Tipy pro zahradníky - nejlépe kvetoucí trvalky

Zahradničení může vypadat mnohem jednodušší než práce, protože kvetoucí rostliny dávají barevné a fascinující květy, které bez námahy zkrášlují prostředí. Většině lidí je však neznámé, že to může být složitější. Existují však způsoby, jak si zahradničení značně usnadnit.

Navzdory nesčetným zahradnickým radám a technikám, které existují, je klíčem k úspěšné péči o rostliny mít o nich dostatečné znalosti. Existují tři obecné typy rostlin podle životního cyklu - letničky, dvouletky nebo trvalky. A pokud hledáte rostliny nenáročné na údržbu, které vám na zahradě vyrůstají sezónu co sezónu, pak jsou trvalky tou nejlepší volbou.

Níže jsme pro vás sestavili kurátor nejoblíbenějších kvetoucích trvalek na světě, který vám pomůže trvalkám lépe porozumět. Některé z nich vyžadují zvýšenou péči než obvykle, ale většina z nich je nenáročná na údržbu a může se stát základem vaší zahrady.

Co jsou to trvalky?

Trvalky jsou rostliny, které potřebují dva nebo více let k dokončení svého životního cyklu. Rozmnožují se buď semeny, nebo vegetativními formami rozmnožování. Na rozdíl od letniček se trvalky rozrůstají rok co rok, takže je stačí vysadit pouze jednou .

Tyto rostliny obvykle kvetou každý rok pouze jednu sezónu - buď na jaře, v létě, nebo na podzim. Některé během zimy usínají a znovu vyraší na jaře následujícího roku, zatímco jiné si zachovávají listy po celou dobu. Protože trvalky vkládají více energie do růstu kořenů než do pěstování květů, vytvářejí méně květů než letničky.

Nejlepší kvetoucí trvalky, které můžete pěstovat na zahradě

Susan černooká

černooká susana

Třapatka černooká (Rudbeckia hirta), které se také říká třapatka štětinatá, hnědooká a glorióza, je jednou z nejznámějších okrasných rostlin. V závislosti na odrůdě může být jednoletá, dvouletá nebo krátkověká trvalka .

Pochází z velké části Spojených států , tato slunce milující okrasná rostlina z čeledi Asteraceae dorůstá výšky od 0,30 do 0,91 metru. Má kuželovitý kořen a vzpřímené a tuhé stonky pokryté krátkými a jemnými chloupky.

Každý stonek vytváří osamělý jasně žlutozlatý květ, který se skládá z jednotlivých okvětních lístků a tmavého a kuželovitého středu, který kvete od léta do začátku podzimu.

Černohlávky jsou oblíbené jako řezané květiny především díky svým zářivým barvám. Většině odrůd se dobře daří na plném slunci.

Tyto kvetoucí trvalky jsou relativně neškodné, i když existují zprávy, že požití nadzemních částí rostliny může být mírně toxické pro zvířata, jako je skot, prasata, koně a kočky.

Třapatka nachová

fialové třapatky

Z čeledi slunečnicovitých je také tato fialová okrasná rostlina zvaná třapatka nachová nebo třapatka. Tato vytrvalá kvetoucí bylina, známá také pod názvem Echinacea purpurea, se honosí výraznou kuželovitou květní hlavou uprostřed s fialovými jazykovitými kvítky, které mají tendenci vyrůstat od středu.

Pro své atraktivní barvy a dlouhý, pevný stonek jsou fialové třapatky nejoblíbenějšími řezanými květinami do kytic. Jsou oblíbené také v lékařství jako přírodní prostředek proti chřipce a nachlazení .

Třapatky nachové jsou známé jako netoxické pro zvířata a lidi. Domácí zvířata, jako jsou psi, však mají tendenci pozřít velké množství těchto rostlin, což často vede k nepříjemným pocitům.

Narcisy

narcis

Narcisy (Narcissus pseudonarcissus), známé svými trubkovitými květy, se vyskytují v několika atraktivních barvách, jako je žlutá, bílá, růžová a oranžová, a typu .

Tyto rostliny kvetou koncem zimy nebo začátkem jara a jejich květy trvají 1 až 3 týdny. Pěstování narcisů vyžaduje vlhkou, ale dobře propustnou půdu. Tyto kvetoucí trvalky, které pocházejí ze severní Evropy, vyrůstají z podzemní cibule nebo upraveného stonku a mohou dosáhnout výšky až 41 cm ( 40,64 cm ).

Přestože jsou narcisy nesporně atraktivní, patří mezi nejčastěji se vyskytující jedovaté rostliny. Všechny části rostliny obsahují lykorin, toxickou chemickou látku, která může způsobit nevolnost, průjem, bolesti břicha, zvracení a křeče.

Cibulky narcisů, které jsou často mylně považovány za cibulky cibulí, mají nejvyšší koncentraci lykorinu, a jsou tedy nejtoxičtější částí rostliny. Kromě lykorinu obsahují cibulky také šťavelany, které způsobují podráždění kůže a silné pálení.

Hortenzie

modrá hortenzie

Jeden z nejrozmanitějších druhů hortenzií se vyskytuje v různých barevných variantách, které bez námahy ozvláštní každou zahradu. Tyto vytrvalé květiny vytvářejí při vhodné péči atraktivní květy po celou letní sezónu.

