Jak pěstovat rostlinu mořského hroznu

Mořský hrozen je klasickou a charakteristickou rostlinou slunného státu Florida. Její krásné velké stálezelené listy poskytují cenný stín a díky své všestrannosti se hodí do různých prostředí.

Přečtěte si další informace a zjistěte, zda je to ta pravá rostlina pro vás.

Co je mořský hrozen?

Mořský hrozen (Coccoloba uvifera) je stálezelená rostlina, která se může vyskytovat jako keř nebo strom v závislosti na podmínkách, ve kterých roste. Je známý pod několika běžnými názvy, včetně koňského dřeva, chmelového dřeva, jamajského kina a mořského hroznu.

Tato rostlina se výrazně liší výškou a formou růstu a může dosáhnout maximální výšky od 0,91 do 15,24 m (1-15 m). Mořské hrozny jsou tropickým druhem, který se přirozeně vyskytuje v pobřežních oblastech Střední Ameriky, Karibiku a Floridy.

Atraktivní kůra této rostliny je hladká a světlá, vykazuje odstíny šedohnědé a bílé barvy. Velké, střídavě uspořádané listy mají zaoblený tvar a průměr kolem 20,32 až 25,40 cm.

Tyto velké listy jsou pro rostlinu charakteristické a mají výrazné a atraktivní červené žilkování. Mladé listy jsou načervenalé a starší listy před opadáním z rostliny také zčervenají.

V přírodě se tato rostlina vyskytuje v nízkých nadmořských výškách od plážových dun až po asi 500 m n. m. a je dobře přizpůsobena odolávat větrným podmínkám a slané mlze, které jsou spojeny s pobřežními oblastmi.

Coccoloba uvifera

Květy mořského hroznu

Mořský hrozen vytváří malé, ale krásné květy, které mají krémovou až bílou barvu. Květy jsou neseny v podlouhlých hroznech a mohou se vyskytovat po celý rok, i když vrchol je na jaře a v létě.

Plody se obvykle tvoří v polovině léta a jsou o něco menší než hrozen. Plody jsou atraktivní, zelené a dozrávají do červené až fialové barvy.

Jak pěstovat rostlinu mořského hroznu

Rostliny mořského hroznu lze pěstovat ze semen nebo řízky. Pěstování ze semen je poměrně jednoduché.

Z plodů se odstraní dužina a semeno se zasadí do sterilního substrátu, například do perlitu. Semena udržujte vlhká a při pokojové teplotě a měla by vyklíčit asi za 3 týdny.

Řízky této rostliny o průměru 7,62 - 10,16 cm (7,5 - 10 cm) se také dobře ujmou ve vlhké půdě a v teplém a vlhkém prostředí.

Tuto rostlinu lze vysadit do polostínu, ale dává přednost plnému slunci. Tato rostlina je tropický druh, a proto nesnáší teploty pod bodem mrazu. Této rostlině se nejlépe daří v zónách 10 až 11 podle USDA.

Pokud je tato rostlina vystavena mrazu, její listy před opadem zčervenají. Starší exempláře mohou přežít krátké mrazy, ale tato rostlina rozhodně není vhodná do chladného podnebí.

Mořský keř dává přednost dobře odvodněným půdám s neutrálním až mírně zásaditým pH, ale snese i 5,8-8. Stejně jako většina pobřežních rostlin je mořský hrozen velmi tolerantní k větrným podmínkám.

Je důležité mít na paměti, že se jedná o dvoudomý druh, což znamená, že jednotlivé rostliny jsou samčí nebo samičí, ale ne obě.

Plody se tvoří pouze na samičích rostlinách a vyžadují oplodnění blízkými samčími rostlinami. Pokud tedy plánujete pěstovat tuto rostlinu pro její plody, doporučujeme odebrat řízky ze samčí i samičí rostliny a pěstovat po jedné v těsné blízkosti.

