5 rychle rostoucích květin, které vám vykouzlí úsměv na tváři

Rozhodli jste se nedávno, že zahradničení je pro vás? Možná už nějakou dobu sázíte květiny a spěcháte vypěstovat něco nového. Možná hledáte nějaké rychle se šířící květiny, které by pokryly vaši novou předzahrádku.

Ať už se nacházíte v jakékoliv situaci, výběr rychle rostoucích květin přináší mnoho výhod. Čtěte dál a zjistěte, jaké jsou některé z nejrychleji rostoucích květin a jaké výhody jejich pěstování přináší.

Proč si vybrat rychle rostoucí květiny?

Než si povíme, jaké jsou nejrychleji rostoucí kvetoucí rostliny, je důležité probrat především výhody jejich výběru. Možná máte časový limit nebo jste dokonce trochu netrpěliví. Oba důvody jsou oprávněné a řešení těchto problémů je snadné.

růžová marguerite

Rychle rostoucí květiny dávají všem zahrádkářům možnost vypěstovat něco krásného v požadovaném časovém horizontu. Možná se je snažíte vypěstovat pro soutěž nebo třídní projekt a máte na to jen určitý čas.

Vypěstovat něco s téměř okamžitým výsledkem může být také méně frustrující. Rychle rostoucí kvetoucí rostliny vám poskytnou uspokojení z toho, že vidíte plody své práce. Umožní vám to také udržet si motivaci a pokusit se vypěstovat další květiny!

Zahradničení vyžaduje čas, ale víme, že někdy věnovat čas zahradničení není vždy možné. Podívejte se na tyto nejrychleji rostoucí květiny, které můžete zasadit, zatímco čekáte, až vykvetou ty pomalejší.

#1. Kalifornské máky

oranžový kalifornský mák

Tyto krásné květiny dávají "Zlatému státu" zcela nový význam. Ve skutečnosti je kalifornský mák vlastně státní květinou Kalifornie. Tyto květiny najdete téměř kdekoli v Kalifornii, protože se jim daří na plném slunci.

Květ máku může vyrůst ze semen. Dejte této květině přibližně dva měsíce, a než se nadějete, budete mít něco, co vypadá jako celý západ slunce v jednom květu. K růstu stačí jen hromada slunečního světla a trocha vody. Na většině míst jsou tyto květiny jednoletky, ale v nejteplejších vegetačních pásmech je lze pěstovat jako trvalky.

#2. Měsíčky

žlutooranžový tagetes

Dalším zlatým favoritem, který by mohl vzbudit váš zájem, je květ měsíčku lékařského. Není nic mnohem spokojenějšího a krásnějšího než květina, která vyzařuje sluneční svit! Jako jedna z rychle kvetoucích květin můžete po zhruba osmi týdnech pěstování očekávat, že uvidíte nějaké květy.

Měsíčky jsou také poměrně nenáročné na údržbu a snadno se udržují zdravé. Typ půdy pro tuto květinu obvykle nehraje roli a slunce je jejím nejlepším přítelem.

Z tohoto důvodu je léto obvykle nejlepším obdobím pro měsíček lékařský. Podzim a jaro jsou také skvělé, ale vyhněte se jejich pěstování v zimě. Tyto rychle rostoucí jednoleté květiny mohou přežít ve většině vegetačních pásem, takže pokud je chcete pěstovat v zimě, dejte je do nádob a přeneste je do interiéru.

Zajímavostí o měsíčcích je, že se v různých zemích často používají při oslavách Dne mrtvých. Znamenají také krásu a úspěch a mají tendenci vyzařovat vynikající pocity tepla a laskavosti.

#3. Nasturtiums

zahradní nasturtium

Nasturtiums jsou rychle a snadno rostoucí květiny, které jsou ideální pro zahradníky, kteří chtějí zdvojnásobit své zahradnické úkoly. Nejenže jsou nasturtie neuvěřitelně voňavé a krásné na pohled, ale také dokáží odpuzovat ze zahrady nejrůznější hmyz.

Tyto rostliny jsou známé svou odolností, a přestože se jim daří v různých podmínkách a po zahřátí půdy rychle rostou, je možné je vysazovat až poté, co pomine nebezpečí mrazů. Proto jsou ve většině pěstitelských zón považovány za letničky.