Obvykle hortenzie kvetou v odstínech modré, fialové a růžové, ale jiné odrůdy se vyznačují zelenými, bílými nebo červenými květy.

Zajímavé je, že barvy květů hortenzií (u některých odrůd) se mění v průběhu zrání, zatímco u jiných se mění v závislosti na složení půdy a úrovni pH.

Obecně platí, že hortenzie nejsou toxické, pokud nejsou požity v obrovském množství. Rostliny, zejména květy, poupata a listy, obsahují chemickou sloučeninu známou jako glykosid amygdalin.

Ačkoli tato chemická sloučenina sama o sobě není pro člověka ani zvířata toxická, může se po metabolizaci rozkládat za vzniku kyanidu. Mezi příznaky otravy hortenziemi požitím často patří zvracení, průjem nebo deprese.

Pivoňky

růžová pivoňka

Pivoňky obecné neboli Paeonia officinalis jsou dlouhověké trvalky, které vyžadují minimální péči a údržbu, jakmile plně zakoření.

Tato proslulá okrasná rostlina může být bylinného, stromkového nebo mezernatého typu. Pivoňky obecně obvykle začínají kvést koncem jara.

Pivoňky bylinného typu vytvářejí květy od května do června, které trvají 7 až 10 dní, zatímco pivoňky stromkového typu kvetou více či méně 14 dní. Pivoňky mezernaté, které jsou hybridem mezi oběma typy, vytvářejí více květů, které vydrží déle, obvykle 3 až 4 týdny .

Ne nadarmo se pivoňkám přezdívá "král květin". Nejenže jsou svůdné, ale jsou také voňavé a mají bohatou historii a fascinující symboliku.

Pivoňky mohou být škodlivé pro lidi i domácí zvířata. Kořeny, květy a semena obsahují paeonol, který může po požití způsobit průjem, podráždění kůže, nevolnost, zvýšený srdeční tep a třesavku.

Denivky

oranžové denivky

Ať už jste v zahradničení začátečníci nebo jen hledáte snadno pěstovatelnou rostlinu, denivky neboli Hemerocallis by mohly být jednou z vašich nejlepších možností.

Nejsou to však pravé lilie. Zatímco pravé lilie patří do čeledi Liliaceae neboli liliovitých, denivky jsou z podčeledi Hemerocallidaceae v čeledi Asphodelaceae .

Tato vytrvalá rostlina nabízí svůdné květy, které netrvají déle než 24 hodin. Denivky většinou vykvétají brzy ráno a následující noc opadávají.

Denivky snesou lehký stín, ale nejlépe se jim daří na plném slunci. Každá rostlina denivky, která se rozmnožuje z tlustých hlízovitých kořenů, může v plné zralosti dosáhnout výšky asi 0,30 až 1,22 metru.

Tato hybridizátory oblíbená okrasná rostlina má v závislosti na odrůdě různé typy květů. Některé květy denivek jsou kulaté, jiné mohou být trojúhelníkové, hvězdicovité, pavoukovité nebo dvojitě zvlněné.

Denivky jsou stejně jako pravé lilie nebezpečné pro zvířata, ale nejsou tak extrémně toxické pro kočky. Jedovaté jsou všechny části rostliny, včetně stonku, květu, listů a pylu. Po požití i malého množství této kvetoucí rostliny dochází u koček často ke smrtelnému selhání ledvin .

Včelí balzám

včelí balzám

Včelí balzám, známý také jako divoký bergamot nebo Monarda, je vytrvalá rostlina pocházející ze Severní Ameriky. Tato bylinná trvalka, kterou si oblíbili nejen milovníci květin, ale také kolibříci, motýli a včely, vytváří barevné růžové, červené, bílé nebo fialové květy a voňavé listy .

Včelí balzám dává přednost plnému slunci a úrodné, vlhké půdě, ale snese i stín. Každá rostlina dorůstá do výšky 0,76 m (76,2 cm) až 1,22 m (122 cm). Včelí balzám je sice proslulý svou krásou, ale pěstuje se také jako potravinářská, aromatická a léčivá plodina.

Na rozdíl od prvních několika kvetoucích trvalek v tomto seznamu nejsou včelí balzámy jedovaté. Jsou jednou z nejlepších možností, jak je přidat do zahrady, pokud máte malé děti nebo domácí zvířata, protože tyto rostliny jsou neškodné.

Delphinium

modré delfinium

Říká se, že modrá barva je jednou z nejvzácnějších barev, které lze u květin najít. A právě proto si delfínie zajistily místo ve světě okrasných rostlin.

Delphinium se běžně pěstuje jako atraktivní vertikální doplněk zahrad a představuje vysoké, špičaté květy, které jsou často v odstínech modré.

Nejsou modré květiny vaším šálkem čaje? Nezoufejte, protože jiné hybridy delfinií nabízejí více barevných variant, včetně růžové, žluté, bílé, levandulové a červené. Dokonalý kontrast k těmto pestrobarevným květům tvoří stejně atraktivní zelené listy ve tvaru dlaně.

Všimněte si, že delfínie vyžadují zvýšenou péči než jiné vytrvalé květiny. Řadí se mezi krátkověké trvalky a nejlépe se jim daří v mírném počasí, nikoliv v horku. Pro maximalizaci jejich krásy je vysazujte na slunné místo s trvale vlhkou půdou, která má správnou drenáž.

