Top 5 nejfenomenálnějších květin k výsadbě

Pokud jde o květiny, jejich vůně je jedním z nejvyhledávanějších atributů - vedle krásných květů.

Výběr vhodných voňavých kvetoucích rostlin pro váš domov je založen především na osobních preferencích, ale existují květiny, které v závislosti na regionu a podmínkách výsadby rostou lépe než jiné.

Procházka po květinové zahradě a chvíle věnovaná vůni růží - ať už v přeneseném, nebo doslovném slova smyslu - může být terapeutická a lze ji snadno získat pomocí správných prostředků.

Při výsadbě květin je na výběr spousta možností a některé jsou voňavější než jiné. Většina lidí má svou oblíbenou vůni květin, ale mohou existovat i jiné, které stojí za vyzkoušení.

V závislosti na regionu a podmínkách výsadby můžete narazit na určitá omezení, ale nebojte se, stále bude z čeho vybírat.

Zde jsou nejlepší voňavé květiny k výsadbě, které krásně voní:

#1. Gardénie

voňavá gardénie

Květiny gardénie se trvale umisťují na předních místech seznamu nejvoňavějších květin. Jejich vůně je údajně silná - a přitom ne přehnaně silná - a příjemná pro smysly.

Gardénie je oblíbenou volbou mnoha zahrádkářů a pro svou svůdnou vůni a krásné bílé květy se často objevuje na svatbách a událostech vyšší třídy. Ačkoli je tento kvetoucí keř velmi vyhledávaný, říká se, že jeho pěstování je náročné a vyžaduje velkou pozornost.

Gardénie jsou stálezelené keře a nejlépe rostou na stanovištích s vyšším teplem. Jejich zóny mrazuvzdornosti podle USDA jsou šestá až jedenáctá, ale jsou to subtropické rostliny a nejlépe se jim bude dařit v těchto typech podnebí.

Gardénie je v rámci svých zón mrazuvzdornosti považována za trvalku, v chladnějších zónách ji lze pěstovat jako letničku nebo v nádobě.

Gardénie dává přednost plnému slunci, ale snese i částečně zastíněné stanoviště, zejména v teplejším podnebí. Gardénie potřebuje ke svému růstu vysokou vlhkost vzduchu, takže pokud se nenacházíte ve vlhkém podnebí, může být nutné rostliny denně lehce postříkat vodou.

#2. Růže

tmavě růžové růže

Když lidé přemýšlejí o vonných květinách, pravděpodobně se jim jako jedny z prvních vybaví růže. Ačkoli většina růží je voňavá, některé jsou při porovnávání vůní lepší než jiné.

Mezi nejoblíbenější volby pro jejich vůni patří Double Delight, Honey Perfume, Elle a Midas Touch. Růže jsou oblíbenou volbou pro zahrady a terénní úpravy a najdete je téměř v každém obchodě s potravinami - zejména kolem Valentýna.

Na růžích je kromě jejich krásné vůně příjemné to, že je k dispozici mnoho různých odrůd. Určitě se najde druh, který dobře roste ve vašem regionu.

Při výběru růžového keře pro pěstování vám rychlý průzkum pomůže určit, které odrůdy budou ve vašem podnebí růst nejlépe.

Většina růžových keřů vyžaduje alespoň šest hodin slunečního světla denně, ideální je tedy místo na plném slunci. Některé odrůdy vyžadují trochu stínu, ale květy ke svému rozkvětu stále potřebují sluneční světlo, takže za těchto okolností je nejlepší částečně zastíněné místo.

Růžové keře jsou známé tím, že jejich pěstování je obtížné, ale se správnými znalostmi a prostředky budete mít růžovou zahradu kvetoucí během chvilky.

#3. Zimolez

zimolezy

Pro mnohé je vůně zimolezu okamžitě rozpoznatelná. Sladká vůně, kterou tyto květy vydávají, se používá v mnoha různých vůních pro domácnost a je často napodobována.

Květy zimolezu jsou také krásným doplňkem každé zahrady a jsou známé tím, že lákají motýly, kolibříky a další volně žijící živočichy.

Zimolez je další květinou, která má na výběr z mnoha odrůd - více než 180 druhů. Existují liánové a keřové odrůdy a některé jsou opadavé, zatímco jiné jsou stálezelené, v závislosti na vaší lokalitě.

Jednou z příjemných vlastností zimolezu je, že jej lze pěstovat téměř kdekoli na území Spojených států. Díky všestrannosti zimolezu se o něj snadno pečuje a pěstuje, což mu pomáhá stát se oblíbenou volbou mezi mnoha domácími zahrádkáři.

Většině odrůd zimolezu se nejlépe daří na plném slunci, ale snesou i polostín, pokud jsou ráno dobře osluněny.

