jednoletá, což ale umožňuje obměnu odrůd v každé kvetoucí sezóně. Mezi úžasné druhy patří 'Blue Fountain' s tmavě modrými okvětními lístky a bílým středem, 'Crystal Palace' s královsky modrými květy a načervenalými listy a 'Rosamund' s jemnými karmínově červenými květy.

Mandevilla

mandevilla

Mandevily patří mezi letní rostliny, které rostou jako liány a vytvářejí neuvěřitelné tropické květy. Pocházejí z jižní Afriky, kde mohou dosahovat výšky až 6 metrů, ale v chladnějších oblastech Ameriky a Anglie dorůstají výšky jen kolem 2 metrů. Přesto vytvářejí nápadné trubkovité květy v různých barvách.

Aby nová rostlina mandevily rychle rostla, je třeba ji pravidelně zalévat a hnojit. Za slunečného a horkého počasí zalévejte rostliny až do úplného promočení. Hnojivo je nejlépe organické a aplikuje se každé dva až tři týdny.

Měsíček lékařský

měsíček žlutý

Měsíčky pocházejí ze starého Mexika, kde byly velkou součástí duchovních a kulturních tradic. Když Španělé dobyli Aztéky, začal se měsíček šířit do různých částí světa a později se stal významnou okrasnou rostlinou používanou při výzdobě zahrad a krajiny.

Měsíčky jsou velmi odolné rostliny, snášejí různé druhy podmínek a jsou odolné vůči mnoha škůdcům a chorobám, takže se po svém zavedení staly velmi oblíbenými. Jsou známé svými zlatými a načervenalými květy, ale mezi novější odrůdy dnes patří i bílé a hybridy.

Mnišská kytka

květ mnišky

Modrá barva je jednou z barev, kterou zahradníci považují za vzácnou, protože vybrané květy tuto barvu přirozeně vytvářejí. Monkshood je vědecky známý jako Aconitum napellus a je jednou z mála rostlin, které vytvářejí pravé modré květy. Obecný název odkazuje na strukturu květu, která připomíná kápě nebo kápě mnichů .

Mnišky dobře snášejí plné slunce nebo polostín a nejlépe rostou ve vlhké mírně kyselé půdě. Založené rostliny jsou nenáročné na údržbu, díky čemuž se skvěle hodí do zahrady, ale jejich výsadba vyžaduje velkou opatrnost. Jsou velmi jedovaté a při vstřebání kůží způsobují podráždění.

Mechová růže

růžová portulaca grandiflora

Mechová růže není skutečná růže a neměla by se zaměňovat s odrůdou růžovitých rostlin nesoucích mechové kališní lístky. Ve skutečnosti se mechová růže ve skutečnosti vědecky nazývá Portulaca grandiflora a patří do čeledi purpurovitých.

Vytvářejí květy, které vypadají jako druhové růže, ale jejich charakteristickým znakem je nízký plazivý růstový habitus a šťavnaté podlouhlé listy .

Mechové růže snášejí sucho a jsou oblíbené jako jednoleté záhonové rostliny nenáročné na údržbu. Hustý koberec listů slouží jako jemné pozadí pro zářivé květy v růžové, žluté, bílé, červené a oranžové barvě. Jejich tažný růst se skvěle vyjímá také v závěsných koších.

Nicotiana

květy nicotiana

Nicotiana se běžně nazývá kvetoucí tabák a je ceněna pro okrasné květy. Stejně jako ostatní tabákové rostliny má i nikotiana růžici velkých plochých listů. Vysoké květní stvoly jsou posety drobnými hvězdicovitými květy v bílé, žluté, zelené, červené, růžové nebo fialové barvě.

V létě chodníky ožívají, když kvetoucí tabáky lemující beton hýří barvami, zejména pokud jsou přímo osvětleny sluncem. Některé odrůdy jsou krátkověké, kvetou jen na začátku léta, ale odolné odrůdy vydrží i chladnější podzim .

Oxalis

modrý šťovík

Tato rostlina je známá tím, že dodá zahradě nebo terase barvu, i když není období květu, protože má také živě barevné listy. Některé listy jsou zelené se světle zelenými vzory, zatímco jiné jsou sytě fialové . V některých oblastech se této rostlině říká motýlí, protože složené trojúhelníkovité listy některých druhů připomínají motýlí křídla.

V Irsku je šťovík oblíbený jako rostlina pro štěstí, protože většina druhů má listy, které vypadají jako šamot. Ve skutečnosti se jí také říká falešná šamotka. Květy, které kvetou v létě, mají nálevkovitý nebo miskovitý tvar a jsou žluté, bílé, růžové a fialové.

