Rostliny Spirea - rozmanitost květů

Spirea jsou kvetoucí keře, které se vyskytují v několika různých odrůdách a mohou být nádherným doplňkem každé zahrady nebo terénní úpravy. Rostliny spirea jsou známé svými zářivě barevnými květy, atraktivním olistěním a svou všestranností. Mnozí si rostliny spirea vysazují jako keře kolem svého pozemku, jako půdní kryt a dokonce i do nádob.

Jednou z nejpozoruhodnějších vlastností rostlin spirea je jejich dlouhé období květu. Zatímco vy stále čekáte, až vykvetou ostatní kvetoucí keře, a když ostatní kvetoucí keře již kvetení ukončily, vaše spirea bude stále kvést, zejména pokud vysadíte více různých odrůd. Díky velkému množství různých odrůd a barev spireí si vybere každý.

Co jsou to rostliny spirea?

Rostliny spirea (běžně známé jako spiraea, steeplebushes nebo luční kvítí) jsou opadavé trvalky, což znamená, že v zimních měsících ztrácejí listy, ale na jaře, jakmile teploty opět začnou stoupat, opět vyraší. Spiraea je známá svou srdnatostí.

spiraea

Tyto rostliny lze pěstovat v zónách mrazuvzdornosti USDA 3 až 8, což zahrnuje většinu přilehlých Spojených států. Říká se, že spiraea je jednou z nejodolnějších kvetoucích rostlin v těchto zónách mrazuvzdornosti.

Existuje více než 80 různých druhů keřů spirea, ale všechny mají podobné vlastnosti. Spireje jsou kvetoucí rostliny a mnohé z nich se pěstují jako keře nebo stromky. Některé druhy se mohou uplatnit i jako půdní kryt, zatímco jiné dorůstají dostatečné výšky, aby se daly zastřihnout jako živý plot.

Ať už je vaše potřeba spirey jakákoli, budete se těšit z krásných květů po celou vegetační sezónu. Kvetoucí rostliny spirea mají obvykle bílé, růžové nebo červené květy, i když je k dispozici mnoho různých odstínů mezi nimi. Květy jsou malé, ale tvoří velké trsy, které připomínají jednu velkou květní hlavu.

Existují dvě hlavní varianty keře spirea, kvetoucí na jaře a kvetoucí v létě. Obecně platí, že jarně kvetoucí odrůdy mají bílé květy, zatímco letně kvetoucí odrůdy mají růžové až červené květy, například Spiraea japonica (japonský tavolník nebo japonská spiraea); z tohoto pravidla existuje několik výjimek.

spiraea japonica

Jarně kvetoucí odrůdy kvetou od dubna do května, zatímco letně kvetoucí odrůdy kvetou od června do srpna. Chcete-li mít na zahradě co nejvíce květů, zvažte výsadbu jarních i letních květin, abyste si je udrželi déle.

Běžné druhy rostlin Spirea, které můžete pěstovat

Díky více než 80 různým odrůdám spireí máte na výběr z široké škály možností. Jarní kvetení vs. letní kvetení je jedním z hlavních rozdílů, pokud jde o odrůdy spireí, ale existují i další rozdíly. Některé keře spirea rostou do výšky, zatímco jiné se formují jako malé keře, některé se dokonce rozrůstají jako půdní kryt.

Spirea s nevěstiným věncem

spirea na svatební věnec

Spirea svatební věnec patří k největším rostoucím odrůdám, některé dosahují výšky až 2,44 m a šířky 1,83 až 2,44 m . Přestože spirea není klasifikována jako živý plot, dorůstá tato odrůda dostatečně velkých rozměrů, aby mohla být použita jako rostlina podobná živému plotu pro potřeby soukromí.

Tato odrůda spirey kvete na jaře, což znamená, že kvete v dubnu až květnu. Spirea pro svatební věnec má jasně bílé květy, které se na vzrostlém keři spirey tvoří v kaskádovitém tvaru.

