Co je to loropetalum?

Některé rostliny jsou tak všestranné, že se dokáží přizpůsobit téměř každé situaci. Loropetalum je snadno pěstovatelný stálezelený keř, který se dodává v obrovské škále tvarů a velikostí.

Kombinace krásných listů a květů činí z této rostliny vynikající volbu pro teplejší podnebí.

Co je to loropetalum?

Loropetalum (vyslovuje se lor-oh-PET-a-lum), známé také jako čínská třásnokvětka nebo řemínková květina, je hustý stálezelený keř z čeledi vilínovitých. Tato rostlina obvykle dosahuje výšky od 1,83 do 4,57 m a šířky od 2,44 do 3,05 m. V případě, že se jedná o rostlinu, která se vyskytuje na území České republiky, může být její šířka větší než 2,5 až 3 m.

Čínská květina třásněnky

V zahradě má tato rostlina často podobu úhledného, kompaktního keře. I když pokud si počkáte zhruba sto let, mohou rostliny rodu Loropetalum dosáhnout poměrně impozantní výšky přes 9,14 metru (10 m).

Jednoduché střídavě uspořádané listy Loropetalum mají vroubkované okraje a jsou 2,54 až 5,08 cm dlouhé a 2,54 cm široké. Listy Loropetalum jsou odbarvené a mohou být zelené nebo červenofialové.

Zelenolisté odrůdy mají zpravidla bílé květy, zatímco tmavolisté odrůdy mají růžové až červené květy, i když existují i zelenolisté odrůdy s růžovými květy.

Nový růst některých odrůd může začínat červeně a dozrávat do zelena, čímž vzniká rostlina s různobarevnými listy.

Tento všestranný druh keře pochází z Japonska, Číny a dalších částí Asie, kde roste v lesích a na slunných svazích.

Tato rostlina je atraktivní pro opylovače, ale rozhodně nepatří na přední místa v seznamu potravy pro srnčí zvěř. Je však známo, že není toxická pro domácí zvířata a jiná zvířata, a je tedy možné, že si ji srnčí zvěř okusuje v případě, že není k dispozici nic jiného.

Květy loropetalky

Tato čínská květina třásněnek získala své obecné jméno podle zajímavých květů, z nichž každý má čtyři dlouhé řemenovité okvětní lístky. Květy se objevují v hroznech po 3 až 16 na krátkém hroznu z paždí listů a špiček výhonů.

Příjemně vonící květy Loropetalum jsou k vidění ke konci zimy a na začátku jara, i když tyto rostliny vás mohou překvapit občasným rozkvětem i během teplých měsíců. Květy této rostliny vydrží několik týdnů.

Tyto rostliny kvetou nejlépe, pokud jsou vysazeny na slunném místě, i když se zdá, že nejlepší výsledky přináší několik hodin odpoledního stínu. Tyto rostliny nemusí kvést, pokud jsou vysazeny na místě s nedostatkem slunečního světla.

Kultivary

Bylo vyšlechtěno velké množství kultivarů Loropetalum, které se liší velikostí, tvarem a barvou.

Zeleně olistěné odrůdy třapatky čínské jsou odborně klasifikovány jako Loropetalum chinensis var. chinensis, zatímco fialově olistěné odrůdy jsou známy jako Loropetalum chinensis var. rubrum.

Níže je popsáno několik nejoblíbenějších druhů Loropetalum:

Kultivary se zelenými listy

Smaragdový sníh

'Emerald snow' je zakrslý kultivar Loropetalum, který dosahuje výšky asi 2 až 3 stopy a šířky asi 3 až 4 stopy.

Tyto rostliny vytvářejí oslnivě bílé květy a sytě zelené listy. Jedná se o skvělou volbu pro nízké živé ploty a obruby, protože nevyžadují časté stříhání pro udržení vhodné výšky.

Carolina Moonlight

'Carolina Moonlight' je známá svými velmi malými, hustými, olivově zelenými listy. Tento kultivar vytváří množství krémově bílých květů a dorůstá výšky a šířky kolem 6 stop (1,8 m).

