10 tipů pro uchování řezaných květin

Kytice a aranžmá z čerstvých řezaných květin jsou nádherné a zajímavé dárky pro všechny příležitosti. Ať už vás potěší zářivé barvy květů, které přitahují pozornost, směs a rozmanitost květů nebo svůdná vůně, jistě budete chtít maximalizovat zážitek tím, že použijete některý z těchto deseti způsobů uchovávání řezaných květin.

Tyto triky z oboru vám pomohou udržet vaše řezané květiny zdravé, živé a zajistí, že budou kvést a žít déle. Každou z uvedených metod je třeba opakovat alespoň každý třetí den.

#1. Řez stonků pod úhlem 45 stupňů

řezaný stonek v úhlu 45 stupňů

Velmi častou metodou používanou při prodlužování životnosti čerstvých květin je řezání konců stonků přibližně pod úhlem 45 stupňů.

Šikmé seříznutí stonku je důležité, protože při umístění do nádoby nebude stonek zcela spočívat na dně. Díky tomu se voda do stonku dostane efektivněji a dosáhne až na vrchol, což zajistí, že se veškerá voda a živiny dostanou tam, kam potřebují.

Doporučujeme odstřihnout přibližně 2,54 až 5,08 cm od stonku. Tento postup budete chtít opakovat při každém osvěžení vázy. Doporučujeme také zvolit nádobu se širokým otvorem, aby stonky nebyly stísněné nebo přeplněné. Nezapomeňte stonky po zastřižení konců co nejrychleji vložit do vodní směsi.

#2. Nastavení teploty vody

nastavení teploty vody

Pomáhat řezaným květinám prospívat a rozkvétat co nejjasněji se točí kolem teploty vody. Všude platí, že vlažná voda urychluje pohyb vody po stéblech rostlin. Výjimkou je práce s cibulnatými květinami. Tyto krásky dávají přednost studené vodě.

Díky této metodě se v květině ucpe méně vzduchových bublinek, takže voda a živiny se volně transportují. Existuje také trik známý jako "otužování" řezaných květin, který spočívá v ponoření čerstvě řezaných stonků do horké vody.

#3. Odstraňování žlutých listů a listů pod vodní linií

odstraňte listy pod čarou ponoru

Zdravý trik, který zpomaluje růst bakterií ve váze, což podporuje zdravější květiny a květy. Při aranžování stonků do vázy se ujistěte, že jste odstranili všechny listy, které budou spočívat pod vodní linií.

Když každých několik dní obnovujete vázu, nezapomeňte zkontrolovat další listy, které opadly nebo odumřely, a také je odstraňte. Nezapomeňte květiny přeskládat tak, aby nové květy měly prostor pro řádné otevření.

#4. Výběr nejlepšího místa pro umístění vázy

váza s květinami na stole

Životnost čerstvých řezaných květin zajistíte výběrem správného místa pro vystavení aranžmá. Čerstvé květiny by měly být uchovávány mimo místa s přímým slunečním světlem. Místo pro vystavení by také nemělo být vystaveno průvanu a mělo by být mimo dosah tepelných nebo klimatizačních průduchů.

Mějte na paměti, že je třeba se vyhnout stropním ventilátorům, otevřeným oknům a dokonce i teplu z běžných domácích spotřebičů. Řezaným květinám se obecně nejlépe daří při nízkých teplotách. Nezapomeňte, že květinářství skladují řezané květiny v chladničkách.

Poslední rada týkající se výstavních míst. Čerstvé ovoce uchovávejte mimo dosah květin. Při dozrávání ovoce se z něj uvolňuje plyn etylen. Tento plyn může zkrátit životnost čerstvě řezaných květin.

#5. Poskytování živin

květiny ve váze

Tato metoda se dotýká základních potřeb řezaných květin včetně hydratace, živin a udržení růstu mikroorganismů ve váze na minimu.