Delphiniums jsou krásné, ale jedovaté. Rostlina obsahuje toxické chemické látky, které mohou při požití nebo dotyku poškodit člověka i zvířata. Mladší rostliny mají vyšší koncentraci těchto chemických látek, a jsou tedy jedovatější. Přímý kontakt s květy a listy Delphinium může způsobit podráždění kůže, zatímco konzumace může mít za následek ochrnutí dýchacích cest.

Kosatec

žlutý květ kosatce

Rostlina Iris vzhledem ke svým širokým barevným variacím úchvatných květů jen dokazuje, proč se její název překládá jako řecká bohyně duhy.

Rod Iris má více než 200 druhů a nespočet kultivarů, takže je snadno najdete v modrých, růžových, fialových, oranžových, žlutých, hnědých, černých a bílých květech .

Každý květ kosatce má šest okvětních lístků, které jsou dvou různých typů: standardní a opadavé. Standardy jsou vnitřní a vzpřímené okvětní lístky, zatímco opadky jsou vnější okvětní lístky, které jsou zahnuté směrem dolů.

Obecně se kosatce dělí na tři typy podle vlastností květů: vousaté, bezvousé a chocholaté. Kosatce vousaté, které patří k nejrozšířenějším trvalkám na světě, mají výrazné "vousy" neboli jemné chloupky podél střední části opadu.

Bezvousý typ, který tento jedinečný rys postrádá, má hladké okvětní lístky. Naproti tomu kosatce chocholaté mají místo vousů hřeben nebo kohoutek (vyvýšené tkáně). Ze všech tří typů jsou chocholaté kosatce nejméně oblíbené .

Cibule, listy a stonky kosatců jsou jedovaté, protože obsahují toxické sloučeniny, jako je irisin. Požití rostliny může způsobit bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem, horečku a podráždění kůže.

Odolný ibišek

rozmarýn bahenní

Další nádhernou trvalkou, kterou můžete přidat do své zahrady, je ibišek vytrvalý nebo také nazývaný sléz bahenní. Pyšní se nápadnými zvonkovitými květy v jednobarevných barvách, včetně červené, bílé a růžové, které jsou často velké jako jídelní talíře.

Tato pomalu rostoucí trvalka dosahuje v plné zralosti obvykle výšky 0,61 až 1,52 metru. Zatímco jeho tropický protějšek, ibišek tropický, nesnáší zimu, ibišek mrazuvzdorný v takových podmínkách dobře prospívá, pokud mu poskytnete plné sluneční světlo a dobře propustnou půdu. Ibišky Hardy jsou považovány za rostliny, které nejsou toxické pro lidi a zvířata.

Ledová rostlina

ledová rostlina

Delosperma neboli častěji označovaná jako ledová rostlina nebo odolná ledová rostlina je další snadno pěstovatelnou trvalkou, která by mohla na vaší zahradě dodat šmrnc pestrým barvám.

Ledové rostliny, které jsou ideální jako půdopokryvné rostliny, dorůstají pouze do výšky 7,62 cm až 20,32 cm a šířky až 1,22 m. Jsou ideální jako půdopokryvné rostliny. Vyznačují se většinou stálezelenými listy s barevnými květy připomínajícími kopretiny, které vydrží téměř po celé léto a podzim.

Mezi nejznámější odrůdy ledových rostlin patří Delosperma herbeau (bílá), Delosperma cooperi (fialová), Delosperma brunnthaleri (žlutá) a Delosperma floribundum (růžová s bílým středem).

Ledové rostliny jsou sukulenty, což znamená, že se jim dobře daří i v podmínkách podobných suchu, ale ne ve vlhké půdě. Snesou i mírný stín, ale jejich krásu maximalizujete, pokud je umístíte na slunné místo.

Téměř všechny odrůdy ledových rostlin jsou netoxické a bezpečné pro výsadbu v okolí malých dětí, psů a koček.

Sedum

červený rozchodník

Další oblíbenou půdopokryvnou rostlinou v tomto seznamu je rozchodník neboli rozchodník. Rozchodníky se vyznačují dlouhou životností, nenáročnou údržbou a odolností vůči suchu, jsou to sukulenty, které vyžadují pouze plné slunce a dobře odvodněnou půdu .

Rozchodníky mají dva hlavní typy: nízko rostoucí a vzpřímené. Nízko rostoucí rozchodníky jsou ty, které potřebujete, pokud hledáte snadno udržovatelný půdní kryt. Rozprostírají se podél země a dosahují výšky pouze 5,08 až 12,70 cm.

Vzpřímeně rostoucí nebo vysoké rozchodníky naopak vykazují vysoké trsy s trsy drobných živých květů, které kvetou od poloviny léta do začátku podzimu.

Některé sukulenty jsou známé jako toxické pro lidi i domácí zvířata, ale rozchodníky obecně patří k výjimkám.

Korálové zvonky

korálové zvonky

Heuchery neboli korálové zvonky jsou stínomilné trvalky se stejně atraktivními listy jako květy. Korálové zvonky jsou známé především díky svým listům, které hýří barvami, například bronzovou, zlatožlutou, červenohnědou a černou, a vytvářejí trsy svislých, vysokých a zvonkovitých květů, které obvykle kvetou koncem jara až začátkem léta .

