10 nejlepších půdopokryvných rostlin

Nikdo nechce trávit hodiny pletím zahrady. Nejlepší půdopokryvné rostliny jsou ty, které nabízejí nenáročnou alternativu k tradičním trávníkům a záhonům. Tyto rostliny lze použít téměř v každé části zahrady a některé mají dokonce jedlé části!

Půdopokryvné rostliny jsou všestranné a mají různé tvary, velikosti a textury. Vzhledem k tomu, že je na výběr tolik možností, může být obtížné rozhodnout, které z nich budou nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

půdopokryvné rostliny

Zde jsou některé z nejlepších možností, abyste mohli zúžit svůj seznam - a co nejdříve začít pěstovat nádherné půdopokryvné rostliny.

Jak najít nejlepší půdopokryvné rostliny

Technicky vzato není rostlina označena jako "půdopokryvná rostlina". To, co z ní dělá dobrý půdopokryvný druh, je její schopnost růst nízko (obvykle méně než 60,96 cm ) a snadno se šířit.

Jinak zvažte, kam budete půdopokryvné rostliny vysazovat. Budete chtít, aby rostly dostatečně hustě, abyste se nemuseli obávat plevele, ale také zvažte ty, které se nejlépe hodí na místo výsadby.

Dobře si rozmyslete, zda máte jižní, západní, severní nebo východní expozici a zda je tam horko a sucho, nebo chlad a vlhko (případně jejich kombinace).

Samozřejmě myslete také na to, kolik slunce do oblasti dopadá!

#1. Nepeta

nepeta faassenii

Nepeta není nejběžnější půdopokryvná rostlina, ale pokud chcete udělat ostrý dojem, musíte o ní uvažovat. Tato rostlina, někdy nazývaná nepeta kočičí, je hybrid, který je sterilní. Rod je rozsáhlý, obsahuje asi 250 různých druhů, z nichž většina jsou trvalky.

Pokud hledáte vhodný půdopokryvný rostlinný druh, nejlepší volbou bude Nepeta x faassenii, protože dokáže vytlačit plevel.

Nejlépe roste na plném slunci až v polostínu a preferuje půdu, která je trochu na suché straně.

#2. Jalovec plazivý

Tato rostlina, která patří mezi nejlepší stálezelené půdopokryvné rostliny, se vyskytuje v nejrůznějších velikostech a tvarech. Je odolná a snáší většinu podmínek, včetně špatné půdy, sucha a horkého slunce. Vytváří hustou rohož, díky které se plevelům těžko proráží. Nejlépe roste na plném slunci.

#3. Němčina zední

Velmi neobvyklá rostlina, germandr nástěnný, je širokolistá dřevnatá stálezelená rostlina, která se snadno pěstuje hromadně. Díky tomu se často pěstuje jako živý plot a může dosáhnout výšky až 30,48 cm a rozpětí 60,96 cm.

#4. Konvalinka vonná

Konvalinka je květnová květina

Konvalinka je ideální půdopokryvná květina, jejíž pěstování byste měli zvážit, pokud dáváte přednost zahradničení ve stínu. Tato sladce vonící trvalka se rychle šíří a rychle se rozrůstá, aby zaplnila všechna místa, která potřebujete. Má krásné bílé zvonkovité květy obklopené zelenými listy a v případě potřeby snese i trochu ranního slunce.

#5. Levandule

levandule na plném slunci

Hledáte bylinu, kterou lze pěstovat jako půdopokryvnou rostlinu? Zvažte levanduli! Tato sladce vonící trvalka dodá vaší krajině uklidňující účinek a vypadá fantasticky vysazená ve velkých skupinách. Ačkoli tato rostlina není nízko rostoucí, dává přednost dobře propustné půdě a plnému slunečnímu světlu, aby se jí dobře dařilo.

