Zimostráz - vše, co potřebujete vědět o této krásné rostlině

Zimostráz, známý také pod svým botanickým názvem Chimonanthus praecox, je nádherná květina, která uvolňuje nádhernou vůni, jež dává průchod svému hovorovému označení. Dá se říci, že tuto rostlinu a pocity, které díky své silné vůni vyvolává, miluje zřejmě každý.

Čtěte dále o zimostrázu a zjistěte vše, co potřebujete vědět o této vzrušující rostlině:

žluté květy zimostrázu

Základní informace o Chimonanthus praecox

  • Tento voňavý keř patří do čeledi rostlin Calycanthacea. Jsou známé také pod názvem japonské koření.
  • V průběhu roku lidé často chodí kolem této krásné rostliny, aniž by jí věnovali příliš pozornosti. Jakmile však přijde zima, zimostráz si díky své krásné vůni a nápadnému vzhledu ukradne pozornost všech.
  • Její drobné žluté květy vydávají příjemnou vůni a vytvářejí ostrý kontrast s chladným, mlhavým a šedým zimním podnebím.
  • Zimostráz je velmi odolný, i když je často považován za choulostivou květinu, pravdou je, že má raději chladné zimy a nejlépe se mu bude dařit, jakmile začne teplota klesat.
  • Tento okrasný keř pochází z Číny , kde jej pojmenovali "švestka ve vosku", což přímo odkazuje na jasně žlutou barvu květů, která se podobá barvě čistého vosku. V řečtině slovo ''cheimon'' nebo v tomto případě ''chimo'' znamená ''zima'', zatímco slovo ''anthos'' znamená ''květ''.
  • V současné době se s ním můžeme setkat po celém světě, dokonce i v oblastech, jako je Los Angeles. A i když tam nezažívají tuhé zimy, tento keř stejně každý rok vytvoří několik květů.

Specifické informace o Chimonanthus praecox

pole květů zimostrázu

Tento stálezelený keř se rychle rozroste do velkých rozměrů, pokud jsou splněny správné pěstební podmínky. Má tendenci dosahovat výšky až 4,57 metru a šířky až 3,66 metru. Často se prořezává, aby se zabránilo jeho přílišnému růstu.

Květy této rostliny mají velké okvětní lístky, které jsou jasně nebo krémově žluté a mají tmavě hnědý střed, což vytváří krásný kontrast. Jsou opačně uspořádané a připomínají spirálu.

Jak napovídá jejich název, kvetou pouze v zimě, i když v některých oblastech kvetou i během jara.

Po odkvětu brzy následuje plod, který je pouze suchou tobolkou. Tento keř je známý tím, že se jeho listy během podzimu zbarvují do žluta.

Podle amerického ministerstva zemědělství se Chimonanthus praecox nejlépe daří v zónách 7 až 9 a někdy i v zóně 6, ale je třeba je chránit před mrazem.

Jak pěstovat a pečovat o rostlinu zimostráz

květ a poupata zimostrázu

Tento stálezelený keř je poměrně nenáročný na údržbu. Zde najdete vše, co potřebujete vědět k pěstování zdravé zimostrázu:

Nároky na světlo

květy japonského koření

Tento keř dává přednost plnému oslunění. Ve skutečnosti platí, že čím více slunečního světla se mu dostane, tím lépe poroste. Pokud však není k dispozici dostatek místa nebo je léto příliš horké, pak lze keř umístit do polostínu.

Spalující horko poškodí listy rostliny a zpomalí její růst.

Potřeba vody

květy a poupata zimostrázu

Tento keř je velmi mrazuvzdorný a vydrží i několik dní bez příjmu vody, zejména na podzim nebo v zimě. Přesto, pokud žijete v horkém letním pásmu, budete jej muset pravidelně zalévat. To může znamenat minimálně čtyřikrát týdně, ale vše bude záviset na podnebí.