Květy korálových zvonků se liší také barvou, která se pohybuje od bílé přes světle korálovou až po sytě červenou.

Korálové zvonky rostou nejlépe v polostínu i na plném slunci. Snášejí i plný stín, pokud je půda udržována vlhká.

Řebříček

fialový řebříček

Řebříček obecný neboli Achillea millefolium je rychle rostoucí okrasná rostlina z čeledi Asteraceae. Díky této vlastnosti jsou řebčíky ideální volbou, pokud spěcháte, abyste zaplnili svou krajinu přívalem atraktivních a barevných květů.

Tato trvalka má drobné květy, které se tvoří v trsech a mají mnoho různých barev, například růžovou, žlutou, červenou, oranžovou, fialovou, broskvovou a bílou. Kvete většinou v polovině léta. V plné zralosti dorůstá řebříček výšky až 0,91 m.

Ačkoli se řebříček pěstuje hlavně jako okrasná rostlina, je oblíbený také jako bylinný lék proti ranám, infekcím, nachlazení a chřipce .

Navzdory léčivým vlastnostem řebříčků mohou být tyto všudypřítomné byliny toxické pro zvířata, jako jsou psi, kočky a koně. Jako obranný mechanismus proti býložravcům produkují pyrrolizidinové alkaloidy, které mohou vyvolat zvracení, průjem, pomočování a dermatitidu .

Salvia

tmavě modrá šalvěj

Trvalka Salvia neboli šalvěj lékařská je jednou z možností, na kterou se můžete zaměřit, pokud chcete do své krajiny přidat pestré barvy.

Barevné vysoké trsy květů lákají včely, kolibříky a motýly v široké škále odstínů, včetně levandulové, modré, bílé, tmavě fialové, vzácné žluté a červené. Kvetou často od pozdního jara do podzimu.

Salviím se daří v horkých klimatických podmínkách. Tyto okrasné rostliny z čeledi mátovitých jsou odolné vůči suchu a snadno se udržují a pěstují.

Většina salvií je obecně bezpečná nebo netoxická pro lidi i zvířata. Proto by výsadba těchto trvalek na vaší zahradě ušetřila vaše domácí mazlíčky náhlého zvracení, nevolnosti nebo jakýchkoli nepříjemných a toxických účinků jedovatých rostlin.

Jeřáb břek

jeřáb luční

Geranium sanguineum, běžně známý jako Cranesbill, Geranium nebo Alpenglow, je odolná trvalka pocházející z mírných oblastí. Dorůstá výšky asi 30,48 až 45,72 cm, což z ní činí vynikající půdopokryvnou rostlinu. Je pojmenována jako jeřáb ptačí, protože její dlouhé a štíhlé plody připomínají zobák jeřába.

Jeřábu se nejlépe daří na plném slunci nebo v polostínu s dobře propustnou půdou. Snesou horko i sucho a několik problémů s hmyzem nebo chorobami.

K dispozici je mnoho druhů a kultivarů jeřábů. V závislosti na druhu nebo kultivaru kvete většina květů, které mají pět malých okvětních lístků, koncem jara až začátkem léta po dobu 2 až 4 týdnů. Barevné variace zahrnují mimo jiné světle růžovou, bílou, levandulovou, fialovorůžovou a modrou.

Jeřáby mají rozmanité využití a jsou považovány za netoxické pro lidi i domácí zvířata. S oblibou se používají do koláčů, čajů, adstringentů a obkladů. Oleje z jeřábů se zase používají do krémů, pleťových vod, repelentů proti hmyzu a šamponů proti vším. Zatímco jeřáby jsou neškodné, ostatní pelargonie (Pelargonium spp.) jsou škodlivé pro psy, kočky a koně.

Maminky

chryzantémy

Chryzantémy, nebo obecně označované jako Mums, jsou jednou z nejznámějších a nejdůležitějších okrasných rostlin. Poprvé byly vypěstovány v oblasti Eurasie, nyní se hojně pěstují po celém světě s nespočtem druhů a kultivarů v různých odstínech květů.

Pěstování maminek obecně vyžaduje buď plné slunce, nebo polostín s dobře propustnou půdou. Každá rostlina obvykle dosahuje výšky až 0,91 m a má podmanivé květy v bílé, růžové, červené, oranžové, žluté a fialové barvě.

Vzhledem k různým dostupným odrůdám mají maminky různá období kvetení. Zatímco většina z nich začíná kvést v polovině léta, jiné druhy kvetou na začátku podzimu nebo koncem podzimu.

Upozorňujeme však, že maminky mohou být škodlivé pro člověka a zejména pro kočky, psy a další zvířata. Jedovaté jsou zejména listy a stonky. Při požití domácími zvířaty může Mums způsobit zažívací potíže nebo zánět kůže. Dlouhodobý kontakt s těmito rostlinami může u lidí rovněž způsobit kontaktní dermatitidu.

Astry

růžové astry

Zatímco většina trvalek v tomto seznamu kvete během letní sezóny, astry vynikají tím, že pomáhají dodat zahradě jasné barvy i během podzimu.

