Krása lilií

Lilie jsou zástupci rodu Lilium, který patří do čeledi Liliaceae. Lilie, které pocházejí ze subtropických a mírných oblastí severní polokoule a jsou ceněny jako kvetoucí okrasné rostliny, patří k nejstarším kulturním rostlinám.

V průběhu staletí se lilie zapsaly do každodenní kultury, včetně umění, literárních textů, léčebného využití, zdrojů potravy a pro svou úžasnou dekorativní krásu. Díky půvabu lilií dochází k jejich stále většímu křížení.

Lilie je název pro několik druhů kvetoucích rostlin, přičemž pravé lilie jsou vzpřímené trvalky o výšce od 0,30 m do 2,44 m s rozpětím až 0,61 m . Pěstují se a množí především z oddenků nebo cibulí, pro které je charakteristické, že postrádají vnější štítový obal.

růžová orientální lilie

Oddenky nebo cibule lze dělit a přesazovat. Lilie lze také pěstovat z hlíz, šupin nebo semen. Obvyklá doba výsadby je jaro a podzim. Doporučuje se sázet cibulky do půdy obohacené organickou hmotou, do hloubky asi 10,16 až 15,24 cm.

Liliím se daří na plném slunci s příměsí stínu. Jsou nenáročné na pěstování a nevyžadují velkou údržbu. V závislosti na odrůdě kvetou lilie od května do září.

Výběrem smíšených druhů lilií lze dosáhnout toho, že doba kvetení bude pokrývat většinu léta a bude mít výrazné barvy. Lilie se pěstují v lesním prostředí, na zahradách, na záhonech, v nádobách a květináčích.

Rostliny mají tuhé stonky a úzké kopinaté nebo kopinaté listy, které pokrývají stonky v různém počtu okolíků. Květy se vyvíjejí na koncích stonků v okvětních lístcích po 6. Mohou to být jednotlivé květy nebo malé svazečky.

Lilium 'Tiny Padhye'

Typické barvy květů jsou švestková, červená, růžová, bílá, žlutá, oranžová a levandulová. Květy mohou vykazovat směsici pruhů, pih nebo skvrn.

Některé lilie jsou svůdně voňavé, zatímco jiné nevoní vůbec. Květy jsou zdobné, mají různé tvary a mohou směřovat do různých stran. Některé květy lilií jsou zdánlivě ploché. Jiné květy připomínají zvonky, poháry nebo misky, přičemž existují i nálevkovité typy a trubkovité tvary.

Lilie se používaly v asijské medicíně a lidé je jedli jako škrobovou kořenovou zeleninu. Cibulky konzumují i volně žijící zvířata včetně jelenů, myší a veverek. Lilie lákají také hmyz.

lilie tygrovaná

Lilie jsou však pro kočky toxické, a proto by měly být vysazeny na místě, kam k nim kočka nemá přístup. Lilie mají jen málo škůdců nebo chorob, ale mohou být napadeny plísní šedou, slimáky, hlemýždi, červenými liliovými brouky nebo viry, které šíří mšice.

Vzhledem k široké škále hybridizovaných pravých lilií byl ve spolupráci Severoamerické liliové společnosti a Královské zahradnické společnosti vypracován zahradnický systém jejich klasifikace, který rozděluje četné typy do devíti divizí zahrnujících rodičovství a zahrnuje strukturu a habitus květu:

Divize 1: Asijské hybridy

asijská hybridní lilie

Asijské lilie jsou známé velkými krásnými květy vysokými přibližně 10,16 až 15,24 cm na vrcholu stonků vysokých 0,61 až 1,52 metru. Tyto květy obvykle postrádají vůni a mohou viset dolů, směřovat ven nebo kvést vzpřímeně.

Existuje široká škála barev, která zahrnuje červenou, bílou, oranžovou, růžovou a žlutou. Tyto lilie jsou nenáročné na pěstování a skvěle se jim daří na slunci. Jsou známé tím, že kvetou brzy a přinášejí na jaře zářivé barvy.

L. 'Big Bang'

Tato lilie připomíná rozpínající se vesmír, odtud pochází i její název. Zvenčí obrácený květ má šest okvětních lístků a je často krémově bílý pokrytý vínovými skvrnami a víry. Odhalené tyčinky jsou zakončeny tmavě bronzovými prašníky. Big Bang dorůstá výšky až 1,22 m a velký letní květ je ceněnou řezanou květinou.

L. 'Black Out'

Skutečně okouzlující lilie Black Out vytváří vzhůru směřující květy v tmavě červené barvě, dokonce i tyčinky jsou červené. Lesklé okvětní lístky mají u středu sytě vínový odstín s reliéfními skvrnami. Na vrcholu 0,91 metru vysoké rostliny sedí trsy 4 až 5 květů, které obvykle vídáme v zahradách jako obruby nebo v květináčích pro řezané květiny.

L. 'Black Spider'

Tato lilie je vynikajícím doplňkem zahrady, protože dokonale ladí s ostatními rostlinami. Rostlina vysoká 0,91 m nese kulaté okrajové slonovinově bílé až žluté květy s pevným švestkovým středem, které se místy rozšiřují. Black Spider je oblíbenou řezanou květinou v létě, kdy je kvetení na vrcholu.

L. 'Brunello'

Lilie Brunello překvapí fantastickými zelenými poupaty, která vykvetou do lesklých živých velkých květů. Na pozadí tmavě zelených listů jsou květy okamžitě barevně výrazné a navzdory absenci vůně jsou stále atraktivní pro kolemjdoucí i opylovače. Tato asijská lilie snáší všechny podmínky kromě přílišné vlhkosti půdy.

L. 'Brushstroke'

Lilie Brushstroke existuje již více než 30 let. Je to velmi bujná rostlina, která vytváří velké žlutobílé květy obrácené vzhůru s úžasnými tmavě fialovými vzory na okvětních lístcích připomínajícími tahy štětcem. Barvy mají tendenci za teplého počasí zesvětlovat. Rostlinu vysokou 1,22 až 1,83 metru vyšlechtila Judith McRae v roce 1976.

L. 'Crete'

Crete začíná jako shluk žlutých poupat na vrcholu 0,91 metru vysoké vitální rostliny a s blížícím se letním obdobím se poupata otevírají v purpurové květy směřující vzhůru. Vzpřímený a vznosný tvar rostliny ji předurčuje k hromadné výsadbě a nápadné květy se vždy skvěle hodí do kytic.