Spirea triumfální

Spirea Triumphans je jednou z nejoblíbenějších dostupných odrůd. Tato odrůda se obvykle pěstuje jako keř a často se vysazuje spolu s dalšími spirejemi do kvetoucích trvalkových zahrad. Spirea triumphans dorůstá výšky od 1,22 do 1,83 m a často vyžaduje určitý řez, aby si zachovala jednotný tvar.

Triumphans je letně kvetoucí odrůda spirey, která kvete od června do srpna. Květy spirey triumphans mají zářivě růžovou barvu, která upoutá pozornost každého kolemjdoucího.

Spirea Magic Carpet

Magic carpet spirea je odrůda spirey, kterou lze pěstovat jako půdopokryvnou rostlinu, pokud jste to neuhodli už podle názvu. Ačkoli rostlina může dorůst výšky až 0,61 m, častěji se drží pod 0,30 m a při růstu se šíří horizontálně, nikoli vertikálně.

Tuto odrůdu lze dobře pěstovat i v kontejnerech nebo na místech, kde není k dispozici mnoho místa na zahradě, takže je oblíbenou volbou pro ty, kteří mají malé dvorky.

Spirea magic carpet je považována za letně kvetoucí odrůdu, ale obvykle začíná kvést koncem jara dříve, než by kvetla většina ostatních letně kvetoucích odrůd. Květy jsou jasně růžové, které se tvoří v trsech a vytvářejí dojem velkých květů.

Spirea červená Double Play

Ačkoli většina spireí má škálu růžových a bílých odstínů, existuje odrůda, která má pravé červené kvetoucí květy. Dalším aspektem, který dělá dvojzubec jedinečným, je to, že je to rostlina kvetoucí na jaře.

Většina na jaře kvetoucích spireí má bílé květy, ale tato odrůda kvete sytě červeně. Je to ideální doplněk do zahrady s jinými keři spirea, protože jí dodá pěknou barvu.

Spiraea dvojitá hraje červeně a dorůstá výšky 0,61 až 0,91 m a šířky 0,61 až 0,91 m. V případě, že se jedná o spiraeu červenou, může být její výška vyšší než 0,61 m a šířka nižší. Při častém řezu ji lze zastřihnout do krásně stejnoměrného keře.

spirea květina

Jak pečovat o keře Spirea

Celkově je péče o rostliny spirea velmi snadná. Tyto rostliny jsou velmi odolné a po celou vegetační sezónu nebudou vyžadovat velkou pozornost.

Mnoho restaurací a obchodů se rozhoduje pro pěstování různých keřů spiraea jako krajinnou úpravu především kvůli jejich nenáročnosti na údržbu. To je další důvod, proč mnoho zahrádkářů rádo vysazuje spireje; představují snadný způsob, jak přidat barvu do terénní úpravy bez větších potíží.

Přestože je péče o ně snadná, existují ideální situace, které je udrží šťastné a zdravé.

Vystavení slunci

Spireje rostou nejlépe na plně osluněných stanovištích, což znamená, že preferují alespoň šest hodin přímého slunečního světla denně. Keře spireí pěstované na plném slunci mají větší šanci dosáhnout nejvyššího potenciálního růstu a zpravidla vykvetou větším množstvím květů než rostlina pěstovaná v polostínu. Listy spirey se také zbarvují do pěkných žlutých a červených odstínů, pokud jsou pěstovány na plném slunci, což jim dodává na atraktivitě.

Někteří tvrdí, že pro keře spirea je vhodný i polostín, což může být pravda, zejména v teplejším podnebí. I když můžete spireu vysadit do polostínu, nemusí růst tak dobře jako na plném slunci.

Půda

Spireám se nejlépe daří v dobře propustné půdě, protože nemají rády, když jsou jejich kořeny nasáklé vodou. U kořenů, které jsou ponechány v příliš velkém množství vody, může dojít ke kořenové hnilobě, která může být pro zdraví rostliny škodlivá. Trvale vlhká půda je pro spiraeu nejlepší, ale snese i malá období sucha, aniž by to rostlině uškodilo.

