Dýňové květy - skvělá podzimní potravina!

Dýně jsou oblíbenou podzimní plodinou, která se hodí do pokrmů, jako jsou polévky, koláče a další dezerty, a také do dekorací. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že užitečné jsou i květy dýňových rostlin, které lze použít do jedlých pokrmů pro sváteční jídla.

Květy dýní slouží k většímu účelu než jen jako další část rostliny, kterou můžeme konzumovat - jsou životně důležité i pro dýňovou rostlinu a plody dýní. Tyto víceúčelové květy jsou často přehlíženy, ale mohou být jednou z nejpůsobivějších částí rostliny.

Mění se květy dýní v dýně?

Rostliny, které vytvářejí plody, pěstují květy, které po oplodnění vyrostou a přemění se v plody rostliny. Totéž platí pro dýňové rostliny, i když ne všechny květy mají tuto schopnost.

U dýňových rostlin rostou samčí i samičí květy a pouze samičí květy se mohou proměnit v dýně. Samčí květy obvykle vyrůstají jako první a jsou zodpovědné za tvorbu pylu, který oplodňuje samičí květy.

plody dýně

Na rostlině dýně zpravidla roste více samčích než samičích květů, zejména v prvních týdnech.

Jakmile začnete pozorovat růst prvních samčích květů, očekávejte, že přibližně o týden později se objeví květy samičí.

Samičí květy, pokud jsou opyleny, mohou vyrůst v dýně, které známe a milujeme. Kromě toho, že musí být opyleny, musí být pro přeměnu květu v plod ideální podmínky.

Dýňové květy jsou trochu vybíravé, pokud jde o podmínky pěstování, ale zdravá rostlina by měla být schopna vypěstovat spoustu dýní.

Jak rozeznáte samčí a samičí květy?

Pouhým okem není mezi samčími a samičími květy velký rozdíl. Hlavní věc, kterou je třeba sledovat, je mírné vyboulení na bázi květní hlavičky.

Pokud je tam vypouklina, pravděpodobně se díváte na samičí květ. Tato vyboulenina je část květu, která při oplodnění a správné péči vyroste v tykev.

Pokud váš květ nemá směrem k základně vypouklinu, máte pravděpodobně samčí květ.

Z biologického hlediska lze mezi samčími a samičími květy nalézt více rozdílů, stejně jako u každého jiného druhu.

Za všechny jmenujme alespoň to, že samičí květy mají vaječník a dlouhou tyčinku, což je část květu zodpovědná za klíčení pylu. Samčí květy tyto části nemají a místo nich mají tyčinky, které produkují pyl pro rozmnožování.

Samičí květy mají ve skutečnosti také tyčinky, i když ty neprodukují funkční pyl.

Mám odstranit květy dýní?

Bez dýňových květů nebudou žádné dýně. Pokud je vaším cílem vypěstovat dýně, měli byste se ujistit, že na liáně ponecháte nějaké rostoucí květy.

Přestože je důležité ponechat některé květy růst a proměnit je v dýně, někteří pěstitelé se rozhodnou nové květy uštípnout, jakmile už mají některé dříve kvetoucí květy ve fázi proměny v dýně.

Pokud je vaším cílem vypěstovat co největší dýně, můžete začít odstraňovat nové květy, jakmile vám vyroste několik dýní.

Obecně se doporučuje, aby na každé rostlině rostly alespoň 3 až 4 dýně, aby se zohlednilo případné poškození, které může snížit výnos před sklizní.

Odstraněním nových květů bude rostlina moci nasměrovat svou energii do růstu již započatých dýní, což napomůže jejich zvětšení.

Ačkoli technicky by stačilo odstranit pouze samičí květy, samčí květy bez samičích květů k opylení neplní svůj účel.

Tím, že odstraníte všechny nové květy a nebudete se zdržovat prohlídkou každého z nich, ušetříte si čas - pokud si tedy nechcete zachovat nějaké květy k jídlu!

Pokud byste raději vypěstovali co nejvíce dýní a nezáleží vám na jejich velikosti, jednoduše nechte všechny rostoucí květy na pokoji a nechte přírodu, ať si poradí sama.

Přestože rostlina nebude schopna uživit všechny potenciální dýně, slabé rostliny sama vyřadí, aby uvolnila místo zdravějším plodům - není třeba žádného zásahu!

Můžete jíst květy dýní?

Dýně nejsou jediné jedlé věci, které pocházejí z dýňových lián - můžete jíst i květy! Dýňové květy se totiž objevují v řadě oblíbených pokrmů po celém světě, zejména v jižní Indii.

Ačkoli by bylo zcela bezpečné jíst dýňové květy přímo z vinné révy - za předpokladu, že jsou čisté - většina lidí je používá k vaření a přidávání do pokrmů.

Mezi oblíbené způsoby použití patří polévka, saláty, salátové zálivky, čaje, lívance a rýže.

Díky tak široké škále použití se určitě najde nějaké jídlo, které znáte a kterému by dýňové květy prospěly - možná stojí za to ho vyzkoušet!

Jak chutnají dýňové květy?

Dýňové květy mají údajně zahradní zelenou chuť, která je jemně sladká jako dýně. Dýně patří do čeledi dýňovitých a jejich chuť je k dýni také přirovnávána.

Různí jedinci si mohou stejnou chuť vykládat různě, takže o přesné chuti panují neshody - asi ji budete muset vyzkoušet sami!