V opačném případě zvažte pěstování nasturtií na své zahradě. Rostou rychle, jejich semena klíčí jen asi 10-12 dní a vytvářejí krásné žluté, červené a oranžové květy, kterými se můžete těšit.

#4. Cosmos

růžové květy kosmu

Tato jasná a veselá květina bude vynikajícím doplňkem pro pěstování na vaší zahradě. Můžete je pěstovat v růžové, bílé nebo oranžové barvě a jejich kvetení by mělo trvat v průměru jen 50 dní!

Podle Texaské univerzity A&M je při pěstování kosmu důležité, aby byl na slunci, což mu pomůže plně rozvinout jeho potenciál. Pokud to uděláte, existuje šance, že by mohly vyrůst přes 1,83 metru . Pokud vyrostou do takové výšky, možná budete muset zvážit zachování stonků.

K rozkvětu kosmanů přispěje i to, když jim budete dávat minimum vody. Pokud ten týden prší, pravděpodobně není třeba je nadměrně zalévat. Pro tyto květiny je téměř lepší se nestarat dostatečně, než se starat příliš.

Květy kosmosu jsou bylinné trvalky, které se během mírných zim mohou samy vysévat - v nejchladnějších vegetačních zónách budete možná muset tyto rostliny pěstovat jako letničky.

#5. Sladké alyssum

fialové sladké alyssum

Pokud s pěstováním květin začínáte a nejste si jisti, kde začít, sladké alyssum je skvělá květina, se kterou můžete začít. Tyto květiny jsou odolné, těžko se ničí a výsledky můžete vidět poměrně rychle. Semena klíčí již za 4 dny. Pokud ji zasadíte ve správnou roční dobu, můžete se dočkat květů přibližně za dva měsíce.

Pokud uvažujete o pěstování sladké alyssum, ujistěte se, že máte místo, kde ji budete mít na slunci. Na rozdíl od některých z uvedených květin však potřebuje trochu stínu, aby mohla plně rozvinout svůj potenciál.

Sladké alyssum se vyskytuje v krásných odstínech růžové a bílé a také fialové. Je také důležité si uvědomit, že tuto květinu je třeba zalévat každý týden, zejména když se oteplí. Pokud je však vlhko, nemusíte je zalévat tak často. Tyto květiny jsou letničky, které pocházejí ze Středomoří a mohou růst i v kamenité půdě.

#6. Měsíček lékařský

květy měsíčku lékařského

Pokud se rozhodnete pěstovat měsíček lékařský, můžete očekávat krásné žluté a oranžové květy. Při dostatku slunečního svitu a správné péči má tato květina potenciál plně rozkvést kdekoli od 1 a půl do dvou měsíců.

Aby měsíčky rostly naplno, musíte jim zajistit pravidelnou zálivku. Pokud tak učiníte, můžete očekávat, že budete mít květinu vysokou 0,91 až 1,52 metru. Důležité je také nezapomenout poskytnout rostlině přiměřené množství stínu.

Další zajímavostí je, že kalandule se skutečně dají jíst a používat na různé způsoby. Mezi některé způsoby patří barvení rýže a jejich přidávání do různých jídel, které jim dodají na chuti. Měsíčky, stejně jako mnoho dalších květin z tohoto seznamu, jsou jednoleté rostliny.

#7. Jitrocel

růžový s bílým květem jitrocele

K úplnému rozkvětu jitrocele stačí 120 dní. Přestože není nejrychleji rostoucí květinou na tomto seznamu, je dostatečně pozoruhodná na to, aby byla uvedena díky tomu, že se o ni snadno pečuje. Její hlavní měsíce růstu jsou od května do září, takže si je podle toho naplánujte.

Než se pustíte do výsadby jitrocele, mějte na paměti, že nakonec můžete mít květinu vysokou od 1,83 do 3,05 metru. Z tohoto důvodu je pro tuto květinu klíčová dobrá struktura!

Dbejte na to, aby vaše jitrocel měla co nejvíce slunce. I když potřebuje malé množství stínu, nejlépe se jí daří, když se vyhřívá na slunečních paprscích. Květiny Morning Glory jsou letničky ve všech klimatických podmínkách kromě těch nejteplejších.