L. 'Connecticut King'

Tato trsovitá rostlina má pohledné lesklé listy uspořádané do spirály. Dosahuje výšky až 0,91 m a na vrcholu vysokých vzpřímených stonků jsou sytě žluté až zlaté květy. Ty se objevují v trsech a v létě vytvoří hromadná výsadba Connecticut King dominantu zahrady.

L. 'Corsica'

Tato pozdně jarně kvetoucí lilie nese vzhůru obrácené robustní květy. Jsou v odstínech růžové přecházející do žluté se sytě růžovými skvrnami na okvětních lístcích, které se ohýbají dozadu. Corsica miluje plné slunce a mírně vlhkou půdu. Stejně jako většina hybridů lilií se nerozmnožuje ze semen a množí se dělením odnoží.

L. 'Dot Com'

Lilie Dot Com poskytuje okamžitou kytici s velkými 5-9 květy nesenými na jediném stonku. Miskovité květy jsou purpurově růžové s výraznými tmavě červenými skvrnami šířícími se od středu. Tato nápadná rostlina je vynikající výsadbou na okraj nebo pod stromy, zejména proto, že se jim daří i v polostínu.

L. 'Enchantment'

Lilium Enchantment

Enchantment se vyznačuje pozoruhodnými sytě oranžovými květy posetými černými skvrnami. Rostlina dorůstá výšky až 0,91 m. Patří k raným vzpřímeným liliím známým jako "hybridy středního věku". Enchanted je považována za jeden z nejlepších hybridů lilií, je stále oblíbená a byla oceněna v Síni slávy Severoamerické liliové společnosti.

L. 'Fire King'

Lilie Fire King, kterou v roce 1933 hybridizoval Stooke, je asijská lilie se sytě červenooranžovými květy pokrytými fialovými skvrnami. Lehce vonící okvětní lístky se stáčejí ven a odhalují oranžové tyčinky. Fire King je vysoká, může dosáhnout výšky až 1,83 metru. Špičaté tmavě zelené listy rozhodně tvoří kontrast k nápadným květům.

L. 'Gran Paradiso'

Červenooranžové květy mají širší lesklé okvětní lístky nápadně stočené na koncích. Střed se zdá být jasněji oranžový a spodní strana má nádech do tmavě červené. Žlutá poupata navíc dodávají velkým, nápadným květům výraznou barvu. Gran Paradiso je skvělá řezaná květina a vždy je chytrá volba jako okraj zahrady.

L. 'Grand Cru'

Lilium 'Grand Cru'

Grand Cru září jasně žlutými květy. Tmavě zbarvené prašníky vynikají na světlých okvětních lístcích, ale doplňují je červené znaky na středu květu. Krása odrůdy Grand Chu byla oceněna a v roce 2002 získala od Královské zahradnické společnosti cenu za zásluhy o zahradu.

L. 'King Pete'

Další oceněný Garden Merit Award, King Pete, se pyšní krémově žlutými květy přecházejícími do oranžové uprostřed a hnědými skvrnami. Velké květy směřují dolů a okvětní lístky se pozoruhodně stáčejí směrem ven. Jsou nápadné a dlouhotrvající, což jsou skvělé vlastnosti pro řezané květiny.

L. 'Last Dance'

Last Dance je velmi atraktivní lilie vytvářející vzdušné květy, které se kývají s větrem. Tyto dolů směřující květy jsou citronově žluté se zahnutými okvětními lístky. Rostlina snáší horko a nevyžaduje intenzivní údržbu. Dosahuje výšky až 1,52 m a dobře se páruje s nízkými letničkami s drobnějšími nebo hrubšími listy.

L. 'Monte Negro'

Květy Monte Negro jsou po celé ploše červené, a když se několik rostlin pěstuje ve velkém, vytvoří v zahradě mimořádný letní středobod. Dokud květy vydrží, využijte je jako řezané květiny. Jejich cibulky jsou tak odolné, že je lze ponechat v zemi, aby vykvetly v příští kvetoucí sezóně.

L. 'Patricia's Pride'

Nádherná Patricia's Pride vypadá, jako by se uvnitř hvězdy vytvořila hvězda. Tato plně otevřená lilie se 6 okvětními lístky je krémově bílá a sytě švestkové znaky na každém okvětním lístku jsou pohromadě, ve tvaru hvězdy. Tyčinky vypadají ještě atraktivněji se zelenými vlákny. Květina může působit exoticky, ale její celkový vzhled lze snadno sladit s jinými rostlinami.

L. 'Pixie Series'

Lilie Pixie jsou zakrslé lilie pěstované pro své nápadné a voňavé květy, které vytvářejí skvělou podívanou po celé léto. Trubkovité květy jsou menší, ale jsou pestře zbarvené s okouzlujícími pihami, díky kterým si je snadno zamilujete. Většina skalniček má kompaktní vzrůst a nejlépe vypadají, když jsou vysazeny hromadně, zejména jejich květy vydrží několik týdnů.

L. 'Pollyanna'

Vzdušné květy Pollyanny jsou jasně žluté s tmavě zlatým nádechem a řídkými hnědými skvrnami uprostřed. Rostlina dorůstá výšky až 1,52 m a kvete po celé léto. Dobře se jí daří ve vlhké půdě a na plném slunci, ale snese i stín. Květy jsou nádherné řezané květiny.

L. 'Push Off'

Fantastická dvoubarevná lilie Push Off nabízí kaštanově červené květy s bílými špičkami. Tyto květy kvetou od konce jara do začátku léta. Rostlina obecně dává přednost výsadbě do nádob s dobrou drenáží, kde roste kompaktněji, ale každé 2 až 3 roky je třeba ji přesadit, aby se vytvořil prostor pro nový růst kořenů a výhonů.

L. 'Red Velvet'

Lilium 'Red Velvet'

Red Velvet existuje již více než 50 let a je považována za klasiku se svými obrácenými miskovitými šťavnatými tmavě červenými květy a dozadu stočenými okvětními lístky. Dosahuje výšky až 1,52 m a rok od roku vytváří bohatší květy. Red Velvet byla zařazena do Síně slávy Severoamerické liliové společnosti.