Astry jsou na podzim kvetoucí odolné trvalky, které nabízejí širokou škálu barev v různých výškách. V závislosti na odrůdě představují květy červené, růžové, bílé, fialové nebo modré barvy. Květy jsou drobné s hvězdicovitými hlávkami.

Astrám obecně lépe prospívá vlhká, dobře propustná půda a plné slunce. Většina z nich dosahuje výšky až 1,22 m, ale jiné mohou být kompaktní jako alpská odrůda. Odumírání květů může pomoci vytvořit více květů .

Květina blankytná

květina přikrývky

Blanket Flowers neboli gaillardie z čeledi slunečnicovitých jsou nejznámější pro své dlouhé sezónní květy, které začínají kvést na začátku léta až do začátku podzimu.

Tato slunce milující, suchu odolná kvetoucí rostlina láká motýly svými slavnostními květy v oranžových, vínově červených nebo žlutých odstínech. Zářivé barvy jejich okvětních lístků připomínají tradiční textilní vzor indiánů, odtud název "květy přikrývky".

Obecně dosahují květy deky výšky asi 1 stopu až 0,61 metru. Patří k nejjednodušším okrasným rostlinám, protože vyžadují pouze plné sluneční světlo a dobře propustnou půdu.

Blanket Flowers jsou převážně netoxické. Přesto by kontakt s jejich šťávou nebo mízou mohl způsobit vyrážku nebo podráždění kůže.

Klíčník obecný

žlutá klíněnka jírovcová

Milovníci rostlin poznají klíčnici jírovcovou (Coreopsis verticillata) nebo také známou jako Creme Brulee či Coreopsis pro její zářivé květy ve zlatožluté (některé odrůdy se honosí tmavě hnědým středem), fialové, růžové, oranžové nebo červené barvě. Jsou tak pojmenovány, protože jejich semena připomínají klíšťata.

Stejně jako u většiny trvalek, i klíčníky mají několik kultivarů a jeden z nich, Coreopsis leavenworthii, byl jmenován floridskou státní květinou .

Klíčníky jsou obecně krátkověké a ke svému růstu vyžadují plné slunce a dobře propustnou půdu. Snesou však i částečný stín, zejména v horkém podnebí, ale nebudou tolik růst a kvést. Kvetou od začátku léta do podzimu, ale odumírání pomůže udržet kvetení klívie po celé léto.

Mořská cesmína

květy mořských cesmín

Sea Holly neboli Eryngium je okrasná rostlina, která vyniká svými ostnitými listy a květy připomínajícími kov, které mají na bázi chocholíky pichlavých listů nebo modifikované listy.

Květy Sea Holly mají různou barvu, v závislosti na odrůdě jsou zelené, modré, modrofialové, stříbrné a bílé. Totéž platí i pro listy. Některé druhy mají listy tenké a dlouhé, zatímco jiné mají listy hluboce laločnaté nebo zaoblené.

Sea Holly, symbol síly, přitažlivosti a nezávislosti, je jednou z nejsnadněji pěstovatelných a udržovatelných trvalek. Vyžaduje minimální péči, protože se nejlépe vyvíjí i v chudých a suchých půdních podmínkách. Každá rostlina dorůstá po plném zakořenění výšky asi 0,30 až 0,91 m a kvete během léta až podzimu.

O toxických účincích mořské cesmíny nejsou žádné zprávy. Tato atraktivní trvalka je netoxická a bezpečná.

Forget-Me-Not

forget me not květina

Forget-Me-Nots se honosí malými okvětními lístky, které vypadají jako myší uši, což přesně vystihuje starořecký význam jména této trvalky rodu Myosotis.

Nejběžnějšími druhy Forget-Me-Not jsou Myosotis sylvatica (lesní zapomněnka) a Myosotis scorpioides (pravá zapomněnka). Pyšní se pětičetnými drobnými modrými květy s kontrastními žlutými středy. V dospělosti obvykle dorůstají výšky 0,15 až 0,30 m a kvetou na jaře až v létě .

Většina rostlin Forget-Me-Not pochází z Nového Zélandu. Zatímco nejběžnější druhy jsou v modré barvě, jiné mají růžové a bílé květy. Této trvalce se obecně daří buď na částečném, nebo plném slunci a v dobře propustné půdě.

Zahrádkáři s malými dětmi a domácími mazlíčky by se neměli obávat vysazovat tyto stínomilné okrasné rostliny, protože nejsou toxické a zdaleka neškodí.

Krvácející srdce

krvácející srdce

Bleeding Heart neboli Lamprocapnos spectabilis je kvetoucí rostlina původem z východní Asie, která rozhodně ví, jak zaujmout svými výraznými růžovými květy ve tvaru srdce, které se objevují na 25,40 až 38,10 cm vysokých obloukovitých stoncích.

Tato vytrvalá bylina se tvoří z dužnatých kořenů a po plném rozrůstání by mohla dorůst výšky asi 0,46 až 1,22 metru. Na rozdíl od většiny kvetoucích trvalek vyžaduje Bleeding Heart jen malou údržbu. Potřebuje trvale vlhkou a úrodnou půdu a polostín .

Mezi nejznámější kultivary Bleeding Heart patří Alba (bílé květy), Gold Heart (jasně zlatozelené listy) a Fringed Bleeding Heart (menší květy).

