10 nejlepších rostlin a květin odolných vůči suchu

Pěstování zahrádky může být zábavnou a prospěšnou kratochvílí, kterou zvládne vykopat téměř každý! Pěstování vlastních květin a potravin může přinést krásu na vaši zahradu a může být dokonce vzrušující pozorovat zvířata a opylovače, které vaše zahrada přitahuje.

V závislosti na místě, kde žijete, však může být pěstování zahrady náročnější, než si myslíte.

V závislosti na počasí možná budete muset přijmout opatření, aby vaše rostliny přežily. Pokud žijete v oblasti s malým množstvím srážek a častým suchem, budete potřebovat rostliny odolné vůči suchu.

Když si pro pěstování vyberete květiny odolné vůči suchu, můžete pracovat s přírodními podmínkami, a ne proti nim.

Dobrým pravidlem je vybírat původní rostliny, ale pokud si nejste jisti, které rostliny jsou původní ve vaší pěstitelské zóně, můžete zvážit rostliny, které jsou obecně dobře známé pro své vlastnosti odolné vůči suchu.

Existuje několik druhů rostlin odolných vůči suchu, které můžete pěstovat na své zahradě. Zde jsou nejlepší rostliny a květiny odolné vůči suchu, které vám pomohou vykročit správným směrem.

#1. Třapatky

fialové třapatky

Třapatky jsou nejen samosprašné, čímž vám ušetří čas a peníze potřebné k jejich přesazování, ale nepotřebují ani mnoho údržby.

Tyto květiny si poradí se suchem a drsnou půdou, pokud je zajištěna nějaká forma drenáže. Vedle vlastností odolných vůči suchu přitahují tyto květiny také ptáky a motýly.

Nejenže budete mít krásné květiny, které si poradí s nedostatkem deště, ale aktivně přivedou do vaší zahrady také opylovače.

#2. Lantana

žlutá lantana

To, že jsou tyto květiny nesmírně krásné, neznamená, že jsou náročné na údržbu. Lantana má na svých stoncích několik barevných květů a nejvyšší druhy této rostliny mohou dorůst až do výšky 1,83 metru!

Navzdory své kráse nepotřebuje tato květina mnoho vody a snadno přežije i v suchých podmínkách.

#3. Salvia

tmavě modrá šalvěj

Tato žáruvzdorná rostlina přitahuje pozornost lidí, kolibříků i dalších opylovačů. Nejen to, ale také roste po celou sezónu bez ohledu na krajinu a podmínky.

Tyto sloupy krásných květů najdete v několika barvách a ve výšce od osmi do třiceti centimetrů. Sledujte svou šalvěj, protože možná uvidíte poletovat kolibříka.

#4. Levandule

levandule na plném slunci

Levandule krásně voní, působí jako úžasný esenciální olej pro řešení nejrůznějších potíží a přitahuje motýly a další druhy opylovačů.

Levandule původně rostla na Blízkém východě, takže je téměř samozřejmé, že se poměrně dobře vyrovnává se suchem a je to jedna z nejběžnějších rostlin na plném slunci, které můžete pěstovat.

#5. Kalifornský mák

kalifornské máky

Nejenže patří k nejlépe sucho snášejícím květinám, ale kalifornské máky si poradí i se zahradami, které nejsou tak úrodné, jak byste si možná přáli.

Pokud máte na zahradě špatné podmínky pro růst kvůli nedostatku srážek, můžete tyto máky vysadit i přesto. Jejich oranžové barvy jsou nádherné a vypadají téměř jako západ slunce, pokud je zachytíte ve správném světle.

#6. Veronica

Tato květina se nejen velmi snadno pěstuje, ale také se vyskytuje v mnoha různých barvách a kvete velmi dlouho. Pokud jí dopřejete plné slunce a dobře propustnou půdu, můžete mít krásné květy, které budou dobře růst a přitahovat opylovače bez ohledu na množství srážek.

#7. Řebříček

Řebříček je velmi nenáročný na péči a vyraší téměř v jakýchkoli podmínkách. Může se mu dařit i v půdě, která je kvůli vysokému obsahu písku nadměrně rychle propustná. Kvete zářivě červeně a žlutě a vždy se snadno rozroste, aniž by vyžadoval příliš mnoho údržby.