L. 'Rosella's Dream'

Tato lilie, která je skutečně zasněnou květinou, se pyšní krémově bílými okvětními lístky, které při okrajích přecházejí do jemně růžové. Z dálky vypadá střed tmavě zbarvený, protože zlatavé až načervenalé prašníky jako by jej obsypaly hnědými pihami. Rosella's Dream kvete na slunečném až poloslunečném stanovišti.

L. 'Royal Sunset'

Lilium 'Royal Sunset'

Tato nenáročná lilie vypadá, jako by se jí dostávalo jen té nejlepší péče o rostliny. Na vzpřímené rostlině o výšce 0,91 až 1,22 m nese velké nápadné květy oranžové až zlaté barvy s kaštanovými skvrnami a červenými špičkami okvětních lístků. Tuhý stonek a krásný voňavý květ, který připomíná západ slunce, je vynikající volbou pro řezané květiny.

L. 'Salmon Twinkle'

Salmon Twinkle je rozkošná dekorativní květina s krémově žlutými květy s lososově růžovými středy a špičkami okvětních lístků. Květy směřující dolů mají opakovaně zahnuté okvětní lístky, které na rostlině vytvářejí dramatický vzhled. Tato rostlina zdobená vysokými listnatými stonky bude nádherným zahradním prvkem, ať už solitérně, nebo ve velkém.

L. 'Sundrenched'

Tato asijská lilie je vysoká a štíhlá s úzkými zelenými listy pokrývajícími lesklé tmavě zelené stonky. Květy jsou velké se šesti sytě žlutými okvětními lístky pokrytými červenohnědými skvrnami. Květ vypadá jako krvácející, protože blednoucí červeň prochází středem každého okvětního lístku a červenají jejich špičky. Květy nejlépe kvetou na plném slunci.

L. 'Tibetan Snow'

Jak název napovídá, Tibetský sníh nese hrozen bílých květů s krémově žlutou barvou, která se táhne podél spodní strany středních okvětních lístků. Začínají kvést začátkem června a na bohaté květy připomínající přívěsky je taková podívaná. Květy nemají pyl a stejně jako mnoho jiných hybridů lilií se rostlina může množit dělením.

L. 'Tiny Todd'

Tiny Todd je časně kvetoucí lilie, která okouzluje vzhůru obrácenými bílými květy splývajícími se světle růžovou. Původně byla vyšlechtěna v Nizozemsku pro pěstování v nádobách, obvykle se umisťuje před domy pro okamžité letní kvetení, ale je to velmi univerzální rostlina, kterou lze vysadit podél slunných okrajů.

L. 'White Butterflies'

White butterflies je asijská lilie, která vytváří vysoký trs kývavých bílých květů s růžovou spodní stranou. Zcela otevřené, stočené okvětní lístky odhalují kontrastně zbarvené tyčinky. Rostlina je tolerantní k suchu i horku, což z ní činí odolný univerzální doplněk zahrady. Květy rozkvétají brzy a vydrží až měsíc.

Divize 2: Martagonské hybridy

martagonská hybridní lilie

Martagony se nazývají také "hybridy martagonů hansonii" a vyznačují se dolů obrácenými "turkovitými" drobnými květy na 0,91 až 1,83 metru vysokých stoncích s listovými úkrojky. Tyto lilie kvetou na začátku léta a mají nepříjemnou vůni.

Těmto liliím se nejlépe daří v postupném zastínění. Barvy se pohybují v odstínech bílé, světle oranžové, růžové, žluté, levandulové a kaštanové, které mohou být potřísněny barevnými skvrnami.

L. 'Arabian Knight'

Exoticky vyhlížející lilie Arabian Knight je celá v drobných závěsných rezavě oranžových květech posetých odpovídajícími sytě červenými skvrnami. Nápadně vypadají seskupené na hladkém štíhlém stonku. Rostlina dává přednost dobře propustné půdě a místům v plném až polostínu. Po zakořenění rostlina rok co rok bohatě kvete.

L. 'Claude Shride'

Vzdušný tvar květů této martagonské lilie vypadá úžasně zblízka i zdálky. Sytě kaštanové květy mají oranžové okraje a oranžové leopardí znaky doplněné plně odkrytými zlatými prašníky pokrytými pylem. Patří mezi některé lilie, které mají rády částečně zastíněná místa, a její pozoruhodné květy rozhodně rozzáří každou zastíněnou zahradu.

L. 'Manitoba Morning'

Bohatě kvetoucí lilie, každý stonek vytváří 50 kyvadlovitých červenorůžových květů se zlatými tyčinkami vyčnívajícími dolů. Červeně skvrnité květy kvetou již v červnu a dobře se mísí se stejně vysokými keři s kontrastními barevnými květy v otevřených zahradách nebo na okrajích lesů.

L. 'Mrs. Backhouse'

Lilium 'Mrs. R. O. Backhouse'

Tato krásná lilie, pojmenovaná po manželce Roberta Ormstona Backhouse, který rostlinu v roce 1921 představil, začíná jemně růžově a rozkvétá do zlato-oranžové barvy, přičemž pouze zadní strana si zachovává ruměnec. Květ směřující dolů je potřísněn hnědými skvrnami. Květy visí na dlouhých stopkách a při rozkvětu masových výsadeb na začátku léta předvádějí nádhernou podívanou.

L. 'Pink Morning'

Pink Morning vytváří až 50 světle růžových květů s tmavě fialovými pihami na stonku. Vzdušné květy vypadají ve velkém úchvatně a úžasně voní, když se pohupují ve větru. Nejlépe se vysazuje na podzim, aby včas vykvetla v létě. Tuto lilii lze vysadit do země nebo do nádob a přežije, pokud bude mít dostatek slunečního světla a vláhy.

L. 'Scarlet Morning'

Nádherná lilie na přední i zadní straně. Zářivě oranžově červené květy směřují spolu s vyčnívajícími tyčinkami dolů. Odhalená spodní strana je tmavě švestková. Pozoruhodně stočené okvětní lístky se zdají nápadné opylovačům, kteří na bohatě kvetoucí rostlině hodují.