V žádném případě se nenechte oklamat krásou této rostliny. Navzdory své atraktivní fasádě může při konzumaci velkého množství přinést nebezpečí pro domácí zvířata, protože obsahuje izochinolinové alkaloidy.

Flox zahradní

zahradní flox

Phlox zahradní, Phlox paniculata, dodá každé zahradě od léta do podzimu živé a podmanivé barvy. Dlouho kvetoucí Garden Phlox tvoří husté trsy nebo latníky nádherných pětičetných květů, obvykle v růžové, červené, levandulové, fialové, bílé, růžové, oranžové nebo dvoubarevné barvě.

Tyto kvetoucí trvalky, které pocházejí z většiny východních a středních částí Spojených států, jsou v současné době dostupné ve stovkách kultivarů.

Zahradní floxy obecně snášejí lehký stín, ale nejlépe rostou na plném slunci, protože zastínění snižuje množství a kvalitu květů .

Garden Phlox je také vynikající volbou, pokud máte domácího mazlíčka, který rád okusuje rostliny. Tato kvetoucí trvalka je bezpečná pro domácí mazlíčky, protože není toxická pro zvířata ani lidi.

Zvonky

zvonky

Zvonky neboli Campanulas, které se vyznačují zvonkovitými květy, jsou jedním z nejznámějších a snadno pěstovatelných rodů trvalek.

Ačkoli celý rod nabízí celou řadu jiných tvarů květů než zvonkovitých a barev květů, zvonky si získaly oblibu díky svému výraznému květenství v odstínech světle modré, levandulové, růžové nebo bílé.

Většině zvonků se nejlépe daří na plném slunci a v dobře propustné půdě, i když některé druhy, včetně zvonku mléčného (Campanula lactiflora), zvonku širolistého (Campanula latifolia) a zvonku korejského (Campanula takesimana), snášejí polostín a dávají přednost vlhkým půdám .

Všechny části zvonků nemají toxické účinky na zvířata a člověka. Jsou jednou z mnoha bezpečných okrasných rostlin, které lze zařadit do zahrady vhodné pro domácí zvířata.

Lilie Canna

lilie canna

Pokud chcete vytvořit ústřední bod ve vaší krajině, měly by se lilie Canna dostat na seznam vašich možností. Canna Lilies neboli Canny jsou tropické a subtropické okrasné rostliny, které se vyznačují výraznými, lopatkovitými, pruhovanými listy a živými květy.

Canny jsou nenáročné na údržbu a snadno se pěstují. Tyto trvalky rostou buď ze semen, nebo z oddenků a v závislosti na odrůdě dosahují výšky od 0,61 do 1,83 metru.

Pro podporu nepřetržitého kvetení po celou sezónu lze provádět odnožování. Barvy květů se pohybují od červené se žlutými okraji až po šarlatovou a oranžovou.

Další okrasná rostlina vhodná pro domácí mazlíčky, Canna Lillies, je oblíbená u mnoha milovníků rostlin nejen pro svou spolehlivost. Tyto kvetoucí trvalky lze bezpečně vysazovat v okolí domácích zvířat a malých dětí, protože jsou neškodné a netoxické.

Red Hot Poker

Red Hot Poker

Další nápadnou kvetoucí trvalkou, které si nelze nevšimnout, je Red Hot Poker neboli lilie s pochodní neboli Kniphofia uvaria.

Tato rostlina patřící do čeledi liliovitých (Liliaceae) se může pochlubit dlouhotrvajícím jasně oranžovým, červeným, žlutým nebo krémovým květenstvím ve tvaru láhve, které připomíná hořící pochodeň. Tyto květní klasy mají zpočátku tlumené barvy, ale brzy se s růstem stávají zářivými.

Plně vzrostlé pokéry Red Hot mohou být vysoké 0,91 až 1,22 m , s čárkovitými listy ve tvaru písmene V, které jsou dlouhé asi 76,20 cm. Jako trvalky odolné vůči suchu a horku milují plné slunce a písčitou půdu. Kvetou od loňského jara do začátku podzimu.

Hollyhock

růžový svatojánský chléb

Hollyhock neboli Alcea rosea je krátkověká kvetoucí trvalka z čeledi ibiškovitých. Obvykle dorůstá do výšky 1,83 m s jediným nevětveným květním stonkem.

Cesmína, která je často považována za staromódní zahradní rostlinu, se dostala na seznam nejoblíbenějších květin. Jakmile začne kvést, zůstávají květy cesmíny otevřené 3 až 4 dny během pozdního jara a začátku léta.

Většina odrůd vytváří jednoduché květy v různých odstínech, například červené, bílé, žluté a růžové, zatímco jiné druhy tvoří dvojité květy, které vypadají jako pudřenky .

Krásné květy cesmíny maximalizujte tím, že ji zasadíte na plné slunce a do dobře propustné, vlhké a úrodné půdy. Snesou i částečný stín, květy však nemusí být tak živé.

Hollyhocks nejsou při požití škodlivé. Při dotyku však mohou tyto rostliny vyvolat mírné podráždění pokožky.

Levandule

levandule

Do čeledi Lamiaceae neboli mátovitých patří rod kvetoucích rostlin, které se pěstují pro své květy a vůni, zvaný Lavandula neboli obecně známý jako levandule.

