Rostlina escallonia - skvělá rostlina pro pěstování v nádobách

Rostlina escallonia je známá jako atraktivní keř, který upoutá pozornost každého, je poměrně nenáročná na pěstování, a proto je nepostradatelnou rostlinou v každé zahradě.

Ačkoli je tento keř původem z Chile, Argentiny , a And, dnes ho najdeme všude jinde na světě, kde je poblíž moře nebo oceán, například v Anglii nebo Kalifornii.

Rostlina má lesklé listy a nádherné voňavé květy od růžové po bílou barvu a často se používá jako živý plot. Jsou velmi odolné vůči větru a nejlépe se jim bude dařit v místech se slanou atmosférou, například na pobřeží.

Pokračujte ve čtení dalších informací o rostlině escallonia a o tom, jak snadné je její pěstování.

Základní fakta o rostlině escallonia

Tato stálezelená rostlina patří do čeledi rostlin Escalloniaceae. Běžně je známá pod názvem červenokvětá.

Tento keř má intenzivní vůni, přičemž všechny květy, které vytváří během léta a podzimu, mají poměrně sladkou vůni. Mohou růst neuvěřitelně rychle a je běžné, že dosahují výšky až 4,57 metru.

Někteří zahrádkáři si mohou myslet, že eskalonie jsou choulostivé, ale není tomu tak, protože jsou velmi odolné. Tento soběstačný keř nepotřebuje údržbu, stačí mu dobře propustná půda, aby se mu dařilo.

Podle amerického ministerstva zemědělství se tomuto keři bude nejlépe dařit v zónách mrazuvzdornosti 7 až 10, protože snáší písčité půdy a slané pobřežní větry.

Zajímavé je, že eskalonie nejsou jen jedním druhem rostliny, protože existuje nejméně 50 příbuzných druhů a většina z nich jsou buď malé stromy, nebo stálezelené keře.

Druhy keřů escallonia

Toto jsou nejznámější druhy tohoto keře:

Květ jabloně

Tato odrůda má silně vonící květy, které jsou obvykle bílé. Některé květy jsou však růžové a jsou to nejnápadnější květy escallonia, které byly kdy zaznamenány.

Tento keř dorůstá výšky až 1,83 m a kvete od konce jara do konce léta.

Květ jabloně je velmi mrazuvzdorný, snáší vysoké teploty i silné větry. Je mrazuvzdorná do 7. zóny USDA.

Pýcha Donardova

Tento keř může dorůst výšky až 2,13 metru. Má šarlatové, bílé a růžové květy a živé olistění. Tato odrůda snese náročné klimatické podmínky a bude se jí dařit i v chladnějších oblastech.

Důležitou charakteristikou je, že má hnědé skvrny na stoncích a někdy i na listech. Odrůda keře Pride of Donard snáší slunce, nejlépe by však bylo vysadit ji na zastíněné místo.

Langleyensis

Tento keř má růžové a červené květy. Mohou dorůstat výšky až 2,13 m a mají nápadný vzhled! Nejdůležitější vlastností této rostliny je, že je velmi odolná a snese i nižší teploty.

C.F. Ball

Tato odrůda má červené květy a zářivě zelené listy. Velmi rychle může dosáhnout výšky 1,83 metru.

Iveyi

Tento keř má velké bílé květy, které jsou velmi silně vonné. Díky tmavším listům je neuvěřitelně krásný. Může dorůst až do výšky 1,52 m a patří k nejoblíbenějším keřům escallonia.

Leucantha

Tento keř může rychle dorůst až do výšky 1,83 metru. Má bílé květy a je to nejchoulostivější odrůda na tomto seznamu.

Pink Pixie

Tento keř je trpasličí odrůdou rostliny escallonia. Jak již název napovídá, květy jsou růžové, ačkoli na rozdíl od ostatních druhů jsou tyto květy bez vůně.

Jako trpasličí odrůda dorůstá výšky pouze kolem 78,74 cm , což je ideální pro pěstování v nádobách nebo na malé vyhrazené ploše.

Frades

Jedná se o další krásný stálezelený keř, který má růžově růžové květy a velmi světle zelené listy. Nejdůležitějším aspektem této odrůdy je, že je odolná proti požárům, proto je tato rostlina ideální pro oblasti, kde by mohlo dojít k požárním katastrofám. Kvete po celé léto.

Rubra Macrantha

Tato odrůda má zářivě růžové květy. Může dorůst výšky až 2,13 m a kvete po celé léto.

Laevis 'Gold Brian'

Jak napovídá název, listy této rostliny mají žlutý odstín, který někdy vypadá jako zlatý. Dorůstá výšky 1,52 m a je mrazuvzdorná do zóny 8. Její listy jsou zářivě zelené. Postupem času se však zbarví do zlatožluté barvy.