#6. Mrtvá kopřiva

Tato nízko rostoucí trvalka, známá také pod názvem Lamium, má krásné fialové, bílé a růžové květy spolu se stříbřitě skvrnitými listy. Nejlépe roste na jaře, ale kvete až do začátku léta. Je to další rostlina, která snáší zastínění.

#7. Arónie

Aronie, skvělá půdopokryvná rostlina pro plné slunce, je technicky vzato keř. Je to původní rostlina, která vytváří krásné bílé květy a lesklé zelené listy. Tvoří hustý živý plot, kterému se daří ve všech typech půdy i na plném slunci.

#8. Ajuga

Tato rostlina je půdopokryvnou variantou, která je ceněná pro své listy! Má lesklé listy, které se vyskytují v různých odstínech, včetně bronzové, tmavě zelené a dokonce čokoládově hnědé. Roste nízko nad zemí, takže je vhodnou alternativou trávy v téměř jakémkoli klimatu. V létě také vytváří krásné fialové, bílé, modré nebo růžové květy.

#9. Plazivý flox

Plazivý flox je kvintesencí půdopokryvných rostlin. Tuto krátkou, přikrčenou rostlinu můžeme často vidět na svazích nebo březích. Potřebuje občasnou zálivku během období sucha a je mrazuvzdorná v zónách 3 až 9 USDA.

#10. Sedum

Rozchodník je snadno pěstovatelná rostlina, která dobře roste jako půdopokryvná rostlina. Má masité listy, které snadno udrží vodu i v období sucha. I když někdy vytváří pěkně vypadající květy, je nejznámější pro své barevné listy, které se vyskytují v různých odstínech od bronzové až po chartreuse.

#11. Tymián plazivý

Tymián plazivý vytváří koncem jara nízko rostoucí rohože drobných fialových (někdy i bílých) květů. Tato rostlina je ideální pro opylovače a lze ji snadno pěstovat jako alternativu k běžné trávě.

Těmto fialovým půdopokryvným květům se daří na plném slunci, dobře rostou i v chudé půdě, a jakmile se uchytí, jsou dokonce odolné vůči suchu, což z nich činí ideální rostlinu pro zahradu s nízkými nároky na údržbu.

#12. Ametyst ve sněhu

Další oblíbenou rostlinou k pěstování je Amethyst in Snow. Tato půdopokryvná rostlina je vzpřímená trvalka, která nese atraktivní a velmi jedinečné květy, jež vás jistě zaujmou. Péče o ni je snadná a lze ji regulovat pouhým vytrháváním zatoulaných výhonků.

#13. Oregano

květy oregana

Další bylinou, kterou můžete zvážit jako půdní krytinu na plném slunci, je oregano. Tato rostlina tvoří husté trsy nebesky vonících listů, které můžete sklízet a používat i v kuchyni. Oregano roste nejlépe na plném slunci a přiláká na váš trávník nejrůznější opylovače a zároveň odpuzuje komáry.

#14. Úsporné

Poměrně neobvyklá trvalka, šetrnost, roste v drobných kopečcích s listy podobnými trávě. Koncem jara se objeví drobné kulovité květy. Nejlépe roste na poloslunném až plném slunci.

#15. Sladký rozchodník (Alyssum)

fialová sladká alyssum

Jednoletá rostlina, která roste pozoruhodně rychle, sweet alyssum bude vypadat krásně, když se bude převalovat přes skalní stěnu nebo když ji použijete jako okrajovou rostlinu. Roste rychle a rozrůstá se do kopečku, který na váš pozemek přiláká nejrůznější opylovače.

#16. Tráva Mondo

Mondo tráva je lesklá, řemínkově zelená tráva, která nejlépe roste v jižních státech, i když technicky ji lze pěstovat téměř kdekoli. Roste v malých trsech vysokých až 40,64 cm, ve vlhké půdě a ve většině případů dává přednost plnému až částečnému slunci.