Levandule, jedna z nejuniverzálnějších okrasných rostlin, se hojně pěstuje pro několik způsobů využití, včetně krajinářství, potravinářství, výroby oleje, kosmetiky a bylinné medicíny. Květy levandule lze použít při vaření, zatímco z listů se získávají éterické oleje .

Tyto rostliny snášejí sucho, ale nejlépe kvetou, pokud se pěstují v dobře propustné půdě a na plném slunci. Mezi běžné problémy levandulí patří houbové choroby ve vlhkém podnebí a hniloba kořenů způsobená nadbytkem vody.

Obecně lze levandule považovat za toxické pro domácí zvířata, jako jsou psi a kočky. Mohou způsobovat nevolnost, zvracení a nechutenství.

Ruská šalvěj

šalvěj ruská

Šalvěj ruská, dřevnatá trvalka z čeledi mátovitých, je ideální pro horké a suché podnebí. Tato kvetoucí rostlina odolná vůči suchu vyžaduje minimální údržbu a nejlépe se jí daří, pokud je pěstována na plném slunci a v dobře propustné půdě.

Šalvěj ruská vytváří drobné fialovomodré květy vytvořené v okolících podél stonků a podlouhlé šedozelené listy.

Šalvěj ruská má sedm známých druhů, ale nejoblíbenější je Perovskia atriplicifolia. Dorůstá výšky asi 0,91 m až 1,22 m a kvete po celou letní sezónu.

Rostliny šalvěje ruské jsou nejedlé. Ačkoli jsou listy jedovaté a při kontaktu mohou způsobit podráždění kůže, šalvěj ruská je obecně nejedovatá.

Sedmikrásky Shasta

sedmikráska trpasličí

Tato nádherně kvetoucí rostlina dorůstá výšky asi 1 stopu až 0,91 metru a představuje fascinující letní květy, obvykle v podobě bílých okvětních lístků s jasně žlutým středem.

Sedmikrásky Shasta, označované také jako Leucanthemum x superbum, kvetou brzy na jaře a v létě. Tyto bylinné trvalky nejlépe prospívají, pokud jsou vysazeny v polostínu nebo na plném slunci a v úrodné půdě s dobrou drenáží. Hojnější kvetení podpoří odumírání květů.

Stejně jako maminky mohou být i sedmikrásky Shasta jedovaté pro domácí zvířata. Tyto rostliny mohou způsobit dermatitidu, průjem, zvracení a nadměrné slinění.

Speedwell

zahradní rychlík

Rychlík, Veronica umbrosa, je otužilá okrasná rostlina známá pod jinými názvy, například Veronica a Georgia Blue. Dobře roste i v náročných půdních a vodních podmínkách a po plném zakořenění vyžaduje minimální péči a údržbu.

Většina rychlených zvonků pochází z Evropy. Pyšní se volnými trsy květů, které vydrží po celé léto. Odstíny květů se liší v závislosti na odrůdě, mohou být sytě fialové, sytě modré, bílé, sytě fialovomodré, safírově modré, purpurově růžové a růžové.

Catmint

máta kočičí

Aromatická bylina, která může na vaší zahradě rozzářit barvy, má podobu máty kočičí neboli nepety. Tyto dlouhověké trvalky jsou z různých důvodů oblíbeným doplňkem sbírky okrasných rostlin mnoha zahrádkářů.

Nejenže se tyto nízké rostliny snadno pěstují, ale jsou také neuvěřitelně všestranné a zvládnou různé půdní podmínky, včetně tvrdé hlíny, pokud jim poskytnete dostatek slunečního světla.

Kočičí máty jsou rychle rostoucí a v době zralosti dosahují výšky až 0,91 m a šířky 0,91 m. Představují atraktivní šedozelené listy a často modré nebo levandulové květy ve tvaru klásku, které kvetou od začátku léta do začátku podzimu .

Penstemon

červený penízek

Penstemon Palmerův nebo Penstemon známý také pod názvem Beardtongue je vytrvalá bylina nebo subkeř ceněná nejen pro své nádherné květy, ale také pro protierozní účely .

Tato dlouho kvetoucí rostlina má protilehlé dužnaté listy se zubatými okraji a několik trsů kulovitých květů. Každý květ má pětičetný kalich (kališní lístky) a válcovitou korunu (okvětní lístky). Odstíny květů se pohybují od růžové po bílou, fialovou, červenou a žlutou .

Penstemony pocházejí z jihozápadní části Spojených států, jsou odolné vůči suchu a dávají přednost plnému slunci nebo polostínu, nízké vlhkosti a dobře propustné, písčité půdě. Po plném rozrůstání dorůstají výšky asi 1,07 až 2,13 m a šířky 0,61 m. V případě, že se jedná o rostliny, které jsou v rozmezí od 1 do 2,13 m, je možné je pěstovat v různých druzích. Kvetou od konce léta do jara.

Květina špendlíková

květ špendlíku

Pincushion Flower neboli Scabiosa je jednou z nejsnáze pěstovatelných zahradních rostlin, která vytváří výjimečné květy. Některé scabiózy, jako například Scabiosa atropurpurea, se pěstují jako jednoletky, zatímco jiné, jako například Scabiosa caucasica, jsou považovány za trvalky.