Pentas

Květy pentas s motýlem

Pentas lanceolata neboli egyptský hvězdník dostal své jméno díky pětičetným květům připomínajícím hvězdu. Je to vytrvalý keř, který pochází z tropických oblastí Afriky.

Květy jsou v živých odstínech růžové, červené, bílé a fialové. Zelené listy mají kopinatý tvar s hlubokým středem a žilkami .

Rostlina roste pomalu, proto se obvykle množí řízky. Množitelské rostliny se získávají z řízků z měkkého dřeva a namáčejí se do zakořeňovacího hormonu smíchaného s fungicidem. V oblastech mírného pásma, kde se používá jako záhonová nebo hrnková rostlina, se s pentasem zachází jako s jednoletou rostlinou.

Petúnie

fialová petúnie

Trubkovité květy petúnií v různých barvách z nich činí oblíbené zahradní rostliny. Většinou se pěstují jako okrajové kopečky a záhony, jindy je najdeme v kaskádách v závěsných koších a květináčích. Jsou to tak krásné a zářivé květy, že se staly základem téměř každé zahrady.

Tyto petúnie jsou buď "Grandiflora" neboli ty, které mají velké květy náchylné k poškození deštěm, proto se vysazují do košů, nebo "Multiflora" neboli ty s malými květy ideální jako okrajové rostliny. Oba druhy snášejí teplo, ale vystavení extrémnímu slunečnímu záření může být pro choulostivé květy příliš kruté .

Ananasová lilie

Jak už název napovídá, tato květina vypadá jako jedinečné tropické ovoce. Obvykle se jí říká eucomis bicolor nebo ananasová lilie pestrá.

Rostlina vytváří dlouhý měkký květní stvol zvaný cíp posetý hvězdicovitými, obvykle žlutobílými a kaštanově zbarvenými květy. Na vrcholu sedí růžice špičatých listů, díky nimž připomíná ananas . Základní listy jsou páskovité s načervenalými skvrnami na spodní straně.

Ananasová lilie se obvykle vysazuje jako okrajová rostlina, protože dodává zahradě vertikální rozměr. Nepřežívá mrazy, proto je vhodnější zasadit ji do květináče, aby se během tuhé zimy dala snadno přenést do interiéru.

Plumérie

Plumérie se obvykle vyskytují v tropických oblastech celého světa. Mají několik běžných názvů včetně "Frangipani" a "Calachuchi". Jsou známé jako odolné keře a malé stromy, které vytvářejí jednoduché vonné květy v červené, bílé, růžové a žluté barvě.

Plumériím se daří na plném slunci a v mírně kyselé, dobře propustné půdě. Nesnášejí extrémně chladné počasí, proto musí být chráněny ve skleníku. Malé plumérie lze pěstovat v květináčích, ale ve volném prostoru zahrad jim dovolte, aby se jim dařilo jako stromům. Na Havaji se jejich květy používají při tvorbě tradičního lee.

Mák

růžové máky

Mák je sice známý pro svůj léčivý a kulinářský přínos, ale jsou to také ceněné zahradní rostliny. Díky pestrým barvám jednoduchých nebo dvojitých květů a odolnosti rostliny vůči suchu jsou v létě účinné jako půdopokryvné rostliny. Ve volné přírodě je můžeme vidět pokrývat břehy řek a otevřené louky .

Mezi oblíbené odrůdy máku patří kompaktní alpský mák, krátký arktický mák známý tím, že odolává nárazovým větrům, a karafiátový mák se strukturovanými košatými okvětními lístky.

Růže

Červená růže význam

Růže jsou vytrvalé dřeviny nesoucí nejkrásnější květy, které milovali i naši předkové. Růže, univerzální symbol lásky, jsou oblíbenými řezanými květinami, zejména jako svatební květiny, a mnoho zahrad zdobí tato rostlina, jejíž pěstování se díky novým vylepšeným odrůdám stalo snadnějším.

Díky tomu, že růže jsou již mnoho let předmětem šlechtění, mohou dnešní odrůdy kvést po celý rok, ale stále nejlépe kvetou v létě, kdy je dostatek jasného světla. Když se počasí zmírní, je třeba je seříznout, aby se reguloval jejich růst. Houbové choroby jsou stále problémem, ale mnoho růží se stalo odolnými .

Salvia

Tmavě modrá šalvěj

Salvie jsou šalvějové rostliny patřící do čeledi mátovitých, které jsou souhrnně označovány jako kulinářské rostliny. Šalvěje rozhodně dělají zázraky v kuchyni, ale jsou také skvělé jako okrasné rostliny . Jsou to houževnaté rostliny nenáročné na údržbu, které snášejí horké i chladné počasí, suché půdy a jsou odolné vůči škůdcům.