Zimolez pnoucí bude ke svému růstu potřebovat mříž nebo jinou oporu. Keřové odrůdy lze stříhat do atraktivních krajinných úprav a některé odrůdy lze vycvičit jako půdopokryvné.

#4. Vistárie

modrá vistárie

Vistárie je popínavá rostlina, která je známá svým agresivním růstem a kaskádovitými květy, takže je oblíbenou volbou pro pěstování nad oblouky a pergolami. Vůně vistárie je krásně sladká a poměrně silná díky velkému množství květů, které se tvoří na každé rostlině.

Vistárie jsou mrazuvzdorné ve čtvrté až deváté zóně mrazuvzdornosti USDA a v těchto zónách jsou považovány za voňavé trvalky. Při správné péči se rostlina vistárie může dožít dlouhého a zdravého života.

V botanických zahradách jsou zdokumentovány případy, kdy se vistárie dožily více než 100 let. Přestože se vaše rostliny nemusí dožít tak dlouhého věku, určitě se dočkají dlouhého života.

Při výběru stanoviště pro vistárii je vhodné zvolit buď plně osluněné, nebo polostinné místo. Plné slunce podpoří rychlejší růst, ale částečně zastíněná plocha dodá určitou ochranu v brutálních vedrech.

Růst vistárií je třeba sledovat, protože rostou agresivně - šplhají po všem, co je v dosahu.

#5. Levandule

levandulová vůně

Pokud jde o nejlépe vonící květiny, levandule je další klasickou vůní, kterou by poznal téměř každý. Pěstování levandule je mezi mnoha lidmi oblíbené nejen pro její nádhernou vůni, ale také pro její jednoduché pěstitelské potřeby.

Levandule, ačkoli je mnozí pěstují na zahradách, se často pěstují v nádobách a uchovávají jako pokojové rostliny.

Pokud levanduli vysadíte na zahradu nebo do záhonů, spadá do zón mrazuvzdornosti USDA od páté do osmé a v těchto lokalitách bude trvalkou.

Pokud nežijete v žádné z těchto zón, můžete levanduli vždy vysadit jako jednoletku nebo ji mít v nádobě a v zimních měsících ji přenést dovnitř.

Většině levandulí se nejlépe daří na plném slunci a preferují teplá a suchá místa. Přemokření levandulí je častý problém, kterému se dá snadno vyhnout - stačí je nezalévat tak často jako ostatní rostliny.

Ve vlhkém podnebí nebude vaše levandule žít tak dlouho a nemusí mít vysoký počet květů.

#6. Sladké alyssum

fialová sladká alyssum

Sladké alyssum je nízko rostoucí listnáč, který se často používá jako půdní krytina. Vyrůstající květy vydávají sladkou vůni, která je umocněna vysokým počtem květů, které mohou vykvést - tedy za správných podmínek.

Sladké květy alyssum jsou známé tím, že lákají motýly, kolibříky a opylovače, takže jsou zábavným doplňkem vaší krajinné úpravy.

Sladký alyssum se často vysazuje jako letnička a je považován za odolnou letničku v zónách mrazuvzdornosti USDA od první do osmé. V zónách od devíti do jedenácti lze sladké alyssum pěstovat jako krátkověkou trvalku.

V každém klimatickém pásmu je sladká alyssum poměrně nenáročná rostlina na péči a za své nízké nároky na péči si drží vysokou odměnu.

Pro sladkou alyssum je nejlepší stanoviště na plném slunci - v tomto případě dosáhnete nejvyššího počtu květů.

Mnozí se rozhodnou vysadit sladké alyssum do závěsného koše nebo nádoby na verandě. V těchto případech může stín pomoci zabránit příliš rychlému vyschnutí rostliny.

#7. Šeřík

fialové květy šeříku

Pokud jste ještě nikdy necítili vůni šeříkového keře, o hodně jste přišli! Šeřík je další květina, která má nezapomenutelnou vůni. Šeříkové keře jsou opadavé a mohou dorůstat výšky od 6 do 16 metrů a šířky od 2,44 do 3,66 metru, proto se ujistěte, že jim při výsadbě poskytnete dostatek prostoru pro růst.

Existuje několik různých odrůd šeříkových keřů a některé jsou voňavější než jiné; říká se, že nejvoňavější odrůdou je syringa vulgaris.

Šeříkovým keřům nesvědčí velká vedra a nejlépe se jim daří v zónách mrazuvzdornosti tři až sedm. Protože jsou tyto keře opadavé, nejlépe se jim daří v oblastech s chladnými podzimními teplotami a chladnými zimními měsíci, kde mohou usnout.

