Rostliny z čeledi Pittosporum

Hledáte rychle rostoucí, úhlednou a hustou rostlinu pro stínění nebo živý plot? Pittosporum by mohl být právě tím, co hledáte - k dispozici jsou různé velikosti a barvy listů. Přečtěte si další informace o těchto rostlinách a o tom, jak je pěstovat a pečovat o ně.

Co je to pittospor?

Pittospory jsou keře nebo stromy z čeledi Pittosporaceae. Existuje asi 200 druhů, které pocházejí z jižní Afriky, Austrálie, Nového Zélandu a jihovýchodní Asie.

Slovo Pittosporum v podstatě znamená v řečtině lepkavé semeno. Slovo je odvozeno z řeckého slova pro smolu (pitta), což je látka podobná lepidlu, a semeno (spora). Tyto okrasné stálezelené keře a stromy mají úhledný a čistý tvar růstu a často se jim říká sýrovce.

Divoké druhy se značně liší velikostí a dorůstají výšky od 6 do 100 stop (2-30 m), ale naštěstí pro nás bylo vyšlechtěno několik zahradnických odrůd, které rostou mnohem menší.

Tyto rostliny se obvykle vyskytují v mírném podnebí, kde rostou v oblastech s dostatkem srážek a teplých podmínek bez silných mrazů. Některé druhy jsou odolnější než jiné a daří se jim v exponovaných pobřežních oblastech, kde mohou být v kontaktu se slanou mlhou.

Pittospory mají jednoduché, kožovité listy, které jsou spirálovitě uspořádané nebo ve vratech.

Vybrané druhy a kultivary Pittosporum

Podívejme se na několik vybraných druhů a kultivarů této rostliny, které se nejlépe hodí pro zahradnictví a zahrádkářství.

 • P. tenuifolium - Tato rostlina se nazývá kohuhu, tawhiwhi, černé matipo nebo kohukohu. Je to vzpřímený až oblý keř nebo malý stromek s fialovými až černými stonky a leskle zelenými listy se zvlněnými okraji. Koncem jara se objevují medově vonící kaštanově fialové květy. Tento novozélandský rodák dosahuje výšky 20 stop (6 m) a lze jej pěstovat v zónách 9-11.
 • 'Tom thumb' je zakrslá odrůda P. tenuifolium, která dosahuje výšky kolem 5 stop (1,5 m). Tato odrůda vytváří listy, které začínají zeleně, ale dozrávají do sytě červené barvy, což vytváří atraktivní kontrastní efekt. Tento keř lze pěstovat v zónách 9-11.
 • 'Silver sheen' je další odrůda kohuhu, která je ideální jako zástěna nebo živý plot. Tyto rostliny mají malé, stříbřitě zelené listy a vytvářejí bordó až hnědé vonné květy.
 • P. tobira- Tato oblíbená zahradní rostlina je běžně známá jako japonský posměšný pomeranč. Tento druh tvoří odolný solitérní keř s výbornou odolností vůči soli. Japonský posměšný pomeranč dorůstá výšky 8-12 stop (2,4-3,7 m) a šířky 12-18 stop (3,7-5,5 m). Tato rostlina vytváří na jaře květy vonící po pomerančových květech. Květy této rostliny se vyskytují v hroznech a měří 5,08-7,62 cm (5-7,5 cm) v průměru.
 • 'Wheeler's Dwarf' - Zatímco většina dostupných pittosporů má podobu stromu nebo velkého keře, tato odrůda dosahuje výšky pouhých 0,91 - 1,22 m a průměru 1,22 - 1,52 m. V případě této odrůdy je výška 0,91 - 1,22 m a průměr 1,2 - 1,5 m. Tato rostlina má kulovitý kopečkovitý tvar růstu, takže je ideální jako nízká rostlina do základu nebo do nádob.
 • 'Mojo' je další zakrslou odrůdou, ale tato rostlina má atraktivní panašované listy.
 • P. eugenioides- Tento úzký a vzpřímený stálezelený strom je běžně známý jako citroník nebo tarata. Tento strom vytváří na jaře krásné, medově vonící, světle žluté květy. Citroníky mají atraktivní leskle zelené listy s bílými zvlněnými okraji. Tento velký druh stromu dosahuje výšky přes 30 stop (9 m) a měl by se pěstovat v zónách 9-11 na plném slunci.
 • 'Variegatum' je oblíbená odrůda taraty, která roste jako velký, hustý keř. Tarata variegatum má krásné tmavě zelené a krémově bílé panašované listy.
 • P. ralphii je další novozélandský rodák, který snáší pobřežní podmínky. Tento stálezelený keř dorůstá výšky asi 13 stop (4,3 m) a šířky 9 stop (3 m). Tento druh by se měl pěstovat na slunném stanovišti a snáší poměrně silný řez.
 • P. 'garnettii' je kříženec P. tenuifolium a P. ralphii. Tato rostlina dosahuje výšky 10-15 stop (3-4,5 m) a roste jako hustý stálezelený keř s šedavými listy s krémově bílými až růžovými okraji. Zelenofialové květy se vytvářejí koncem jara. Tato rostlina by se měla pěstovat na plném slunci v zónách 9-11.
 • P. crassifolium - sýrovec karo neboli sýrovec tuhý dorůstá výšky asi 16 stop (5 m) a pochází z Nového Zélandu. Tento druh má šedozelené listy a vytváří sytě červené až fialové květy. Karo je dobře přizpůsoben k přežití silných větrů a solné mlhy, ale bohužel byl identifikován jako možný vetřelec mimo svůj původní areál.
 • P. dallii- dorůstá do výšky asi 3 m jako keř nebo malý stromek s vroubkovanými zelenými listy na fialových stoncích. Tento druh vytváří v létě vonné bílé květy. Jedná se o poměrně pomalu rostoucí druh, kterému se nejlépe daří při pěstování v polostínu.