L. 'Sunny Morning'

Sunny Morning vytváří přirozenou kytici zlatavě oranžových květů pokrytých sytě červenými skvrnami. Květy kvetou od začátku do poloviny léta a lákají kolemjdoucí a motýly, takže rostlina je ideální pro pěstování v květináčích nebo v zastíněných lesních zahradách. Dlouhotrvající husté květy jsou také vynikajícími řezanými květinami.

L. 'Terrace City'

Tato 1,22 až 1,83 m vysoká martagonská lilie vytváří mnoho atraktivních světle růžových poupat s načervenalými špičkami, která se otevírají do zlatožlutých květů s okvětními lístky extrémně zahnutými směrem ven. Silně skvrnitý střed ladí s drsnými oranžovými prašníky. Rostlina je dlouhověká zahradní odrůda, která dramaticky kvete po celé léto.

L. 'Album'

Martagon Album je hybrid lilie, který dorůstá výšky až 1,22 metru. Zelené stonky a listy začínají dole tmavě a směrem nahoru, kde se rozkvétá množství voňavých bílých květů turka, přecházejí do světlejšího tónu. Album má rádo dobré slunce a dobře propustnou půdu. Během první sezóny nemusí kvést, ale jakmile se jednou uchytí, každý stonek vytvoří až 30 krásných květů.

Divize 3: Kříženci rodu Candidum

Hybridy Candidum mají kuželovité nebo nálevkovité květy, které kvetou během časného léta na 0,91 až 1,22 m vysokých stoncích.

Tyto lilie mají příjemně sladkou vůni. Hybridy této kategorie jsou vyšlechtěny především z lilie Madonna nebo L. candidum a dalších příbuzných evropských typů.

L. 'June Fragrance'

Nejpozoruhodnější kultivar mezi hybridy Candidum, June Fragrance, dostojí svému jménu a na začátku léta vytváří okouzlující vonné krémově bílé květy. Tato odrůda je velmi úspěšná, protože slouží jako rodič při vytváření nových odrůd candidum.

Lilium x testaceum 'Nanking'

Lilie nankingská je prvním úspěšným hybridem candidum, který v roce 1836 vyšlechtil Němec Franz Anton Haagc. Výsledné květy jsou jemně žluté s nádechem do hněda. Rostlině se daří ve vápenité půdě a teplém vlhkém prostředí, stejně jako mateřská lilie Madonna, která preferuje své prostředí.

Divize 4: Americké hybridy

Americké hybridy jsou kříženci druhů lilií původních v Severní Americe. Tyto lilie postrádají vůni a období květu závisí na zóně výsadby. V teplejších pásmech kvetou v druhé polovině jara až na začátku léta.

V chladnějších zónách se květy objevují v polovině léta. Tyto lilie obvykle visí směrem dolů a spadají do kategorie "turanského typu", zatímco jiné mají květy spíše nálevkovité. Stonky jsou vysoké v rozmezí od 1,22 do 2,44 m výšky.

L. Canadense/ Lilie kanadská

Lilium canadense (lilie kanadská)

Lilie kanadská pochází z východní části Severní Ameriky. Nese dolů směřující kropenaté květy s barvami od žluté po červenou. Může dosahovat výšky až 1,22 m a přirozeně roste na vlhkých loukách, kde je tlumené světlo. Květy mohou být jednotlivě nebo v hroznech a kvetou od června do července.

L. Catesbaei/ Lilie Catesbyho

lilium catesbaei

Tato rostlina, nazývaná také lilie borová, roste v pobřežních oblastech východní části Jižní Ameriky. Jedinečné oranžové květy splývající se žlutou barvou mají špičaté nařasené okvětní lístky, které jsou vzdušně rozložené. Na žlutých částech okvětních lístků se objevují mahagonově červené tečky. Květy jsou solitérní a kvetou v létě a na podzim.

L. Columbianum/ Columbia Lily

lilium columbianum

Lilie kolumbijská, která se přirozeně vyskytuje v lesních vchodech a otevřených lesích západní části Severní Ameriky, prospívá ve vlhké půdě a na zastíněných místech. Lehce vonící květy jsou oranžové s tmavými skvrnami a okvětní lístky jsou výrazně stočené směrem ven. Rostlina může dosahovat výšky až 1,22 m a kolem dlouhého stonku jsou uspořádány metlovité listy.

L. Grayi/ Lilie Grayova

Lilie Grayova

Nápadné nálevkovité květy lilie Grayovy mají těsně se překrývající oranžové okvětní lístky, které jsou na vnější straně hladké a na vnitřní straně skvrnité. Nejraději roste na vyvýšených místech s vlhkou kyselou půdou a na plném slunečním světle, stejně jako v Appalačských horách, kde rostlinu objevil botanik Asa Gray.

L. Iridollae/ Panhandle Lily

Rostlina, nazývaná také Panhandle lily, byla nalezena v přirozeném výskytu v jihovýchodních oblastech Severní Ameriky. Mary Henryová po objevení kvetoucí lilie v roce 1940 ji popsala jako "hrnec zlata na konci duhy" kvůli zlatým květům směřujícím dolů, odtud také název. Tato liliovníková rostlina může být trochu vybíravá a dává přednost teplým, ale chladným podmínkám a vysoké vlhkosti vzduchu.

L. Michauxii/ Carolina Lily

Tato rostlina se jinak nazývá karolínská lilie a nese kývavé pihovaté červenožluté květy. Okvětní lístky jsou tak zahnuté, že se jejich špičky vzadu téměř dotýkají. Odhalené tyčinky jsou žlutozelené s nápadnými tmavě hnědými prašníky. Voňavé květy jsou hojně navštěvovány motýly vlaštovičníky.

L. Michiganense/ Michiganská lilie

Silně zahnuté okvětní lístky lilie michiganské kvetou v létě červenooranžovou barvou. Květy jsou neseny na ohnutých měkkých zelených stopkách a pod nimi jsou úhledně uspořádané okolíky dlouhých listů s rovnoběžnými žilkami. Rostlina obvykle roste ve stepích, kde slouží jako trvalka lemující tekoucí vodní plochy.

L. Pardalinum/ Leopardí lilie

Tato lilie má ráda vlhké půdy s dobrým odvodněním a ve volné přírodě ji najdeme lemující břehy řek a potoků. Je známá pro napůl oranžové a napůl žluté okvětní lístky se vzory připomínajícími leopardí kůži, proto se jí běžně říká leopardí lilie. Existuje mnoho kultivarů této lilie v různých barvách a tvarech okvětních lístků.

