Nejlepší rostliny mahónie pro zimní zahradničení

Záplava barev v zimní zahradě vždycky potěší. V tomto článku se podíváme na rod Mahonia, fantastický zimně kvetoucí keř nebo malý stromek, a na některé z mnoha krásných druhů, které můžete pěstovat.

Co je to rostlina mahonie?

Mahonie je rod keřů nebo malých stromů, které pocházejí z Asie a Ameriky. Tyto rostliny jsou běžně známé jako oregonské hrozny, cesmínové hrozny nebo cesmínové listnaté dřišťály.

Pro rostliny jsou charakteristické velké složené listy s ostnitými lístky. Listy jsou obvykle dlouhé 10,16 cm - 50,80 cm (10-50 cm) a mají 3 až 15 lístků.

Existuje asi 70 druhů mahónií, z nichž mnohé se skvěle hodí do zahrady, a navíc bylo vyšlechtěno mnoho odrůd a hybridů. Tyto rostliny jsou stálezelené a snášejí poměrně chladné podmínky.

Květy mahónie

květ mahonie

Květy mahónie se rodí na koncových hroznech nebo rozprostřených hroznech. Tyto rostliny zpravidla kvetou v zimě, i když květy se mohou objevit i koncem podzimu nebo začátkem jara.

Toto období kvetení z nich dělá velmi užitečný doplněk zahrady, který poskytuje zimní barvu krajině, když mnoho jiných rostlin nevykazuje žádné známky života nebo barvy.

Většina druhů mahónií vytváří množství jasně žlutých květů, které mohou být mírně vonné.

Vybrané druhy a hybridy mahónie

Zde jsou uvedeny některé běžné druhy stálezelených keřů mahónie:

Mahonie plazivá (Mahonia repens)

Mahonie plazivá je malý druh pocházející ze severozápadu Severní Ameriky. Má plazivou formu růstu a obvykle dosahuje výšky pouhých 1,5 stopy (45 cm) a šířky kolem 3 stop (90 cm).

Upřednostňuje neutrální až kyselou půdu, která může být písčitá, hlinitá nebo jílovitá. Preferována je však rychleschnoucí, vlhká půda.

Tento na jaře kvetoucí druh má raději trochu více slunce a měl by být vysazen v polostínu až na plném slunci. Mahonie plazivá je odolná vůči jelenům a lze ji pěstovat v zónách mrazuvzdornosti 5-8 podle USDA.

Mahonie vodní (Mahonia aquifolium)

mahonie vodní (Mahonia aquifolium)

Snad nejznámější z mahonií, která byla také jako první z rodu popsána. M. aquifolium neboli oregonský hrozen pochází ze Severní Ameriky od jižní Aljašky a Kanady na jih až po Kalifornii a Nové Mexiko.

Jedná se o poměrně vysoký strom mahónie, který může dosahovat výšky 6 stop a šířky 5 stop. M. aquifolium vytváří na jaře jasně žluté květy, které opylují včely a motýli, a na plodech si pochutnává řada ptáků. Srnčí zvěř naštěstí ostnaté listy této rostliny nelákají.

Lze ji pěstovat v podstatě ve stejných půdách jako M. repens a po založení je poměrně odolná vůči suchu.

Tato rostlina nemá ráda plné slunce a měla by se pěstovat v polostínu až stínu. Hroznovec oregonský lze pěstovat v zónách mrazuvzdornosti 5-8 podle USDA.

Mahonie japonská (Mahonia japonica)

Mahonie japonská je ve skutečnosti považována za rostlinu pocházející z Tchaj-wanu, ačkoli se v Japonsku pěstuje již po staletí.

Jedná se o větší druh, který dosahuje výšky a šířky kolem 10 stop (3 m). Měla by se pěstovat v úrodné půdě v polostínu až stínu a na podzim vytváří vonné květy.

Ačkoli je M. japonica méně mrazuvzdorná než předchozí druhy, je mrazuvzdorná do 7. a 8. zóny USDA. Listy tohoto druhu získávají v chladnějších měsících atraktivní červený až fialový odstín.