V zimě je vhodné zalévat pouze tehdy, když to půda vyžaduje. Abyste věděli, kdy je ten správný okamžik, jednoduše vložte dva prsty do půdy, pokud je vlhká, nechte ji tak, jak je. Pokud je příliš zhutnělá nebo vyschlá, pak ji musíte důkladně zalít.

Preference půdy

Tento keř nemá žádné půdní preference. Díky tomu se mu bude dařit v zásaditých, kyselých i jílovitých půdách. Potřebuje však dobře propustnou půdu, zejména pokud se nachází v oblasti s dostatkem srážek.

Škůdci a choroby

Zimostráz je velmi odolný keř. Nejenže přežijí i ty nejtužší zimy, ale jsou také dostatečně silné, aby byly zdravé a vyhnuly se většině škůdců a chorob.

Řez

Údržba tohoto keře spočívá především v jeho prořezávání, protože potřebují pravidelný řez.

Mějte na paměti, že stonky musí být alespoň rok staré, aby mohly nést květy. Pokud tomu tak není, budou kvést až za rok.

Doporučujeme odstranit všechny polámané větve nebo dokonce odumřelé květy či dřevo, které uvidíte. Tak bude mít keř více příležitostí k rozkvětu.

Nejčastější dotazy

Zde najdete odpovědi na některé otázky. Doufejme, že všem usnadní tuto cestu za výsadbou.

How do you plant wintersweet?

První krok: Vykopejte jámu na místě, kde je dobře propustná půda. Pokud stromek množíte, ujistěte se, že se všechny kořeny keře vejdou; jinak byste ho mohli poškodit a jeho snaha o růst bude náročnější. Díra by měla být hluboká a měla by mít i správnou šířku.Druhý krok:Umístěte keř do díry a ujistěte se, že jsou kořeny dostatečně prodloužené. Vložte směs původní zeminy, kterou jste právě vyndali, a směsi pro rostliny zakoupené v obchodě. třetí krok:Nyní můžete rostlinu důkladně zalít. Mějte na paměti, že půda by měla být stále vlhká. Přidejte ještě trochu zeminy a znovu zalijte. pokud si všimnete, že půda dostatečně neodvodňuje, můžete do ní před umístěním keře zimostrázu přidat trochu kompostu. Tímto způsobem půdu upravíte, jinými slovy jí pomůžete, aby mohla vstřebávat vodu. případně můžete vysadit japonský zimostráz ze semen, ale bude trvat dlouho, než vyroste a vytvoří květy. Ve skutečnosti může trvat až 10 let, než se plně rozvine.

Is wintersweet toxic?

Bohužel ano, je to tak, i když se tato rostlina často používá v čínské tradiční medicíně . Při konzumaci velkého množství se však stává pro člověka vysoce toxickou. Vždy se zeptejte svého lékaře, zda můžete tento keř používat nebo konzumovat, či nikoliv.

How should you use wintersweet in the garden?

Tento keř je často na ''seznamu priorit'' keřů zahrádkářů, kteří by rádi obohatili svou zahradu o voňavé zimní květiny. japonský všedobr bude vypadat skvěle v otevřené zahradě, ale můžete ho pěstovat i jako živý plot nebo dokonce v blízkosti cesty či vchodu a určitě bude lidi ohromovat svou silnou vůní. mějte na paměti, že jakmile květy odumřou, keř jednoduše ztratí část svého kouzla. Proto by bylo skvělé umístit jej v blízkosti jiného nápadného keře, aby se vzájemně doplňovaly.

Závěr

květy zimostrázu

Tato exotická rostlina jistě upoutá pozornost lidí díky svým krásným voňavým květům. A i když jsou často považovány za choulostivé, přežijí i ty nejnáročnější zimy a stále budou úžasně kvést.

Tento okrasný keř je velmi oblíbený, protože nevyžaduje mnoho údržby. Naopak, stačí tu a tam trochu zastřihnout!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.