#17. Epimedium

Tato rostlina, známá také jako biskupská čepička, prospívá v suchých podmínkách a je pozoruhodně mrazuvzdorná. Lze ji pěstovat v polostínu a vytváří krásné fialové květy půdy a zelené listy spolu s časnými jarními květy, které vypadají jako křídla víl.

#18. Cypřišek sibiřský

Tato rostlina je odolná vůči chladu, další stálezelená rostlina, kterou můžete pěstovat jako krycí rostlinu na zahradě. Můžete ho vysadit ve velkých skupinách a použít ho jako ochranu proti erozi nebo ho opravdu vysadit jako půdopokryvnou rostlinu téměř kdekoli na zahradě na plném slunci.

#19. Kapradiny

Přestože jsou kapradiny známé spíše na celostátní úrovni, existuje spousta nízko rostoucích kapradin, které můžete pěstovat jako půdopokryvné alternativy k trávě.

Kapradiny, vysazené ve skupinách, vypadají jako nízký půdní kryt naprosto nádherně a péče o ně bude snadná, zejména pokud máte vlhkou půdu a plný stín.

#20. Irský mech

Irský mech je atraktivní půdopokryvná rostlina, která na jaře vytváří elegantní mechovité listy spolu s drobnými bílými květy. Nejlépe roste na plném slunci, ale ke svému zdraví vyžaduje stálou vlhkost.

#21. Jehněčí uši

jehněčí ucho

Jedná se o nenáročnou půdopokryvnou rostlinu, která je tak běžná, že ji někteří zahradníci považují za plevel. Tuto klasickou kvetoucí půdopokryvnou rostlinu si však zamilujete díky její jemné struktuře a chlupatému vzhledu. Jehnědy mají světle zelené listy, které později v létě zdobí krásné fialovorůžové květy.

#22. Zlatý košík

Nenáročná půdní krytina Basket-of-Gold neboli Aurinia saxatilis je ideální pro pěstování na okraji skalky. Můžete ji víceméně zasadit a zapomenout na ni, v létě ji stačí zalévat. Někdy se jí říká žlutý alyssum, což je odkaz na podobnost květů, které má tato rostlina se sladkým alyssum.

#23. Sladké dřeviny

Jemně vypadající rostlina, sladké dřeviny, nabízí jasně bílé hvězdicovité květy. Roste snadno ve stínu, například pod stromy, a rychle se šíří. Lze ji kosit, stejně jako mnoho dalších oblíbených rychle rostoucích druhů půdních pokryvů na tomto seznamu.

#24. Heřmánek pravý

heřmánek polní

Poslední bylinou, jejíž pěstování jako půdopokryvné rostliny je vhodné zvážit, je heřmánek. Tuto rostlinu lze pěstovat jako trvalku nebo jako jednoletku a má krásné květy podobné sedmikráskám. Je třeba ji pěstovat na plném slunci a vyžaduje pravidelné zastřihávání, aby se udržovala pod kontrolou.

#25. Dianthus

rostlina dianthus

Dianthus je klasická půdopokryvná trvalka s nebeskou vůní, která připomíná vanilku. Tyto květy jsou často označovány jako růžové a lze je nalézt v nejrůznějších výškách, od nízkých až po dva a více metrů vysoké. Samozřejmě čím nižší, tím lepší, pokud uvažujete o pěstování této rostliny pro pokrytí předzahrádky a dvorku.

Pěstujte tyto půdopokryvné rostliny pro širokou atraktivitu

Když se otepluje, možná začínáte přemýšlet o své zahradě v očekávání pěstování většího množství květin a zeleniny. Pokud však nechcete zabírat veškerý prostor na zahradě rostlinami, které rostou příliš do výšky nebo do šířky, existuje mnoho dalších možností půdopokryvných květin a rostlin.

Tyto typy půdopokryvných rostlin se dodávají v různých velikostech a barvách, takže snadno najdete takové, které se do vaší zahrady dokonale hodí!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.