Seznam dvouletých květin - co byste měli vědět

Pokud patříte k živým zahrádkářům a rádi sázíte různé květiny, pravděpodobně jste se setkali s dvouletými rostlinami. V tomto průvodci vám přinášíme seznam běžných dvouletých květin a návod, jak o ně pečovat.

Co je to dvouletá rostlina?

Dvouleté kvetoucí rostliny nejsou pro netrpělivé, protože během prvního roku svého života nekvetou. Také vykvetou pouze jednou, stejně jako jednoleté květiny, ale první rok stráví vytvářením kořenového systému, stonků a listů, aby se mohly v druhé sezóně soustředit na kvetení.

Pokud jste dostatečně trpěliví a počkáte si na květy své rostliny až do druhého roku, odměna může být velká. Na některé květy se prostě vyplatí počkat, zde jsou některé z nejlepších příkladů dvouletých rostlin:

Ostrožky

světle růžové cesmíny

Ostrožky jsou oblíbené dvouletky, které se často pěstují nejen pro své krásné květy, ale také pro svůj mohutný vzrůst. Rostlina cesmína může dorůst výšky až 2,74 m, což z ní s velkou pravděpodobností činí jednu z nejvyšších rostlin ve vaší zahradě. Cesmíny se vyskytují v různých barvách, například v modré, růžové, fialové, žluté, červené a bílé.

Hollyhocks budou vyžadovat trochu práce navíc, ale výsledek stojí za to. Jednou z nejčastějších chyb při pěstování cesmín je jejich vysazení do příliš suché půdy. Jejich půda musí být stále vlhká, ale ne přesycená. Pro tyto rostliny je také velmi důležitá půda bohatá na živiny.

Ploštičníky by se měly vysazovat přibližně týden před posledními mrazy, pokud byly založeny ze semene. Sazenice tak vyraší několik týdnů po posledních mrazech, což je pro tyto rostliny ideální načasování.

Zapomnělky

bílé a modré květiny forget me not

Ačkoli jsou pomněnky dvouleté kvetoucí rostliny, jejich semena se snadno šíří a často se sama přesadí bez zásahu člověka. Zapomnělky kvetou drobnými květy a zpravidla mají modrou, růžovou a bílou barvu.

Květy pomněnek jsou velmi odolné a je známo, že rostou téměř všude. Ideální je vysadit je na nepřímé sluneční světlo s vlhkou půdou, tyto podmínky jim pomohou prospívat.

Nejlepší doba pro výsadbu pomněnek je na jaře. Pokud je vysadíte včas, měli byste se dočkat květů v následující sezóně.

Černooké Zuzany

černooká susana polní

Černoočka jsou obvykle považována za divokou květinu a jsou oblíbenou volbou pro zahrady s divokými květinami. Tyto květy mají žlutou barvu a tmavě hnědý střed, který na pozadí jasně žluté barvy opravdu vynikne. Tmavý střed trochu připomíná černé oko, odtud název černooká Zuzana.

Černooké Zuzany rostou nejlépe na plném slunci, ale je známo, že se jim daří i na poloslunných místech. Nejsou příliš náročné na půdu, jsou to přece jen divoké květiny.

Tyto květiny často lákají včely, motýly a další hmyz, takže jsou zábavným doplňkem motýlí zahrady.

Černooké Zuzany by se měly vysazovat mezi březnem a květnem, jakmile teplota půdy dosáhne 21,11 °C . Kvést začnou mezi červnem a říjnem.

Náprstník

fialové květy náprstníku

Náprstník je další vysokou kvetoucí rostlinou, která může dosáhnout výšky až 1,83 m . I když nejsou tak vysoké jako cesmíny, přesto pravděpodobně dosáhnou výšky vysoko nad zbytek zahrady. Náprstníky kvetou v růžové, červené, fialové, žluté a bílé barvě.

Název vychází z tvaru květů, které jsou tenké a kuželovité. Tento tvar je podobný rukavici a velikostí odpovídá právě liščí tlapce.

Náprstníku se bude dařit v půdě bohaté na živiny, která je dobře odvodněná. Dobře se jim bude dařit na plném slunci i v polostínu, takže máte určitou volnost, pokud jde o místo výsadby.

Začátek srpna je obecně nejvhodnější dobou pro výsadbu semen náprstníku. Pokud sázíte jako malé počáteční rostliny, počkejte s výsadbou až do chladnějších podzimních měsíců.

Sladký William

sladký William

Květy Sweet William patří do čeledi karafiátovitých, jsou především bílé, růžové a červené a rostou ve svazečcích. Některé odrůdy kvetou dvoubarevnými kombinacemi, přičemž bílá a růžová patří k nejoblíbenějším.

Sweet William se nejlépe daří na plném slunci a v dobře propustné půdě. V extrémních vedrech mohou vysychat, proto je dobré mít v plánu zajistit stín během mimořádně horkých dnů.

Sweet William dobře roste v zahradách, na záhonech i v nádobách, což z něj dělá univerzální volbu pro květináře. Pro ty, kteří žijí v nepředvídatelném podnebí, může být ideální kontejner, aby je bylo možné podle potřeby přesunout dovnitř.

Jak pečovat o dvouleté květiny

Většině dvouletých květin se bude nejlépe dařit, když je zasadíte koncem jara nebo začátkem léta; to je ideální doba, kdy tyto rostliny začínají růst. Aby podpořili klíčení v chladnějších měsících, mnozí zakládají sazenice dvouletek ve skleníku nebo v místnosti a po rozvinutí přesazují počátky na zahradu nebo záhony.

V některých oblastech, kde jsou mrazy obzvlášť silné, může být pro udržení dvouletek při životě v chladných měsících zapotřebí přikrývka.

Stejně jako u většiny mladých rostlin má zásadní význam zálivka. To platí zejména v době, kdy se kořeny zakořeňují. Přestože byste v první sezóně neměli očekávat květy, chovejte se ke dvouletkám, jako byste květy očekávali. To znamená dostatek vody, správné oslunění a v případě potřeby hnojení.

Jaký je rozdíl mezi dvouletkou, jednoletkou a trvalkou?

Pokud jde o rostliny, existují tři hlavní druhy s životním cyklem. Jak již bylo zmíněno, dvouleté rostliny mají dvouletý životní cyklus. Dvouleté rostliny stráví první sezónu růstem a zakořeněním, a poté svou energii využijí ke kvetení ve druhé sezóně. Pravé dvouletky po odkvětu odumřou, ale mnohé z nich rozšíří semena, aby založily další generaci.

Letničky jsou podobné dvouletkám v tom, že po odkvětu odumírají. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že jednoletky zpravidla vykvetou v první sezóně svého růstu. Některé rostliny, které jsou v teplejším podnebí trvalkami, budou v podnebí, kde je chladno, jednoletkami, protože rostlina není zvyklá přežívat chladné teploty.

Co je tedy trvalka? Trvalky zpravidla kvetou každý rok a v následující sezóně se vrátí, aby znovu vykvetly. Mnoho lidí se rozhoduje vysadit na své zahradě trvalky, protože nebudou muset trávit čas sázením nových květin rok co rok znovu.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.