Mahonia bealei

Mahonie koženolistá neboli Bealova pochází z Číny a je nejoblíbenější pro své velké zajímavé listy. Mají modrozelenou barvu a kožovitou strukturu.

Jedná se o velký druh, který dosahuje výšky až 12 stop (4 m) a šířky 10 stop (3 m). M. bealei je milovníkem stínu, který by se měl pěstovat v plném až polostínu.

Tato rostlina byla bohužel zjištěna jako invazní v následujících státech: Alabama, Illinois, Ohio, Kentucky, Virginie, Maryland, Delaware, Severní Karolína, Jižní Karolína, Tennessee, Georgia, Mississippi a Florida.

M. aquifolium by byla lepší, původní, volbou, pokud chcete vysadit mahónii v některé z těchto oblastí.

Mahonie lomarifolie

Tento pohledný druh patří mezi největší mahonie a pochází z Číny. Yunnanská mahonie neboli čínská cesmína vyrůstá obvykle z jediného kmene a obvykle dosahuje výšky kolem 5 m, i když byly zaznamenány i mnohem větší exempláře, až kolem 9 m. V případě, že se jedná o mahónii z Yunnanu, může být její výška vyšší.

M. lomariifolia má také větší listy než ostatní druhy, až 41 lístků. Tento druh roste mírným tempem a lze jej pěstovat v polostínu až na plném slunci, v zónách mrazuvzdornosti 8-9 podle USDA.

Mahonie x media

Tato oblíbená odrůda je křížencem M. japonica a M. lomariifolia. Jedná se o velkou odrůdu dosahující velikosti čínské mahonie, často s jedním stonkem a vzpřímeným tvarem.

'Charity'

Tyto rostliny mohou mít na podzim krásné sytě červené listy, které jim dodávají na atraktivitě.

'Winter sun'

Tato odrůda byla vyšlechtěna v Irsku v 60. letech 20. století. Je známo, že je to menší rostlina než ostatní odrůdy M. x media a vytváří voňavější květy.

'Arthur Menzies'

Tento klon je mrazuvzdornější než ostatní a byl vyšlechtěn v Seattlu v 60. letech 20. století. Hybridy M. x. media lze pěstovat v zónách mrazuvzdornosti 6-9 podle USDA.

Jak pěstovat mahonii

Mahonie lze pěstovat ze semen, stonkových řízků, vrstvením nebo dělením. Ze semen vysetých z hybridních rostlin nemusí vyrůst rostliny se stejnými vlastnostmi jako mateřská rostlina, proto je zde nejlepší možností pěstování klonů z řízků.

Pěstování těchto rostlin ze semen může být tak jednoduché, že koncem léta nebo začátkem podzimu lehce zakopete zralé plody a s držením palců čekáte, až se následující jaro objeví semenáčky.

Chcete-li zvýšit úspěšnost, odstraňte z bobulí dužninu nahrubo, stejně jako v přírodě, kde si na nich pochutnal plodožravý pták nebo jiné zvíře. Poté semena stratifikujte tak, že je alespoň po dobu jednoho měsíce uchováte v chladném prostředí (těsně nad bodem mrazu).

Poté semena uchovávejte v teplejším prostředí s teplotou kolem 65 °C (18 ℃) po dobu nejméně dalšího měsíce. Poté lze semena opět po další dobu uchovávat v chladu nebo je zasadit do kvalitního sterilního substrátu.

Může se to zdát složité, ale tím jste napodobili přírodní podmínky, které přerušují dormanci semen a podporují jejich klíčení.

Řízky těchto rostlin o velikosti 4-6 palců (10-15 cm) se dobře ujímají, když je namočíte do prášku se zakořeňovacím hormonem. Před ošetřením odstraňte listy ze spodní poloviny stonků a řízky uchovávejte v teplém a vlhkém prostředí, dokud nezakoření.

Tyto rostliny nemají rády silné a studené zimní větry, proto jim vyberte pokud možno chráněné stanoviště.