L. Philadelphicum/ Filadelfská lilie

lilium philadelphicum

Tato rostlina, běžně nazývaná lilie lesní, je velmi variabilní, ale většina druhů dosahuje výšky až 0,91 m a vytváří 3 až 5 květů na stonku. Květy pohárkovitého tvaru mají stejně rozmístěné červenooranžové okvětní lístky s purpurově hnědými skvrnami poblíž středu. Dřevitá lilie tvoří dobrou dvojici s rostlinami, jako jsou želvoviny a violky.

Divize 5: Kříženci rodu Longiflorum

Hybridy Longiflorum kvetou uprostřed léta a jsou voňavé. Tyto lilie jsou hybridizovány z lilie velikonoční neboli druhu L. longiflorum.

Lze je pěstovat ze semen. Květy jsou zahnuté dozadu a miskovité na 0,91 m vysokých stoncích.

L. 'Deliana'

Deliana, vyšlechtěná společností De Jong Lelies v roce 2001, kvete v létě a vytváří trubkovité, široce rozeklané krémově žluté květy s nádechem do zelena. Listy jsou střídavě uspořádány podél stonků a vytvářejí výrazný tmavě zelený kontrast k zářivě zbarveným květům.

L. 'Elegant Lady'

Světle purpurově růžové květy s podtóny chartreuzově zelené vypadají úžasně elegantně jako voňavé řezané květiny nebo jako sezónní rostliny pro lemování zahrady. A pomáhá tomu i to, že rostlina má silné vzpřímené stonky a atraktivní tmavě zelené olistění. Elegant Lady nemá mnoho domácích mazlíčků, ale není imunní vůči útokům mšic a slimáků.

L. 'Triumphator'

Triumphator je dvoubarevná lilie většinou bíle okvětní se sytě růžovým středem rozšiřujícím se směrem ven. Velké květy jsou zasazeny na lesklých tmavě zelených listech a tyčí se nad stonky, které mohou dorůstat výšky až 1,83 m . Květy jsou velmi voňavé a dodávají letní kytici vynikající vzhled a vůni.

L. 'White Elegance'

Lilium 'White Elegance'

Lilie White Elegance je považována za nejodolnější ze všech lilií rodu Longiflorum, snáší horko i vlhko a její okvětní lístky i listy jsou dostatečně silné, aby se nespálily. Velká chartreuzově zelená poupata rozkvétají do čistě bílých květů, které se naklánějí do stran. Tyto voňavé květy vytvářejí vizuální drama při použití v rozmanitém květinovém aranžmá.

L. 'White Heaven'

White Heaven poskytuje skutečně božskou přehlídku květů se sladce vonícími čistě bílými květy doplněnými jemným zeleným středem a žlutými prašníky. Na úzkých zářivě zelených stoncích je nasazeno 3 až 6 květů. Rostlina se ideálně hodí k hromadnému pěstování jako obruba nebo do květináčů na terase a květy jsou vždy dobrou volbou pro svatební kytice.

Divize 6: Trubkovité a aureliovité hybridy

Trumpetové a aureliové hybridy jsou skutečnými výstavními kousky! Rozzáří zahrady od poloviny do konce léta a pocházejí z asijských druhů, jako jsou L. henryi a L. regale. Tyto lilie jsou obvykle voňavé a kvetou na vysokých stoncích vysokých od 1,22 do 2,44 metru.

Květy jsou velké a voskovité trubky v řadě barev, které potěší každého. Mohou směřovat vzhůru nebo se obloukovitě stáčet dolů, zatímco u jiných odrůd jsou květy reflexní, ploché nebo miskovité.

L. 'African Queen'

African Queen je oceňovaná lilie ceněná pro své příjemně vonící velké trubkovité květy. Okvětní lístky jsou jasně oranžové s nádechem vínové barvy na spodní straně a podél tyčinek. Každý z 1,22 až 1,83 metru vysokých stonků nese 15-20 květů, které jsou také dlouhotrvající.

L. 'Golden Splendor'

Golden Splendor po svém uvedení na trh v roce 1957 vzbudila pozornost. Zlatožluté nápadné květy mají trubkovitý tvar s přehnaně zvlněnými špičkami okvětních lístků. Spodní strana je doplněna kaštanovým a nazelenalým nádechem. Rostlina dosahuje výšky až 1,83 m a trs 12-20 květů může být těžký, takže v době květu je třeba ji podepřít kůly.

L. 'Goldsmith'

Rozevláté zlatožluté trubkovité květy jsou nejen pastvou pro oči, ale i pro čich. Obvykle zdobí zahrady v podobě obruby nebo sezónních akcentových hmot a je vždy vkusnou volbou v květinovém aranžmá. Rostlina působí královsky svým vzpřímeným růstem a bohatým kvetením v létě.

L. 'Ice Caves'

Ice Caves jsou miskovité bílé květy s ledově zeleným středem rozšiřujícím se směrem ke špičkám okvětních lístků. Okvětní lístky slouží jako světlé pozadí tmavě červeným prašníkům. V zahradě se nejlépe hodí k tmavě zbarveným rostlinám, které zvýrazní světlou krásu květů.

L. 'Madame Butterfly'

Madame Butterfly je jedinečná trubačovitá lilie, která se honosí motýlovitě vypadajícími květy v barvě slonové kosti, které jsou od středu ven jakoby natřené zlatavě oranžovou barvou. Tento zlatavý ruměnec je pokrytý strukturovanými papilami připomínajícími vousky. Spolu s těmito květy se na vrcholu 1,52 m vysoké rostliny nacházejí zelenavě bílá květní poupata, která čekají na své následné květy.

L. 'Midnight'

Tato lilie, kvetoucí od konce jara do léta, vytváří jeden z nejkouzelnějších květů. Trubkovitý květ je sytě vínový s tmavšími podtóny a okraji.

Tuto barvu umocňují zlatavé prašníky, které rostlině dále dodávají charakter. Tato konkrétní barevná odrůda se dodává v kmeni, takže jiné odrůdy mohou mít intenzivnější nebo tlumenější barvy.

