Jak pěstovat divoké květiny

Divoké květiny jsou stejně krásné jako všechny ostatní zahradní květiny. Divoké květiny jsou skutečně výjimečné především proto, že mohou růst bez vnějšího vlivu, tedy bez vlivu zahradníků.

divoké květiny na louce

Mnoho zahrádkářů po celém světě našlo způsoby, jak pěstovat divoké květiny, například černookou Zuzanu, řebříček nebo islandský mák. V tomto článku se budeme zabývat oblíbenými druhy planých květin, které můžete pěstovat na své zahradě.

Co jsou to polní květiny?

růžové polní květiny

Divoké květiny (nebo také polní květiny) jsou kvetoucí rostliny, které rostou přirozeně ve volné přírodě. To obvykle znamená, že je lidé záměrně nevysévají ani nevysazují.

Divoké květiny jsou často považovány za levnou alternativní zahradní variantu pro ty, kteří nemohou investovat mnoho času do zahrady náročné na údržbu. Kromě toho může mít zahrada s divokými květinami také pomoci vyplnit prázdné plochy s obtížnou nebo zanedbanou půdou.

Jak pěstovat polní květiny

zahradní hrábě a lopata

Existují různé způsoby pěstování planých květin:

  • ze semen;
  • z mulčování trávníkem pro divoké květiny a
  • z výsadby zástrček divokých květin.

Tipy pro pěstování divokých květin

zahradní hrábě

Zde je několik tipů, jak vysadit divoké květiny do každé zahrady:

  • Vyzkoušejte systém zahradničení na vyvýšených záhonech. Ten umožní zahradníkovi kontrolovat místa, kde budou divoké květiny růst, a zároveň udrží na uzdě nežádoucí plevel.
  • Pokud je to možné, vysazujte divoké květiny na začátku jara. To umožní rostlinám plně se rozvinout.
  • Pokud pro divoké květiny neděláte vyvýšené záhony, měli byste v zakládané zahradě s divokými květinami zachovat značný chodník; bude snazší budoucí luční cestu udržovat.
  • Začněte se učit, co dělat se vším užitečným hmyzem a opylovači, kteří nepochybně budou vaše nové divoké květiny navštěvovat!

Seznam planých květin, které můžete vysadit

Toto jsou nejběžnější divoké květiny včetně trvalek, které můžete pěstovat:

Žluté polní květiny

Černooká Zuzana

černooká susana

Vědecky známá jako Rudbeckia hirta je černooká Zuzana nejrozšířenější divokou květinou na světě! Může dorůst až do výšky 0,91 metru. Někteří zahrádkáři je považují za invazní druh, protože se může samovolně vysévat.

Fenykl

květy fenyklu

Fenykl je divoká květina a také bylina. Patří do stejné čeledi jako mrkev. Rostliny fenyklu mohou vyrůst až do výšky 2,44 m, pokud jsou ponechány bez dozoru.

Fialové divoké květiny

Cleome

květy klejichy

Divoká květina Cleome je známá také pod názvem Cleome hassleriana. Kleome je jednoletá divoká květina, které trvá, než se plně rozvine, a proto se tento druh divoké květiny nevysévá tak často. Může dorůst výšky až 1,52 m a ke svému růstu potřebuje plné slunce.

Svízel kulovitý

cukrovka kulovitá

Tato divoká květina se vědecky nazývá Iberis umbellata. Tento druh květiny dává přednost skalnatým a křovinatým oblastem. Pokud tyto podmínky nejsou splněny, je jejich pěstování obtížnější!

Psí fialka

psí fialka

Její vědecký název je Viola riviniana. Tento druh divoké květiny se objeví v mnoha oblastech světa. Snadno je poznáte podle srdčitých listů. Jedná se o jediný druh divoké violky, který nemá žádnou vůni.

Mrtvá kopřiva červená

kopřiva dvoudomá červená

Mrtvice červená je vědecky známá jako Lamium purpureum. Ačkoli její název napovídá, že jde o červenou rostlinu, ve skutečnosti má fialové květy. Často je můžeme vidět podél silnic.

Bílé polní květiny

Sněženka podsněžník

květy sněženek

Květy sněženek mají velmi zajímavě vypadající okvětní lístky. Vypadají jako kapky mléka, které visí ze stonku, s malým nebo žádným olistěním.

Řebříček obecný

řebříček bílý

Divoké květy řebříčku se vědecky označují jako Achillea millefolium. Jedná se o bezstarostné divoké květiny, takže zahradníci této rostlině nevěnují velkou pozornost.

Jako vytrvalá rostlina může dorůst až do výšky 1,22 m a vyskytují se ve žlutých, růžových nebo bílých odrůdách.

Biskupský plevel

biskupský plevel

Tato vytrvalá rostlina se vědecky nazývá Aegopodium podagraria. Jak už její název napovídá, biskupský plevel je považován, no, za plevel. V důsledku toho poroste kdekoli, pokud se nechá bez dozoru!

Bílý holandský jetel

jetel bílý holandský

Tato divoká květina, vědecky známá jako Trifolium repens, je nízká a donedávna byla považována za bobovitou rostlinu. Jetel bílý holandský je skvělým zdrojem bílkovin, takže se může konzumovat jako potrava pro přežití nebo se může dávat hospodářským zvířatům.