Květy šišáku se obvykle objevují v modrých, bílých nebo růžových odstínech s polštářovitým středem a tyčinkami připomínajícími špendlíky (odtud název šišák). Fascinující květenství se objevuje od konce jara nebo začátku léta až do prvních mrazů.

Květy pincushion si nejlépe užijete, když je zasadíte na plné slunce a do dobře propustné, bohaté půdy. Po plném zakořenění vyžadují minimální péči, ale dbejte na to, abyste je nevystavovali extrémně vlhkým nebo chladným podmínkám .

Jehnědové ucho

květ jehnědy

Beránčí ucho neboli Stachys byzantina je statná trvalka, která patří do čeledi mátovitých. Často je vysoce ceněná jako vynikající záhonová rostlina, vytváří měkké, sametové a štíhlé stálezelené listy a podlouhlé klasy růžovofialových květů, které se v létě ukazují ve své kráse.

Beránek ušatý snáší chudé půdy i sucho, ale nejlépe se mu daří na plném slunci a v dobře propustné půdě.

Mezi další běžné názvy této rostliny patří jehněčí ocásek, jehněčí jazyk, vlnatka ranhojičská a vlnitá betonie .

Květina balonovitá

balónková květina

Tato dlouhověká vytrvalá kvetoucí rostlina je další oblíbenou rostlinou zahrádkářů po celém světě. Balonová květina neboli Platycodon grandiflorus je známá svými atraktivními a vyskakujícími okvětními lístky a v létě bohatě kvete, zejména pokud je vysazena na plném slunci a v dobře propustné půdě.

Balónové květy patří do čeledi zvonkovitých neboli Campanula. Vyznačují se hvězdicovitými, fialově modrými, bílými nebo růžovými květy a v plné zralosti obvykle dorůstají výšky 0,30 až 0,61 metru a šířky 0,30 metru.

Tyto rostliny mají jedovaté kořeny a mírně jedovaté listy, zejména starší a bazální listy. Balonové květy pocházejí z Číny, Koreje, Japonska a Ruska a jsou známé také pod názvy zvonek čínský a zvonek japonský.

Makovice

islandské máky

Mák je kvetoucí okrasná bylina, která může být jednoletá nebo hluboko zakořeněná trvalka.

Vytrvalé máky, jako je orientální mák (Papaver orientale), islandský mák (Papaver nudaucaule) a alpský mák (Papaver alpinum), jsou krátkověké a často začínají kvést na začátku až v polovině léta. Mák obecně tvoří velké a zubaté listy a barevné květy v bílé, růžové, červené nebo fialové barvě v závislosti na odrůdě.

Tyto rostliny kvetou nejlépe na plném slunci nebo v polostínu a v úrodné, dobře propustné půdě. Po plném zakořenění jsou odolné vůči suchu Dospělé rostliny dosahují výšky asi 0,61 m až 1,22 m a šířky 0,61 m.

Mák je prudce jedovatý. Většina částí rostliny obsahuje alkaloidy, které mohou vyvolat křeče, dušení a v některých případech i smrt .

Růže

oranžová růže

Růže jsou dřevnaté kvetoucí vytrvalé rostliny z čeledi růžovitých (Rosaceae). Většina druhů růží má květy s pěti okvětními lístky a pěti kališními lístky pod nimi, zatímco jiné, jako například růže hedvábná (Rosa sericea), mají čtyři okvětní lístky a čtyři kališní lístky na květ.

K dispozici jsou rozsáhlé barevné varianty, které sahají od bílé přes růžovou, žlutou, červenou, oranžovou, černou, modrou, zelenou, bordó a další. Tyto kvetoucí keře mají střídavé listy, které jsou dlouhé a zpeřené.

Ačkoli jsou růže proslulé jako cenné řezané květiny a zahradní rostliny, produkují také oleje používané k výrobě parfémů. Věděli jste, že růže jsou červnovou květinou narození?

Růžím se nejlépe daří, pokud jsou vysazeny na slunném stanovišti s úrodnou, dobře propustnou, hlinitou půdou. Vyžadují alespoň 6 hodin slunečního svitu během dne, protože vystavení ve stínu může zvýšit výskyt škůdců, jako je plíseň a třásněnky.

Dianthus

dianthus barbatus

Hvozdík (Dianthus), jinak nazývaný růžový, je skupina kvetoucích rostlin původem z Asie a Evropy. K dispozici jsou stovky druhů a kultivarů, hvozdíky mohou být jednoleté, dvouleté nebo vytrvalé.

Většina vytrvalých hvozdíků dorůstá výšky 25,40 až 50,80 cm a vytváří voňavé pětičetné květy různých tvarů a barev. Květy se objevují v růžové, červené, růžové, žluté a fialové barvě na jaře a koncem léta až do prvních mrazů, zatímco listy jsou často šedozelené nebo modrozelené .

Tyto rostliny jsou ideální pro okrajové výsadby, nádoby nebo skalky, které dodají krajině pestré barvy. Růžovkám vyhovuje dobře propustná, neutrální až mírně zásaditá půda a plné slunce, snesou však i světlý stín.

Rostliny hvozdíku mají jedovaté schopnosti. Tyto vytrvalé květy mohou způsobit nízkou toxicitu při požití a mírné podráždění pokožky při kontaktu .


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.