Plaménkový strom - symbol Karibiku

Svůj oblíbený strom na zahradě možná označujete za plamének, ale věděli jste, že ve skutečnosti existuje strom, kterému se říká plamének?

Tento strom je symbolem Karibiku, protože plodí krásné tropické ovoce na vrcholu nádherné exploze zářivých květů.

Na tomto proslulém stromu je toho spousta, co si můžete zamilovat - a má také spoustu symbolických významů.

Co je to plaménkový strom?

Strom plamének je kvetoucí strom z čeledi bobovitých, Fabaceae. Tento strom pochází z Madagaskaru a je proslulý svými listy, které vypadají jako kapradiny, a - jak jste uhodli - plaménkovými květy jasně oranžové barvy, které se objevují v letních měsících.

V mnoha částech světa se pěstuje jako okrasný strom. Používá se pro ni mnoho názvů, například plamének, plamének lesní nebo poinciana královská.

Přirozeně se vyskytuje v suchých listnatých lesích Madagaskaru. Byl zavlečen i do dalších tropických oblastí po celém světě. Ačkoli je ve volné přírodě ohrožen, jinde se pěstuje, včetně míst, jako je Florida a jižní Texas. Neuvěřitelně běžný je také v Karibiku.

Plamének vyžaduje ke svému růstu tropické podmínky, ale nemá rád těžké jílovité půdy. Nejlépe kvete, když jsou podmínky poněkud suché. Je mrazuvzdorný v zónách 10-11.

Nejčastěji jsou tyto rostliny označovány jako královské poinciány, vědecky se nazývají Delonix regia. V létě poskytují dostatek stínu díky svým širokým, rozložitým větvím a pestrobarevným květům. Jejich stromy vytvářejí květy v barvách od sytě červené po jasně oranžovou, přičemž trsy se objevují nejdříve v květnu a červenci.

Název "Delonix regia" pochází z řečtiny a je kombinací slov delos a onyx. Delos znamená nápadný, zatímco onyx znamená dráp.

Dospělé stromy vytvářejí květy, které jednotlivě skutečně trochu připomínají pazourek, zatímco při pohledu na ně dohromady vypadá koruna podobně jako deštník. Je mnohem širší než vysoká.

Symbolika plaménkového stromu

Plamének není původním stromem Karibiku, přesto se objevuje v mnoha portorických a odmininackých uměleckých dílech. A nejen to, tento strom a jeho květy, které rostou na Jamajce, Bahamách, Belize, Haiti, Kubě, Panenských ostrovech, Nikaragui, Kajmanských ostrovech, Svatém Kryštofu, Curacau a dalších místech, je národní květinou Nevisu i Svatého Kryštofu.

Plamenka se vyskytuje také v některých částech Mexika, na Havaji a na Bermudách. Má mnoho kulturních, symbolických a náboženských významů.

V indické Kérale se rostlině říká "květ Kalvárie". Je zde také rozšířená víra, kterou zastávají křesťané svatého Tomáše, že když byl Ježíš ukřižován, byl v blízkosti jeho kříže zasazen malý stromek. Věří se, že Kristovo krveprolití nad květy stromu, a proto rostou do tak živé barvy.

Význam plaménkového stromu

V závislosti na tom, jak se na něj rozhodnete dívat, může mít pro vás plamének mnoho potenciálních významů. Máte tendenci mlčet nebo zůstáváte v určitých situacích váhaví? Pokud ano, pěstování plamenného stromu na vašem pozemku by vám mohlo pomoci naučit se mluvit za to, co chcete, bude vás inspirovat k tomu, abyste překonali svou nejistotu a váhání. Tento strom se staví do popředí a je výraznou připomínkou krásy přírody.

Pokud máte rádi červené květy, podívejte se na tyto rostliny s červenými květy.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.