Šeřík je vytrvalá rostlina a při správné péči se může dožít vysokého věku. Pro šeřík je vhodnější plně osluněné stanoviště, protože ke kvetení svých květů potřebuje podporu slunečních paprsků.

Při péči o šeříkový keř je velmi důležitý také řez. Prořezávání nejenže udržuje vzhled rostliny, ale také zlepšuje cirkulaci vzduchu v listech, což pomáhá předcházet plísňovým chorobám, na které je šeřík náchylný.

#8. Hyacint

hyacint obecný

Květy hyacintů jsou díky své malé velikosti skvělou volbou pro lemování chodníků nebo do květinových zahrad. Tyto květiny jsou sice malé, ale mohou se pochlubit krásnou vůní a zářivě barevnými květy, které kvetou na jaře.

O hyacintech se také říká, že patří mezi nejsnadněji pěstovatelné cibuloviny, takže je snadné vysadit jich více bez větší námahy.

Přestože je péče o hyacinty snadná, jsou trochu vybíravé, pokud jde o zóny mrazuvzdornosti. Těmto květinám se bude nejlépe dařit v páté až sedmé zóně, ale tvrdí, že jsou mrazuvzdorné v zónách tři až devět.

Výsadba v zónách 3 a 4 může vyžadovat určitou zimní ochranu, aby se zajistilo, že se následující rok vrátí, a výsadba v zónách 6 až 9 může vyžadovat předchlazení na podzim (chlazení cibulí, které imituje zimu).

Ideální pro květy hyacintů je výsadba na plně osluněné místo, ale vyhovovat by jim mělo i lehce zastíněné místo.

Nejlepší výsledky přinese výsadba těchto květin ve velkých trsech, protože jednotlivé rostliny jsou samy o sobě poměrně malé. Výsadba ve skupinách vytvoří dojem velké rostliny, což může pro vaši krajinu vypadat nejlépe.

#9. Konvalinky

květy konvalinek

Konvalinky jsou jedny z nejvoňavějších kvetoucích květin, které se objevují na jaře a počátkem léta.

Květy, které vyrůstají na konvalinkách, jsou malé, bílé a zvonkovité a vydávají sladkou vůni, která je často přirovnávána k parfému - i když květy byly samozřejmě první.

Konvalinka roste dobře na většině území Spojených států, konkrétně ve druhé až deváté zóně mrazuvzdornosti USDA. Tyto květiny jsou navíc trvalky, takže při správné péči můžete očekávat, že se budou rok co rok vracet.

Když vidíte, že se vaše květy konvalinek začínají znovu objevovat, je to vítané znamení, že jaro je tady.

Pro konvalinky jsou ideální částečně zastíněná místa a vlhká půda. Pokud nemáte stanoviště, které by mělo stín a vlhkou půdu, nezoufejte, konvalinka je známá svou přizpůsobivostí.

Tyto květiny jsou známé tím, že se přizpůsobí jak stanovištím na plném slunci, tak i v plném stínu, což z nich dělá jednu z nejlepších voňavých rostlin, které můžete pěstovat ve stínu, a dokážou se přizpůsobit i sušší půdě.

#10. Jasmín

stěna z jasmínu

Květy jasmínu jsou známé svou sladkou tropickou vůní a drobnými bílými květy, které krásně voní. Tyto drobné bílé květy jsou také známé svou schopností přilákat opylovače, jako jsou včely - vítaný pohled pro květináře.

Jasmín můžete pěstovat na zahradě nebo na záhonech, ale je také častou volbou pro závěsné koše a nádoby.

V ideálním případě by se jasmínové květiny měly pěstovat v zónách šest až deset, i když někteří tvrdí, že je lze pěstovat i v zóně pět s kratšími okny pro kvetení. Ve správném klimatu budou vaše jasmínové květy kvést po celou sezónu a po celou dobu poskytovat nádhernou vůni.

Květy jasmínu lze vysadit na plně osluněné nebo částečně zastíněné místo. Neexistuje mnoho důkazů, které by říkaly, že jedno místo je lepší než druhé, takže to necháme na osobních preferencích.

Jasmíny mají velký kořenový systém a je třeba je vysazovat alespoň 2,44 m od sebe, aby byl zajištěn dostatek prostoru pro správný růst a rozprostření kořenů.

Co je třeba vzít v úvahu při výsadbě květin

Při výběru květin na zahradu nebo záhony je třeba vzít v úvahu několik aspektů - kromě toho, které z nich mají nejlepší vůni. Možná máte nějaká regionální omezení nebo omezení podle místa, kde chcete květiny vysadit.

Možná budete chtít vzít v úvahu také množství práce, kterou jste ochotni květinám věnovat, protože se pohybuje od požadavků na každodenní péči až po požadavky typu zasadit a nechat.