Sněhový muffin

'Snow muffin' je větší vícekmenný kultivar Loropetalum se zelenými listy a bílými květy, který dosahuje výšky až 8 stop (2,4 m). Představuje vynikající exemplář ve velké nádobě.

Kultivary s fialovými listy

Purple Pixie

'Purple Pixie' je zakrslý kultivar Loropetalum s nádherným fialovým olistěním a nápadnými růžovými květy. Tato rostlina je ideálním půdním krytem nebo rostlinou do malých nádob, dorůstá výšky pouhých 2 stop (0,6 m) a rozrůstá se do 5 stop (1,5 m).

Crimson Fire

'Crimson fire' je další malý kultivar Loropetalum, který dosahuje výšky asi 4 stop a šířky 5 stop. Jedná se o úhledný, kompaktní keř, který se skvěle hodí do nádob nebo z něj lze vytvořit odvážný živý plot či lem.

Šumivá sangrie

'Sparkling Sangria' je středně velký až velký kultivar třapatky čínské. Tyto rostliny, které dosahují výšky a šířky kolem 10 stop (3 m), mají kulatý, keřovitý tvar a jsou proslulé svými tmavě červenofialovými listy a sytě červenými květy.

Fuchsie Ču-čou

'Zhuzhou Fuchsia' je velký, vzpřímený kultivar Loropetalum se stoupajícími větvemi. Tyto růžově kvetoucí rostliny mají tmavě kaštanové až načernalé listy a dosahují výšky a šířky až 12 stop (3,6 m). Tento poměrně mrazuvzdorný kultivar lze pěstovat jako nápadný malý stromek.

Jak pěstovat Loropetalum

Tento rychle rostoucí keř lze pěstovat v 7. až 10. zóně mrazuvzdornosti USDA. Jedná se však o rostlinu teplejších oblastí, a proto je stále oblíbenější v jižních státech. V zóně 7 může Loropetalum shazovat listy a být polozelené.

Nejrychlejším způsobem, jak vypěstovat Loropetalum, kromě zakoupení exempláře v květináči, je vypěstovat tuto rostlinu z řízků. Nové růstové řízky odebrané na jaře o délce asi 15,24 cm dobře zakořeňují.

Pro dosažení nejlepších výsledků odstraňte ze spodní části řízků listy a ponechte jich jen několik směrem ke špičce. Řízky namočte do prášku s kořenovým hormonem a zasaďte do nádoby se substrátem složeným z 50 % z rašelinového mechu a 50 % z písku, vermikulitu nebo perlitu.

Pokud jsou řízky udržovány ve vlhku a teple, měly by se během několika týdnů vyvinout kořeny a nové rostliny můžete vysadit na jaře následujícího roku.

Tuto rostlinu pěstujte ve vlhké, dobře propustné půdě, která je bohatá a pokud možno má kyselé až neutrální pH. Mnozí tuto rostlinu bez problémů pěstují v mírně zásadité půdě, takže pokud ji máte, nezoufejte.

Mulčování kolem základny rostliny organickým materiálem, jako je dřevní štěpka, sláma nebo kompost, zlepší schopnost půdy zadržovat vláhu a potlačí plevel, který by mohl s rostlinou soupeřit o vodu a živiny.

Péče a údržba

Loropetalum je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje a je skvělá pro začínající zahradníky. Tyto rostliny snesou i důkladný řez, nejlépe však kvetou, když je necháte růst do přirozené podoby.

Pokud chcete tuto rostlinu seříznout, je nejlepší tak učinit na jaře, po odkvětu rostliny. Doporučuje se opatrný ruční řez, protože skutečné kouzlo této rostliny spočívá v jejím přirozeně půvabném tvaru.

Čínské třásněnky jsou známé tím, že jsou odolné vůči suchu, a není nutné založené rostliny pravidelně zalévat, s výjimkou neobvykle suchých a horkých podmínek.

Tento keř bychom neměli příliš zalévat, protože rozhodně nemá rád "mokré nohy" nebo bažinaté podmínky. Pokud máte pochybnosti, prohmatejte půdu, abyste zjistili, zda je pro váš Loropetalum dostatečně vlhká.