Mahonie jsou obecně pomalu rostoucí rostliny, které ocení bohatou půdu, proto před výsadbou věnujte čas přimíchání kompostu nebo organického materiálu do substrátu.

Péče a údržba

Jedná se o velmi nenáročné rostliny, které lze stříhat jednou ročně nebo každý druhý rok. Často vyžadují pouze odstranění nepořádných starých odumřelých stonků.

Mahonie však snese i silnější řez a pokud nejste spokojeni s jejím tvarem, můžete ji rovnou seříznout. Jelikož je pomalu rostoucí, může trvat několik let, než doroste do potřebné velikosti.

Rostliny mahonie je třeba v prvním roce pravidelně zalévat, aby se podpořilo vytvoření silného kořenového systému. Mulčování pomůže v tomto období udržet vláhu u kořenů.

K dobrému růstu rostlin stačí jednou ročně přihnojit pomalu se uvolňujícím hnojivem nebo čerstvou vrstvou bohatého mulče.

Použití

Použití v krajinářství

Jedná se o skvělé krajinotvorné rostliny se zajímavými stálezelenými listy a krásnými květy. Jejich podzimní až jarní květy dodají krajině barvu v době, kdy už toho moc nekvete.

Před výběrem některého z druhů mahónií pro krajinářské účely je důležité zvážit jejich specifické potřeby a růstové formy. Jak bylo popsáno dříve v tomto článku, druhy se velmi liší velikostí a nároky na světlo.

Malé rozprostřené mahonie jsou skvělými půdopokryvnými rostlinami, které lze použít i ve skalkách, zatímco větší druhy v podobě keřů lze použít jako živé ploty a zástěny. Díky špičatým listům jsou tyto rostliny ideální pro použití jako atraktivní přírodní bezpečnostní živý plot podél obvodových zdí.

Větší vzpřímené druhy, jako je M. lomariifolia a hybridy M. x media, jsou fantastickými solitéry.

Ačkoli jsou keře mahónie skvělými rostlinami pro výsadbu stinných základů, neměly by se tyto rostliny kvůli své pichlavosti vysazovat podél chodníků nebo na místech, kde se o ně mohou otírat lidé nebo domácí zvířata.

Léčebné a potravinářské využití

Tyto rostliny jsou v tradiční čínské medicíně hojně využívány k léčbě řady onemocnění, mimo jiné tuberkulózy, ekzémů, ran a úplavice.

Plody těchto rostlin jsou jedlé, i když poněkud trpké chuti. Obsahují vysoké množství vitaminu C a antioxidantů.

Nejlepší je jíst je po několika nočních mrazech, protože ty zřejmě bobule osladí. Semena jsou údajně hořká a měla by se vyhodit.

Plody mahonie obsahují sloučeninu známou jako berberin, která může při konzumaci většího množství způsobit dost nepříjemné vedlejší účinky. Doporučuje se proto střídmost.

Nejčastější dotazy

How tall does mahonia grow?

To závisí na druhu. Největší mahónie mohou v ideálních podmínkách dosáhnout výšky až 40 stop (12 m).

Are mahonia berries poisonous?

Ano i ne. Plody jsou jedlé a obsahují velké množství vitaminu C. Nadměrná konzumace však může vést k otravě.

Is Mahonia an invasive plant?

Potenciálně, v závislosti na lokalitě a druhu. V případě pochybností je vhodné provést další průzkum pro konkrétní lokalitu. M. bealei je invazní v řadě států USA. M. lomariifolia byla zaznamenána invazně rostoucí v jihoafrické přírodní rezervaci.

Závěr

Mahonie jsou zaslouženě ceněny pro své fantastické zimní květy. To spolu s jejich mrazuvzdorností, nenáročností na údržbu a rozmanitostí velikostí a tvarů z nich dělá rostlinu, kterou byste měli na své zahradě rozhodně zvážit.

Podívejte se na náš blog, kde najdete další druhy keřů k pěstování.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.