Pěstování jednoletých květin: 10 nejlepších možností

Existuje spousta skvělých důvodů, proč pěstovat jednoleté květiny. Jistě, nevydrží věčně - ale není to tak u většiny krásných věcí?

Letničky nabízejí nádherné, plodné květy, které dodají vaší zahradě barvy tam, kde to nejméně čekáte. Při takovém množství jednoletých květin, z nichž si můžete vybrat, však může být těžké se rozhodnout, kterou cestou se vydat!

Zde jsou některé z nejlepších možností, které můžete pěstovat, abyste měli na zahradě vždy mnoho květin, které kvetou po celý rok.

#1. Angelonie

angelonie fialová

Tato nádherná květina odolná vůči suchu je ideální letničkou pro zahrádkáře na jihu. V teplém prostředí a na plném slunci bude kvést od léta až do podzimu.

#2. Vinca

bílá vinca

Květina vinca je také označována jako madagaskarská peruánka. Tato květina kvete nepřetržitě během léta a je známá svými nádhernými modrými odstíny. Nejlépe roste ve čtvrté až deváté zóně.

#3. Begonie

bílá růžová begonie

Begonie lze pěstovat téměř kdekoli. Vyžaduje minimální údržbu (nulové stříhání nebo odumírání - perfektní!). Pokud se rozhodnete pěstovat tuto krásnou letničku v nádobě, můžete ji přesunout dovnitř a příští rok znovu použít hlízy.

#4. Celosie

tmavě fialová celsie

Celosie vytváří nádherné květy nejrůznějších barev a tvarů, včetně růžových, oranžových, červených, žlutých, vějířů, pýrů a mozků. Rostou rychle a kvetou většinou v létě.

#5. Zinnie

růžový květ cínie

Zinnie se vyskytují ve všech možných barvách, včetně červené, růžové, oranžové, žluté a bílé. Tyto květy vypadají podobně jako jiřiny a nejlépe se pěstují v květináčích nebo nádobách.

#6. Chryzantémy

žlutá chryzantéma

Chryzantéma je nepostradatelná rostlina, kterou lze pěstovat ze semen již od jara. Kvete koncem léta až začátkem podzimu a seženete ji téměř v každé školce.

#7. Kosmatec

fialový kosmatec

Kosmos je rozkošná, půlměsíční květina, která kvete tím více a roste tím více, čím častěji ji řežete. Vytváří krásné květy v odstínech bílé, fialové a růžové.

#8. Chrpa

fialová chrpa

Chrpu nelze zaměňovat s vytrvalou třapatkou, nejlépe roste v zónách 2 až 11, zejména na plném slunci a v dobře propustné půdě. Tyto květiny nejlépe kvetou v letních měsících.

#9. Jiřiny

žlutá a fialová jiřinka

Jiřiny jsou nádherné nízké květiny s voštinovými tvary, které vypadají krásně v každé zahradě. Péče o ně je snadná, a vlastně pokud si dáte pozor na každoroční vykopávání hlíz, můžete tyto rostliny pěstovat i jako trvalky.

#10. Nasturtium

žlutá nasturcie

Nasturtium je snadno pěstovatelná květina, která má všechny nejlepší a nejzářivější podzimní barvy. Může kvést od jara do podzimu a je známá svou užitečností v zeleninové zahradě (odpuzuje spoustu běžných zahradních škůdců!).

#11. Muškáty

bílé pelargonie

Muškáty jsou nenáročné na pěstování a pokud je budete pěstovat na plném slunci nebo v polostínu, budou kvést několik měsíců.

#12. Měsíček lékařský

oranžový měsíček

Měsíček je další nádherná květina, která dobře roste na plném slunci až v polostínu. Nejlépe se pěstuje v dobře propustné půdě, ideálně v zónách 9 až 11. Tuto květinu můžete sklízet jen pro její krásu nebo z jejích okvětních lístků vyrábět éterické oleje pro vaši pokožku.

#13. Stock

růžový květ zásobní

Kvetoucí stock má hřebíčkovou vůni, díky které se skvěle hodí do kytic nebo na lemování chodníků na vaší zahradě. Tyto květy jsou ve všech barvách a nejlépe rostou na plném slunci.

#14. Impatiens

oranžová a bílá impatiens

Impatiens jsou drobné květy s jemnými okvětními lístky, ideální pro tmavé oblasti vašich dvorů . Tyto květiny můžete vysadit na stinném místě, kde budou nádherně kvést po celé léto.