L. 'Moonlight'

Moonlight připomíná elegantní svit měsíce. Velké žluté květy mají výrazné středy s rozevlátými konci okvětních lístků. Spodní strana okvětních lístků je zbarvena světle zelenou barvou. Když procházíte zahradou plnou těchto květů, zejména v polovině léta, těžko přehlédnete jejich sladkou vůni.

L. 'Paula Marie'

Květy Paula Marie začínají jako zelená poupata ve tvaru banánu, která se otevírají do 12,70cm miskovitého žlutozeleného tvaru s máslovým hrdlem nebo středem a extrémně zakřivenými okvětními lístky. Seskupené květy jsou nápadné pohromadě a jedna rostlina může na zahradě stát samostatně.

Tato lilie miluje slunce, ale její výrazné zelené odstíny jsou výraznější, když je v polostínu, takže je nejlepší ji vysadit proti rannímu slunci.

L. 'Pink Perfection'

lilium 'Pink Perfection'

Pink Perfection rozhodně využije vertikální prostor v zahradě, protože může dosáhnout výšky až 2,44 m! Na vrcholu štíhlých stonků plných střídavých tmavě zelených listů jsou dolů obrácené růžově švestkové květy s vyčnívajícími zlatými prašníky. Tyto květy jsou voňavé a plodné, což jsou dobré řezané květiny.

L. 'Summer Palace'

Krémově růžové květy Summer Palace mají téměř dokonalý trubkovitý tvar, který zamotá hlavu každému tvoru, který kolem nich projde . Ostatní odrůdy mohou mít různé barvy, ale vždy se jedná o nádherný odstín růžové. Plného rozkvětu rostliny můžeme být svědky od poloviny léta až do prvních dnů podzimu.

L. 'Starry Night'

Trubkovité květy odrůdy Starry Night vypadají jako květy Madame Butterfly, jen mají užší okvětní lístky, které se otevírají od konce srpna do září. Široce rozložené okvětní lístky a hrozen stále působí vzdušně, takže se při průchodu letního vánku pohupují. Rostliny tvoří trsy, takže vypadají úhledně i při masovém pěstování.

L. 'White Henryi'

Další člen Síně slávy, tato lilie vytváří klasické bílé trubky s rozšířenými okvětními lístky. Výraznější je zlatý prach, který se šíří ze středu květů na přední i zadní straně. Střed květu zvýrazňují také červené skvrny papil. Velmi snadno pěstovatelná lilie, která může dosáhnout výšky až 2,13 m .

Divize 7: Orientální hybridy

Orientální hybridy kvetou koncem letní sezóny. Vyznačují se fascinující krásou s květy připomínajícími miskovité nebo prakticky ploché útvary.

Tyto exotické dary přírody se objevují na 0,61 až 2,44 m vysokých stoncích a mají nesmírnou vůni. Tyto hybridy byly vyvinuty z východoasijských lilií.

L. 'Baferrari'

Pohled na květy Baferrari je osvěžující pro oči. Lehce průsvitné bílé květy s jemně až jasně žlutým zvýrazněním středu okvětních lístků vypadají na pozadí tmavěji zbarvených listů okouzlujícím způsobem. Žluté zvýraznění je strukturováno drobnými papilami, které činí květy při bližším pohledu zajímavějšími.

L. 'Black Beauty'

Black Beauty není vůbec černá, ale rozhodně vypadá neobyčejně. Pohárkovité karmínové květy se dramaticky kroutí a zelená barva zvýrazňuje jejich střed ve špičatém vzoru. Červené okvětní lístky jsou posety reliéfními papilami s odpovídajícími prašníky. Každý stonek může nést až 150 těchto květů, zejména proto, že rostlina může dorůst výšky až 2,74 metru!

L. 'Casa Blanca'

Průsvitné voskově bílé květy Casa Blanca jsou sice na pohled obyčejné, ale právě jejich jednoduchost je ohromující stránkou této rostliny. Voňavé velké květy se tvoří na 0,91 až 1,22 m vysokých a pevných stoncích a květináři tuto květinu vždy uvádějí na předních místech nádherných svatebních květin. Casa Blanca si naprosto zaslouží ocenění Garden Merit Award od Královské zahradnické společnosti.

L. 'Dizzy'

Lilium 'Dizzy'

Exotické rozvolněné bílé květy s hnědo-karmínovými pruhy a skvrnami a směrem ven stočenými okvětními lístky zaměstnají vaše oči. Rostlina snáší téměř všechny typy prostředí a je všeobecně mrazuvzdorná. V zimě bude rostlina potřebovat k ochraně pořádnou dávku mulče, ale v létě se i tak rozvoní nádhernými květy.

L. 'Garden Party'

Mezi charakteristické znaky této rostliny patří jemné bílé květy se zlatým hrdlem, které se směrem ke špičce okvětního lístku rozšiřuje do červené barvy. Po okvětních lístcích jsou roztroušeny odpovídající tečky. Špičaté tmavě zelené listy zvýrazňují květy. Rostlina dorůstá výšky maximálně 0,61 m, což ji předurčuje k umístění do nádob na balkon nebo terasu.

L. 'Josephine'

Tato ženská orientální lilie vypadá okouzlujícím způsobem se svými pihovitými, téměř plochými růžovými květy, které díky jasně žlutému středu a zlatému lemování středu vypadají zářivě. Květy také vydávají osvěžující vůni, kterou květináři u řezaných květin vyhledávají. Na těchto nápadných květech jsou závislí motýli a kolibříci.

L. 'Le Reve'

Le Reve je naprostý sen se svými nápadnými a voňavými růžovými květy zvýrazněnými žlutými odlesky a karmínovými skvrnami. Pokud rostlina dostává dostatek slunečního světla, je její pěstování poměrně snadné. Skvěle se hodí do nádob a na obruby, zejména v polovině a na konci léta, kdy rostliny kvetou v plném květu.

L. 'Mona Lisa'

lilium 'Mona Lisa'

Jedna z nejoblíbenějších orientálních lilií, Mona Lisa, je mistrovským dílem. Obrovské květy obrácené vzhůru mají jemně růžové okvětní lístky s bílými špičkami, načervenalým středem a odpovídajícími pihami. Daří se jí na plném slunci i v polostínu a je velmi odolná. Rostlina roste nízko, obvykle pod 0,61 m, což z nich dělá univerzální rostliny do země nebo do nádob.