Odborníci doporučují vodu vylít, vázy vyčistit, stonky znovu olistit, odstranit odumřelé listy a květy a aranžmá rychle vložit zpět do čisté vody obsahující směs, která rostlinu vyživuje a zpomaluje růst bakteriálních organismů.

Mnoho řezaných květin je dodáváno s balíčkem s krmivem pro květiny. Malé množství balíčku pokaždé nasypte do čisté vody a promíchejte.

Rostlinná výživa v těchto balíčcích obsahuje cukr, bělidlo a okyselovadlo. Pokud ke květinám nedostanete balíček, můžete si namíchat vlastní pomocí kapek bělidla, trochy cukru a citrusové šťávy s vodou nebo citrusové sody.

Recepty na směsi doporučují smíchat 0,94 litru teplé vody s nejméně 2 lžícemi citrusové šťávy s ½ lžičky běžného bělidla a 1 lžící cukru. Dobře promíchejte a vložte do vázy.

#6. Udržování zdravého prostředí

Zaměřte se na základní potřebu udržovat mikroorganismy na uzdě čištěním vázy, odstraňováním zvadlých, hnědnoucích nebo vadnoucích květů nebo listů, šikmým zastřiháváním konců stonků a

vložení řezaných květin do čerstvé teplé vody s několika kapkami až maximálně ¼ čajové lžičky běžného bělidla na každých 0,94 litru použité vody. Doporučujeme používat rukavice a před opětovným vložením řezaných květů vodu promíchat.

#7. Uchovávání květin

Tento postup je určen pro uchovávání čerstvých svazků květů včetně všech návrhů na ořezávání a čištění uvedených v předchozích postupech.

Tento postup se dívá na čistou sodovku jako na složku pro uchování vitality a dlouhověkosti květů. Jakákoli čirá limonáda by měla splnit svůj účel! Po dokončení základní údržby stačí do plné vázy vmíchat 59,12 mililitrů a přidat květiny.

#8. Použití jablečného octa a cukru

Tato varianta je trochu jiná a používá obyčejný jablečný ocet a cukr. Po vyjmutí květin z vázy, odstřižení odumřelých částí a zastřižení konců stonků se do vázy přidá teplá voda se 2 lžícemi jablečného octa a 2 lžícemi cukru.

Dobře promíchejte, dokud se cukr nerozpustí, a přidejte květiny. Ocet a cukr plní úkoly bránit růstu bakterií ve vodě, zatímco cukr vyživuje řezané květiny.

#9. Použití aspirinu

Zde je jednoduchý, ale účinný způsob, jak dodat aranžmá dlouhou životnost a rozkvět. Stačí vzít aspirin pro dospělé a rozdrtit ho. Vložte aspirin do 0,94 litru teplé vody a míchejte, dokud se zcela nerozpustí.

Obsluhujte čerstvé květiny tak, že odstraníte všechny zvadlé, zhnědlé nebo opotřebované květy či listy. Konce stonků šikmo zastřihněte a květy ve váze znovu uspořádejte.

#10 Použití lihu

Umožní květinám absorbovat živiny z vody a sníží množství bakterií ve váze tím, že pomůže zastavit produkci etylenového plynu v aranžmá.

Recept navrhuje několik kapek jakéhokoli průhledného alkoholu, například ginu, a 1 čajovou lžičku domácího cukru rozmíchanou v asi 0,94 litru teplé vody. Dobře promíchejte a do směsi vložte připravené řezané květiny.

Shrnutí

Ať už se rozhodnete použít komerčně připravený balíček prodlužovače květin nebo prodlužovač čerstvých řezaných květin vyrobený z běžných domácích ingrediencí, skutečně mohou prodloužit a zachovat krásu a vitalitu vašeho aranžmá z čerstvých řezaných květin.

Krásné čerstvé řezané květiny vytvářejí vzpomínky, zejména svatební květiny! Při použití jedné z těchto deseti metod pro uchování řezaných květin se budete moci těšit ze svých kytic a aranžmá v maximální možné míře.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.