#8. Květiny blankytně modré

Zatímco vy osobně můžete během sucha a doprovodné vlny veder skončit se shazováním deky, tohoto druhu deky se pravděpodobně nemusíte obávat, že by uvadla!

Květiny blanokřídlých se často pěstují na prériích a vy se můžete těšit z jejich jasně červených a žlutých odstínů, které na vaši zahradu přivedou opylovače.

#9. Pineleaf Penstemon

Tato rostlina je po většinu roku polozelená, ale když vykvete, určitě o ní budete vědět! Všechny její jasně červené květy uvidíte na slunci už z dálky, stejně jako kolibříky a motýly.

Na to, jak je tato květina krásná, je stejně překvapivé, že dokáže přežít s minimem vody a bude se jí dařit i v suchém prostředí.

#10. Sedum

Tato květina svou strukturou vypadá téměř jako chomáčky cukrové vaty. Existuje důvod, proč většina lidí pěstuje tyto sukulenty pro jejich květy, a listy rostliny jí umožňují snadno zadržovat vodu.

Existují stovky druhů rozchodníků a určitě najdete takový, který se bude hodit pro vaši zahradu.

#11. Ruská šalvěj

Ruská šalvěj je pro potenciální zahradníky jedním z nejlepších pěstitelů. Za prvé, šalvěj ruská je velmi odolná rostlina, která je odolná vůči suchu. Za druhé, zvířata, jako jsou jeleni a králíci, tyto rostliny nežerou, takže je můžete využít k tomu, abyste na zahradě zabránili přístupu škůdců.

#12. Ostropestřec mariánský

O kulovitém bodláku mnoho zahrádkářů neví, ale je to skvělá květina, která může růst jen s malým množstvím vody. Kulovité kulovité květy jsou nejen krásné a jedinečné, ale lze je také utrhnout a usušit a poslouží jako jedinečné umělecké komponenty.

#13. Amsonia

Další květina, která je jednak trvalkou a také většinou zahrádkářů málo využívanou, Amsonia je listnatá rostlina, která má trsy modrých květů, které se objevují na jaře.

Na podzim se zelené listy mění na zlaté a ladí s ostatními stromy, které začínají měnit barvu. Ať jsou tedy podmínky jakékoliv, vždy budete mít na zahradě krásnou květinu.

#14. Vousatý jazyk

Nenechte se zmást názvem, protože tato květina vypadá na zahradě skutečně velmi pěkně - vůbec se nepodobá výše zmíněným částem těla! Květiny Beardtongue rostou na pouštích a jsou velmi nenáročné na údržbu, jejich květy vyrůstají do krásných trsů na parách.

#15. Geranium

Tyto rostliny jsou velmi odolné a snášejí horko i málo srážek. Dokážou přežít týdny bez deště, a pokud se o ně budete starat, pak vám jedna rostlina může vydržet i desítky let.

Představte si, že si zasadíte rostlinu, která vás možná přežije a bude s přibývajícími léty dál poskytovat krásu vaší rodině.

#16. Klokaní tlapka

Jak asi tušíte, tato rostlina pochází z Austrálie a je jedinečná a krásná a zároveň odolná vůči suchu.

Rostlina začíná jednoduchou růžicí listů a poté začnou vyrůstat a objevovat se květní stvoly. Kolem těchto stonků rostou a vinou se červené květy, které se rozvíjejí.

Protože tyto květiny pocházejí z Austrálie, mohou růst v suché a písčité půdě a snadno zadržují vodu. Na rozdíl od jiných rostlin využívají k výživě mízu v kořenech a mohou růst po celý rok, dokonce i v nepříznivých podmínkách.

#17. Trubkovitá liána

Tyto liány jsou neobyčejně všestranné a jsou také velmi odolné vůči suchu. Tyto liány mohou růst v různých podmínkách a jejich zářivé květy jsou v odstínech lákavých pro kolibříky, jako je oranžová a červená.

Stejně jako pelargonie je i trubačovitá liána v mnoha případech vytrvalá. V zimě odumře a na jaře se obnoví.