L. 'Mount Cook'

Nezaměňujte s podobně nazvaným druhem máslovka, lilie Mount Cook je ve skutečnosti orientální lilie, která se vyznačuje nápadnými jasně růžovými květy se žlutými odlesky a spodní stranou. Rostlina dobře zakládá bohatou, dobře propustnou půdu. Slimáci se rádi živí nejměkčími částmi rostliny a dobrým řešením je zasypat povrch půdy v blízkosti báze rostliny hrubým pískem.

L. 'Stargazer'

Lilium 'Stargazer'

Lilie Stargazer je kříženec L. auratum a L. speciosum a je považována za jednu z nejoblíbenějších lilií díky nápadným a voňavým květům. Stejně jako její jmenovkyně Alstroemeria je lilie Stargazer růžová s podtóny bílé a červené a pihami po celých okvětních lístcích. Přestože byla tato lilie vyšlechtěna koncem roku 2000, je dobře přijímána a stala se oblíbenou řezanou květinou.

Divize 8: Mezidruhové/ostatní hybridy

Mezioddílové/ostatní hybridy se skládají z lilií, jejichž rodiče byli zařazeni do dalších divizí. Tyto hybridy byly vytvořeny různými metodami, včetně "záchrany embryí" a "opylení řezem".

Křížením druhů tímto způsobem slibuje evoluce lilií nové hybridy s ohromující krásou, zvýšenou pevností a odolností vůči chorobám.

L. 'Child in Time'

Výsledkem křížení asijská x orientální x asijská (AOA) je odrůda Child in Time s nádhernými hustými květy v jemně růžové barvě s tmavě stínovaným středem a skvrnami. Jak květy dozrávají, barvy se zesvětlují, jako byste se dívali na jiný květ. Tato lilie není náročná na údržbu, daří se jí v každé dobré půdě a na jakémkoli světlém stanovišti.

L. 'Dancing Lady'

Lilie Dancing Lady vyšlechtěná společností Mak Breeding v Nizozemsku je lilie Longiflorum x Oriental x Oriental, která vytváří miskovité světle růžové květy na vrcholu štíhlých půvabných stonků. Voňavé květy jsou obrácené do stran a na každém stonku jsou v páru. Kvete vždy od července do srpna.

L. 'Flashpoint'

Flashpoint je jednou z odrůd s tmavě červenými, téměř švestkovými květy, které se směrem k okrajům okvětních lístků prolínají s krémově bílými a doplňují je tmavě bronzové prašníky. Jedná se o další výtvor z nizozemského Mak Breeding, který je cenným doplňkem letní zahrady.

L. 'Fiery Belles'

Fiery Belles vypadá přesně tak, jak zní. Velké zvonkovité květy jsou zářivě oranžové s kaštanovými prašníky a podtóny. Vznikla vyšlechtěním odrůd Aurelian a Asiatic Wilbertem Ronalsem v roce 1997. Srpnové květy jsou dlouhotrvající a odolné vůči botrytickým chorobám.

L. 'Fields of Gold'

Další AOA hybrid, Fields of Gold, je 0,91 m vysoká lilie s bujnými lesklými listy. Na vrcholu stonků jsou velké měkké žluté květy s kaštanovými skvrnami a okrajem. Květy jsou bez pylu a rostlinu lze množit dělením. Fields of Gold se nejlépe hodí do páru s nízce kvetoucími bylinnými keři, jako jsou narcisy a tulipány.

L. 'Fusion'

Výsledkem úspěšného křížení L. longiflorum z Japonska a L. pardalinum ze severní Kalifornie je vynikající rostlina nesoucí velké půvabné závěsné květy na silných stoncích. Lehce vonící květ je šarlatově červený se žlutým středem posetým černými skvrnami.

L. 'Gluhwein'

Gluhwein vznikl smíšením orientálního hybridu s lilií trubačovitou. Výsledné květy jsou světle růžové, směrem ke středu se prohlubují do meruňkové, okraje jsou žluté. Sytě zelené spirálovitě uspořádané listy tvoří kontrastní pozadí těmto krásným květům. Lilie Gluhwein je poměrně odolná, několikrát zažila napadení mšicemi a slimáky.

L. 'Kaveri'

Kaveri je kříženec asijské a orientální lilie a výsledné květy jsou teplých tónů, červené, oranžové a žluté, které se prolínají od nejtmavšího středu ke světlejším koncům. Rostlina je kompaktní a květy jsou obrácené vzhůru, obojí se připisuje asijskému původu, zatímco vůně pochází z orientální strany.

L. 'Nightrider'

Pravděpodobně nejsvůdnější ze všech hybridů, Nightrider dostojí svému jménu a vytváří nejtmavší červené, téměř černé květy. Má asijský a trubačský původ a výsledné dramatické syté květy jsou zvláštním doplňkem zahrady a květinových aranžmá, lákají dokonce i motýly.

L. 'Pink Brilliant'

Úžasný kříženec orientální a trubkovité lilie nabízí velké sladce vonící květy ve směsi růžové a bílé barvy se zeleným středem. Rostlina dosahuje výšky až 1,22 m a je vhodnou ozdobou okrajů nebo sezónních živých plotů. Na podzim rostlina ztrácí listy v rámci přípravy na zimu, ale v polovině léta opět vykvete.

L. 'Red Rover'

Kříženec Mak Breeding mezi trubkovitými a asijskými liliemi, Red Rover, je krásná lilie s třpytivými vzhůru obrácenými pohárkovitými červenými květy. Zahrady budou hojně navštěvovány motýly a včelami, které zářivě barevné květy hluboce přitahují.

L. 'Šeherezáda'

Scheherazade vyniká velkými kudrnatými bordó okvětními lístky se zlatými okraji a středem. Sytě červené jsou i vyčnívající prašníky. Nejen krása květů způsobila, že se tento hybrid lilie stal oceněným hybridem, ale také jeho úspěšný růst v téměř všech druzích pěstitelských podmínek. Velmi vitální rostlina, která v prvním roce po vysazení dosahuje výšky 1,83 m.