Vlhkost půdy zkontrolujte jednoduchým zatlačením nástroje, například ruční lopatky nebo dřevěného kolíku, do půdy. Po zatlačení nástroje 5,08 cm - 12,70 cm do půdy by na něm po vyjmutí mělo ulpět trochu půdy, což znamená, že je dostatečně vlhký.

Mladé a nově vysazené nebo přesazené rostliny rodu Loropetalum je třeba zalévat častěji, dokud se neujmou. Nezapomeňte, že je lepší nesázet a nepřemisťovat rostliny za velmi horkého, chladného nebo větrného počasí, protože to zvyšuje tlak na již tak stresující situaci pro vaši rostlinu.

Pokud je tato rostlina zasazena do vhodné půdy, neměla by vyžadovat další hnojení, i když na jaře oceníte pomalu uvolňující se univerzální hnojivo.

Pro dosažení nejlepších výsledků vždy nezapomeňte dodržovat pokyny platné pro hnojivo, které máte k dispozici.

Škůdci a choroby

Loropetalum je do značné míry odolné vůči škůdcům a chorobám, i když je známo několik stavů, které se u tohoto druhu vyskytují. Výzkumníci z Institutu potravinářských a zemědělských věd (IFAS) na Floridské univerzitě identifikovali tři níže popsané stavy jako nejrozšířenější.

Nedostatek mědi u rostliny Loropetalum lze rozpoznat podle zakrnělého, suchého a drobivého nového růstu a nejčastěji se vyskytuje u odrůdy "Ruby". Situaci lze napravit použitím měďnatého hnojiva nebo listového postřiku.

Pseudocercospora je neobvyklá choroba listů, která se vyznačuje výskytem matně fialových skvrn na listech. Použití fungicidů obsahujících myklobutanil, thiofanát-methyl nebo chlorothalonil může být účinné, pokud se s ošetřením začne včas.

Olivová hálčivost je onemocnění způsobené bakterií Pseudomonas savastanoi. Jedná se o poměrně závažné onemocnění, protože po nakažení neexistuje žádná dostupná léčba, která by bakterii zničila.

Proto je nejlepší rostliny před nákupem pečlivě prohlédnout, zda nemají hálky, a při přesunech mezi rostlinami dezinfikovat řezací náčiní, aby nedošlo k rozšíření infekce.

Použití

Loropetalum je opravdu všestranná rostlina a , vzhledem k tomu, že jsou k dispozici všechny kultivary, existuje pro tento druh na zahradě i jinde celá řada možností využití.

Čínská třásněnka tvoří atraktivní a nápadnou okrajovou rostlinu. Ve smíšeném záhonu budou tmavší formy listů krásně kontrastovat s jinými rostlinami se zelenými listy.

Tyto rostliny lze při správném řezu vypěstovat do podoby úchvatného malého stromku, který podpoří jednokmennou formu.

Kompaktní a rozkladité kultivary se dobře uplatní jako půdní kryt. Rostliny rodu Loropetalum se dobře uplatní jako solitéry v nádobách a lze je pěstovat i jako krásné bonsaje.

Často kladené dotazy

Can Loropetalum be grown in full sun?

Ano, třásněnky čínské lze pěstovat na plném slunci, i když rostlinám se obvykle lépe daří v mírném odpoledním stínu.

How big do Chinese strap flowers get?

Větší odrůdy Loropetalum mohou v dobrých pěstebních podmínkách dosahovat výšky až 15 stop a šířky až 3 stopy, záleží však na odrůdě.

Do Loropetalums lose their leaves in winter?

Loropetalum je obecně stálezelená rostlina, v oblastech s nižší teplotní tolerancí však může růst jako opadavá trvalka.

How fast does Loropetalum grow?

Rychlost růstu těchto rostlin závisí na mnoha faktorech, včetně půdy, klimatu a kultivaru. Obecně se jedná o rychle rostoucí druh.

Závěr

Loropetalum je klenot mezi stálezelenými keři. Jeho všestrannost, snadná údržba a úžasný vzhled z něj dělají rostlinu téměř pro každou zahradu.

Další druhy keřů k pěstování najdete na naší stránce https:// Zahradadecin .com/types-of-shrubs/.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.