Jak pěstovat květiny edelweiss

Edelweiss je květina pocházející z alpských oblastí Evropy, Severní Ameriky a asijského kontinentu.

V závislosti na podnebí tyto květiny snadno vyrostou a každého zaujmou především svým jedinečným tvarem a okvětními lístky.

Tato rostlina je v několika oblastech chráněna, protože je považována za krátkověkou trvalku. To znamená, že v těchto konkrétních zónách poroste méně rostlin edelweissu.

Květ edelweissu zblízka

Pokud se chcete dozvědět více o květinách edelweiss, pokračujte ve čtení.

Základní fakta o rostlině edelweiss

květ edelweissu alpského
  • Edelweiss je rostlina, která vyvolává nostalgii, protože je jich každým rokem méně.
  • Její vlnaté listy lze spatřit na míle daleko, protože bývají ostře bílé.
  • Tato rostlina, známá také pod vědeckým názvem Leontopodium alpinum, je příbuzná květům sedmikrásek, protože patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae).
  • Tato rostlina má robustní kořenový systém. Její kořeny jsou totiž vláknité, což znamená, že mohou "cestovat" a ukotvit se i v tom nejtěžším terénu.
  • Právě kvůli této síle kořenů však mají edelweissy tendenci si dávat na čas s růstem, a jakmile dosáhnou plné zralosti, nedorůstají více než 30,48 cm do výšky.
  • Rostlina Leontopodium alpinum potřebuje ke svému zdraví nízké teploty a silný vítr. Proto podle amerického ministerstva zemědělství (USDA) nejlépe porostou v zóně 4 až 7.
  • Květy edelweissu mají bílé okvětní lístky a žlutý střed.
  • Pochází z chladných hor švýcarských Alp a některých dalších míst ve střední Asii.

Jak pěstovat květy edelweissu

šedý edelweiss

Pěstování květů edelweiss je jednoduchý proces.

Světelné podmínky

edelweiss na louce

Rostlina leontopodium potřebuje ke svému růstu plné sluneční světlo. Nelze je však plně vystavit slunci. Umístěte strategicky některé vyšší rostliny, aby edelweiss mohl využít tohoto stínu a prospívat.

Potřeba vody

Rostlina leontopodium potřebuje důkladnou a trvalou zálivku. Dbejte však na to, aby jejich půda měla dobrý drenážní systém, jinak by mohly kořeny rostliny uhnít.

Nároky na půdu

květ edelweissu ve volné přírodě

Pro tuto rostlinu bude nejlepší neutrální nebo mírně zásaditá půda. Ke zvýšení pH půdy se obvykle používá vápenec. Ideální je pro květiny edelweiss dobře propustná půda, protože nesnášejí přemokřenou půdu.

Tato rostlina poroste nejlépe, pokud ji umístíte v blízkosti skal, protože vápenec, který se pomalu uvolňuje na půdu, pomůže bílému květu růst.

Výsadba Edelweiss

pole s edelweissem

Nejlepší by bylo, kdyby se sazenice vysazovaly brzy na jaře; musíte však být opatrní, pokud žijete v teplých oblastech, protože nesnášejí silné a suché léto.

Pokud je váš edelweiss již tříletý nebo starší, vykopejte rostliny od kořenů a oddělte je. Nové květy pak můžete přesadit, protože jim to pomůže ke zdravějšímu růstu.

Semena můžete založit v interiéru nebo venku. Pokud začínáte venku, ujistěte se, že poslední mráz nedávno pominul, jinak by vaše semena mohla tímto klimatem utrpět.

Pokud je založíte v interiéru, můžete začít, kdykoli si to budete přát. Ideální je, pokud vám do konce zimy zbývají alespoň čtyři týdny. Sazenice edelweissu přesaďte na zahradu až po odeznění mrazů, tedy během jara.

Jak pečovat o květiny edelweiss

vzácný květ edelweiss

Edelweissy vykvetou během druhého roku, protože si obvykle dávají na čas, než dozrají a stanou se odolnými. Jakmile se uchytí, budou kvést ještě několik let.

Tato rostlina má tendenci nejlépe prospívat v zasněženém podnebí. Pokud žijete v teplejší oblasti, měli byste rostliny mulčovat. Tímto způsobem byste mohli mírně kopírovat vlhkost, kterou tyto rostliny potřebují.

Pokud jsou rostliny edelweissů ve svém prostředí spokojené, pak se mohou v následujících letech znovu vysazovat. Pokud ne, pak je budete muset každé dva až tři roky znovu vysadit, abyste se mohli neustále těšit z jejich přítomnosti!

Nejčastější dotazy

Toto jsou některé časté otázky týkající se rostliny Leontopodium.

What does edelweiss symbolize?

Edelweiss se díky své síle stal symbolem odolnosti, odvahy a statečnosti. Ve skutečnosti má k této květině hluboký vztah švýcarská armáda, která musí hlídat zasněžené hory země, kde se tato rostlina obvykle nachází.

Are edelweiss flowers protected?

Květů edelweissů je každoročně méně, protože lidé mají tendenci je příliš sbírat. V důsledku toho je v některých evropských zemích, například v Rakousku, sběr této rostliny zakázán. Kromě toho je v mnoha dalších zemích, například ve Švýcarsku, rostlina leontopodium chráněna zákonem. Občané této země totiž rostlinu milují a budou ji neustále bránit.

Can edelweiss grow in North America?

Ano, mohou růst i v Severní Americe. Ideální by to bylo v zónách 4 až 7, jak uvádí ministerstvo zemědělství Spojených států.

Are edelweiss flowers difficult to grow?

Vůbec ne! Edelweiss však potřebuje vhodné klimatické a půdní podmínky, aby se mu dařilo. Pokud žijete v chladné oblasti, pak můžete pěstování edelweissu bez problémů vyzkoušet. Naopak pokud žijete v teplejší oblasti, je třeba vytvořit správné klima, aby se rostlinám dařilo.

Why is the edelweiss flower famous?

Někteří lidé si tuto květinu vybaví díky filmu ''The Sound of Music'', protože je zmíněna v jedné z písní v celém filmu.

Závěr

Přestože se nejedná o nejběžnější názvy květin, které mohou zahrádkáři znát, je tato malá bylina neuvěřitelně silná, zejména proto, že dokáže prospívat i v těch nejnáročnějších klimatických podmínkách.

Navíc je lze pěstovat i v jiných oblastech světa, pokud jsou vystaveny částečnému slunci. Edelweiss je krásná a zároveň odolná rostlina, která je chráněná v mnoha zemích.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.