#15. Prvosenka

růžová primulka

Na výběr máte z několika odrůd prvosenek, přičemž prvosenka anglická patří k nejoblíbenějším. Má spoustu jasných barev, které mohou rozzářit vaši zahradu nebo domov. Nejlépe kvete v zimě.

#16. Skřivanec

růžový modřenec

Péče o skřivany je v chladnějším podnebí až šokující. Tyto rostliny můžete pěstovat na podzim a jejich semena přezimují. Než na jaře odumřou, vytvoří krásné modré květy.

#17. Sladký hrášek

růžový sladký hrášek květ

Další květinou, kterou můžete pěstovat jako letničku, je sladký hrášek. Tato květina, známá pro svou jemnou, rozplývavou vůni, může vytvářet liány, které se šplhají až do výšky 3,05 m . K dispozici jsou však i zakrslé odrůdy, pokud jsou pro vás liány příliš velké.

#18. Měsíček lékařský

červený měsíček lékařský

Měsíčky vám dají za své peníze hodně, každé léto vytlačí nádherné žluté a oranžové květy. Tyto květy mají tendenci vydržet dlouho i do podzimních měsíců a jsou známé tím, že lákají opylovače a odpuzují škůdce.

#19. Africká sedmikráska

fialové osteospermum

Většina sedmikrásek je vytrvalých, ale to není případ africké sedmikrásky. Tato květina však může kvést dlouho a dodá vaší zahradě krásnou barvu.

#20. Macešky

rostliny macešky

Skromné macešky jsou snadnou květinou, kterou můžete pěstovat, pokud chcete, aby kvetly mrazuvzdorně. Macešky lze sehnat v téměř každé barvě a jsou nejlepší volbou pro zahradu na začátku jara.

#21. Sladké alyssum

fialová sladká alyssum

Květina Sweet Alyssum, někdy označovaná jako bylina, má lehkou vůni a dobře roste na plném slunci i v polostínu. Dosahuje výšky pouze 5,08 až 12,70 cm, takže se nemusíte bát, že by vás převálcovala.

#22. Petúnie

rostliny petúnie

Petúnie jsou také nenáročné, dobře rostou na jaře, v létě i na podzim. Tyto květiny se obvykle pěstují v závěsných koších, ale můžete je pěstovat i v nádobách, na záhonech a na dalších místech.

#23. Dianthus

rostlina dianthus

Voňavé květy s nádhernými, sytě zelenými listy, květy dianthusů jsou často označovány jako růžové. Lze je však najít i v odstínech fialové a bílé!

#24. Pentas

Pentas rostlina

Tato květina je docela podobná angelonii v tom, že se ráda pěstuje v horkém, slunečném počasí. Po celé léto vytváří nádherné květy s trsy levandulových, bílých, růžových nebo červených květů. Květy mohou přilákat i opylovače.

#25. Ranunculus

oranžový ranunculus

Tato květina nabízí voňavé květy hned na jaře, pokud ji vysadíte na podzim. Díky barvám v odstínech růžové, žluté, červené, oranžové a bílé si pěstování těchto letniček a použití květů ve vašich oblíbených květinových vazbách zamilujete.

#26. Kalibrachoa

růžovofialová kalibrachoa

Tyto květy, někdy označované jako Million Bells, vypadají podobně jako malé petúnie. Jsou mrazuvzdorné pouze v zónách 9 až 11, často se pěstují jako letničky v závěsných koších a nádobách. Dávají přednost pěstování na plném slunci, ale snesou i lehký stín.

#27. Snapdragony

žluté snapdragony

Vzrostlé snapdragony mohou vaší květinové zahradě dodat pořádnou výšku, rozměr a barvu. Snadno se pěstuje a daří se jí na plném slunci.

#28. Slunečnice

žluté slunečnice

Můžete pěstovat slunečnice, které mají tradiční zlatou barvu, ale najdete i květy v odstínech bílé, růžové, oranžové a červené. Mohou dorůst výšky několika metrů - v mnoha případech jsou vyšší než vy!" - a rychle se ujmou i v chudé půdě.

Doufáme, že se vám náš seznam jednoletých květin bude líbit. Nezapomeňte si některé z těchto krásných rostlin vysadit na své zahradě.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.