Pittosporum Květy

Velikost a barva květů se u jednotlivých druhů liší, ale všechny květy mají 5 okvětních lístků a stávají se z nich dřevnaté plody, které se rozdělují. Semena jsou obsažena v lepkavé hmotě, což vysvětluje původ názvu rostliny.

Květy Pittosporum se u jednotlivých druhů liší barvou a mohou být různě zelené, kaštanové, fialové nebo bílé.

Syrovinky kvetou zpravidla na jaře a v letních měsících, v závislosti na druhu, a mnohé z nich mají krásně vonící květy připomínající med nebo citrusové květy, které jsou obzvláště krásné večer.

živý plot z pittospor

Jak pěstovat pittosporum

K pěstování těchto rostlin ze semen není třeba žádných zvláštních přípravků, snad jen po sklizni je třeba semena omýt mýdlovou vodou, protože při sběru ze zralých, rozpadajících se tobolek jsou lepkavá. Tato semena vysazujte koncem zimy.

Pittospory lze pěstovat z polozralých řízků odebraných na podzim. Nejlepší technikou jsou 6,35-7,62 cm dlouhé řízky vložené do volně drenážního substrátu, který je zasypán pískem. Nejlépe zakořeňují větší druhy se zelenými listy.

Rostliny sýrovce lze pěstovat v různých dobře propustných půdách. Tyto rostliny zalévejte každý týden, dokud se nerozrostou, a v dospělosti budou poměrně odolné vůči suchu, jen si dejte pozor, abyste je nepřemokřili nebo nepěstovali ve špatně odvodněném substrátu, protože jsou poměrně náchylné k hnilobě kořenů.

Většina pittospor by se měla pěstovat na plném slunci, i když některým druhům, jako je P. dallii, se bude lépe dařit v polostínu. Menší druhy, jako je 'Wheeler's Dwarf' a 'Mojo', jsou skvělými rostlinami do nádob.

Pittosporám se nejlépe daří v zónách 9 až 11 USDA, i když některým druhům se daří i v zóně 8. V chladnějších oblastech je třeba tyto rostliny pěstovat v nádobách a přezimovat v interiéru.

Péče a údržba

P. tenuifolium lze koncem jara lehce seříznout jen proto, aby byla čistá a symetrická . Obecně však tyto rostliny řez nepotřebují.