Případně můžete vypěstovat hrst rostlin ze semen a vybrat samčí a samičí rostlinu, jakmile je možné je identifikovat, i když je zapotřebí trpělivost, protože těmto rostlinám může trvat až 6 až 8 let, než začnou kvést.

Péče a údržba

Mořský hrozen je poměrně odolná rostlina vůči suchu, ale dokud se nerozvine, měla by se dobře zalévat. Doporučuje se zalévat ráno, aby měly kořeny k dispozici vláhu po celý den. Rostlině se bude nejlépe dařit v dobře propustné půdě, ale dbejte na to, abyste ji v méně propustném substrátu nepřelévali.

Během zakládání udržujte plochu pod rostlinou bez plevele, abyste omezili konkurenci o vodu a živiny. Vrstva mulče pod rostlinou také pomůže udržet vláhu, ale plochu bezprostředně kolem stonku nechte bez mulče.

Způsob zastřihování rostliny se řídí tím, jak chcete, aby rostlina rostla. Pokud je tato rostlina ponechána sama sobě, má tendenci se při výsadbě ve vnitrozemí, mimo drsné podmínky spojené s prostředím dun, vyvinout do formy stromu s jedním kmenem.

Tam, kde je žádoucí vytvořit živý plot nebo keř, je nejvhodnější řez na konci jara a začátkem léta. Stonky seřízněte těsně nad listy pod úhlem 45 stupňů, tato rostlina snese i poměrně silný řez.

Obecně se jedná o odolný druh, ale některé rostliny mohou hostit mšice a svilušky.

Velké listy této rostlině propůjčují zajímavý vzhled. Vzhledem k velikosti těchto listů se však doporučuje ruční stříhání, protože motorové nůžky na živé ploty pravděpodobně jednotlivé listy vytrhají a vytvoří neuspořádaný vzhled.

Tato rostlina má tendenci shazovat velké množství listů, plodů a květů a její pyl může u některých lidí vyvolávat alergie, což jsou faktory, které je třeba zvážit při výběru místa pro výsadbu.

Použití

Mořské hrozny tvoří pěkný okrasný keř s velkými zajímavými a atraktivními listy. Tyto rostliny tvoří také užitečnou zástěnu.

Při pravidelném stříhání lze tuto rostlinu pěstovat jako volný, ale atraktivní a zajímavý živý plot nebo dokonce oblouk. Daleko od pobřeží však tyto rostliny raději rostou ve stromové formě a tam si živý plot vyžádá trochu více práce.

Tyto rostliny mají spoustu možností využití. Plody jsou jedlé a mohou se jíst syrové nebo se z nich vyrábějí džemy a želé apod.

Dřevo těchto rostlin lze také použít Při výrobě nábytku i jako zdroj paliva a jeho mízu lze použít jako barvivo nebo k činění.

Plody konzumují ptáci a květy poskytují cenný zdroj nektaru včelám medonosným.

Nejčastější dotazy

Can you eat sea grape fruits?

Ano, plody této rostliny jsou vhodné k jídlu. Dužina je poměrně tenká a lze ji jíst syrovou nebo z ní připravovat džemy a želé.

Do sea grapes grow fast?

Rychlost růstu této rostliny závisí na podnebí, ve kterém se pěstuje. V tropickém prostředí můžete dosáhnout středního až rychlého růstu.

Where do sea grapes grow?

Coccoloba uvifera roste v tropických, pobřežních oblastech Karibiku, Střední Ameriky a Floridy.

What do sea grapes taste like?

Plody jsou popisovány jako lahodné, se sladkou pižmovou chutí.

Závěr

Mořský hrozen je vynikající rostlinou pro krajinářské úpravy v tropických pobřežních oblastech, kde je dokonale přizpůsoben přímořskému prostředí. Bohužel tato rostlina nemusí být nejlepší volbou pro výsadbu jako keř nebo živý plot ve vnitrozemí kvůli své přirozené stromovité formě růstu, nárokům na ruční řez a citlivosti na chladné počasí.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.