Escallonia X Exoniensis

Tato odrůda je křížencem mezi escallonia rubra a dalším neidentifikovaným chilským druhem. Může dorůstat výšky až 2,44 m a má trsy bílých nebo růžových květů.

Rubra

escallonia rubra macranthaescallonia rubra macrantha

Tento druh je velmi podobný druhu Escallonia rubra macrantha, hlavní rozdíl spočívá v tom, že druh rubra má pouze červené květy. Proto se také označuje jako červené drápy.

Tipy pro pěstování Escallonia

Zde je vše, co potřebujete vědět před úspěšným vysazením tohoto keře:

Kdy vysazovat

V ideálním případě je vhodné tento keř vysadit na podzim. tak se všechny kořeny lépe vyvinou. Pokud keř vysadíte v létě, nebude mít dostatek příležitostí k růstu. Totéž nastane, pokud ho zasadíte v zimě, protože obvykle není zimovzdorný.

A konečně, pokud keř vysadíte během jara, budete muset zajistit, aby na začátku své vývojové cesty dostával dostatek vody.

Požadavky na světlo

Ačkoli většina odrůd escallonia nejlépe prospívá, když je vystavena slunečnímu záření, nesmí být zcela vystavena slunci. V opačném případě jejich listy odumřou a nevytvoří žádné květy.

Obecně pro tuto rostlinu platí, že je nejlepší pěstovat ji v polostínu.

Potřeba vody

zelená konvička na zalévání

K rozvoji kořenů dojde pouze tehdy, pokud bude tento keř první dva roky života průběžně zaléván. Pokud však pěstujete zakrslou odrůdu, bude potřebovat více vody, protože je obvykle umístěna v nádobě nebo květináči.

V ideálním případě by keře měly dostávat vodu každé dva dny, vše závisí na klimatických podmínkách. Pokud je půda příliš teplá a má nedostatek vláhy, pak by k zalévání mělo docházet každý den.

Umístění

Při výběru místa pro keř nezapomeňte vzít v úvahu jeho případná opatření. Rostliny Escallonia jsou známé svou rychlou rychlostí růstu, proto se budete muset ujistit, že mají dostatek prostoru pro odpovídající růst.

Většina rostlin může dorůst až do výšky 1,83 metru a někdy také do šířky 1,83 metru. Jiné odrůdy, například Rubra, mohou při splnění správných podmínek dorůst až do výšky 4,57 metru.

Půdní preference

Keře nejsou příliš rozbředlé, pokud jde o jejich nároky na půdu. Výborně se jim bude dařit, pokud je půda písčitá, s jílem nebo zásaditá. I když preferují dobrou drenáž a úrodnost, proto můžete do půdy před výsadbou vždy přidat kompost.

Škůdci a nemoci

Problémem pro listy escallonie bývají čínské voskové šupiny. Pokud tento škůdce keř napadne, uvidíte, jak listy žloutnou nebo vadnou. Šupiny rostlinu oslabí, až odumře.

Je možné přidat ekologické a organické hnojivo, protože to zabrání šupinám, aby se objevily a poškodily keř.

Kromě toho mohou listy trpět také houbovými infekcemi, které se často projevují buď fialovými, nebo černými skvrnami na listech. V takovém případě je vhodné tyto listy okamžitě odstranit, aby se houbová infekce omezila.

Prořezávat, nebo ne?

zahradnické nůžky

Přestože eskalonie nevyžadují prořezávání, doporučuje se je alespoň jednou ročně prořezat. Takto bude keř zdravý po celou dobu střídání ročních období.

Pokud se keř příliš rozrůstá nebo se větve příliš rychle rozrůstají, můžete jej prořezat až po odkvětu květů.

Snažte se vyhnout řezu na jaře nebo na začátku léta, protože tím pouze snížíte počet květů, které může keř vytvořit.

Kromě toho lze keř prořezávat i během zimy. Tímto způsobem zajistíte, že rostlina bude mít správný tvar.

Nejčastější dotazy

What does escallonia mean?

Název této rostliny pochází od Španěla jménem seňor Escallon, který cestoval do Jižní Ameriky.

How fast does Escallonia grow?

Rychlost růstu závisí na odrůdě rostliny, obvykle však vyroste kolem 30 cm za rok. Zahradník tak může mít dobře utvářený keř během 3 až 5 let po výsadbě.

Is escallonia poisonous?

S tímto keřem nejsou spojeny žádné toxické zprávy.

Závěr

Tento krásný rychle rostoucí keř je ideální pro živé ploty nebo pro vytvoření keřové stěny. Jsou mrazuvzdorné a odolávají a prospívají v nejrůznějších klimatických podmínkách.

Pokud chcete zahradu obohatit o nové barvy a vůně, přidejte do ní keře escallonia!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.