P. ralphii může vyžadovat častější zastřihávání, aby se udržel její bujný a kompaktní růstový tvar. P. tobira má tendenci po řezu zmlazovat pomaleji než ostatní druhy.

Většina pittospor přirozeně roste s jediným stonkem nebo vůdčí rostlinou. Tyto rostliny prořezávejte těsně po odkvětu, abyste neovlivnili kvetení v příštím roce.

Jedná se o poměrně rychle rostoucí rostliny, které jsou schopny vyrůst až o 2 stopy (0,6 m) ročně, i když se rychlost jejich růstu v dospělosti zpomaluje.

Obecně mají pittospory dobrou odolnost vůči škůdcům a chorobám, ale mohou být napadeny moučnými brouky, mšicemi, šupinatostí polštářů a plísní sazí.

Šupinovka polštářová je škůdce, který napadá zejména pittospory a citrusové rostliny. Tito sosáci mohou způsobit opad listů a dokonce i úhyn rostlin, zejména ve stresových obdobích, jako je sucho a chlad. K úspěšnému potlačení tohoto škůdce na pittosporách lze použít přípravky proti václavce, jako je Safari.

Dalším neblahým vedlejším účinkem šupinatých polštářků na pittosporách je pravděpodobnost vzniku plísně sazí v důsledku medovice produkované šupinami . Plíseň sazí sama o sobě není závažným stavem, ale může být nevzhledná.

Proti plísni sazí můžete bojovat tak, že ji omyjete silným proudem vody nebo slabým roztokem mýdlové vody. Nezapomeňte však, že dokud máte na pittosporách šupiny, bude se na nich pravděpodobně vyskytovat plíseň sazí.

Použití

Zahradnické použití

Tyto rostliny mají mnohostranné využití. P. tenuifolium lze použít jako ohniskovou rostlinu, ale díky rychlému růstu se skvěle hodí i jako zástěna, živý plot nebo větrolam. Zakrslé formy, jako je 'Tom Thumb', se skvěle hodí jako rostliny v nádobách, pro výsadbu základů a jako vyšší půdní kryt.

P. tobira, ralphii a crassifolium jsou obzvláště vhodné pro použití v pobřežních oblastech díky své vysoké toleranci vůči solné mlze. Rostliny rodu Pittosporum lze pěstovat také jako bonsaje.

Živý plot z pittospor má dobré odhlučňovací vlastnosti a solitéry lze dokonce stříhat do základních topiářských tvarů.

Využití pro člověka

Existují záznamy o tom, že se některé druhy pittospor používají v léčitelství v jižní Africe i na Novém Zélandu. Tradiční využití těchto rostlin zahrnuje léčbu ústních, hrudních a kožních onemocnění, stejně jako žaludečních bolestí a horečky.

Využití ve volné přírodě

Pittospory nejsou pro volně žijící živočichy nijak zvlášť atraktivní. Tyto rostliny přitahují včely a další hmyzí opylovače, ale nežerou je srnčí zvěř, což je bonus, pokud má tato zvěř přístup na váš dvůr.

Nejčastější dotazy

Where does pittosporum come from?

Pittospory pocházejí z Austrálie, Nového Zélandu, Nové Guineje, východní a jižní Asie a některých částí Afriky.

What does pittosporum mean?

Pittosporum v podstatě znamená lepkavé semeno. Slovo je odvozeno z řeckých slov pro smolu(pitta) (podobná lepidlu) a semeno (spora).

Is pittosporum poisonous to dogs?

Ne, tyto rostliny jsou bezpečné pro pěstování na dvorech, kde se chovají psi.

Does Pittosporum grow fast?

Pittosporum roste rychle, pokud se pěstuje ve správných podmínkách. Tyto rostliny mohou za sezónu pohodlně dorůst 0,61 m i více, ale tato rychlost růstu se přirozeně zpomaluje, jak rostlina dospívá.

Závěr

Pittospory jsou skvělou volbou stálezelených rostlin pro nejrůznější použití v zahradě. Tyto rostliny sice nejsou tak nápadné jako jiné možnosti, ale i tak vypadají skvěle a zůstávají úhledné, aniž by vyžadovaly příliš mnoho údržby.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.