Dlouhé stonky květů šalvěje jsou v odstínech modré a červené a bílé a v létě jsou tyto velkolepé květy k vidění seskupené na záhonech, v nádobách a na zahradních obrubách. Tyto květy lákají motýly a kolibříky a milujeme také aromatickou vůni listů.

Scaevola

Růžová scaevola

Scaevola aemula, známá také jako vějířovitá květina, vytváří kvítky s okvětními lístky uspořádanými do půlkruhu. Tyto kvítky jsou shromážděny na špičce dužnatých stonků, kde vytvářejí úplný shluk fialových, růžových, modrých nebo bílých květů. Rostlina pochází z Austrálie, miluje slunce a kvete opakovaně po celé léto.

Vějířovité květy jsou tažné, takže se obvykle vysazují do závěsných košů nebo přímo na zem pro rychlé pokrytí. Pokud mají tendenci se nechtěně rychle šířit nebo je žádoucí zvládnutelný keřovitý růst, lze je zaštipovat. Vzhledem k tomu, že většina odrůd je chladně zbarvená, pro pestrou letní zahradu se nejlépe hodí do páru s rostlinami se žlutými, oranžovými nebo červenými květy.

Mořská cesmína

květy mořských cesmín

Podél chodníku nebo příjezdové cesty, kam přímo svítí slunce, se bude dobře dařit cesmíně mořské. Po celé léto bude navíc poskytovat jedinečné květy jako z jiného světa. Funky květ se skládá z klubka drobných modrých nebo zelených kvítků obklopených špičatými modrými, zelenými nebo šedými listeny .

Mořské cesmíny milují půdu s dobrou drenáží a snášejí i sucho. Pravá modrá barva se dobře kombinuje s jinými světlými květinami, jako jsou cínie a celíky. Jsou trnité, takže při práci s nimi na zahradě je důležité nosit rukavice, ale mnohé z nich jsou ve skutečnosti na pohled hrozivé, ale na dotek opravdu jemné.

Pavoučí květina

Cleome hassleriana se běžně nazývá pavoučí rostlina kvůli nitkovitým tyčinkám a semeníkům, které se vyvíjejí pod květy. Trsy květů mají bílou, růžovou a fialovou barvu, díky čemuž je rostlina nápadná a účinná jako hromadná výsadba nebo dočasný letní živý plot.

Květy mají tendenci se tvořit na horní části jednoleté rostliny, proto se kleomy nejlépe kombinují s trvalkovými smíšenými záhony. Vzhledem k tomu, že květní hlávky vypadají vzdušně a listy jsou jemné, lze kleomy pěstovat s jinými širokolistými rostlinami s výraznějšími květy, jako jsou ibišky, kosmatce a dokonce i okrasné banány. Jen dbejte na to, aby byly dobře rozmístěny, protože rostlina roste stejně vysoko jako do šířky .

Slunečnice

obrázek slunečnice

Helianthus znamená v překladu "sluneční květina", odtud pochází i jeho obecný název. Je známo, že impozantní velká květní hlávka je vždy obrácena směrem ke slunci, a to díky rostlinnému jevu zvanému fototropismus. Tato rostlina rozhodně miluje teplé a jasné sluneční světlo, proto v létě hojně kvete.

Mnoho odrůd této rostliny dorůstá do výšky, takže jsou ještě nápadnější, jsou-li vysazeny ve skupinách. Některé farmy se specializují na jejich pěstování a v období květu slouží jako atrakce pro veřejnost.

Slunečnice jsou krásné řezané květiny používané do kytic a květinových vazeb. Při jejich umístění do vázy v interiéru dbejte na to, aby byly hlavičky květin dobře podepřené, protože jsou ve srovnání s většinou květin těžké .

Překvapující lilie

Růžová lilie s překvapením

Lycoris squamigera dostala svůj obecný název proto, že rostlina brzy na jaře vytváří dlouhé řemenovité listy a poté usíná. Koncem léta vyrůstají ze země překvapivé půlmetrové stonky s nápadnými světle růžovými květy!

Poměrně snadno pěstovatelné lilie překvapivé dobře prospívají v polostínu a při průměrné vlhkosti půdy. Úlevou je i to, že je jen zřídka napadají škůdci. Vzhledem k tomu, že rostlina stráví dobrých pár týdnů v klidu, měly by se pěstovat s rostlinami, které zakryjí holou plochu, dokud se nezačnou objevovat květy.

Hvězdnice liliová

Jedna z nejoblíbenějších květin léta, lilie hvězdnicová, vykazuje krásné voňavé květy, kterým snadno propadnete. Jedná se vlastně o hybridní pravou lilii, kterou vyvinul Leslie Woodruff, a své jméno dostala podle neobvyklých květů obrácených vzhůru, jako by pozorovala noční oblohu. Po svém uvedení na trh koncem 70. let 20. století se okamžitě stala hitem.