Rostlinám spirea se obecně daří téměř v jakýchkoli půdních podmínkách. Půda s průměrným obsahem živin

je nejběžnější a vaší rostlině spirei se v tomto prostředí bude dařit dobře.

Ačkoli to není nutné, dávají tyto rostliny přednost mírně kyselé půdě s pH mezi 6 a 7pH. Říká se, že keře spireí vysazené v mírně kyselé půdě mají po odkvětu zářivěji zbarvené květy.

Zavlažování

Pokud nemáte mnoho času na zalévání květin, může být spirea dobrou volbou pro vaši terénní úpravu. Obecně platí, že spiraea mohou získat potřebnou vodu ze srážek, pokud nemáte obzvláště suché období.

Pokud potřebujete spiraeu zalévat, mělo by to být pouze jednou týdně v nejteplejších částech sezóny. Udržování rovnoměrně vlhké půdy je pro tyto rostliny ideální, ale není nutné, aby se jim dařilo po celou dobu.

Po prvním zasazení spirey nezapomeňte prvních několik týdnů, kdy se rostlina přizpůsobuje novému prostředí, na dostatečnou zálivku. Mladým rostlinám nejvíce prospěje týdenní zálivka, kterou můžete začít omezovat, jakmile se rostlina více uchytí.

Hnojení

Hnojení je dalším volitelným aspektem pěstování rostlin spirea. Někteří se rozhodnou své rostliny spirea jednou ročně lehce přihnojit, což může pomoci udržet rostlinu zdravou a kvetoucí v co největším množství květů. Keř spirea, který není každoročně hnojen, může stále prospívat, ale měl by být sledován, zda nevykazuje známky úpadku. Pokud budete mít pocit, že je to nutné, můžete hnojivo přidat i později.

Existují dvě období v životě rostliny spirea, kdy může být hnojení důležité. Hned po zasazení spirey může lehké hnojení pomoci rostlině lépe se adaptovat na půdu, pokud předtím dostala hnojivo. Lehké hnojení během první vegetační sezóny může také pomoci rostlině spirea k dobrému startu při jejím zakořeňování a prvním kvetení.

Řez

Řez není u spireí vždy nutný, ale pro ty, kteří je pěstují jako keř nebo malý živý plot, může mít význam. Mnohé rostliny spirae rostou ve stejném tvaru. Aby jejich tvar zůstal jednotný a vypadal čistě, je dobré jednou za sezónu zastřihnout případné odrosty.

Rostliny spirea může být také nutné zastřihnout, pokud je chováte jako půdní kryt. Zemní pokryv se šíří horizontálně a je pravděpodobnější, že bude narušovat prostor sousedních rostlin, než odrůda, která roste vertikálně.

Pokud rostlinu spirae stříháte, věnujte pozornost tomu, zda se jedná o odrůdu kvetoucí na jaře nebo v létě. Jarně kvetoucí odrůdy by se měly stříhat hned po odkvětu, protože kvetou na starém porostu. Letně kvetoucí odrůdy by se měly stříhat blíže k zimě, po odkvětu, protože letně kvetoucí odrůdy kvetou každý rok na novém porostu.

Bez ohledu na to, kdy stříháte, vždy doporučujeme stříhat lehce. Pokud je rostlina spirea zastřihována příliš agresivně, může dojít k poškození příliš zastřižených částí.

Někdy se stává, že příliš silně seříznutá rostlina v následující sezóně dále dobře neroste a nekvete. Pokud potřebujete odstranit slušné množství větví, udělejte to v době, kdy je rostlina pro danou sezónu v klidu, je méně pravděpodobné, že to povede k poškození rostliny.

Listy rostliny Spirea

Při výběru kvetoucí rostliny nebo keře do zahrady nebo pro terénní úpravy mnozí neberou v úvahu olistění. Mnoho trvalek má standardní olistění zelených listů, které v chladnějších měsících hnědnou a odumírají. rostliny spirea jsou jiný příběh. Mnoho odrůd keřů spiraea má krásné podzimní listy, které udržují zahradu živou i poté, co květy opadají a odumřou.