L. 'Silk Road'

Lilie Silk Road vyniká trsy velkých bočních až dolů obrácených bílých květů s karmínovým hrdlem a skvrnami. Rostlina nesoucí květy může dorůst výšky 2,13 m a šířky až 0,91 m, takže může být nutné její zapíchnutí nebo instalace podpěry. Je nenáročná na údržbu, daří se jí na plném slunci až v polostínu a v dobře propustné půdě.

L. 'Viva la Vida'

Viva la Vida je AOA hybrid nabízející trsy mimořádně dramatických květů žluté až zlaté barvy s tmavě červeným ruměncem probíhajícím podél středu okvětních lístků. Rostlina lilie může dosahovat až metrové výšky a zelené listy se budou dobře hodit, pokud rostlinu použijete jako pozadí k nižším kvetoucím rostlinám.

L. 'Yellow Power'

Yellow Power, vyšlechtěná společností Lily Company v Nizozemsku z lilií dlouholistých a asijských, má úchvatné jasně žluté květy s překrývajícími se okvětními lístky. Sytě kaštanové prašníky a pihy dodávají květům jednoduchý, ale ohromující charakter. Jsou to nádherné řezané květiny a pěstováním mas této lilie na zahradě nikdy neuděláte chybu.

L. 'Zeba'

Zeba je kříženec L. nepalense s orientální lilií a výsledkem je vynikající krémově žlutý květ s lehkým nádechem zelené a kaštanovým středem ve vzoru tahů štětcem. Květy obrácené dolů kvetou po celé léto. Dobře prospívá v dobře propustné mírně kyselé půdě a na plném až mírném slunci.

Divize 9: Druhové lilie

Druhové lilie jsou ty, které se vyskytují v přírodě, proto se označují jako "divoké lilie". Většina těchto lilií pochází z Evropy, Severní Ameriky a Asie. Tyto druhové lilie jsou základním stavebním kamenem pro hybridy, které se dnes vyskytují.

Pravé lilie všech hybridních odrůd jsou nádherným a úchvatným doplňkem pro zahradníky na celém světě. Jejich obliba v průběhu staletí dala dokonce vzniknout tomu, že jejich barvy mají specifický význam.

Ať už jste tedy v zahradničení nováčkem, nebo zkušeným profesionálem, lilie nabízejí cesty estetické krásy, které se nacházejí v mnoha možnostech, které mohou být právě pro vás.

L. Auratum/ Lilie zlatoplodá

lilium 'Auratum'

Zlatoplodá lilie pochází z Japonska a po uvedení do Ameriky se okamžitě stala hitem. Vzpřímená rostlina dorůstá výšky až 1,52 m a její kopinaté tmavě zelené listy pokrývají nevětvené stonky. Na vrcholu těchto stonků jsou sladce vonící zvonkovité bílé květy se žlutozelenými pruhy.

L. Bulbiferum/ Oranžová lilie

oranžová lilie

Jak už název napovídá, květy nesené na této cibulovité rostlině jsou sytě oranžové s mírně světlejším středem. Květy jsou sice bez vůně, ale přesto jsou atraktivní pro lidskou i hmyzí veřejnost. Oranžové lilie přirozeně rostou na loukách a na svažitých stráních. Dávají přednost slunným místům, kde jsou jejich květy živější.

L. Candidum/ Madonna Lily

Matka hybridů Candidum, lilie Madonna, má dlouhé vzpřímené stonky se spirálovitě uspořádanými podlouhlými listy. Je známá pro voňavé miskovité bílé květy s reliéfním středem a výrazně stočenými okvětními lístky. Lilie Madonna je hermafrodit a opylují ji včely. Dobře se jí daří v lesních zahradách, kde je světlo tlumené a půda vlhká, ale dobře propustná.

L. lancifolium/ Lilie tygrovaná

lilium lancifolium

Známá lilie tygrovaná pochází z východní Asie a Dálného východu Ruska. Nese přehnaně zvlněné sytě oranžové okvětní lístky pokryté tmavě hnědými až téměř černými skvrnami, které připomínají vzhled tygří srsti. Rostlina je velmi okrasná, často se vysazuje jako ústřední bod zahrad a s oblibou se využívá jako řezané květiny.

L. Leichtlinii/ Leichtlinova lilie

Lilium leichtlinii

Další druh pocházející z Japonska, lilie Leichtlinova, se honosí kyvadlově pihovatými žlutými květy s převislými tyčinkami. Měsíc trvající kvetení je velmi očekávané včelami a motýly, kteří se květy živí a opylují je. Původní obyvatelé Japonska využívali kořeny této rostliny ve svých kulinářských tradicích.

L. Pumilum/ Korálová lilie

Korálové lilie přirozeně rostou v severní Číně, Severní Koreji, na Sibiři a v Mongolsku. Staly se oblíbenými okrasnými rostlinami díky efektním vzdušným hroznům šarlatově červených závěsných květů. Pokud jsou květy vysazeny v kompaktních skupinách, vytvářejí v zahradě po celé léto okamžitý barevný nádech.

L. Regale/ Regal Lily

Lilie Regal je klasickým příkladem trubkovitých lilií. Rostlina kvete na začátku léta a vytváří bílé květy s rubovou stranou švestkově zbarvenou a vnitřním hrdlem zlatým. Tyto majestátní květy sedí na vrcholu 1,83 m vysoké rostliny pokryté tmavě zelenými kopinatými listy. Mezi opylovače této rostliny patří včely, motýli a kolibříci.

L. Speciosum var. rubrum/ Lilie druhová

lilium speciosum var. rubrum

Lilie druhová uvolnila cestu k pěstování moderních orientálních hybridů. Je charakteristická pozdním kvetením, obvykle od srpna do září, ale nápadné květy jsou nádherné a voňavé, čekání se vždy vyplatí. Kývavé květy jsou kombinací jasně červené a růžové barvy s výrazně prodlouženými tyčinkami.

L. Superbum/ Lilie s tureckou čepičkou

lilie turecká

Původní lilie Turkova čepička, tato rostlina přirozeně roste na vlhkých loukách a v lesích východních a středních oblastí Severní Ameriky. Rostlina může v přírodě dosahovat výšky až 2,13 m a na vrcholu hustých listů jsou dlouhé hrozny červenooranžových a kaštanově zbarvených stočených okvětních lístků, které připomínají Turkovu čepici.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.