#8. Chrpa

Výsadba chrpy je spojena s nadšením z toho, že brzy budete mít na zahradě krásnou, (obvykle) modrou květinu. Tyto nádherné přírůstky dorůstají výšky od 0,30 do 0,91 metru.

Je pravděpodobné, že do týdne po zasazení semen chrpy začnete pozorovat, jak se z půdy tvoří. Jelikož se jedná o jednu z rychle rostoucích květin ze semen, je důležité, abyste chrpě dopřáli co nejvíce světla, i když v počátečních fázích chrpa chvíli vydrží chladné počasí.

Chrpě by mohlo být užitečné dodat trochu hnojiva, abyste ji ještě více podpořili. I když by rostlina rostla dobře i bez něj, dodání hnojiva jí může zajistit zdraví a růst. Tyto květiny jsou letničky, které lze pěstovat v zónách 2-11.

#9. Snapdragony

růžový snapdragon

Pokud hledáte světlou a zábavnou rostlinu, snapdragony jsou vynikající volbou. Nejenže se dodávají v krásných odstínech bílé, růžové nebo červené, ale také trvá jen asi deset dní, než začnete pozorovat nějaký růst.

Musíte se ujistit, že vaše snapdragon dostává pravidelné množství slunce. Daří se jim však i v chladnějším prostředí, takže je důležité na to pamatovat. Bez určitého stínu mohou zrezivět. Lze je vidět v různých velikostech, i když nejvyšší, které obvykle dosahují, je kolem 0,30 m .

Tyto květiny rostou nejlépe v jarních a letních měsících a často je v tomto období najdete snadno dostupné ke koupi.

Další zajímavostí je, že jsou jedlé a často se používají v restauracích při vaření. Nedoporučuje se však jíst je syrové! Snapdragony jsou letničky, které by se měly pěstovat pouze v letních měsících.

#10. Cinie

růžový květ cínie

Další zářivou květinou, která přináší na místo výsadby řadu barev, je cínie. Můžete je vidět ve žluté, červené a bílé barvě, abychom jmenovali jen několik barev. Připravte se na to, že vaše cínie začnou růst již po týdnu od výsadby.

Pro nejlepší výsledek růstu potřebují mít cínie co nejvíce slunce. Také je třeba mírně zalévat, protože potřebují průměrné množství vody, ale nic nadměrného. Když květu cínie dodáte trochu hnojiva, můžete také sledovat, jak kvete!

V plné zralosti se výška cínie může pohybovat od půl 0,30 m do přibližně 1,22 m , v závislosti na klasifikaci rostliny. Připravte se na to, že je budete stříhat, jakmile květ vyroste, aby bylo více místa pro růst nových květů. Cinnie jsou jednoleté rostliny a daří se jim v zónách mrazuvzdornosti 3-10.

#11. Macešky

světle modré macešky

Jednou z nejjednodušších květin na tomto seznamu je maceška. Tato květina se dodává v široké škále barev, které rozzáří den každého, a trvá jen asi týden a půl, než začne vyrůstat z půdy.

Na rozdíl od mnoha květin na tomto seznamu dorůstají macešky v průměru jen do výšky 20,32 cm. Díky své výšce se mohou stát skvělou výplní květináčů nebo jen o jednu rostlinu méně, o kterou se musíte extra starat.

Macešky potřebují trávit většinu času na slunci, ale mohou také dobře růst, pokud jim dopřejete trochu stínu. Plán zalévání bude záviset na tom, jak se macešky budou tvářit, musíte však dbát na to, abyste je nepřelili. Pokud některý den zálivku vynecháte, nepropadejte panice! Macešky jsou ve většině pěstitelských zón jednoleté květiny.

#12. Begonie vosková

Vosková begónie je druh květiny, kterou lze vidět v nejrůznějších prostředích. Ať už je umístíte do obývacího pokoje, nebo venku na zahradě, jsou vynikající rostlinou, kterou můžete mít kolem sebe. Můžete očekávat, že asi tři týdny po výsadbě začnete pozorovat určitý pokrok v růstu.

Co se týče zalévání, voskové begonie vyžadují jen asi centimetr každý týden, i když trochu více by jim neuškodilo. Dbejte na to, abyste je nepodmáčeli, protože 2,54 cm za týden je minimální množství zálivky, které skutečně potřebují.