Některé odrůdy keřů spirea se ve středním až pozdním podzimu pyšní jasně žlutými, oranžovými nebo červenými listy. U některých odrůd se tyto barvy s ochlazením kombinují a vytvářejí krásnou kaskádu podzimních barev.

Některé odrůdy spireí mají krásné listy také v letních měsících. Již zmíněné odrůdy Magic Carpet a Double Play jsou několika odrůdami, které začnou s vínově zbarvenými listy, které se v průběhu sezóny pomalu mění v zelenou barvu. Jiné odrůdy mají listy v průběhu letních měsíců zlatě zbarvené.

Škůdci a choroby, které mohou poškodit vaši spiraeu

Přestože spireje nejsou náchylné na škůdce, existuje 2 až - 5 škůdců, na které je třeba si dát pozor. Ošetření proti škůdcům a včasná péče o ně jsou nejlepší způsoby, jak zabránit poškození rostlin v důsledku napadení.

Mšice

Mšice jsou poměrně běžnými škůdci, na které je třeba si dávat pozor v každém typu zahrady. Mšice se přichytí na spodní stranu listů a vysávají z rostliny živiny. Napadení mšicemi může mít za následek žloutnutí a odumírání listů spireí, ale často je nezničí.

Mšice lze někdy zlikvidovat postříkáním spodní strany napadených listů vodou, čímž se mšice v podstatě srazí přímo z rostliny. Existují také insekticidní postřiky, které si poradí, pokud jsou vaše rostliny poškozeny mšicemi.

Roztoči pavouků

Dalším běžným škůdcem, který může napadnout váš keř spirea, jsou roztoči. I v tomto případě je keř spirea poměrně odolný, takže ho napadení pravděpodobně poškodí jen minimálně. Přesto je dobré se s nápadným napadením vypořádat dříve, než se vymkne kontrole. Napadení keřů spirea pavouky může vypadat jako žloutnoucí skvrny na listech rostliny a mohou se také objevit pavučiny.

Jakmile si pavoučích roztočů všimnete, lze je snadno ošetřit zaléváním rostliny, aby byla dostatečně zdravá a mohla se s napadením bránit. Pavoučí roztoči se často objevují, když rostlina nemá dostatek vody, takže zalévání rostlině může výrazně pomoci. Další možností, jak se zbavit intenzivnějšího napadení roztoči, je postřik neemovým olejem nebo lehkým insekticidem.

Prašná plíseň

Prašná plíseň je poměrně běžná houbová infekce, která postihuje mnoho zahradních rostlin. Tato houba se nejčastěji vyskytuje ve vlhkých a tmavých podmínkách, takže spirea vysazená na plném slunci pravděpodobně moučnivku nedostane. Moučnivka se snadno pozná podle bílého práškovitého porostu, který se vyskytuje na listech, květech a stoncích.

Mít k dispozici lehký fungicidní postřik pro rostliny spirea je dobrý způsob prevence i léčby moučnaté plísně. Pokud je moučnivka zachycena dostatečně brzy, nepoškodí vaši rostlinu spirea.

Jak dlouho trvá, než spirea vyroste?

Existuje mnoho druhů keřů a keříků, které můžete pěstovat. Spirea je známá tím, že rychle roste, a je skvělou volbou, pokud chcete mít rychle vzrostlou zahradu. Pokud se o rostliny budete dobře starat a poskytnete jim náležitou péči, můžete se dočkat vzrostlých a dospělých rostlin během několika let.

Říká se také, že keře spirea rostou lépe a rychleji, pokud jsou vysazeny s jinými keři spirea. Z krajinářského hlediska se doporučuje vysazovat je ve skupinách alespoň po třech. Ať už se však rozhodnete pro jakýkoli způsob pěstování, jejich nádherné listy si jistě zamilujete!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.