Červené divoké květiny

Květina přikrývky

blankytná květina

Tyto divoké květiny mají jasné a zářivé barvy. Gaillardia pulchella, což je vědecký název blanitého květu, je známá tím, že má červené okvětní lístky a žluté okraje.

Phlox Drummondův

Tato kvetoucí rostlina má širokou škálu barev: fialová, červená, bílá a žlutá jsou jen některé z nich! Tato jednoletá rostlina mírně voní a ke svému růstu vyžaduje dostatek vody.

Texaský štětec

texaský štětec

Tato drobná divoká květina se označuje také jako Castilleja indivisa. Najdete je po celém státě Texas. Mají trubkovité okvětní lístky a měly by se vysévat do dobře propustných půd na začátku podzimu.

Nasturtium

nasturcie červená

Nasturtium je oblíbenou rostlinou zahrádkářů, protože rychle roste. Kromě toho jsou také jedlými planými květinami a doprovodnými rostlinami, které přinášejí mnoho výhod do zeleninových zahrad. Vyskytují se v široké škále barev, včetně pravé červené.

Oranžové divoké květiny

Islandské máky

islandské máky

Tyto máky, vědecky označované jako Papaver nudicaule, dorůstají výšky až 0,61 m a kvetou od jara do pozdního léta. Islandské máky jsou červené, žluté, oranžové nebo růžové.

Zinnie

oranžová cínie

Málokdo ví, že cínie jsou divoké květiny! Mohou snadno růst téměř všude a jsou známé tím, že bohatě kvetou!

Cinnie jsou jednoleté květiny, takže vyrostou jeden rok a vytvoří semena pro příští rok.

Modré divoké květiny

Chrpy

modrá chrpa

Chrpa modrá je vědecky známá jako Centaurea cyanus. Patří k velmi oblíbeným divokým květinám, především díky barvám květů a jejich léčivému využití.

Jak už její název napovídá, mohou snadno růst na kukuřičných polích (nebo na jakémkoli jiném typu obilného pole). Chrpy mají obvykle velmi intenzivní barvu a nejčastější je modrá odrůda.

Dětské modré oči

Tato rostlina, vědecky známá jako Nemophila menziesii, pochází ze Severní Ameriky. Jak napovídá její název, tyto květy mají dětsky modré okvětní lístky a bílý střed. Mohou se rychle šířit, i když dávají přednost vysoko položeným oblastem.

Rychlík polní

rychlík polní

Někteří zahradníci je označovali jako rozrazil perský (Veronica persica). Tato divoká květina má modré okvětní lístky s bílým středem. Nejčastěji je tento druh květiny považován za plevel.

Růžové divoké květiny

Máslovka

růžová máslovka

Tato květina je vědecky známá jako Petasites hybridus. Poznáte je podle obrovských listů, které se objeví až po odkvětu.

Kolumbína zahradní

kolopejka zahradní

Tato trvalka má zvonkovité okvětní lístky, které upoutají pozornost každého! Divoké květy kolménie zahradní vydrží jen několik let, můžete si však být jisti, že jejich rozmnožování je zaručeno, protože se během následujících let samy vysemení.

Často kladené otázky o polních květinách

červené máky

Jaký je rozdíl mezi divokými a původními květinami?

Původní rostliny se od počátku své existence rodily v určité oblasti. Díky tomu prošly adaptačními procesy, které jim umožnily nepřetržitě pokračovat v růstu. Původní rostliny většinou nepotřebují vnější péči, takže porostou bez ohledu na to, zda se o ně stará někdo jiný.

Na druhou stranu, divoké květiny někdy nejsou původní pro určitou oblast; v důsledku toho u nich neproběhlo mnoho procesů adaptace na danou lokalitu. Divoké květiny budou vyžadovat péči, i když někdy bude pozornost minimální.

Jak můžete udržovat zahradu s divokými květinami?

květinové pole

Udržování zahrady s divokými květinami není nemožný úkol, zahradník však musí dávat pozor na různé druhy divokých květin, které by se mohly stát invazivními.

Kromě toho se některé planě rostoucí květiny během druhého po sobě jdoucího roku samy vysemení, takže zahradníci musí vybrat místo pro výsadbu a pokusit se založit ''divokou květinovou oblast''.

Nakonec by zahradníci měli divoké květiny zalévat, pokud je to nutné; to obvykle znamená v období sucha, protože divoké květiny jsou odolné.

Je třeba zahradu s divokými květinami zalévat?

rostoucí rostlina

Pokud žijete v oblasti s malým nebo žádným množstvím srážek, je vhodné rostliny pravidelně zalévat, a to i v případě, že se jedná o divoké květiny. Neměli byste je však zalévat každý den, jinak by byly zbytečně přelité.

Závěr

oranžové květy v létě

Začínající zahrádkáři budou rádi pěstovat divoké květiny, protože se snadno udržují, mohou poskytovat ochranu jako krycí plodiny a někdy jsou dokonce jedlé nebo mají léčivé účinky.

Divoké květiny také přilákají různé druhy opylovačů, kteří se na oplátku postarají o životní prostředí. Mít zahradu s divokými květinami může přinést mnoho výhod starým i novým zahrádkářům!

Další květiny, které můžete pěstovat, najdete v našem úplném seznamu.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.