#18. Divoký šeřík

fialové květy šeříku

Šeříky jsou stálezelené rostliny, které snášejí sucho, a najdete u nich několik různých druhů, které pocházejí z různých vegetačních pásem. Poté, co nový šeřík zasadíte a týden zaléváte, aby začal růst, nebudete ho muset zalévat, pokud oblast nezasáhne velké sucho.

#19. Plazivý flox

Tato rostlina je pestrobarevným potěšením, které můžete mít na zahradě, a navíc je poměrně nenáročná na údržbu. Běžně se pěstuje na skalkách a v jiných méně než ideálních půdních podmínkách, takže je velmi odolná.

Stačí trocha práce a budete mít na zahradě krásné květiny, které budou odolné vůči suchu.

#20. Okrasná tráva

Ačkoli se technicky nejedná o květinu, tento druh trávy má pýr, který k ní přitahuje pozornost - stejně jako květina! Tato tráva roste snadno a bílé chocholy nejlépe uvidíte v horkých a suchých letních měsících.

Tuto trávu nebudete muset trávit čas kropením hadicí, protože roste sama a vyžaduje jen velmi málo vody.

#21. Motýlí keř

Ačkoli je tato rostlina odolná vůči suchu, váže se k ní jedna pěstitelská výhrada. V některých státech a ekosystémech je motýlí keř invazním druhem, který může způsobit problémy místnímu ekosystému a ohrozit zdraví vaší zahrady.

Přesto, pokud žijete v západní části USA, může to být ideální rostlina, která poroste rychle a s minimem vody.

Milují ji opylovači a k rychlému kvetení nepotřebuje mnoho vody. Opět se předtím ujistěte, že můžete motýlí keř ve vaší oblasti bezpečně vysadit - pro jistotu se poraďte s místním družstvem.

#22. Coreopsis

Tato květina vypadá téměř jako sedmikráska, má velké, živé květy, které září na slunci a na vaší zahradě vypadají naprosto úžasně.

Najdete je v několika barvách, od růžové po žlutou, a bez problémů zvládnou horké a suché oblasti. Navíc můžete získat spoustu květů z jediné rostliny a jsou také odolné vůči jelenům.

#23. Pelyněk

Zatímco většina lidí pěstuje pelyněk pro jeho listy, příliš málo zahrádkářů ví o jeho dalších vlastnostech.

Rostlina je velmi odolná a snáší vysokou vlhkost, málo vody a velmi horké podmínky. Je také odolná vůči škůdcům, a jakmile začne růst, poskytne vaší zahradě dokonalou kulisu.

#24. Hůlka Flower

Květina hůlka neboli Gaura je jednou z nejlepších trvalek odolných vůči suchu. Název Wand Flower získala proto, že na 0,91 metru vysokých stoncích připomínajících hůlku se nachází několik květů ve tvaru motýla. Můžete je získat v několika různých barvách a opylovači je samozřejmě milují!

#25. Devětsil

květy devětsilu

Jedinečné jméno není vše, co tato rostlina má. Keř devětsilu má krásně zbarvené listy a olistění, které může mít barvu od tmavě vínově fialové až po měděnější oranžovou.

Květy jsou malé, ale často kontrastují s tmavšími listy, takže působí docela efektně.

#26. Hortenzie latnatá

Tento keř opět najdete v několika druzích a různých velikostech. I když květy vypadají křehce a choulostivě, rostlina je velmi odolná.

Zvládnou sucho a poradí si i s náročnými podmínkami, a ať už si koupíte jakýkoli typ hortenzie paniklové, budete moci ocenit její krásu.

#27. Baptista

Této květině se také říká falešné indigo a příběh, který se za tímto názvem skrývá, souvisí s barvivem vyráběným z květů.

Říká se, že když Evropané objevovali nový svět, platili indiánům za pěstování této rostliny. Ti pak z květů vyráběli barvivo a prodávali je zpět do Evropy jako "falešné indigo", protože pravé indigo bylo velmi drahé.

I když pravděpodobně neplánujete pěstovat tuto rostlinu z tohoto důvodu, existuje spousta dalších důvodů, proč ji vyzkoušet. Je velmi odolná vůči suchu a budete se moci těšit ze všech druhů květů, které vyrůstají ze stonků!