Tato květina se dodává v obvyklých bílých, červených a růžových barevných variantách a také ve žluté. Jak rostou, očekávejte, že tato květina vykvete až do výšky 0,61 m, ačkoli obvyklá je o 5,08 cm - 12,70 cm nižší. Begonie jsou letničky ve všech oblastech kromě nejteplejších pěstitelských zón.

#13. Narcisy

bílé narcisy

Pokud žijete v oblasti, která není příliš horká a kde příliš neprší, můžete se poohlédnout po pěstování narcisů. Tyto bílé, žluté nebo oranžové květy mohou v ideálním prostředí, které zahrnuje hodně slunečního svitu, vykvést již za šest týdnů.

Jednou ze skvělých vlastností pěstování narcisů je, že vyžadují minimální péči a vodu. Ve skutečnosti je stačí zalévat přibližně jednou týdně. Pokud poměrně hodně prší, nemusíte si s péčí o ně ten týden dělat příliš velké starosti.

Důležitá věc, kterou byste si měli v souvislosti s touto květinou uvědomit, je, že jsou škodlivé pro domácí zvířata. Jsou to však květiny, které většině hlodavců a srnců nevadí, takže se jich nemusíte obávat!

Mezi různé druhy narcisů patří Rip Van Winkles, Golden Ducats a Petit Fours. Každá z těchto odrůd se dobře uplatní v jiném prostředí, proto je důležité před výběrem konkrétní odrůdy provést průzkum.

Narcisy jsou rychle rostoucí vytrvalé květiny, které snadno přezimují i v chladném podnebí.

#14. Slunečnice

žluté slunečnice

Oblíbenou květinou mnoha lidí je slunečnice. Tyto krásné rostliny ztělesňují všechno sluneční světlo a štěstí a mohou tak začít činit velmi rychle. Již za pár měsíců byste měli vidět slunečnice na vrcholu růstu.

Jak se dá podle názvu očekávat, slunečnice potřebují trávit většinu času na slunci. Ve skutečnosti jim stačí asi šest hodin, nicméně více slunce by jim jen prospělo.

Při pěstování slunečnic se zalévání může zdát jako velká dřina, ve skutečnosti však vyžadují pouze 5,08 až 12,70 cm vody týdně. Obvykle si vystačíte se zaléváním jen jeden den v týdnu, takže ve skutečnosti mají poměrně nízké nároky na údržbu!

Slunečnice jsou letničky, které je třeba každý rok vysazovat, ale rostou tak rychle, že vám to nebude vadit!

#15. Impatiens

růžové impatiens

Impatiens, známé také jako Touch-me-not, mají poměrně rychlý růst. Mohou dosáhnout až 0,91 metru na výšku a šířku. Pokud je zasadíte blíže k sobě, mohou růst ještě rychleji.

Impatiens prospívá pravidelné odlamování. Jsou to letničky, které mohou být trvalkami pouze v zónách 10 a 11. Zde je lze vysazovat i na podzim pro zimní a jarní barvy. Jinak je pro letní výsadbu v chladnějších oblastech nutné plné sluneční světlo a vysoké teploty.

Které květiny rostou nejrychleji?

Nezáleží na tom, zda jste v zahradničení nováčci, zahradničíte už nějakou dobu nebo se jen snažíte obohatit svůj dvorek o něco nového, výsadbu rychle rostoucích květin budete chtít někdy vyzkoušet. Může vám ušetřit čas, peníze a dokonce i trpělivost.

Existuje mnoho květin, které se rychle šíří, z nichž si můžete vybrat. Pokud žijete v oblasti, kde je hodně slunce, jsou skvělou volbou slunečnice a cínie. Pokud je vaše počasí trochu na chladnější straně, pak jsou květinou, kterou je třeba zvážit, narcisy.

Ať už uvažujete o použití jakékoliv květiny na zahradě, doma nebo na trávníku před domem, bude vypadat krásně.

Mějte na paměti, že nemusíte používat všechny uvedené květiny, abyste měli úspěšnou zahradu. Vyberte si tu, o které si myslíte, že vám bude nejlépe vyhovovat, a pusťte se do ní!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.