Region

Vaše regionální poloha může být jednou z prvních věcí, které byste měli vzít v úvahu při rozhodování o tom, jaké květiny vysadit na zahradě. Rychlý pohled na mapu zón mrazuvzdornosti USDA vám prozradí, ve které zóně se nacházíte, a podle toho můžete vybírat květiny.

Pokud chcete pěstovat určitou květinu, která nespadá do vaší zóny mrazuvzdornosti, udělejte si průzkum jiných odrůd téže květiny, protože mohou existovat i jiné.

Mnoho hybridů květin bylo vytvořeno za účelem rozšíření jejich mrazuvzdornosti - nevzdávejte se tedy ještě. Můžete také zvážit vysazení květiny do nádoby, která přijde dovnitř během měsíců, kdy nemůže být venku.

Vystavení slunci

Oslunění je dalším velmi důležitým aspektem, který je třeba při výsadbě květin zvážit. Většina kvetoucích rostlin potřebuje ke svému kvetení alespoň šest hodin slunečního svitu, i když existují výjimky.

Některé kvetoucí rostliny snesou i částečně zastíněné místo. Částečné zastínění může být pro některé rostliny v místech s extrémními vedry skutečně prospěšné, protože je může chránit před chorobami způsobenými horkem a vadnutím.

Pokud máte na zahradě vyhlédnutou konkrétní oblast nebo určitý prostor, který potřebuje úpravu, věnujte pozornost slunečnímu záření, které na něj dopadá, a podle toho vybírejte květiny.

Pokud na danou oblast nedopadá příliš mnoho slunečního světla, můžete mít i tak k dispozici velmi voňavé kvetoucí rostliny; trocha předchozího průzkumu vám pomůže určit nejlepší možnosti.

Effort

Ačkoli se to někdy přehlíží, je dobré před výběrem rostliny zohlednit její nároky na péči. Ne všechny květiny jsou, pokud jde o jejich potřeby, stejné a některé vám dají zabrat.

Pokud se věnujete konkrétní květině, nemusí pro vás být nároky na péči důležité, pokud jste připraveni na každodenní péči - nebo jakoukoli úroveň péče, kterou vaše konkrétní květina vyžaduje.

Pokud chcete nějaké pěkné květiny pro projekt terénních úprav bez rukou, možná se budete chtít poohlédnout po květinách, které jsou poměrně soběstačné. Existuje spousta voňavých květin, které mohou vyžadovat pouze občasnou zálivku, nebo pokud máte dostatek srážek, nemusí se zalévat vůbec.

Tipy pro výsadbu květin

Pokud jde o výsadbu běžných zahradních květin, neexistuje v podstatě žádný špatný způsob - za předpokladu, že jsou splněny všechny základní potřeby péče. Existuje však několik tipů, které vám při výsadbě květin pomohou!

Sázejte ve skupinách

Zejména při úpravě terénu kolem domu může výsadba květin ve skupinách přinést čistý a profesionální vzhled vaší terénní úpravy. U mnoha kvetoucích keřů je doporučeno sázet je ve skupinách po třech.

Velkým kvetoucím keřům se daří ve skupinách, které lemují okraj pozemku - podobně jako živé ploty. Jednotlivé květy vyrůstající z cibule se dobře uplatňují ve větších skupinách, které vyplňují prostor, protože z každé cibule může vyrůst pouze jeden květ.

Kromě vzhledu má pěstování květin ve skupinách i další výhody. Květiny, které jsou vysazeny společně, si mohou navzájem prospět tím, že se vzájemně opylují a vytlačují škodlivé plevele.

Bariéra proti plevelům

Dalším tipem pro výsadbu květin je položení bariéry proti plevelu, která zabrání prorůstání plevele na povrch, ale propustí vodu. Na výběr je několik různých látek odolných proti plevelu, ale všechny mají podobné vlastnosti.

Při použití tkaniny proti plevelu položte tkaninu na celou plochu zahrady a udělejte do ní otvory v místech, kde budete sázet květiny.

Pokud bude otvor co nejmenší, bude to pro udržení plevele nejúčinnější. Po zasazení rostlin můžete tkaninu zakrýt mulčem nebo kameny a dokončit tak terénní úpravy.

Zpracování půdy

Nakonec, kypření půdy před výsadbou poskytne květinám nejlepší šanci na prosperitu. Předchozím zpracováním půdy poskytnete květinám více živin a kořeny budou mít lepší prostředí pro růst.

Zpracování půdy organickým kompostem a hnojivy má také své výhody. Ačkoli možná nechcete do půdy přidávat příliš mnoho dalších živin, jednoduchá organická hnojiva mohou rostlinám poskytnout právě tolik živin, aby z nich měly užitek, a přitom rostliny nezatěžovat.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.