Někteří pěstitelé dýňových květů tvrdí, že samčí květy mají silnější chuť než květy samičí. Samčí květy se prý také lépe konzumují, protože nemají na bázi vyrůstající vaječník, což znamená, že z květu můžete sníst větší část.

Při konzumaci samičího květu dýně je nejlepší odříznout část vaječníku. Přestože je jedlý, obecně se mu vyhýbáme kvůli jeho tvrdosti - a nezní to příliš chutně.

žlutý květ dýně

Jak vypadají květy dýně?

Když dýňové květy kvetou, dodají vaší zahradě pěknou barvu. Tyto květy mají průměr přibližně 10,16 až 12,70 cm a jsou pouze v jedné barvě - žluté - s pěti okvětními lístky.

Žluté zbarvení je zářivé a při pohledu ven upoutá vaši pozornost Po rozevření tvoří okvětní lístky tvar hvězdy - s odpovídající barvou!

Mají dýňové květy blahodárné účinky na zdraví?

Dýňové květy jsou nejznámější pro svůj vysoký obsah vitaminu B9 - obecně známého jako kyselina listová. Vitamin B9 se doporučuje ženám před a během těhotenství, aby se předešlo některým vrozeným vadám.

Tento vitamin se také používá při některých způsobech léčby chudokrevnosti a může urychlit růst vlasů a nehtů.

Konzumace dýňových květů je údajně dobrým způsobem, jak zajistit dostatečný příjem kyseliny listové ve stravě, i když by nutně neměla nahrazovat doplňky stravy, pokud vám je doporučí lékař.

Celkově jsou dýňové květy považovány za zdravou potravinu. Kromě vitaminu B9 jsou také dobrým zdrojem vlákniny, vitaminu B6, vápníku, fosforu, draslíku, vitaminu A, vitaminu C, kyseliny listové, železa, hořčíku a mědi.

Díky všem těmto skvělým dostupným živinám není divu, že některé kultury používají dýňové květy při vaření tak často.

květ dýně

Kdy se začínají objevovat dýňové květy?

Dýňové květy se začnou objevovat přibližně 6 až 8 týdnů po vyklíčení dýně - to je doba, kdy je rostlina dostatečně zralá na to, aby začala pěstovat dýně.

První květy, které se objeví, budou téměř vždy samčí. Ve skutečnosti budou všechny květy v prvních týdnech s největší pravděpodobností samčí.

Po prvním týdnu kvetení se začnou objevovat i samičí květy. Celkově budete pravděpodobně vidět více samčích květů než samičích - to zůstane konzistentní po celou dobu života rostliny.

Jak dlouho vydrží květy dýní?

Každý květ dýně vydrží jen asi čtyři hodiny, než začne vadnout a nakonec odumře. Přestože květy nevydrží příliš dlouho, téměř každý den se objeví nové květy.

Obecně platí, že samčí květy vykvetou hned ráno, aby přilákaly opylovače, a samičí květy případně vykvetou odpoledne.

Pokud máte v plánu natrhat některé z květů dýně ke konzumaci, chtějte je natrhat dříve, než začnou vadnout, nejlépe krátce po jejich otevření, abyste dosáhli nejlepší chuti. Vzhledem k tomu, že květy vydrží jen asi čtyři hodiny, budete chtít začít hledat květy brzy ráno.

dýňový květ

Jak opylujete květy dýní?

Dýňové květy vyžadují opylení, stejně jako každá jiná rostlina. Nejběžnějším - a nejjednodušším - způsobem opylování dýňových květů jsou opylovači, jako jsou včely.

Abyste opylovače povzbudili a přilákali je k jejich práci, můžete v blízkosti vysadit další rostliny, které je přitahují, například levandule, astry, pivoňky a šeříky. Nejenže tyto květiny přilákají opylovače, ale budete mít také krásné květy na pohled a většina z nich také dobře voní.

Pokud se vám opravdu nedaří přimět opylovače k návštěvě dýňových květů, můžete je opylovat ručně. K tomu můžete použít vatovou tyčinku nebo jen prst, kterým očistíte samčí tyčinky a nasbíráte pyl. Po nasbírání pylu lehce otřete samičí tyčinku, abyste pyl přenesli.

Jak sklízíte květy dýní?

Pokud máte v plánu některé z dýňových květů sníst, je třeba při sklizni zvážit několik věcí. Pro sběr květů však není potřeba žádný speciální trik, stačí květy jednoduše uštípnout prsty - i když někteří možná raději použijí zahradnické nůžky.

Předtím, než květy odstraníte, je dobré zkontrolovat, zda na nich není hmyz, a případný hmyz očistit - pokud je to včela, nechte ji před sběrem doletět.

Po odstranění květů je třeba odstranit ostny květů, které se nacházejí na spodní straně okvětních lístků. Tyto trny vám neublíží, ale obecně nepatří k těm částem květu, které chcete kvůli tvrdosti konzumovat.

Pokud jíte samičí květ, odstraňte velkou část vaječníku, která se nachází v horní části stonku poblíž spodní strany okvětních lístků. Tato část je opět technicky vzato jedlá, ale není chutná.

Pokud se chcete vyhnout dalšímu kroku odstraňování vaječníku, můžete se zaměřit pouze na samčí květy. Nejlepší způsob, jak najít samčí květy, je vstát brzy ráno, kdy květy začínají poprvé kvést.

Květy, které se otevírají ráno, jsou téměř vždy samčí - v tuto dobu budou také květy nejčerstvější.

Nezapomeňte se podívat na další stromy se žlutými květy na našem blogu. Jsou nádherné!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.