Nápadné květy se nesou na dlouhých stoncích a vysokých rostlinách, což z nich dělá dobrý středobod zahrady. Jsou také vynikajícími řezanými květinami, protože poskytují květinářstvím řadu barev od bílé, červené, fialové, žluté a oranžové.

Související: Vhodné pro pěstování v zahradě, kde se nachází: Lilie: 100 různých druhů lilií: Rostliny a květiny: 100 druhů lilií.

Bodlák

Bodlák

Bodlák je obecný název pro rostliny rodu Cirsium. Většina z nich má pichlavé stonky a listy a nápadné hlávky trubkovitých kvítků sebraných rozšířenou bází. Tyto rostliny pocházejí z mírných oblastí Evropy a Asie a jsou vlastně členy čeledi hvězdnicovitých.

Velké fialové květy jsou velmi atraktivní pro motýly, včely a kolibříky a v zahradě jejich dramatické květy vytvářejí dobrý středobod. Většina bodláků po odkvětu odumírá, ale samy se také vysévají, takže většinou lze na stejných místech po skončení období květu pozorovat nové výhony.

Tithonia

oranžová tithonie

Dalším milovníkem teplého letního počasí je Tithonia rotundifolia neboli slunečnice mexická. Vyznačuje se květem podobným slunečnici v jednodušší formě a místo něj má oranžové okvětní lístky. Pro prodloužení doby kvetení se provádí tzv. deadheading, při kterém se odstraňují zaschlé a zvadlé květy, což umožňuje vyrašit novým poupatům.

Mexické slunečnice mají hrubé široké listy, a protože rostliny rostou do výšky, je nejlepší je vysazovat za okraje nebo jako sezónní zástěny.

Paradoxně rostliny kvetou bohatěji, když se méně hnojí. Milují plné slunce a chudou až průměrně propustnou půdu.

Verbeny

Rostlina verbena je tradičním prostředkem k léčbě kamenů v močovém měchýři, z čehož byl odvozen její latinský název. Stala se oblíbenou okrasnou rostlinou díky voňavé skupině drobných květů, které se tvoří na vrcholu citronově vonících kapradinových listů. Je také poměrně odolná, miluje slunce a snáší sucho .

Mezi doporučované odrůdy patří samosprašná jednoletka V. bonariensis vytvářející malé fialové koule květů, verbena mechová neboli V. tenuisecta, která poměrně dobře snáší mráz, a verbena x hybrid se sportovními květy různých barev, které kvetou nejen v létě, ale i v ostatních ročních obdobích.

Vinca

Vinky jsou letničky oblíbené pro svůj nepřetržitý kvetoucí habitus od léta do podzimu. Vinky obvykle zahnívají v běžné zahradní zemině, takže pokud je chcete vysadit jako okraj nebo lem, doporučuje se přidat komerční směs do květináčů. Klíčové je také umístění, protože tyto rostliny potřebují pro zdravý růst sluneční záření .

Mnoho rostlin je třeba odlamovat, ale ne vinca. Ta se přirozeně zbavuje suchých květů a vytváří nová květní poupata pro nepřetržité kvetení. Přestože se jedná o oblíbenou okrasnou rostlinu, v Austrálii, na Novém Zélandu a v Kanadě je považována za invazní, protože příznivé počasí napomáhá rychlému šíření rostliny.

Řebříček obecný

řebříček fialový

Achillea millefolium neboli řebříček obecný je aromatická bylina pocházející z chladných oblastí Asie a Evropy. Řebříček je známý svými zpeřenými listy, které v krajině vytvářejí jemnou strukturu, a vytváří úžasné drobné seskupené květy na stoncích třikrát větších než celá rostlina. Duha barev, kterou květy poskytují, vyniká na pozadí světle zelených listů .

Řebříčky se pěstují z řízků a jsou snadno dostupné jako rostliny v místních obchodech s rostlinami. Mají rády půdy, které dobře odvádějí vodu, a snášejí sucho. Díky tomu jsou ideálním doplňkem zahrad s tématikou xeriské krajiny.

Zinnie

růžová cínie

Zinnie jsou možná jedny z nejsnadněji kvetoucích rostlin, které lze pěstovat brzy na jaře, právě včas, aby vykvetly v letní sezóně. Stačí vysévat semínka s koncem zimy a za týden se začnou objevovat semenáčky. Po měsíci pěstování je možná budete muset seříznout a o další měsíc později přejít k výsadbě na zahradu .

V polovině léta bude vaše zahrada hýřit barvami, které budou lákat kolemjdoucí i opylovače. Jakmile se na zahradě usadí, zjistíte, že zinnie nepotřebují víc než zalévat jednou týdně. Jejich pěstování je tak snadné, že se jim v Evropě říká "květina pro každého".


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.