#28. Máta kočičí

Tato rostlina nemá s kočkami příliš společného, ale určitě si užijete kořeněnou vůni, kterou vydávají fialové květy. Květy si udržují pěkný tvar a také vydrží bez velké zálivky, takže je můžete mít u sebe i v těch nejdrsnějších podmínkách.

#29. Verbena

Pokud chcete jednoletou květinu se spoustou květů, která vám vydrží až do zimy, můžete se po zvážení verbeny zastavit. Existuje několik různých druhů, které mají různé trsy květů a jsou velmi trvanlivé.

Nemusíte se bát vysadit verbeny v suchém počasí, protože vydrží bez ohledu na nedostatek srážek.

#30. Angelonie

Na rozdíl od květin, které kvetou mimo letní vedra, angelonie nejlépe kvete vždy, když je velké horko.

Angelonie můžete vysadit v různých barvách a výškách, aby dokonale ladily s vaší zahradou. Zvládnou suché počasí a daří se jim i ve velmi horkých podmínkách.

#31. Bidens

Tyto jednoleté květiny jsou nejen velmi odolné vůči suchu, ale mají také zářivé květy, které vydrží po celou sezónu. Také nebudete muset provádět žádnou údržbu s tím, že se budete zbavovat odkvetlých květů odumíráním, jakmile květy vyrostou.

Květiny Biden můžete vysadit kdekoli a najdete je v několika barvách, podle toho, čeho chcete na své zahradě dosáhnout.

#32. Purslane mechová-růžová

Mechová růžice purslane je vzácná květina, kterou je nejlepší vysazovat na jaře. Tyto rostliny dorůstají výšky pouhých 7,62 cm až 22,86 cm, rozrůstají se a vytvářejí hustou rohož zářivých květů podobnou vzhledu drobných růží. Tato snadno a rychle rostoucí rostlina, která snáší sucho, dobře roste i v písčité půdě.

#33. Měsíček lékařský

žlutooranžové měsíčky

Jedná se o jeden z druhů květin, který pěstuje prakticky každý nebo o něm alespoň slyšel.

Měsíčky dávají za své peníze hodně a kvetou bez ohledu na počasí nebo vodní podmínky. Vlastně jediné, co těmto květinám zabrání v rozkvětu, je silný mráz!

Najdete je v několika různých barvách, a pokud je vysadíte mezi rostliny, které milují škůdci, pomohou měsíčky udržet otravný hmyz od vaší zahrady dál.

#34. Zinnie

Zinnie vytvářejí velké květy, které kvetou bez přestávky, a jsou odolné vůči suchému počasí a chorobám. Do zahrady přivádějí také opylovače a na trhu najdete různé druhy barev, které budou dokonale ladit s estetikou vaší zahrady.

Ve skutečnosti jediné barvy, které u zinnií nenajdete, jsou modrá a hnědá. Pokud tedy chcete velkou a odolnou květinu, která bude přitahovat pozornost, je pro vás zinnie tou pravou.

#35. Zajíc

Zajíc je trvalka se štíhlými stonky a zvonkovitými květy. Dobře roste na suchých místech a jistě vnese do vaší zahrady barevný nádech.

Další tipy pro zahradničení v suchém podnebí

Pokud žijete ve velmi suché oblasti, kam nedopadne mnoho srážek, neznamená to, že jste omezeni v tom, co můžete na své zahradě dělat.

Naopak to znamená, že byste se měli zaměřit na výsadbu rostlin odolných vůči suchu, které jsou nejen krásné na pohled, ale jsou také dostatečně odolné, aby kvetly a rostly i v období bez srážek.

Když se snažíte pěstovat jakýkoli druh rostlin pro suché klima, mějte na paměti, že i malé kroky mohou mít zásadní dopad.

Můžete například zvážit výsadbu pouze původních rostlin a po výsadbě položit několik centimetrů mulče. Mulčování pomůže zachovat vlhkost a může dokonce poskytnout výhody, jako je hnojení a prevence plevele na vaší zahradě.

V opačném případě je vysazování správných druhů rostlin rozhodně správnou cestou. Podívejte se na tyto různé druhy květin odolných vůči suchu a vyzkoušejte některé z nich na své zahradě ještě dnes.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.